Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çocuk için nafaka/ velayet babada kızım bende

Konuyu Kilitleyin
Old 22-11-2011, 12:33   #1
Konuk

Varsayılan Çocuk için nafaka/ velayet babada kızım bende

slm, eşimle 2 yıl önce anlaşmalı boşandık ve ben ne nafaka nede tazminat istemedim, babanın isteği üzerine (çocuğun bende kalması şartı ile) velayeti babaya bıraktım,ben şimdi eski eşime velayet davası açtım, çünki baba dengesiz davranıyor kızımı alıyor ve velayet kendisinde diye 15 gün göstermiyor bana, işine gelince bırakıyor, sonra bişey oluyor bana kızınca çocuğu kullanıyor gelip tekrar alıyor, 9 yaşında bir kızım var,ben davayı açana kadar çocuğun tüm okul ve diyer ihtiyaçlarını karşılıyordu fakat şimdi çocuğuna okul harçlığı bile vermiyor ve madem velayeti istiyorsun tüm masraflarınıda sen karşılayacaksın diyor,ben davayı açtıktan sonra bir akşam geldi artık kız tamamen sende kalsın ben artık kendi hayatımı yaşayacağım dedi ve çıkıp gitti, ben özel bir sektörde çalışıyorum ama evim kira ve aldığım maaş bana ve kızımın okul masraflarına yetmiyor,dava sırasında kızım için nafaka isteğeceğim, maddi durumum avukat tutmaya müsait deyil, nasıl bir yol izlemeliyim, eski eşim benden bir kuruş para alamassın diyor,
Old 22-11-2011, 14:25   #2
Av. Hatun Olguner

Eşinizle 2 yıl önce boşandığınızdan beri velayet babada olduğu halde kızınızın yanınızda kalması babanın velayet görevini ihmal ettiğini gösteriyor. Ayrıca kızınız 9 yaşında olduğuna göre mahkemece dinlenebilir,bu durumda kızınızın kimin yanında kalmak istediğine dair belirteceği görüş te önem taşır. Kızınız sizinle kalmak istediğini söylerse bu şartlarda velayet size verilebilir.

Kızınızın velayeti size verilirse eski eşinizin kızınız için mahkemece uygun görülecek bir nafaka ödemesine karar verilecektir. Nafaka miktarının tayininde eşinizin gelir durumu,hayat seviyesi ve standartları belirleyici olacaktır.

Maddi durumunuz kendi imkanlarınızla avukat tutmaya yetmediği takdirde bulunduğunuz ilin barosuna bağlı adli yardım birimine müracaat etmeniz ve istenen belgeleri vermeniz halinde size parasız avukat atanabilir.
Old 22-11-2011, 14:28   #3
kezzy

Sayın katılımcı;
Eşiniz çocuğun yetişmesinde gerekli özeni göstermemesi ve çocuğun psikolojik olarak zarar görmesine yol açıldığı sebebi ile velayetin size verilmesi yönünde dava açabilirsiniz ki zaten bu yönde dava açtığınız da belirtmişsiniz. Bu dava da çocuğunuzun da görüşü alınacaktır.Ayrıca uzman bilirkişi gözlem ve raporu da mahkemenin dikkate alacağı delillerdir.

Her ne kadar eşiniz çocuğun masraflarına karışmayacağını belirtsede böyle bir hakkı yoktur. Velayet kendisine verilmeyen eş, maddi gücü oranında çocuklarının harcamalarına katılmak zorundadır. Çocuğunuz için İŞTİRAK nafakasına hükmedilecektir.

Maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye elverişli değilse bulunduğunuz il barasu adli yardım servisine başvurmanız durumunda (gerekli şartları taşıyorsanız) tarafınıza ücretsiz avukat atanacaktır. Ancak çalıştığınızı belirtmişiniz böyle ücretsiz avukat talebiniz olumlu karşılanmayabilir.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılar
Old 22-11-2011, 15:01   #4
Konuk

Kızım kesinle benim yanımda kalmak istemektedir, babası aldığı zamanlarda bile ağlayarak gidiyordu, ben zaten mahkemede kızımın dinlenmesini talep edeceğim, çünkü biz birlikte çok mutluğuz ve ben kızım'ın herşeyi ile elimden geldiği kadar çok ilgileniyor ve onun mutluluğu için çabalıyorum ve biliyorum ki babası ile kaldığı zamanlar'da çok mutsuz, bunu zaten kendiside dile getiriyor ve ben burada seninle kalmak istiyorum babamla olmak istemiyorum diyor.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi