Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

boşanma davasında ihtiyadi tedbir talebinin reddi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-03-2013, 16:37   #1
egemen48

Varsayılan boşanma davasında ihtiyadi tedbir talebinin reddi

mrb.açmış olduğumuz boşanma davasında tazminat ve nafaka taleplerinde bulunmuş ve evlilik birliği içerisinde edinilmiş mallar için ileride açacağımız dava nedeniyle davalı adına kayıtlı taşınmaz ve taşınırlar için ihtiyadi tedbir talebinde bulunmuştuk.Mahkeme ise dava konusunun şahıs hukukuna ilişkin olması,malvarlığına ilişkin hususların bizzat dava konusu edilmemesi sebebiyle tedbir talebinin reddine karar vermiş.Bu durumda:
1-Müvekkilin edinilmiş mallar için su an dava acacak ekonomik gücü bulunmamakta.Davalı malları kacırırsa ne olacak?
2-Mahkeme kararı doğru mudur?ne yapılabilir?
Old 20-03-2013, 16:50   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan egemen48
mrb.açmış olduğumuz boşanma davasında tazminat ve nafaka taleplerinde bulunmuş ve evlilik birliği içerisinde edinilmiş mallar için ileride açacağımız dava nedeniyle davalı adına kayıtlı taşınmaz ve taşınırlar için ihtiyadi tedbir talebinde bulunmuştuk.Mahkeme ise dava konusunun şahıs hukukuna ilişkin olması,malvarlığına ilişkin hususların bizzat dava konusu edilmemesi sebebiyle tedbir talebinin reddine karar vermiş.Bu durumda:
1-Müvekkilin edinilmiş mallar için su an dava acacak ekonomik gücü bulunmamakta.Davalı malları kacırırsa ne olacak?
2-Mahkeme kararı doğru mudur?ne yapılabilir?

Mahkemenin kararı çok doğru. Başka bir davanın konusunu oluşturan şeyler için tedbir/ihtiyati haciz kararı veremez.

Ancak, kararda olumlu olan şey, sanki" maddi ve manevi tazminat için isteseydiniz, düşünürdük" demiş. Bence tekrar başvurup ihtiyati haciz talep edin.

Diğer taraftan, müvekkilinizin tasfiye alacağı için dava açmaya gücü yoksa adli müzaheret talep edebilirsiniz. Aksi takdirde, davalı eş mallarını kaçırırsa, başka davalarla uğraşmak durumnda kalacaksınız.
Old 20-03-2013, 16:52   #3
av.d.d

Mahkemenin kararı doğrudur kanımca. Ayrıca şuan evlilik birliği devam ettiğinden aile konutu şerhi koydurabilirsiniz taşınmazın üstüne.
Ayrı bir değişik iş dosyası ile ihtiyati tedbir talep edebilirsiniz yalnız teminat durumu sözkonusu olabilir zira müvekkiliniz ekonomik durumu elverişli değil demişsiniz. Yapılacak tek şey aile konutu şerhi koydurmak tapuda. Onun içinde ikametgah belgesi, aile nüfus tablosu, evlilik cüzdanı gibi evliliğin devam ettiğine dair belgeler istenmekte. Kolay gelsin.
Old 20-03-2013, 17:14   #4
egemen48

acıkcası dava dilekçesinde tedbir talebini, ileride acacagımız edinilmiş mallar için bulunmamıstık.Yukarıda sorumda ''edinilmiş mallar için acacagımız...'' kısmını kendi yorumlayarak yazdım.Dava dilekçemizdeaynen su ifadelere yer vermiştik: ''Sayın mahkemenizce .... Tapu Sicil Müdürlüğü’ne talimat yazılarak davalı adına tescil edilmiş olunan taşınmazlar üzerine ,taşınmazların üçüncü kişilere devrinin önlenmesi bakımından dava sonuna ve alacağımız tahsil edilene kadar geçerli olmak üzere ve teminatsız olarak tedbir kararı konulmasını talep ediyoruz''Actıgımız davada sadece nafaka ve tazminat talebimiz olması nedeniyle koyulastırdıgım yerden nafaka ve tazminatların anlasılması gerektiğini ve bu nedenle tedbir kararı konulması gerektiğini düşünüyorum.Ne dersiniz?Bosanma ile birikte istenilen tazminatlar için tedbir kararı konulması gerekmeyecek midir?
Old 20-03-2013, 17:28   #5
olgu

Ankara da Aile Mahkemelerinden birinde 2 adet boşanma davası dosyam var. İkisinde de davacı vekiliyim. Birinde müvekkil erkek diğerinde bayan. Davacının bayan olan dosyada tüm tedbir taleplerimizi kabul etti, erkek olanda reddetti
Old 20-03-2013, 17:31   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan olgu
Ankara da Aile Mahkemelerinden birinde 2 adet boşanma davası dosyam var. İkisinde de davacı vekiliyim. Birinde müvekkil erkek diğerinde bayan. Davacının bayan olan dosyada tüm tedbir taleplerimizi kabul etti, erkek olanda reddetti

Durun tahmin edeyim. Mahkeme hakimi de kadın, değil mi?
Old 20-03-2013, 17:37   #7
av.d.d

Sayın egemen, ilk mesajınız ile sonraki mesajınız arasında talep konusunda farklılıklar sözkonusu. Eğer son mesajınızdaki gibi sadece tazminatlar için alacağınızın tahsilinde zorluk olacağı düşüncesiyle hareket edersek o zaman verilen red kararına itiraz edebilirsiniz diye düşünüyorum. Yok ilk mesajınızdaki gibi bir talebiniz var ise, yine tekrar ediyorum mahkeme kararı doğrudur.
Old 20-03-2013, 17:41   #8
olgu

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Durun tahmin edeyim. Mahkeme hakimi de kadın, değil mi?

Evet hemde kırmızı cübbeli
Old 20-03-2013, 17:59   #9
egemen48

Alıntı:
Yazan av.d.d
Sayın egemen, ilk mesajınız ile sonraki mesajınız arasında talep konusunda farklılıklar sözkonusu. Eğer son mesajınızdaki gibi sadece tazminatlar için alacağınızın tahsilinde zorluk olacağı düşüncesiyle hareket edersek o zaman verilen red kararına itiraz edebilirsiniz diye düşünüyorum. Yok ilk mesajınızdaki gibi bir talebiniz var ise, yine tekrar ediyorum mahkeme kararı doğrudur.
tesekkürler yukarıda da belirttiğim gibi ilk sorum da yorumum da söz konusu.ikinci mesajımda ise dilekcemde alıntı yaptım yani tazminatlar için
Old 20-03-2013, 18:00   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan olgu
Evet hemde kırmızı cübbeli

Yine müneccimlik yapmadım aslında. Yaşadıklarımdan yola çıktım. Hatta bir üniversitede sosyoloji dalında Yard.Doç. olan bir tanıdığıma bu konuda "tez" hazırlayabileceğini de söylemiştim. Evet "pozitif ayrımcılık" yapalım da "hukuku" ne yapalım?
Old 20-03-2013, 18:20   #11
egemen48

ben de davacı vekiliyim. Müvekkilim kadın,hakim de kadın.acaba avukatın da mı kadın olması gerekiyor
Old 20-03-2013, 18:22   #12
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan egemen48
ben de davacı vekiliyim. Müvekkilim kadın,hakim de kadın.acaba avukatın da mı kadın olması gerekiyor

Ben %100 şeklinde bir oran vermedim. İstisnalar kaideyi bozmaz.
Old 27-03-2013, 12:25   #13
egemen48

peki hakimin ihtiyati tedbirin reddi kararına karşı hmk391/3 uyarınca kanun yoluna(temyize) mı gideceğiz?yoksa mahkemeye vereceğimiz itiraz dilekçesi ile de hakim red kararından dönebilir mi?
Old 27-03-2013, 14:50   #14
Pandekt

Alıntı:
Yazan egemen48
peki hakimin ihtiyati tedbirin reddi kararına karşı hmk391/3 uyarınca kanun yoluna(temyize) mı gideceğiz?yoksa mahkemeye vereceğimiz itiraz dilekçesi ile de hakim red kararından dönebilir mi?

Bir dosyamızda ihtiyati tedbirin kabulüne ilişkin tensip zaptı tarafımıza tebliğ edildi bir haftalık itiraz süresi yazılmış, biiz ihtiyati tedbire aynı mahkemeye itiraz etmiştik. Ek karar yazılmış ihtiyati tedbire itirazımız kabul edilmiş bu karara karşı da 15 günlük sürede temyiz yolu açık diye ek karar tebliğe çıkarılmış.
Old 12-06-2013, 17:10   #15
sciceks

en son açmış olduğum iki davam da aynı mahkemeye düştü ve ihtiyati tedbir talebimizi reddetti, ki dava sonunda tazminatlarımızın sonuçsuz kalmaması için şeklinde beyanımız mevcut ancak yine de red... (müvekkillerin ikisi de bayan, bi etkisi olmuyor yani)))
Old 12-06-2013, 17:38   #16
limpid

aynen ben de bayanım, müvekkilim de bayan ortada 3 çocuk var dava konusu olmaması nedeniyle red verdi. şimdi onu temyiz etsem dünyanın masrafı. temyiz masrafını katılma alacağı davasına masraf yapıp bu davayı açacağım doğru yoldamıyım sizce
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi