Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Kalan Mirastan Bihaber Olarak Yapmam Gerekenler

Old 21-02-2002, 22:15   #1
Bihaber

Varsayılan Kalan Mirastan Bihaber Olarak Yapmam Gerekenler

Babam bundan otuz yıl önce(1970'de) evlatlık alınmış ve 1980'de vefat etti. Evlatlık alan üvey dedem öldükten sonra sahip oldukları apartman üvey annem tarafından kiracılarından birine satılıyor. Nasıl bir anlaşma yapıldığını bilmiyorum. Üvey babaannem bu şahsa karşı binayı geri almak için dava açmış ve kaybetmiş. Kandırıldığını düşünerek geri almaya çalışıyor. Benim anlamadığım bu satış sırasında biz mirasçı olarak görünmedik mi?. Yoksa, bizleri arayıp bulamadılar ve satış öyle mi yapıldı?. Binadan kadastro geçmemişti. Ayrıca, yine üvey dedemin üzerinde görünen ama şu anda başkalarının üzerine ev yaptırdığı arsalar var. Bu ev yaptıranlardan bazıları bizi mahkemeye vermiş. Zaten; bu mahkeme celbi sayesinde dedemin üzerinde görünen arsalar olduğunu öğrendim. Dava nedeni "tapuları vermememiz"miş. Bize 1973 yılında yapılmış satış belgelerini gösteriyorlar, kanıt olarak. Bu durumda tapuyu bu kimselere hiç hak talep etmeden devretmeli miyim?. Yoksa, hakkım var mı?. 1973 yılında yapılan bir satış sözleşmesi ardından bunca yıl neden tapu alınmamış anlayamadım. Dedem de 1982'de vefat etti. Araba için bile satıştan hemen sonra bir ay içinde ruhsat almamız gerekiyor. Son olarak da, bu dava konusu dışında kalan dedeme ait başka gayrimenkul varsa bunları nasıl ortaya çıkarabilirim?. Tapu dairelerinde bu tür bilgiler her isteyene veriliyor mu?. Yoksa başka bir prosedür mü gerekiyor?. Eğer, böyle bir gayrimenkul varsa ve sahiplenilmişse nasıl hakkımı arayabilirim?. Teşekkür ederim.
16-02-2001 16:02:04
Old 21-02-2002, 22:15   #2
Seyyah

sayın bihaber, lütfen aşağıdaki sorulara kısa cevaplar veriniz:
1- sözünü ettiğiniz bina kadastro geçmemiş olmakla birlikte tapulu muydu?
2- söz konusu bina üvey anneniz tarafından satıldığında siz 18 yaşını doldurmuş muydunuz, sizden başka, o tarihte 18 yaşını doldurmuş yahut evlenip reşit olmuş kardeşiniz var mıydı?
3- üvey babaanneniz tarafından açılan davanın karar gerekçesinde davanın reddi için gösterilen nedenler nedir?
4- üvey dedenizin adına tapulu olduğunu belirttiğiniz arsalar üzerine ev yapan şahıslarca ibraz olunan 1973 tarihli satış sözleşmeleri noterde düzenlenmiş satış vaadi sözleşmeleri biçiminde mi, yoksa alelade bir kağıda yazılıp tevdi olunmuş nitelikte mi? söz konusu dava açan şahısların dava açtığı arsaların kadastro tapuları mevcut mu, mevcutsa kadastro hangi tarihte geçip kesinleşmiş?
5- dedenize ait tapulu taşınmazların bulunduğu tapu dairesine gidip veraset ilamını ibraz ile dedeniz adına kayıtlı tapulu yerleri öğrenmek konusunda daha önce bir girişimde bulundunuz mu, bulunduysanız size ne cevap verildi?
evet, bu sorulara yanıt verdiğiniz takdirde size bu forumda elinden geldiğince yardımcı olacak çok katılımcı bulunacaktır. aksi halde alacağınız bilgilerin çok da işinize yarayacağını düşünmüyorum.
saygılarımla.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi