Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Avukatlıkta Başarının sırları nelerdir?

Yanıt
Old 19-06-2012, 15:39   #1
Av. Levent Emre ÇİÇEK

Varsayılan Avukatlıkta Başarının sırları nelerdir?

Ben 6 yılllık bir Avukatım,benden daha kıdemli meslektaşlarıma sık sık avukatlıkta başarılı olmanın yollarını sormama rağmen doyurucu cevaplar alamadım,Bir avukat meslekte yıllar geçtikçe mi kıvama gelir, yoksa her gün öğrenci gibi çalışarak mı(İçtihatları okumak,pratiğe yönelik hukuk kitaplarını okumak)Özellikle kıdemli meslektaşlarımın bu konuda bizleri aydınlatmalarını temenni ediyoruz. Birde ben daha iyi olmak adına bir çok kitap araştırdım.Bunların başında Tarkal Karabel'in yazmış olduğu "Sizde başarılı Avukat olabilirsiniz" kitabı var,bu kitabı okuyan meslektaşlarımında fikirlerini öğrenmek isterim, Ayrıca bir avukat Tarkan Karabel gibi mesleki yaşam koçuna ihtiyaç duymalımıdır.Şimdiden çok teşekkür ediyorum.
Old 20-06-2012, 10:02   #2
av.sahin67

Bu konuda bir sorum var : Başarılı avukat kimdir ? Çok kazanan mı yoksa başka bir şey mi etken bu tanımlamada ?
Old 20-06-2012, 10:43   #4
yılmazkan

Bir işe başlarken ve iş sonuçlandığında vicdanınız rahatsa, emeğinizin karşılığını da maddi olarak aldığınıza inanıyorsanız başarılı bir avukatsınızdır.
Old 20-06-2012, 11:08   #5
kazimdeniz

Avukatlıkta başarının 5 altın sırrı var muhakkak başarı garantisi veriyorum:
1-Çok okumak kendini devamlı geliştirmek.
2-İyi donanımlı,göze hitap eden bir ofise sahip olma
3-Şık ,güzel giyinmek
4-Etkileyici bir üslupla konuşmak
5-Gelen her müvekkille ücret sözleşmesi yapmak
Old 20-06-2012, 11:15   #6
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan kazimdeniz
Avukatlıkta başarının 5 altın sırrı var muhakkak başarı garantisi veriyorum:
1-Çok okumak kendini devamlı geliştirmek.
2-İyi donanımlı,göze hitap eden bir ofise sahip olma
3-Şık ,güzel giyinmek
4-Etkileyici bir üslupla konuşmak
5-Gelen her müvekkille ücret sözleşmesi yapmak

Çevremde yazdığınız ilk 4 maddeye sahip hatta fazlasıyla sahip meslektaşlarım olmasına rağmen 5. madde göre gelen müvekkilleri yok...

Başarı hala garanti mi?
Old 20-06-2012, 11:18   #7
carlito

Bir işe başlarken ve iş sonuçlandığında vicdanınız rahatsa, emeğinizin karşılığını da maddi olarak aldığınıza inanıyorsanız başarılı bir avukatsınızdır.
------------------
Av.Yılmaz
http://www.yilmazkan.av.tr/

EN Doğru Cevabı Yukarıda Saygıdeğer Meslektaşımız Vermiş..
Tebrik Ederim Kendisini
Old 20-06-2012, 13:15   #8
av.yağmur deniz

Alıntı:
Yazan yılmazkan
Gönlümüzde olan elbette bu, ancak bir işe başlamak için önce işin gelmesi gerekli, bunun için çevre gerekli.İş gelince de bilgi çok önemli, ne kadar okursanız okuyun ,deneyimli olmak bambaşka birşey, gelen sorunun hangi kategoriye girdiğini anında tespit edebilmek,müvekkil adayına tatmin edici cevap verebilmek lazım,usul hukukunu iyi bilmek lazım.Bunlar ise yılları alıyor.Müvekkil adayı geliyor soruyor siz eğer bilmiyorsanız o anda karşısında çok kötü bir izlenim veriyorsunuz.Sonradan elbette araştıracaksınız ancak o anı kurtarmak çok önemli.Bu yüzden başarı bence deneyimle orantılı.Vicdan rahatlığı ,ve emeğin karşılığı bence başarının sonucu.
Old 20-06-2012, 13:46   #10
yeditepelişehir

Değerli meslektaşlarımın cevaplarına aynen katılıyorum. Ayrıca şunları da eklemek isterim. Bir davayı alırken müvekkille ne kadar irtibat halindeysek aynı iletişimi dava devam ederken de sağlamalıyız.Yani bir duruşmaya mazeret bile sunmuş olsak ve eğer çok sıkıntı yaratmayacaksa bunu da müvekkille paylaşmalıyız.Davası hakkında bilgilenmeye düşündüğümden daha çok önem veriyor insanlar.Bunu farkettim.Özellikle küçük yerlerde böyle.Avukatına ulaşamadığı vakit müvekkil imajınızı zedeleyici konuşmalar yapabiliyor.Avukata ulaşamıyoruz,bize bir şey söylemiyor vs vs. Benim başıma gelmedi ama hep duyduğumuz şeyler.Bir meslektaşımız değinmiş gerçi ama ona dair de birşeyler söylemek isterim.Vatandaş giyimine kuşamına,ofisine,arabasına göre avukat hakkında fikir sahibi olabiliyor.Bilgi bakımından bir derya olabilirsiniz ama kılık,kıyafet,ofis bakımından vasat iseniz önemli davalar iyi paralar kazanmak biraz zor.Bu unsurlar maddiyatla alakalı gerçi.Tecrübe de zamanla olacak birşey.Gençler x lira vekalet ücretini dudağı titreyerek söylerken tecrübeliler xx lira talep ediyor ve vatandaş da peşin peşin ödüyor
Old 20-06-2012, 13:50   #11
yılmazkan

Alıntı:
Yazan Av. Peitho Minerva
Bence başarılı avukat diye bir şey yoktur; SİNİRLİ avukat vardır
Sayın Minerva olaya değişik bir açıdan bakmışsınız . Yorumunuz gerçekten çok hoşuma gitti. Öyleyse çok sinirli bir avukat olmanızı dilerim.
Old 20-06-2012, 13:59   #12
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan yılmazkan
Sayın Minerva olaya değişik bir açıdan bakmışsınız . Yorumunuz gerçekten çok hoşuma gitti. Öyleyse çok sinirli bir avukat olmanızı dilerim.

Öyle zaten. Beni dinlemezse, sinir hastası olacak.
Old 20-06-2012, 14:00   #13
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Peitho Minerva
Bence başarılı avukat diye bir şey yoktur; SİNİRLİ avukat vardır

Sinirli ve başarılı avukat yok mudur pekiyi?
Old 20-06-2012, 14:08   #15
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan yılmazkan
Sizin gibi bir üstatla çalışıyorsa, sinir hastası olması çok normal

Benimle çalışmıyor maalesef. Kendi ofisi var. Biz THS sayesinde dost olduk, görüşüyoruz..
Old 20-06-2012, 14:16   #17
Av. Feyza Altun

Sn Yılmazkan ve Suat Baba (Kod adı: Emre Baba )

Hem sinirli hem sinir hastası avukat ve de aynı zamanda başarılı avukat olunabilir fakat kısıtlı bir süre için. Çünkü sonra sinir ilaçları gelen krizler vs derken artık avukatlık yapılamaz. Ya da alkolik de olunabilir mesela
Old 20-06-2012, 14:36   #18
av_yaseminceylan

Evet, işimizin her yönden zor olduğu kabul edilebilir. Ama belki de keyiften içiliyordur
Old 20-06-2012, 14:37   #19
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan av_yaseminceylan
Evet, işimizin her yönden zor olduğu kabul edilebilir. Ama belki de keyiften içiliyordur

Evet, çok nadiren
Old 20-06-2012, 15:01   #21
Avukat Kamer Akgül

Ben, güne, genel olarak yaşama nasıl başladığınızın başarının sırrını taşıdığı görüşündeyim.

Aslında başarı varlığa kriter değildir. Bugüne kadar başarılı olamadım şeklinde kendinize acır bir tavra bürünürseniz; bu sizin aynı tarzda devam edeceğinize garantidir. Başarı, hatta buna ölçüt maddi zenginlikse; bu herkes için mümkün inancındayım.

Uyandığınızda öncelikle size armağan yeni hayatınıza (güne) şükürle başlayın. Lavaboya yöneldiğinizde öncelikle aynayı hedef alın ve nasıl bir geçmişe sahip olursa olsun (hatalarla, kusurlarla, başarısızlıklarla...) karşınızdakine kocaman bir gülüş sergileyin.

Yüzünüze çarptığınız suyu hissedin. Dokunduğunuz herşeyin varlığından sevinç duymanız mümkün.

Dışarıya çıktığınızda derin nefesler eşliğinde göye, ağaca, güneşe bakın. Ne kadar güzel değil mi? Evrenler içinde tüm evrenleri kavrayabilme yeteneği olan inanılmaz bir varlıksınız.

O gün başınıza gelecek her mucizeyi kabule hazır olduğunuzu dile dökün. Bakmakla yetinmeyin, daha çok görün; duymak yetmez daha çok işitin.

Çok önemli bir şeyde şu:Geçmiş ve geleceği terkedin. Şu çürümüş geçmişe takılmaktan kurtulmalıyız ve de hikaye gelecek umudundan. Yaşayabileceğiniz herşey şu anda ve mevcut olduğunuz ortamda mümkün. Bulunduğunuz anı ve içinde bulunduğunuz ortamı hisserek, kabul ederek yani sevgiyle yaşadığınız ölçüde yaşamı biriktirirsiniz. Yoksa yaşam kurtarılacak ya da kazanılacak birşey değildir.

Gerisinin kendiliğinden geleceğinden kuşkunuz olmasın...
Old 23-06-2012, 14:44   #22
Av. Levent Emre ÇİÇEK

Alıntı:
Yazan judge034
Bu konuda bir sorum var : Başarılı avukat kimdir ? Çok kazanan mı yoksa başka bir şey mi etken bu tanımlamada ?
Başarılı avukat zaten ister istemez çok kazanır.Çünkü müvekkiller sürekli ona yönelirler.Ama bence paradan daha önemli olan mesleki tatmindir. Biz mutlu muyuz, yaptığımız iş bizi her yönden doyuma ulaştırıyor mu? Parada dahil buna..
Old 24-06-2012, 16:26   #23
ferit alphan

mesleğe yeni başladım ve anladığım kadarıyla muvekkillerden vekalet ücretinin bir kısmını veya yarısını başta almak lazım yoksa sonrasında hiç yanaşmıyorlar ve dava sonuna dğru bir şekilde erteliyorlar.birde müvekkillerle çok samimi de olmamak ve önemli hususlar hariç davanın her aşamasından onları arayıp bılgılendirmemek lazım bunu yaptığımızda müvekkiller bu iyi niyetimizi samımiyetimizi istismar edebiliyorlar.
Old 25-06-2012, 00:34   #24
Armağan Konyalı

Başarılı olamazsak iki tesellimiz var:

Birinci teselli:
Başarılı olduğu için tarihe geçen bir avukat yok.
Örneğin, Sezar avukattı ama biz onu avukat olarak tanımadık.

İkinci teselli daha önemli:
Başarısızlığı nedeniyle tarihe geçen bir avukat da yok.
Old 25-06-2012, 09:01   #25
av.sedayilmaz

Sinirli avukat yaklaşımı gerçekten hoş olmuş
Başarının kriterlerinin çok değişken olduğunu ve dolayısı ile göreceli bir kavram olduğunu düşünüyorum. Bence iyi isem, vicdanım rahat ise ve somut olarak birşeyler başardığım inancını taşıyor isem.. Başarılıyımdır..
Old 25-06-2012, 10:57   #26
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Başarısızlığı nedeniyle tarihe geçen bir avukat da yok.

Var ve bu ülkeye Başbakan bile oldu.
Old 25-06-2012, 16:30   #27
yılmazkan

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sayın Ergin, nüktenize şapka çıkartıyorum
Old 04-07-2012, 10:56   #28
av.yağmur deniz

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
onu da başbakan olarak tanıyoruz
Old 04-07-2012, 15:11   #29
Av.Emin

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin

Başbakan olabilmenin sırrı avukatlıkta başarısız olmak mı?
Old 10-07-2012, 17:03   #30
av.goncagül

"başarı" kelimesine hangi açıdan bakacağız.İşini düzgün takip eden, derin araştırma yapan , süreleri kaçırmayan, her gün değişen kanunları takip edebilen vs(bunu çoğlatmak mümkün) avukat başarılıdır, ama vatandaşın gözünde davayı çabuk bitiren avukat başarılı oluyor..davaların uzamasının sebebinin hakimlerin başarısızlığı olduğunu anlatamadığınızdan vatandaşın gözünde bu sadece bu sizin başarısızlığınız oluyorr...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi