Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Zaman AŞimi İle İlgİlİ Yargitay Karari Ariyorum

Yanıt
Old 13-01-2009, 14:52   #1
beliktay

Varsayılan Zaman AŞimi İle İlgİlİ Yargitay Karari Ariyorum

Merhaba,
Kamu kurumunda, aralıklarla, yaklaşık 1500 gün işçi (amele) olarak çalışmıştır. Çalışan 28 yılönce ölmüştür. Eşi okuma yazma bilmemektedir. Eşi çalıştığı kuruma gidip maaş bağlanması için muracaat ettiğinde maaş alamayacağını belirterek sözlü işlemini kabül etmemişlerdir. Hatta 28 yıl sonra yazılı olarak yaptığı başvuruda o kurumda böyle bir kişinin çalışmadığını yazılı olarak cevap verilmiştir. Ancak o yazılı cevaba üzerine dava açımış olup, dava devam etmketedir. Eşinin o kurumda çalıştığını belgelemiş ve şahitlerle de kanıtlamıştır. Ancak, açılan davada bilirkişi incelemesinden sonra ; bilirkişi raporunda o kişinin kamu kurumunda çalıştığını kabül etmekle beraber süre aşımın hak düşürücü süre olarak kabul etmiştir.
Soruma gelince;
1) 28 yıl sonra açılan davada, kamuda çalışan birinin genel zaman aşımından nasıl kurtulur?
2) Kamuda çalışanların maaşlarının bağlanması için zaman aşımının hak düşürücü süreden sayılamayacağını dair Yargıtay 10. Hukuk Mahkemesinin bir kararı olduğunu sanıyorum, ancak bu karara ulaşamadım. Bu karar veya tarih sayısı hakkında bilgi verirseniz çok memnun olurum.
Konuya cevap verecekler şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum. Saygılarımla.
Old 13-01-2009, 16:17   #2
Av. Bülent Sabri Akpunar

>
T.C.
YARGITAY
10. HUKUK DAİRESİ
E. 2002/965
K. 2002/1230
T. 15.2.2002
• HİZMET TESPİTİ DAVASI ( Kamu Kurumunca Sigorta Primlerinin Kesilmiş Ancak Sosyal Sigortalar Kurumuna İntikal Ettirilmemiş Olması-Bu Kişinin Sigortalı Çalıştığının Kabulü )
• SİGORTALI ÇALIŞMIŞ SAYILMA ( Kamu Kurumunca Sigorta Primlerinin Kesilmiş Ancak Sosyal Sigortalar Kurumuna İntikal Ettirilmemiş Olması )
• KAMU KURUMUNDA ÇALIŞANLAR ( Kurumca Sigorta Primlerinin Kesilmesine Rağmen Sosyal Sigortalar Kurumuna Bildirilmemesi-Bunların Sigortalı Çalıştığının Kabulü )
506/m.79
ÖZET : Kamu Kurumları ve mahalli idarelerine ait işyerlerinde geçen çalışmalara özgü olmak üzere, bu işyerlerinden sigorta primlerinin kesilmiş ancak Sosyal Sigortalar Kurumu'na intikal ettirilmemiş olması karşısında bu kişilerin sigortalı çalıştıklarının kabulü gerekir.

DAVA : Davacı, davalılardan işverene ait işyerinde 1955 Mayıs ayında 15 gün, Temmuz ayında 24 gün, Eylül ayında 30 gün olarak geçen ve Kuruma bildirilmeyen çalışmalarının tespitine karar verilmesini istemiştir.

Mahkeme, ilamında belirtildiği şekilde davanın reddine karar vermiştir.

Hükmün, davacı Avukatı tarafından temyiz edilmesi üzerine temyiz isteğinin süresinde olduğu anlaşıldıktan ve Tetkik Hakimi Fatih Arkan tarafından düzenlenen raporla dosyadaki kâğıtlar okunduktan sonra işin gereği düşünüldü ve aşağıdaki karar tesbit edildi :

KARAR : Davacı Hızır Eyüboğlu; davalılardan Karayolları Genel Müdürlüğü'ne bağlı, Trabzon 10. Bölge Müdürlüğü iş yerinde 1955 yılının Mayıs, Temmuz ve Eylül aylarında olmak üzere toplam 69 gün hizmet akdi ile çalıştığının tespitini istemektedir.

Mahkemece hak düşürücü sürenin geçtiği nedenle davanın reddine karar verilmiştir.

Dosyanın incelenmesinde; davalı işveren tarafından davacıya verilen hizmet cetvelinde, istemde bulunulan dönem olmak üzere, davacının sigorta sicilsiz olarak çalışmalarının ve "ihtiyarlık sigortası" adı altında prim kesintisi yapıldığının belirtildiği görülmektedir.

Kamu Kurumları ve mahalli idarelerine ait işyerlerinde geçen çalışmalara özgü olmak üzere, bu işyerlerinden sigorta primlerinin kesilmiş ancak Sosyal Sigortalar Kurumu'na intikal ettirilmemiş olması karşısında bu kişilerin sigortalı çalıştıklarının kabulü gerekir. Dairemizin yerleşmiş görüşü de bu doğrultudadır.

Mahkemece, davalı işyerinden belirtilen yöndeki resmi kayıtlar getirtilerek, davacının çalışmaları ve bu çalışmalara ait sigorta primlerinin ücretinden kesildiğinin, ancak davalı Kuruma her nasılsa yatırılmadığının saptanması karşısında davada hak düşürücü süre söz konusu olmayacaktır.

Yukarıda belirtilen maddi ve yasal olgular dikkate alınmaksızın eksik araştırma ve inceleme ile yazılı şekilde hüküm kurulması usul ve yasaya aykırı olup bozma nedenidir.

O halde davacının bu yönleri amaçlayan temyiz itirazları kabul olunmalı ve hüküm bozulmalıdır.

SONUÇ : Temyiz edilen hükmün yukarıda açıklanan nedenlerle BOZULMASINA, temyiz harcının istek halinde ilgiliye iadesine, 15.2.2002 gününde oybirliğiyle karar verildi.

yarx
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi