Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İşçinin İşini Gereği Gibi Yapmayıp Zarara Sebebiyet Vermesi Haklı Nedenle Fesih

Yanıt
Old 06-08-2008, 18:09   #1
limpid

Önemli İşçinin İşini Gereği Gibi Yapmayıp Zarara Sebebiyet Vermesi Haklı Nedenle Fesih

Herkese selamlar

Müvekkil akaryakıt istasyonu işletmektedir. Verilen sipariş üzerine istasyona yakıt geliyor. Şirkette yakıtın depolara doldurulması esnasında denetleme yapması gereken çalışan yani gelen tanker görevlisine nereye yakıt koyması gerektiğini gösteren ve bu işi denetlemesi gereken işçi, görevini doğru şekilde yapmayarak motorini benzin deposuna koydurtuyor. Dolum bitince durum anlaşılıyor kendisi bir takım bahaneler uydurarak ben o sırada başka bir işle ilgileniyordum gibi bahanelerle kendisinin sorumlu olmadığını söylüyor. Hatta daha da ileri giderek şirket yetkilisine bağırarak hakaretler ediyor. Tabiki şirket yetkilisi de hem hatasıyla böyle bir olaya neden olan hem de bağırıp hakaret eden bu çalışanının işten çıkarıldığını söylüyor. İşçi bu sabah işe gelmedi öğleden sonra gelip kıdem ihbar fazla çalışma falan gibi bütün haklarını vermemiz gerektiğini aksi takdirde bizi dava edip uğraşacağını söyledi. Benim kafamdaki İş Kanunu 25. e göre 6 günlük sürede noter marifetiyle işçinin hizmet sözleşmesinin haklı nedenle sona erdiğini bildirmek. Ayrıca işverene verdiği zarara ilişkin olayı gören diğer işçiler var. Bir tutanakla bunu da tespit ettirmeyi düşünüyorum. Sizden ricam siz olsanız bu durumda nasıl bir ihtarname gönderir veya nasıl hareket ederdiniz?
Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkürler.
Old 06-08-2008, 19:47   #2
Adli Tip

Alıntı:
Yazan ruhan
Sizden ricam siz olsanız bu durumda nasıl bir ihtarname gönderir veya nasıl hareket ederdiniz?
Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkürler.

İşçiye iş akdinin feshedildiğini gerekçeleriyle bildirin. Başkaca bir şey yapmanıza bence gerek yok.
Saygılarımla
Old 07-08-2008, 13:23   #3
üye18087

işçinin işverene verdiği zararı kanıtlayabiliyoranız ve bu zarar işçinin 30 günlük ücreti tutarındaysa iş sözleşmesini haklı nedenle feshedebilirsiniz. işçinin bu zararı karşılaması feshin haklılığını etkilemeyecektir.

ayrıca işverene hakaret etmesi nedeniyle de iş sözleşmesini feshedebilirsiniz. bunu da olası bir dava durumunda kanıtlamanız gerekecektir. bu nedenle işçiyi bir ihtarname ile tüm fesih sebeplerini bildirerek 6 işgünü içinde işten çıkarabilirsiniz.

saygılar...
Old 07-08-2008, 13:35   #4
limpid

Elif Hanım,
İlginize çok teşekkür ederim. Olayı ve Soruyu daha netleştirerek aşağıdaki şekilde sorayım.
Müvekkil akaryakıt istasyonu işletmektedir. Verilen sipariş üzerine istasyona yakıt geliyor. Şirkette yakıtın depolara doldurulması esnasında denetleme yapması gereken çalışan yani gelen tanker görevlisine nereye yakıt koyması gerektiğini gösteren ve bu işi denetlemesi gereken işçi, işi denetlemeyip görevini doğru şekilde yapmayarak motorinin benzin deposuna koyulmasına sebep oluyor. Dolum bitince durum anlaşılıyor işçi bir takım bahaneler uydurarak ben o sırada başka bir işle ilgileniyordum gibi bahanelerle kendisinin sorumlu olmadığını söylüyor. Hatta daha da ileri giderek şirket yetkilisine bağırarak tartışma yaratıyor. Tabiki şirket yetkilisi de hem hatasıyla böyle bir olaya neden olan hem de bağıran bu çalışanının işten çıkarıldığını söylüyor. İşçi bu sabah işe gelmedi öğleden sonra gelip kıdem ihbar fazla çalışma falan gibi bütün haklarını vermemiz gerektiğini aksi takdirde bizi dava edip uğraşacağını söyledi. Benim kafamdaki İş Kanunu 25. e göre 6 günlük sürede noter marifetiyle işçinin hizmet sözleşmesinin haklı nedenle sona erdiğini bildirmek.
1-Sizce yapılan fesih çok detaylı olmalımıdır. çünkü fesih sebepleriyle kendimi çok bağlamak istemiyorum.ben aslında 25-ı bendine dayanarak haklı nedenlefesih yapmak istiyorum. açıkçası işçinin bu hareketi yüzünden bir zarar meydana gelmiştir. yakıt depodan tanklara çekilmiş ve de dağıtım şirketine geri gönderilmiştir. allahtan dağıtım şirketiyle ilişkiler iyi de bizden birşey talep etmediler. belki de kendi şoförlerininde hatalı olduğunu düşünerek müvekkilden bişey talep etmediler. yeni mal gönderdiler. bu nedenle ben ı bendinde sadece İşçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi bölümünü kullanmak istiyorum. işin şu boyutu var eğer bu husus farkedilmeseydi yakıt müşteriye satılacak vede hem maddi tazminatlarla uğraşılacak hem de itibar kaybedilecekti. yani ortada büyük bir hata var. maddi zarara uğradığımızı ispat edemiyoruz yani. sizce bu yönde ilerlemek mantıklımı?sizce haklı nedenle fesih sebeplerinden başka benim olayıma uyan varmı?

2-Ayrıca işçinin bu hatasını gören ve daha sonrasında yakıtın çekildiğini geri gönderildiğini gören diğer işçiler var. Bir tutanak hazırlayarak ilerde delil olarak kullanmak üzere işçilere imzalattırmayı düşünüyorum. bu tutanakta özellikle dikkat etmem gereken bir husus varmı?
3- olay dün oldu vede maaş günü dündü. işçiye henüz maaşı verilmedi. ayrıca bu işçi evlenirken şirketten 4000 ytl borç istedi 1 sene önce verdik karşılığında senet aldık. ama hala borcunu ödemedi. sizce maaşını ödemelimiyiz?
Kusura bakmayın çok uzun oldu ama atek mesajda tüm soruları sorayım dedim. ben şimdiye kadar deniz hukuku yaptığım için bu konuya yabancıyım. KIsacası Sizden ricam siz olsanız bu durumda nasıl bir ihtarnname gönderir hangi tedbirleri alır ve nasıl hareket ederdiniz?
şimdiden çoook teşekkürler
Old 07-08-2008, 15:46   #5
limpid

Uygar Bey
Cevabınız için teşekkürler
Benim kafama takılan yukarıda da açıkladığım gibi fiilen maddi bir zarar olmadı ama bu tamamen dağıtıcı firmayla aramızda olan ilişki sebebiyle. ortada bir zararın olduğunu kanıtlamadan 25/II-i maddesindeki sadece işçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi bölümünü kullanarak haklı nedenle fesih yapmak istiyorum. kısacası zarar olmadan bu maddeden yararlanamazmıyım?
Old 07-08-2008, 16:31   #6
üye18087

öncelikle işverenin olay esnasında işten çıkarması zaten bir fesihtir. ihtarname gönderip kendinizi bu sebeplerle bağlamanız doğru olmaz bence. siz onun dava açmasını bekleyip dava esnasında tüm delilleri ileri sürebilirsiniz. Çünkü haklı nedenle fesihte yazılı fesih bildirimi zorunlu değildir. ama siz ille de ihtarname göndermek istiyorsanız m. 25/ı ve 25/b bendine dayanın derim ben. hatta işçinin hakaret ettiğine işyerinde kavga ortamı oluşturduğuna yalnızca şirketinizin işçileri değil o esnada orada olan başka kişiler de destekler tanıklık yaparsa (mesela akaryakıt tankerini boşaltan diğer şirketin işçisi) durum lehinize döner. zira bir yargıtay kararında "Davacı işçi, feshin geçersizliğine ve işe iadesine karar verilmesini talep etmiştir. İspat yükü kendisinde olan davalı işverenden, fesih nedenleri ile ilgili somut kanıtları istenmeli, davacının feshe neden olan davranışları ile ilgili zaman, mekan ve nasıl gerçekleştiği konusunda somut olarak dinlenen tanıkların beyanların başvurulmalı ve sonucuna göre karar verilmelidir(Y9HD E. 2006/192031)" demektedir. tutanağa gerek olduğunu sanmıyorum. dava aşamasında tutanağı imzalayan işçiler yine dinlenecektir çünkü.

maaşını ödeme konusunda da aslında ücrete dönem itibariyle hak kazanmış. yani siz ödemeseniz de dava yoluyla bu ücreti alabilir. senedi de ayrıca icraya koyarak tahsil edebilirsiniz (tabi tahsil kabiliyeti ne olur bilemem).

sonradan eklenmiştir:

bir de işçinin tam bir zararı olmayıp, olası zarar önlendiğinden, bu durum haklı neden sayılmayıp geçerli bir fesih nedeni gibi kabul edilebilir zira jhalen geçerli neden-haklı neden ayrımı tam olarak yapılabilmiş değildir. bu durumda işçi kıdem ve ihbara hak kazanabilir. kanaatim, işverene hakaret üzerinde yoğunlaşın.
Old 07-08-2008, 17:03   #7
limpid

elif hanım
tesekkürler fazla uzatmak istemiyorum ama kafamda şu soru hep var ben yanlış mı anlıorum bilemiyorum
ı- bendinde sanki işi savsaklaması nedeniyle işin güvenliğini tehlikeye düşürmek kısmı devam eden zarar kavramından ayrı başlı başına bir sebeep gibi.
soru işareti hala kafamda takılı.
Old 07-08-2008, 18:59   #8
üye18087

evet haklısınız. düşündüğünüz gibi. o bent iki hususu içermekte.
Old 07-08-2008, 19:12   #9
limpid

teskkürler fikirlerinizi paylaştıgınız için elif hanım bakalım şimdilik dağıtım şirketi bişey istemiyor aama belki de onların hukukçularıda bize kısa bir zamanda rücu edebilirler. hoşçakalın
Old 07-08-2008, 19:29   #10
Adli Tip

Sayın Ruhan;

Anlattığınızdan anladığım kadarıyla müvekkiliniz, işçinin iş akdini olayın hemen akabinde feshetmiş.
Şayet diğer şartlar varsa (30 işçi, 6 ay kıdem ) ve işçi işe iade davası açarsa, fesih usule uygun olmadığından davayı kazanabilir. Çünkü bence, iş kanunun "sözleşmenin feshinde usul" başlıklı 19. maddesinde 25. maddeye getiren istisna 2. fıkraya, yani savunma alınmasına ilişkin bir istinadır.
Benim yasa metninden anladığım, feshin her halükarda yazılı ve gerekçeli olması gerektiğidir.

İşçiye verilen avans, ücret alacağından mahsup edilebilir. Ama ücetin tamamı takasa konu edilebilir mi, açıkçası tam olarak bilmiyorum.

Saygılarımla,
Old 07-08-2008, 23:34   #11
Av. Can DOĞANEL

III: Takası kabil olmıyan alacaklar

Madde 123 - Aşağıdaki alacaklar, alacaklıların arzusu hilafında takas ile ıskat edilemez.

1 - Tevdi edilmiş veya haksız olarak alınmış veya hile ile alıkonulmuş bulunan bir şeyin iadesine veya bedeline taallük eden mutalebeler.

2 - Nafaka ve iş ücreti gibi borçlunun ve ailesinin iaşesi için mutlak surette zaruri olup hususi mahiyeti itibariyle fiilen alacaklının eline verilmesi icap eden alacaklar.

3 - Devlet ve vilayet ve köyler lehine olarak hukuku ammeden neşet eden alacaklar.
Old 08-08-2008, 00:03   #12
limpid

yorumlarınız için teşekkürler

bir yargıtay kararında 25. maddeye dayanarak yapılan fesihte şekil şartı aranmadığını okumuştum. yerel mahkemenin vermiş olduğu karar sırf bu nedenle bozulmuştu. haklı nedenle feshin şekil şartı olmadığı konusuna değinilmişti. bende yarın olayı anlatarak 25. maddeye göre işten çıkarıldığını noter kanalıyla ihtar edip daha sonra görüşmeye çağırmayı düşünüyorum. kıdem ve ihbar tazminatı vermeden haketmiş olduğu maaş ve bize olan borcunuda gözönüne alarak mali müşavirden izin ve fazla çalışma ücretini hesaplatıp şayet geriye bir şey kalırsa bu şekilde sulh olamyı teklif edicem. kabul etmezse zaten elimde almış olduğu borca yönelik bono var. dava açsada kannatimce işçiyi çıkarmamız haklı bir nedene dayanıyor. sizce senedi ne zaman icraya koymalıyım? bu konuda fikrinizi paylaşırsanız çok sevinirim. şimdiden teşekkürler.
ayrıca alacağım ibranamede kıdem ve ihbar tazminatını aldım gibi bir ibareye yer vermelimiyim onu bilemiyorum. çünkü bir yargıtay kararında da bu şekilde imzalatılmış bir ibranameden dolayı işverenin haklı nedenle feshetmiş olması ihtimali olmadığı kannatine varılmıştı. şayet haklı nedenle fesih varsa işveren kıdem ve ihbar tazminatını vermeyeceğini bilmeldir diyordu. kararsız kaldım. aşağıdaki metin uygunmudur yoksa her kalemin karşısına ne kadar alındığı yazılmalımıdır?

Mezkur Şirkette çalışmaya başladığım ../../.... tarihinden akdimin feshediliş tarihi olan ../../.... tarihine kadar süren çalışmam boyunca, hizmet akdi hükümlerinden doğan bütün hak ve alacaklarımı, ücretlerimi, sosyal yardım haklarımı, ikramiye ve primlerimi, yaptığım fazla mesai karşılığı ücretlerimi, hafta tatili ve genel tatil ücretlerimin tamamını aldım; yıllık izinlerimin tamamını kullandım ve ücretlerimi aldığım çalışma süreme ilişkin kıdem tazminatı tutarı olan ..........-YTL ve ihbar tazminatı tutarı olan ...........-YTL.yi nakden aldım.

Hizmet akdimden ve kanuni haklarımdan dolayı hiçbir şekil ve surette alacağım kalmadığını, bütün bu hususlarda mezkur Şirketle sulh olduğumu kabul eder ve Şirketle gayri kabili rücu ve bütün hukuki neticelerine şamil olmak üzere tam ve kesin olarak sulh olduğumu ve İşvereni tam olarak ibra eylediğimi beyan ederim.

Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi