Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

icra dairelerinde artık uyapta sorgu yaptırmanın yasaklanma gerekçesi

Yanıt
Old 11-10-2012, 23:57   #1
kazimdeniz

Varsayılan icra dairelerinde artık uyapta sorgu yaptırmanın yasaklanma gerekçesi

Bu geçtiğimiz pazartesinden itibaren artık tüm Türkiye'de tüm icra dairelerinde memurlarca avukatların talebi üzerine UYAP tan sorgu yapmanın yasaklanma gerekçesi acaba ne olabilir siz sayın meslektaşlarımın değerli görüşlerine başvurmak istiyorum.Kannatimce şu 3 sebepten biri ile yasaklandı:
1-İcra dairelerinde sorgu ve neticesinde alınan bilgisayar çıktılarının ve harcanan printır tonerlerinin Adalet bakanlığı bütçesine zamanla belli bir yük getirmiş olması
2-İcra memurlarının UYAP ta sorgu yaparken vakitlerinin geçmesi ve mesailerinin biraz daha artmış olması
3-Tüm avukatlara e-imza satın aldırmak zorunda bırakıp Barolar Birliğine büyük bir mali kaynak sağlamak(Kanımca en güçlü ihtimal)
Old 12-10-2012, 08:56   #2
suskun_juliette

Bence hepsi bahane. Stajım süresince Uyap'ta sorgu yapmayı da öğrenmiştim. O zamanlar çalıştığım büro günde beş yüze yakın sorgu dosyası çıkarırdı. Bir top da kâğıt götürürdük. Toneri de biz doldurturduk. Bizim gibi birkaç büro daha var bu şekilde işini kendi gören ya da icra dairelerinin işini kolaylaştıran.Şahsen üçüncü şıkkın ihtimal dahilinde olduğunu düşünmüyorum, bir sürü sigortalı çalışan avukatın olduğu memlekette kim e-imza alacak?E-imza sayısında patlama yaşanacağını ummak, hayalden öte değildir.
Old 12-10-2012, 08:56   #3
av.murat kılıç

Bence en güçlü ihtimal her sorgu başına uyap'ın avukattan 2 TL alması.
İcra müdürlüğünde sorgu bedava. Bürodan yaptığınız zaman her sorgu 2 TL. Günde 20 sorgu yapsanız her gün 40 TL niz gidiyor. Türkiyede 70 bin avukatın sorgu paralarını bir hesaplayın tüm Hakim-Savcı Maaşları bu sorgulardan rahatlıkla çıkar.
Old 12-10-2012, 08:58   #4
suskun_juliette

Alıntı:
Yazan av.murat kılıç
Bence en güçlü ihtimal her sorgu başına uyap'ın avukattan 2 TL alması.
İcra müdürlüğünde sorgu bedava. Bürodan yaptığınız zaman her sorgu 2 TL. Günde 20 sorgu yapsanız her gün 40 TL niz gidiyor. Türkiyede 70 bin avukatın sorgu paralarını bir hesaplayın tüm Hakim-Savcı Maaşları bu sorgulardan rahatlıkla çıkar.
Evet bence bu temel düşüncenin yanında icra dairelerinin kendine boş alan yaratma çabası da olabilir.
Old 12-10-2012, 09:04   #5
av.murat kılıç

Ben Hakim Savcı Maaşları burdan çıkar dedim ama 2 TL ler CTE yurtlar kurumuna gidiyor. Makbuzun üzerinde öyle yazıyor. Ceza Tevkif Evleri anlamına geliyor sanırım. CTE kurumları artık kendilerini geliştirirler inş. bu paralarla..
Adalet paralı olma yolunda ilerliyor arkadaşlar.
Old 12-10-2012, 09:06   #6
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan suskun_juliette
Evet bence bu temel düşüncenin yanında icra dairelerinin kendine boş alan yaratma çabası da olabilir.

Boş alan yaratma çabası nedir?
Old 12-10-2012, 10:34   #7
avmeltemgüneş

Benim sorum şu vatandaşın kendisinin avukatsız olarak takip ettiği dosyalarda durum ne olacak icra daireleri git E-İMZA al sorgunu kendin mi yap diyecekler.Sorgunun paralı olmasının sebebi hem yeni kaynak yaratmak hem de avukatların çok para kazandıklarını düşünüp sorgularda para versinler düşüncesi.Şunu da sorayım kaç avukat müvekkilinden sorgulama için masraf isteyebilecek? Ayrıca Barolar ve Barolar Birliğinin bir girişimi oldu mu bu konuda merak ediyorum. Her geçen güm mesleğin önüne engel konulmaya başladı.
Old 12-10-2012, 10:54   #8
av_yaseminceylan

Alıntı:
Yazan av.murat kılıç
Boş alan yaratma çabası nedir?

Sanıyorum Elif Hn. burada avukatların icra müdürlüklerinde yarattığı kalabalığın azaltılmasını kastetti.
Old 12-10-2012, 11:40   #9
suskun_juliette

Alıntı:
Yazan av_yaseminceylan
Sanıyorum Elif Hn. burada avukatların icra müdürlüklerinde yarattığı kalabalığın azaltılmasını kastetti.
Kesinlikle öyle,teşekkür ediyorum sayın meslektaşım
Old 12-10-2012, 12:07   #10
mağdurvekil

Anayasadaki angarya yasağına aykırılık maddesiyle bağdaşmadığı gerekçesiyle sorgulara bakmayacağını söyleyen bir icra müdür yardımcısına, e-imzadan bakmak ücretli olmasa gelmeyiz zaten buraya dedim, o da onu barolar birliğiyle görüşceksiniz o zaman dedi, ben de siz adalet bakanlığıyla görüşmeden nasıl böyle bir karar alıyorsunuz o zaman dedim, "şimdi reddetcem hepsini o olcak ya" şeklinde ukala bir tavır takındı. Tabiki de o esnada icra dairesindeki hiçbir avukat arkamda durmadı, malum işleri görülmez sonra. İcra müdür yardımcısı olacaksın, maaşına ikide bir zam alacaksın, oturduğun yerden para kazanacaksın, buna yediğin kaba yapmak denir. Öyle değil mi?
Old 12-10-2012, 13:41   #11
sera24

Yanılmıyorsam yargıtay icra dairelerinin kararını iptal etti arkadaşlar tam olarak emin değilim.Söz konusu karara henüz bakamadım baktıktan sonra sizlerle paylaşacağım.Herkese kolay gelsin.
Old 12-10-2012, 13:44   #12
tiryakim

yasaklandı mı ? neye göre yasakladılar genelge mi var acaba ?
Old 12-10-2012, 13:46   #13
Av.Selim Balku

İcra dairelerinde ki uyaptan sorgu ile neleri öğrenebiliyoruz?
Old 12-10-2012, 13:49   #14
av.mass

csk kullanıcı adlı meslektaşım aşagıdaki kararı yollamıştı sayın sera24 bahsettiğiniz karar bu olabilir.
T.C. YARGITAY

12.Hukuk Dairesi
Esas: 2012/5309
Karar: 2012/20891
Karar Tarihi: 18.06.2012

ÖZET: Alacaklı vekilinin takip dosyasından … tarihinde yaptığı talep doğrultusunda, borçluya ait iki adet aracın güncel takyidat bilgilerinin sorgulanması görevinin icra müdürünün görevleri arasında olduğu, Adalet Bakanlığı ile Türkiye Barolar Birliği arasında imzalanan Veri Erişim, Paylaşım ve Kullanım Esaslarına Dair Protokol kapsamında, takip dosyasına taraf vekili olarak kaydedilen avukatlara, Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) kapsamında talep konusu olan sorgulamayı yapma imkanı verilmiş ise de, alacaklı vekili olan avukata tanınan sorgulama yapma imkanının, icra müdürünün talep konusu sorgulamayı yapma görevini ortadan kaldırmayacağı, belirtilen bu gerekçe ile alacaklı vekilinin şikayetinin kabulüne karar verilmesi gerekir.

(2004 S. K. m. 16, 366) (1086 S. K. m. 428)

Dava: Yukarıda tarih ve numarası yazılı mahkeme kararının müddeti içinde temyizen tetkiki alacaklı tarafından istenmesi üzerine bu isle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olup, dava dosyası için Tetkik Hakimi E. B. tarafından düzenlenen rapor dinlendikten ve dosya içerisindeki tüm belgeler okunup incelendikten sonra işin gereği görüşülüp düşünüldü:

Karar: Alacaklı vekilinin takip dosyasından 02.01.2012 tarihinde talepte bulunarak, takip borçlusuna ait iki adet aracın güncel takyidat bilgilerinin sorgulanmasını istediği, icra müdürünün 03.01.2012 tarihinde alacaklı vekilinin de UYAP sisteminden talep konusu olan sorgulamayı yapma yetkisi bulunduğunu belirterek alacaklı vekilinin talebini reddettiği, alacaklı vekilinin icra mahkemesine şikayet yoluyla başvurarak, 03.01.2012 tarihli müdürlük işleminin iptalini istediği, mahkemece şikayetin reddine karar verildiği anlatılmaktadır.

Alacaklı vekilinin takip dosyasından 01.01.2012 tarihinde yaptığı talep doğrultusunda, borçluya ait iki adet aracın güncel takyidat bilgilerinin sorgulanması görevinin icra müdürünün görevleri arasında olduğu, Adalet Bakanlığı ile Türkiye Barolar Birliği arasında 02.05.2011 tarihinde imzalanan Veri Erişim, Paylaşım ve Kullanım Esaslarına Dair Protokol kapsamında, takip dosyasına taraf vekili olarak kaydedilen avukatlara, Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) kapsamında talep konusu olan sorgulamayı yapma imkanı verilmiş ise de, alacaklı vekili olan avukata tanınan sorgulama yapma imkanının, icra müdürünün talep konusu sorgulamayı yapma görevini ortadan kaldırmayacağı, belirtilen bu gerekçe ile alacaklı vekilinin şikayetinin kabulüne karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsizdir.

Sonuç: Alacaklının temyiz itirazlarının kabu1ü ile mahkeme kararının yukarıda yazılı nedenlerle İİK 366 ve HUMK'nun 428. maddeleri uyarınca BOZULMASINA, ilamın tebliğinden itibaren 10 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere, 18.06.2012 gününde oybirliği ile karar verildi.
Old 12-10-2012, 16:00   #15
janveljan

Dikkat sanrısal gerçekçilik diye ben buna derim işte :)

Alıntı:
Yazan mağdurvekil
Anayasadaki angarya yasağına aykırılık maddesiyle bağdaşmadığı gerekçesiyle sorgulara bakmayacağını söyleyen bir icra müdür yardımcısına, e-imzadan bakmak ücretli olmasa gelmeyiz zaten buraya dedim, o da onu barolar birliğiyle görüşceksiniz o zaman dedi, ben de siz adalet bakanlığıyla görüşmeden nasıl böyle bir karar alıyorsunuz o zaman dedim, "şimdi reddetcem hepsini o olcak ya" şeklinde ukala bir tavır takındı. Tabiki de o esnada icra dairesindeki hiçbir avukat arkamda durmadı, malum işleri görülmez sonra. İcra müdür yardımcısı olacaksın, maaşına ikide bir zam alacaksın, oturduğun yerden para kazanacaksın, buna yediğin kaba yapmak denir. Öyle değil mi?

İcra müdür yardımcısının sorgulara bakmayı anayasadaki angarya yasağı ile ilişkilendirmesi gerçekten ilginçmiş

Değerli müdürümüzü iş yapmama konusunda gösterdiği yaratıcılık ve yüksek hayal gücünden dolayı ne kadar tebrik etsek az bence.

Bu müdür yardımcısı arkadaşın hobi bahçesi olarak kullandığı anlaşılan icra dairesinde eminim aşağıdaki gibi diyaloglar falan da yaşanıyordur kim bilir

BA: Bedbaht Avukat
MY: Müdür yardımcısı.

BA - Müdür bey kolay gelsin,
MY - Buyrun ne vardı ?
BA - Şu icra dosyamız kesinleşti. Haciz talebimiz olacaktı.
MY - Ama oldu mu şimdi avukat bey !!.bunun için benim tebliğ zarfını incelemem,tebliğ zarfı parçasının okuyabilmek için dosyayı oraya buraya çevirmem,postacının kargacık burgacık yazısını okumak için gözümü kısmam,süreleri hesaplamam, kalemi alıp 3-4 cümle karalamam, tarih ve isim kaşesini basman lazım., hele bi de kaşenin mürekkebi bittiyse eyvah ki ne eyvah, bissürü iş !
BA - ??!!!??
MY - Avukat bey aç Anayasayı, 18. Maddede ne yazıyor. Kimse zorla ça-lış-tı-rı-la-maz. Angarya yasaktır.Bu talep ettiğiniz iş benim için bi angarya.Eee angarya da yasak olduğuna göre..Avukat olmuşsunuz daha anayasadan haberiniz yok.Bi de kalkmışsınız anayasayı ihlal etmemi mi bekliyosunuz benden !!
BA - Müdür bey,ne söylesem bilemedim şimdi.Bambaşkaymışsınız gerçekten yahu.
MY - Ya bırak allasen, zaten dünden beri moralim bozuk!!?.
BA - ??!!
MY - İsveç Akademisi bu yıl ki Nobel Edebiyat ödülünü Çinli yazar Mo Yan’a verdi.Neymiş eserlerinde "tarih, masal ve çağdaş olanı harmanlayan sanrısal bi gerçekçiliği” varmış. Benim sanrısal gerçekçiliğimin yanında lafı mı olur bu çinlinin yaaa ,iş mi bu !!şimdi reddetcem hepinizi o olcak ya !?*@!!
Old 12-10-2012, 16:29   #16
suskun_juliette

Sorgu deyince imzalamaktan kaçınırlar; ama geçen bir icra müdürü karar kaşesi kullanmak yerine resmen ağır ceza davasına gerekçeli karar yazıyormuşçasına tin tin iki saat bilgisayarda karar yazdı. İnsanlığımdan bezdim vallahi o an. Bilemedim ki, çok mu titizler ya da çok mu ilgisizler?
Old 12-10-2012, 16:30   #17
üye7160

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
İcra dairelerinde ki uyaptan sorgu ile neleri öğrenebiliyoruz?

1- borçlu adına kayıtlı gayrimenkulleri
2-araç kaydını
3-sigorta kayıtlarını(maaş haczi için)
4-posta çek hesabı olup olmadığını
Old 12-10-2012, 17:39   #18
emrahcevik

ben bu hafta istanbul icra dairelerinde birkaç tane sorgu yaptırdım. şimdilik yasak yok.

başka yerlerde aksi uygulamalar varsa bunlara karşı hem bireysel hem de örgütlü mücadele verilmeli.

eğer bu gerekçeyle talepler reddedilirse bence mahkemeye gitmek lazım. sorgu yapılmadığı için hak kaybı oluşursa tazminat hususu da düşünülmeli.

adliye kimsenin babasının malı değil. yasa açık. müdür orada yasayı uygulamak için var. eğer angarya olduğunu düşünüyorsa angaryası olmayan bir işte çalışsın. emin olsun bulunmaz hint kumaşı değil.
Old 12-10-2012, 17:44   #19
av.ozancelik

görevini hakkıyla yapanlar hariç olmak üzere çoğu icra müdürü bizleri gördüğü anda haciz dosyası ayarlasanız da kotamızı doldursak diyerek ne kadar da avukatsever olduklarını göstermektedir. böyle memur ve müdürlerin olması da işim görülsün diyen avukatların çok fazla işine gelmektedir.geri kalan kısım ise azınlıktadır.
Old 12-10-2012, 18:02   #20
olgu

Yasaga iliskin bir kararname yada talimat yok bildigim kadariyla. İcra mudurlerinin hukuk yaratmasi bunun dayanagi.
Bu hafta bende bir icra mud yardimcisi ile tartistim. Talebimi takip kesinlestiginden reddetmis. Gittim " mudure hanim talebi reddetmisdiniz ama 12. Dairenin haziran tarihli karari avukatin boyle bir zorunlulugu olmadigini icra dairesinin talep gibi islem yapmasini gerektigini soyluyor. Tek dosya icin sikayete gitmeyim" dedim.
İcra mudur yardimcisi agizinda simitle ve bir hisimla bana donerek " sen kim oluyorsunda beni tehdit ediyorsun git su mahkemeye bagliyiz sikayet et" diye bagirinca benim kaslar catildi ve " sadece icra mahkemesiyle kalmayip savciligida gorevi ihmal suretiyle kotuye kullanmaktan suc duyusunda bulunayim da 9:30 da daireye gelip 4 de ayrilmanizda bir arastirilsin" deyince bir sessizlik diger icra mudur yardimcisindan ses " avukat bey ben bakayim gereksiz tatsizlik cikmasin" diye olayi kapatmaya kalktilar.

Adli yargi adalet komisyonuna 12. Dairenin kararini ek yaparak dilekce sunacagim bakalim ne cevap verecekler, baromuz bu ara secim derdinden bize ayiracak vakit bulamaz.
Old 13-10-2012, 12:04   #21
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan YILDIZ HUKUK
1- borçlu adına kayıtlı gayrimenkulleri
2-araç kaydını
3-sigorta kayıtlarını(maaş haczi için)
4-posta çek hesabı olup olmadığını

Bu bilgileri, büromuzda uyaptan girerek öğrenmek istersek, başvuru başına 2 TL ödüyoruz. Ancak icra dairelerinde sorduğumuzda ücret ödemeden bu bilgileri öğrenebiliyoruz. (yazılanlardan bunu anladım)

İcra dairelerinde, bu sorgulamanın artık yapılmaması, bence gayet uygun.

ancak,

İtirazım; bu bilgilerin 2 TL karşılığında uyaptan öğrenilmesi, hatalı olan ve yanlış olan bence bu. Asıl bu konunun üzerine gidilmesi gerekmektedir. Her avukat, kendi bürosunda, hiçbir ücret ödemeden, adaletin tecelli etmesine katkıda bulunabilmelidir.

Kolay Gelsin...
Old 13-10-2012, 12:20   #22
üye7160

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Bu bilgileri, büromuzda uyaptan girerek öğrenmek istersek, başvuru başına 2 TL ödüyoruz. Ancak icra dairelerinde sorduğumuzda ücret ödemeden bu bilgileri öğrenebiliyoruz. (yazılanlardan bunu anladım)

İcra dairelerinde, bu sorgulamanın artık yapılmaması, bence gayet uygun.

ancak,

İtirazım; bu bilgilerin 2 TL karşılığında uyaptan öğrenilmesi, hatalı olan ve yanlış olan bence bu. Asıl bu konunun üzerine gidilmesi gerekmektedir. Her avukat, kendi bürosunda, hiçbir ücret ödemeden, adaletin tecelli etmesine katkıda bulunabilmelidir.

Kolay Gelsin...

Sayın Balku zaten tartıştığımız hususta budur.Bizler Uyap kullanarak oldukça pratik ve zaman kaybetmeden bir çok işlemi halledebiliyoruz.Ancak sırf Uyaptan ücret mukabilinde işlem yapılmasının sağlanması amacı ile sorgulamaların icra dairelerinden yapılmamasının kaldırılmasını hatalı buluyoruz.Evet Uyapta sorgu ücretsiz olsun,bizde her sorgu talebi için icra dairesine gitmek zorunda kalmadan işlerimizi halledebilelim
Old 13-10-2012, 22:18   #23
Av. İlhan SALBAŞ

barolar ozellikle uc buyukler ve birligi bir siyasi partinin ve ergenekonun borazani olmak tek hedef partide soz sahibi hatta genel baskan olmak isteyen yonetimler sorgu basina iki TL aliniyormus baska isi mi yok ya onunla mi ugrasacak secime ne kaldi surda:-)
Old 13-10-2012, 23:32   #24
tiryakim

Alıntı:
Yazan kazimdeniz
Bu geçtiğimiz pazartesinden itibaren artık tüm Türkiye'de tüm icra dairelerinde memurlarca avukatların talebi üzerine UYAP tan sorgu yapmanın yasaklanma gerekçesi acaba ne olabilir siz sayın meslektaşlarımın değerli görüşlerine başvurmak istiyorum.Kannatimce şu 3 sebepten biri ile yasaklandı:
1-İcra dairelerinde sorgu ve neticesinde alınan bilgisayar çıktılarının ve harcanan printır tonerlerinin Adalet bakanlığı bütçesine zamanla belli bir yük getirmiş olması
2-İcra memurlarının UYAP ta sorgu yaparken vakitlerinin geçmesi ve mesailerinin biraz daha artmış olması
3-Tüm avukatlara e-imza satın aldırmak zorunda bırakıp Barolar Birliğine büyük bir mali kaynak sağlamak(Kanımca en güçlü ihtimal)
yasaklandı mı ? neye göre yasakladılar genelge mi var acaba ?pazartesi günü ne çıktıda pazartesiden itibaren bu işler yasak oldu anlayamadım...
Old 14-10-2012, 16:19   #25
yigiturk

barolar ne işe yarar, neden bu durumla ilgili girişimlede bulunmuyorlar...
Old 14-10-2012, 16:44   #26
AV. MUSTAFA ACAR

Arkadaşlar,
Avukatlar Yargılamanın kurucu unsuru değil mi? Bence Hakim ve Savcılar nasıl UYAP'taki işlemlerini ücretsiz yapabiliyorsa Avukatlar da yapabilmelidir. Bu konuda Barolar Birliği daha etkin mücadele etmelidir. Bakanlık'ın bu işi ticari kazanç kapısı haline getirmesine sessiz kalınmamalı. Zaten e-imzaya para veriyoruz. Bunun yanında UYAP'taki sorguklardan nasıl para alırım düşüncesi çok saçma!
Old 14-10-2012, 17:42   #27
olgu

Alıntı:
Yazan AV. MUSTAFA ACAR
Arkadaşlar,
Avukatlar Yargılamanın kurucu unsuru değil mi? Bence Hakim ve Savcılar nasıl UYAP'taki işlemlerini ücretsiz yapabiliyorsa Avukatlar da yapabilmelidir. Bu konuda Barolar Birliği daha etkin mücadele etmelidir. Bakanlık'ın bu işi ticari kazanç kapısı haline getirmesine sessiz kalınmamalı. Zaten e-imzaya para veriyoruz. Bunun yanında UYAP'taki sorguklardan nasıl para alırım düşüncesi çok saçma!

Barolar Birliği imzaladı Adalet Bakanlığı ile bu protokolü...
Old 14-10-2012, 19:29   #29
olgu

Alıntı:
Yazan tiryakim
Nerde bu protokol ben göremedim

Yeni değil, UYAP'ın bazı işlemler için avukatlara açılması ve bu işlemlerden para alınmasına ilişkin protokol, yaklaşık 2 yıl öncesine ait.
Old 08-01-2013, 13:01   #30
avayhan

Alıntı:
Yazan janveljan
İcra müdür yardımcısının sorgulara bakmayı anayasadaki angarya yasağı ile ilişkilendirmesi gerçekten ilginçmiş

Değerli müdürümüzü iş yapmama konusunda gösterdiği yaratıcılık ve yüksek hayal gücünden dolayı ne kadar tebrik etsek az bence.

Bu müdür yardımcısı arkadaşın hobi bahçesi olarak kullandığı anlaşılan icra dairesinde eminim aşağıdaki gibi diyaloglar falan da yaşanıyordur kim bilir

BA: Bedbaht Avukat
MY: Müdür yardımcısı.

BA - Müdür bey kolay gelsin,
MY - Buyrun ne vardı ?
BA - Şu icra dosyamız kesinleşti. Haciz talebimiz olacaktı.
MY - Ama oldu mu şimdi avukat bey !!.bunun için benim tebliğ zarfını incelemem,tebliğ zarfı parçasının okuyabilmek için dosyayı oraya buraya çevirmem,postacının kargacık burgacık yazısını okumak için gözümü kısmam,süreleri hesaplamam, kalemi alıp 3-4 cümle karalamam, tarih ve isim kaşesini basman lazım., hele bi de kaşenin mürekkebi bittiyse eyvah ki ne eyvah, bissürü iş !
BA - ??!!!??
MY - Avukat bey aç Anayasayı, 18. Maddede ne yazıyor. Kimse zorla ça-lış-tı-rı-la-maz. Angarya yasaktır.Bu talep ettiğiniz iş benim için bi angarya.Eee angarya da yasak olduğuna göre..Avukat olmuşsunuz daha anayasadan haberiniz yok.Bi de kalkmışsınız anayasayı ihlal etmemi mi bekliyosunuz benden !!
BA - Müdür bey,ne söylesem bilemedim şimdi.Bambaşkaymışsınız gerçekten yahu.
MY - Ya bırak allasen, zaten dünden beri moralim bozuk!!?.
BA - ??!!
MY - İsveç Akademisi bu yıl ki Nobel Edebiyat ödülünü Çinli yazar Mo Yan’a verdi.Neymiş eserlerinde "tarih, masal ve çağdaş olanı harmanlayan sanrısal bi gerçekçiliği” varmış. Benim sanrısal gerçekçiliğimin yanında lafı mı olur bu çinlinin yaaa ,iş mi bu !!şimdi reddetcem hepinizi o olcak ya !?*@!!

10 numara.. lol...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi