Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Anket Sonucu: İngilizce'yi
Cok iyi biliyor, hukuk hayatimda da kullanabiliyorum. 65 18,26%
Hic bilmiyorum. 32 8,99%
Okuldan ogrendigim kadariyla biliyorum ama mesleki olarak kullanamam. 250 70,22%
Bilmiyorum ama iyi derecede baska bir yabanci dil biliyorum. 9 2,53%
Oy Verenler: 356. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 110)

İngilizce Bilen Avukat Sayısı

Yanıt
Old 24-09-2006, 03:31   #1
Cest la vie

Varsayılan İngilizce Bilen Avukat Sayısı

Ezbere bilip devamli soyledigimiz bir cumle var: "Ingilizce bilen avukat cok az."
Ancak ozellikle son zamanlarda bu "az sayi"nin arttigi gozlemindeyim. Acaba gercekten de "ingilizce bilen avukatlarin yuzdesi nedir?"
Bunu hep beraber gorelim istedim.
Saygi ve Sevgilerimle
Old 24-09-2006, 13:22   #2
Av.Duygu Işık Behrem

Sayın Ahu,
Niçin şıklarda daha fazla seçenek oluşturmadınız acaba?
Mesela; "çok iyi/iyi biliyorum ancak mesleki İngilizcem yok"(çünkü mesleki İngilizce olayın çok ayrı bir boyutu, bunun için özel dil kursları bile var) ya da "İyi derecede biliyorum" gibi şıklarda konulabilirdi. Bu şekilde alacağımız sonuç ne kadar doğru çıkar bilemiyorum. Örneğin ben kendime uygun bir şık bulamadım. Çünkü "birazcık" desem olmayacak, "çok iyi" desem de fazla abartmış olacağım. İngiliz Dili ve Edebiyatı gibi bir bölümden mezun olan insanlar bile bunu söyleyemiyor, çünkü İngilizce bir derya; öğrenmekle bitmiyor!
Bir iki şık daha eklesek fena olmaz, ne dersiniz?
Old 24-09-2006, 14:24   #3
yargıç isa

Kitap .......

gerçektende önemli olan bence mesleki ingilizce. BU yoksa diğerinin bir anlamı yok. Belki sohbet için işe yarar. Ama her avukatın mesleki ingilizce bilmesi şart değil. Yurt dişı ile ilgili olan , milletler arası hukukla uğraşan avukatlar bilse yeterli olur.
Old 24-09-2006, 16:57   #4
Cest la vie

Alıntı:
Yazan Duygu82
Sayın Ahu,
Niçin şıklarda daha fazla seçenek oluşturmadınız acaba?
Mesela; "çok iyi/iyi biliyorum ancak mesleki İngilizcem yok"(çünkü mesleki İngilizce olayın çok ayrı bir boyutu, bunun için özel dil kursları bile var) ya da "İyi derecede biliyorum" gibi şıklarda konulabilirdi.

Aslinda 3. secenegi bunu dusunerek yazmistim. Cunku zaten o secenegin ima ettigi sey "biliyorum da meslege ne fayda"ydi Oradaki "birazcik" kelimesini kaldirirsam sorun kalmaz sanirim.
Sevgiler,
Ahu
Old 24-09-2006, 20:16   #5
onur_k

kaç tane ingiliz avukat TÜRKÇE biliyor acaba AHU hanım bunu hiç merak etmiyor musunuz?????ingilizce dünya diliyse TÜRKÇE DE DÜNYA DİLİ...........
Old 24-09-2006, 20:16   #6
Armağan Konyalı

Sayın Ahu

Anketinizin sonuçlarını değerlendirirken dikkatli olmak lazım :

İngilizce bilmeyen üyeler bu ankete ilgisiz kalacaklarından bilenlerin oranı bilmeyenlere göre yüksek gözükecektir. Ben ankete katıldım ama anket Almanca konusunda olsaydı itiraf edeyim ki katılmayabilirdim.

İngilizceyi mesleğinde layıkıyla kullanacak avukat sayısının çok az olduğu gerçeğini hepimiz kendi çevremizden biliyoruz.

Bornova Anadolu Lisesi'nden olan okul arkadaşlarımdan avukat olanlar var. Ne yazık ki, yıllarca emek verdiğimiz İngilizceyi sadece bir kaç avukat okuldaşım mesleğinde kullanabiliyor. Bunun nedeni, bizim mesleğe başladığımız yıllarda avukatlıkta İngilizce bilgisine gerek duyulmamasıydı. Eğer gerek duyulsaydı, kafasını gözünü yara yara, hukuki İngilizceyi de öğrenirdik. (Bu yazdıklarım liseden 1970'li yıllarda mezun olanlar içindir. Daha sonraki yıllarda mezun olanların ne kadar kullandığını hiç bilmiyorum)

Şimdilerde de yabancı dile çok fazla ihtiyaç duyulduğunu sanmıyorum. İleriki yıllarda yabancı şirketlerin yurdumuzu işgali arttıkça, denizcilik, finans gibi sektörler büyüdükçe ihtiyaç artacaktır kanısındayım.

İngilizce bilen avukatların sayısı anadolu liselerinin artmasıyla artmış olabilir ama bu İngilizce bilgisi avukatlık mesleğinde kullanılmadıkça ''İngilizce bilen avukatların'' arttığını söylemek yanlış olur.

İngilizce eğitim yapan Hukuk Fakülteleri hakkında bilgim olmadığından bu konuya hiç değinmiyorum. Siz böyle bir fakültede okuduğunuzdan bu konuyu herkesten daha iyi bilirsiniz.

Hakim savcıların yabancı dil bilmeleri hiç gerekmiyor. Bu meslekte olanlar, iş yoğunluğu yüzünden, Türkçeyi bile zor kullanıyor. Bakanlığın ve Yüksek Mahkemelerin araştırma-geliştirme veya temsil işlerinde gereken yabancı dil ihtiyacı ancak sözleşmeli uzman hukukçularla sağlanır kanısındayım.

Yabancı dil konusuna hukukçular açısından değil de, hukuk öğrencileri açısından bakıldığında, yabancı dil mutlaka öğrenilmeli düşüncesindeyim. Bunca çok sayıda öğrencinin hukukçuluk yapması mümkün gözükmüyor. Büyük bir bölümü hukuk dışında işlerde çalışmak zorunda kalacak. Bu nedenle öğrencilik yılları iyi değerlendirilip, yabancı dil öğrenilmeli. Okul dışında veya 25 yaşından sonra yabancı dil öğrenmek mümkün olmuyor.

Saygılarımla
Old 24-09-2006, 21:12   #7
Staj.Av.Selçuk

bence ingilizce bilmeyen avukatlar oranı anket tarihinde rekora gidecek:)
ingizcenin çok önemli olduğunu kimse inkar etmesin evrensel dil olduğu aşikar artık ama kendi dilimizi türkçeyi de unutmayalım.bir dil bi insan sakın insanlığımızı kaybetmeyelim.ingilizce sadece bir dil yaşam biçimi değil:)))
Old 25-09-2006, 00:48   #8
Cest la vie

Alıntı:
Yazan onur_k
kaç tane ingiliz avukat TÜRKÇE biliyor acaba AHU hanım bunu hiç merak etmiyor musunuz?????ingilizce dünya diliyse TÜRKÇE DE DÜNYA DİLİ...........

Gercekten HiC merak etmiyorum. Saniyorum o Ingiliz Hukuk Forumundaki(eger varsa oyle bir forum) hukukcularin sorunu. Lutfen konuyu SAPTIRMAYINIZ.

Alıntı:
İngilizce bilmeyen üyeler bu ankete ilgisiz kalacaklarından bilenlerin oranı bilmeyenlere göre yüksek gözükecektir

Orasi oyle gercekten ama en azindan ingilizce bilen avukat sayisini gorebilecegiz Ben sandigimizin cok cok ustunede bir sayi oldugunu dusunuyorum, gorelim bakalim gercekten oyle miymis

Alıntı:
İngilizce eğitim yapan Hukuk Fakülteleri hakkında bilgim olmadığından bu konuya hiç değinmiyorum. Siz böyle bir fakültede okuduğunuzdan bu konuyu herkesten daha iyi bilirsiniz.

Aslinda bitirdigim fakultenin ayri olarak haftada 4 saat Ingilizce dersleri vardi sadece. Ama gercekten ogrenciyken bir iki secmeli hukuk dersimi ingilizce gormus olmayi cok isterdim. Birinci siniftayken ekonomi dersini ingilizce olarak almistik, o da simdi ogrencilerin isyani(!) ve dilekceleri uzerine kaldirilmis durumda.

Saygilarimla,
Ahu
Old 25-09-2006, 12:24   #9
av.erhanturkan

Günümüzde ingilizce bilmek çağı takip etmek konusunda gerçekten bir ihtiyaç haline gelmiştir. Gönül isterki avuktlarımızın hakim ve savcılarımızın hiç Türkçe bilmeyen kişileri savunabilecek kadar ve yine hiç türkçe bilmeyen birisini yargılyacak kadar mesleki ingilizce bilmesini. Ama bu yok tabi bu konu AB ye tam üye olduğumuz takdirde bizi sıkıntıya sokacak ( biraz zor ama hani olur ya) gibi gözüküyor. Ülkemiz de çok ihtiyaç duyulmuyor ingilizceye zaten bazı üniversiteler formalite ingilizce dersi gösteriyorlar. Ayrıca %90 ında mesleki ingilizce okutul muyor. Bu sistemden çıkıpta avukatlardan ingilizce istemek bence yanlış saygılarım la
Old 25-09-2006, 13:16   #10
muart

ingilizce başlı basına yetenek ister haerkez englişh konusamaz .fakat bunun ne kadar onemlı oldugunu meslek ve iş hayatında da görüoz .herkezinde bilmesini isterim .fakat türkiyede yasıoruz bunun meslek hayatında fazla ihtiyacı olcagını sanmıorum
Old 25-09-2006, 15:54   #11
av.yıldıray

Sayın Ahu,
Öncelikle çok sağlıklı bir anket olduğunu düşünmüyorum ama fikir vermesi açısından güzel bir düşünce. Ancak yukarıda bahsettiğiniz bir şey beni şaşırttı. Siz acaba hukukta ingilizce eğitimden yana mısınız?
Ayrıca sayın onur k, ciddi olduğunuza inanmak zor.
Old 25-09-2006, 17:48   #12
Cest la vie

Alıntı:
Yazan av.yıldıray
Sayın Ahu,
yukarıda bahsettiğiniz bir şey beni şaşırttı. Siz acaba hukukta ingilizce eğitimden yana mısınız?
Ayrıca sayın onur k, ciddi olduğunuza inanmak zor.

Sayin Yildiray,
Tabii ki oyle bir dusuncem yok ama mesleki ingilizcenin ogrenilmesi acisindan yilda 1 "secmeli" (temel hukuk degil) dersinin ingilizce okutulmasindan yanayim. Yoksa gercekten mesleki ingilizce cok cok farkli birsey. Sunu soyleyeyim su an ingilizce konusulan bir ulkede yuksek lisans yapiyorum ve buraya gelmenin ilk kosulu iyi bir ingilizce seviyesiydi.(ki hukuk icin normal istenen ingilizcenin cok ustunde bir ingilizce istiyorlar) Neyse, TOEFL'a girdim, gerekli puani aldim, hatta Ingilizce mulakata dahi girdim ve kendime guvenmeye basladim. Ancak burda dersler basladiktan sonra anladim ki "benim ingilizcem cok yetersizmis!!" Ingilizce davalari okumak, koskoca kitaplar, derslerde konusulan dil tamamen bambaska birseymis. Ozellikle ilk haftalar caresizlikten oturup agladigimi bilirim! Su an alistim ama hala zorluk yasamiyorum diyemem. Bu nedenle eger hukuk hayatim boyunca bir kac dersi ingilizce almis olsam bu kadar zorluk cekmezdim diye dusunuyorum.
Yoksa tabii ki, tamamen ingilizce egitimden yana degilim, oyle bir sey olsa ilk karsi cikacaklar arasinda da yer alirim
Saygilarimla
Old 26-09-2006, 21:22   #13
onur_k

Olumlu

merhabalar ülkemizin değerli hukukçuları. Yukardaki mesajımda (AHU hanım kırdı isem çok özür dilerim.) bir sitem vardı!Çünkü ülkemizde ana dilimiz ikinci plana itiliyor,değer verilmiyor ve siz aydınlarımız da bu durumu iyice körüklüyorsunuz. lütfen ama.Dilimizi doğru dürüst konuşamayan, kendini ifade etmekte zorlanan hukukçular var.Hukuk fakültelerinde öğrenciler TÜRKÇE
dersine girme gibi bir zahmette bulunmuyorlar.Sanki çok önemsiz bir dersmiş gibi veya çok iyi biliyorlarmış gibi. Artı sadece 1. sınıfta veriliyor TÜRK DİLİ dersi.Bence dört yıl boyunca verilmeli bu ders "ayrıntılı" bir şekilde.Tabiri caizse bülbül gibi şakımalıyız.Çünkü bizim işimiz konuşmak.
Ha siz eğer hukukçular kendi ana dillerini çok iyi kullanabiliyorlar,dilimize gerekli özeni gösteriyorlar diye düşünüyorsanız ve buna dayanarak da ikinci bir dil (veya daha fazla) bilmelerini ileri sürüyorsanız eyvallah.DESTEKLİYORUM.
Old 27-09-2006, 10:57   #14
Tiocfaidh

Sayın Onur k, kusura bakmayın ama gerçekten konuyu saptırıyorsunuz. Burada hiç kimse İngilizce'nin ana dilimiz Türkçe'nin yerine geçmesinden veya Türkçe'nin ikinci plana atılmasından bahsetmiyor. Bahsedilen Türk hukukçularının bilimsel ve rutin gündemi daha iyi takip etmeleri açısından İngilizce'nin ikinci dil olarak öğrenilmesi gerektiği meselesi.

Bir Türk olarak Türkçe'nin İngilizce gibi dünyada evrensel bir dil olmasını çok isterim, ancak bu istemekle değil çalışmakla mümkün olacak bir hadise. Türkler olarak teknolojik, tıbbi ve bilimsel ürünleri dünya piyasasına sunamadığımız sürece hiç kimse "acaba Onur k beyefedindi Türkhukuksitesi'nde ne düşünüyor?" diyerek bu merakını gidermek için Türkçe öğrenmez. Bugün biz de İngilizlerin veya Amerikalıların kara kaşı, kara gözü için değil, mecbur olduğumuz için İngilizce öğreniyoruz. Onları Türkçe öğrenmeye mecbur kılmak da bizim elimizde, ancak bunu hamasi ve kuru laflarla "Türkçe dünya dilidir" tarzında dile getirirsek sesimiz bu forumun dışına çıkmaz, Türkçe'yi dünya dili yapmak için nutka değil eyleme/çalışmaya ihtiyacımız var.

Saygılar
Old 27-09-2006, 13:35   #15
üye8975

iyi derecede ingilizce biliyorum,ama meslek hayatımda kullanmıyorum. anketi yanıtlamadım bu yüzden. bir de hukuk sözkonusu olunca sanki almanca daha faydalı bir dilmiş gibi geliyor bana.
Old 27-09-2006, 23:05   #16
Themis99

Daha lisede iken İngilizce bilmenin önemine inanmış , Anadolu lisesindeolduğu gibi ayrı bir ''İngilizce sınıfı'' kurulması için bir çalışma başlatmıştım.''Öğrencilerin şikayetleri '' destek vermemeleri nedeni ile bu çalışma sonuçlanamadı. İngilizceyi ileri derecede bilmek büyük bir tutku olarak içim de yer etti. Üniversitede aldığımız İngilizce dersi ise daha yüzeyseldi. Yabancı dil bilmenin önemine her geçen daha çok inanıyorum. Bende sayın Ahu gibi bir kaç dersin İngilizce okutulması gerektiğini , hatta hukuk fakültelerine hazırlık sınıfı eklenmesini gerektiğini düşünüyorum. Böylece hukukçular Yabancı dille yazılmış bilgi kaynaklarına daha kolay ulaşabilir.Daha çok bilgiye, farklı kaynakların yorumlarına kolay ve hızlı yoldan ulaşmanın bir sakıncası olabilir mi? Sayın Onur K kimse Türkçe'nin ikinci plana atılması gerektiğini düşünmüyor. Ancak ileriyi görmek gerek... Yalnızca İngilizce değil Almanca da Fakültelerimizde okutulmalı .Saygılar.
Old 28-09-2006, 07:28   #17
abdulgani

oncelikle Onur k beyin bahsettiği Türkçe Dersi sanırım. Hatiplik yada Güzel ve Etkili Konuşma dersi 1.sınıfta verilen Türkçe derslerini ben takip ettim. Açıkçası bir yararını görmedim.Ben Türkçeyi sonradan öğrendim. Okumayı ve güzel konuşmayı severim. Söylemleriniz biraz havada kalmakta bence...

İkinci olarak; İngilizce meselesi etrafta bir çok insan dünyada ençok konuşulan dilin Türkçe olduğu ve Türkçenin dünya dili olduğu söylemleri ile hareket eden insanlar ile dolu acaba hangi bilimsel veriye dayalı bu görüş.Sizde bu görüşte olduğunuza göre bizi aydınlatırsınız umarım.
Old 28-09-2006, 11:16   #18
ncoban

acaba ahu hanım ingilizceden önce kaç tane hukukçu iyi derecede türkçe biliyor?bence önce kendi dilimizi iyi öğrenmali ondan sonra diğer dillere geçmeliyiz.
Old 28-09-2006, 17:55   #19
Cest la vie

Alıntı:
Yazan ncoban
acaba ahu hanım ingilizceden önce kaç tane hukukçu iyi derecede türkçe biliyor?bence önce kendi dilimizi iyi öğrenmali ondan sonra diğer dillere geçmeliyiz.

Tabii ki bu sizin seciminiz. Once kendi dilimizi ogrenin ondan sonra diger dillere gecin, buna kimsenin karisacagini sanmiyorum.

Turk Hukuk Sitesinin forum alaninda bulundugumuzdan, herkesin anadilinin Turkce oldugu ve herkesin anadilini bildigi karine olarak kabul edilmektedir. Burda ise konu "YABANCI DIL"dir. Turkce ve Hukuk ile ilgili dusunceler, bu konuda ozel kurulup aktif olarak calismalar yapan "Hukuk ve Turkce Calisma Grubunda" konusulmakta ve bu grupta "Hukukcunun dili" konusunda faydali calismalar yapilmaktadir. Ayrica isteyen her uyemiz de, grubun koordinatorleriyle iletisime gecip gruba girebilir, boylece bu konuda yapilan calismalara katilabilir ya da Turkce yararina yeni girisimlerde bulunabilir. (Ancak orda da 'Ingilizce' konusulmamaktadir lutfen buna da dikkat edelim.)

Ayrica lutfen sunu da unutayiniz: Bu konuyu acmam "Turkce'yi duzgun kullanamayan hukukculardan sorumlu olmam" anlamina gelmiyor. Herseyden once hasim ben degilim- bu nedenle lutfen beni hedef alarak konuyla ilgisiz goruslerde bulunmayiniz.

Saygilarimla

NOT: Bu cevap sadece ncoban isimli uyeye degildir, "ayni tarzda" cevap yazmis ve tekrar cevap yazmayi dusunen herkesedir. Bu konuda bir daha da cevap yazmayacagimi belirtir ve bu forumu okuyan tum uyelerden konuyu dagitmak zorunda kaldigimiz icin ozur dilerim.
Old 28-09-2006, 22:52   #20
özgür

Tepki yazılarını üzüntü ile okuyorum..yaşamı ve mesleğe daha fazla tat katacak bu konu neden bu kadar tepki alır ki?
Eksik hissetmek mi acaba tepkinin sebebi ?
Umarım sebep bu dur!!
Farkında olmak da yolun yarısıdır...
Düşünsenize gündemdeki konuları yabancı basından takip etmek bir hukukçu için ne kadar büyük bir artı olacaktır.Bu sadece bir örnek..
Saygılarımla
Old 29-09-2006, 12:50   #21
Av. R. Onur ÇINAR

Selamlar,

tamam ingilizce bilen hukukçu sayısı az, ama niçin az... bunu niçin kimse düşünmek istemiyor?

ben hukuk fak 3. sınıf öğrencisiyim ve de anadolu lisesi mezunuyum... sorunuza cevabım da '' okuldan öğrendiğim kadar '' ingilizce biliyorum oldu..

burada herkesin içten içe okullarımızda yeterli yabancı dil eğitimi verilmediğini kabul ettiği ortaya çıkıyor... tamam liseye başlarken bir hazırlık sınıfı okudum, yeni girecek arkadaslar bu hazırlık sınıfını uni'de de görecek, ama değişen ne olacak.. bakalım etrafımıza, diğer fakultelerde öğrenim gören ve hem lisede hem de uni'de hazırlık okuyan kaç kişi bir AİHM kararını anlayacak derecede ing biliyor...

ingilizce eğitimini ciddiye alan kurumlar (bunların başında TÖMER, Amerikan kültür ve yardımlaşma derneği geliyor)resmen ufak bir servet istiyorlar... bir kişinin sıfırdan başlayıp iyi derecede ing öğrenmesi yaklaşık 4 - 5 milyara mal oluyor...

bu da dar gelirli öğrencilik hayatı için çok pahalı bir eğitim...

şimdi ing kurslarına katılmak istiyorum ve bugün bilgisayar başına da burs veren kurumları araştırmak için oturdum...

bence '' hukukçular neden yabancı dil bilmiyor'' yerine '' hukukçular neden yabancı dil öğrenmiyor'' sorusunu sormak lazım..

Saygılarımla...
Old 01-10-2006, 17:32   #22
hosserdar

Öncelikle Türkiye de anadilimizle hukuka işlerlik kazandıralım,insanların gözünde hukuk yolunun sonunda adaletli bir şekilde çözüme ulaşacağı inancı uyansın daha sonraki saflarda elbette lazımdır.Sen önce bir çarklarını döndür saatin sonra altın mı yoksa gümüş mü olacağına karar ver.Şu anda sadece işi karıştırmaktan başka bir işe yaramaz.Bu bir yorum sorunudur yada sorun yorumu siz karar verin...
Old 02-10-2006, 10:50   #23
av.yıldıray

Sayın Ahu,
İngilizce Hukuk Eğitiminden yana olmadığınız belirtmişsiniz. Ama yazınızın alt kısmında en azından birkaç dersi İngilizce görsek fena olamzdı gibi bir ifade kullanmışsınız. Acaba hangi dersleri İngilizce görmek isterdiniz? Yada İngilizce mi olsa iyidir dersler, yoksa almanca veya fransızca mı? Çünkü, hukuk sistemimiz gereği İngilizce den çok bahsettiğim diğer diller sanki bize daha uygun olur. Beni mazur görün ama galiba siz eğitiminizi İngilizce gördüğünüz için biraz bencilce davranıyorsunuz?
Old 02-10-2006, 10:52   #24
av.yıldıray

Ahu Hnm'ı eleştirmekle birlikte, bazı arkadaşlarımın da burada gereksiz bir dil şovenizmine giriştiğini görmekte ayrıca üzüntü verici, belirtmek isterim.
Old 02-10-2006, 17:32   #25
gulac_a

Varsayılan herkes bir şeyler söylüyor..

globallşeme devrine ayak uydurabilşmek için ya da modernizm akımına taraf olabilmek için ingilizce bilmek şart bence..saygıdeğer arkadaşlırımızdan birkaçı ingilizcenin öğrenilmesinin öncelikli olmadığını veya bahsedildiği kadar öneme sahip olmadığını belirtmişler,kesinlikle katılmıuorum bu arkadaşlarıma çünkü AB'ye girmeye aday bir ülkenin saygın meslek erbablarının inglizce bilmemelri bece ayıp kaçar..Yanılıyor muyum..?
teşekkürler..

''BİR LİSAN,BİR İNSAN..''
saygılarımla..
Old 02-10-2006, 21:31   #26
patriot

Varsayılan Göcmen cocuklari viyana berlin

Merhabalar;

Arkadaslar merak etmeyin yurt disinda yasayan türk ailelerin cocuklari artik hukuk fakultelerine ilgi göstermeye basladilar.Mesela viyana.Anadili almanca.Bu cocuklara daha ilkokul caglarinda ingilizce ögretiliyor.Liseyi bitirdiklerinde ingilizceyi süper konusuyor hale geliyorlar.Ee birde almanca var.Hukuku bitirebilmek icin ingilizce ve almancanin disinda yabanci bir dili bitirmek sarti da mevcut.Merak etmeyin 5 seneye kadar bu sartlari tasiyor halde ülkeme geri dönecegim insaallah.
Old 03-10-2006, 03:12   #27
Cest la vie

Alıntı:
Yazan av.yıldıray
Sayın Ahu,
İngilizce Hukuk Eğitiminden yana olmadığınız belirtmişsiniz. Ama yazınızın alt kısmında en azından birkaç dersi İngilizce görsek fena olamzdı gibi bir ifade kullanmışsınız. Acaba hangi dersleri İngilizce görmek isterdiniz? Yada İngilizce mi olsa iyidir dersler, yoksa almanca veya fransızca mı? Çünkü, hukuk sistemimiz gereği İngilizce den çok bahsettiğim diğer diller sanki bize daha uygun olur. Beni mazur görün ama galiba siz eğitiminizi İngilizce gördüğünüz için biraz bencilce davranıyorsunuz?
Sayin Yildiray,
Su an Yuksek Lisans egitimimi Ingilizce gordugum icin sizce hala Ingilizceye ihtiyacim var midir? Kaldi ki, hukuk lisans egitimini 2004 yilinda tamamlamis biri olarak bu oneriyi ortaya koymam nasil "bencillik" olarak nitelendirilebilir sasirdim dogrusu!! Eklemeliyim ki, Fransizca'm ve cok baslangic seviyesinde olmakla beraber Almanca'm da var, ama hukuk fakultelerinde bir kac secmeli ders "Ingilizce" olsun diyorum ve bu gorusumde de israrliyim. Hala "bencil" olarak nitelendirecekseniz buyrun, cekinmeyin. Ancak sonrasinda mazur gorulmeyi de beklemeyin!

Anket sonuclarina soyle bir goz gezdirecek olursaniz, neden diger diller degil de Ingilizce'yi savundugumu anlarsiniz. Ben "hukuk fakultesinde yeni bir dil ogretilmesinden" soz etmiyorum. Burada yaptigimiz gayri resmi ankete gore bile, hukukcularin %71'inin onceden kalma Ingilizce bilgileri varken bunu hukuk alaninda kullanamiyorlar. Simdi, temel var ama uygulama yok. Bu nedenle her yil SECIMLIK bir dersin Ingilizce olarak sunulmasi ve ISTEYEN ogrencinin, Ingilizcesini gelistirmek ve aktif olarak kullanabilmek adina bu dersi alma sansinin olmasi gercekten hos olmaz mi? Boylece bu imkani degerlendirmek isteyen ogrenciler, gecmiste aldiklari Ingilizce derslerini bosa almamis olduklarindan emin bir sekilde, meslek hayatlarinda aktif olarak kullanabilecek duruma gelir, hukukcularin dil sorunu da ortadan kalkardi. Ancak bunu diger dillerde yapamayiz cunku lisans oncesi okullarda ogretilen yabanci dil ingilizce. Diger diller nadiren ogrencilere okutulmakta. Bu yuzden boyle bir ders konsa, o dersin acilmasina yetecek yeterli sayida ogrenci toplanamaz ve bu dusunce hayal olmaktan oteye gidemez.
Ayrica sunu da soylemeliyim ki, hukukta diger dillerin Ingilizce'den daha onemli oldugu tezine katilmiyorum. Su an bir Almanca kaynagi, sadece Almanca bilen ve Ingilizce bilen okuyabilir. Eger diliniz Fransizcaysa bu kaynagi okuma imkaniniz yok. Bu ornegi cesitlendirebiliriz. Ancak su an icin bir cok kaynagin Ingilizce cevirisi mevcut. Bu nedenle Ingilizce su an icin bir "maymun anahtari" konumunda. Bu nedenle her ne kadar hukuk icin diger dillerin daha onemli oldugu kanisi varsa da, ben yine de Ingilizcenin tum kaynaklari birlestirici bir etkisi oldugu dusuncesindeyim.

Umarim yeterli aciklamayi yapabilmisimdir. "Bencilce" dusuncelerim bilmiyorum sizi ikna etmeye yetti mi..

Saygilar
Old 05-10-2006, 17:32   #28
Av. Meral Akçınar

Öncelikle av.yıldıray Bey'in dil şovenizmi konusundaki yorumuna içtenlikle katılıyorum. Kimse kimseye kendi dilini kullanma İngilizce kullan demiyor ki. Ayrıca bu tartışmalardan hala sıkılmadınız mı Allahaşkına? Hep aynı provakatif tartısmalar temcit pilavı gibi önümüze getiriliyor. Ben de kendi dilimi ve kendi ülkemi çok seviyorum. Günlük hayatımıza sokulan ne idüğü belirsiz kelimelere tepki gösteriyorum. Ama lütfen artık, fazla kültürlü olmaktan korkmayalım. Dünyanın en zeki insanının 13 dil bildiği yazılmıştı bir ara gazetelerde.Demek ki bu herkesin hoşuna giden bir olgu. Velhasıl kelam Ahu Hanım'a tamamen katılıyor ve lütfen artık önyargılarımızdan sıyrılalım ve pozitif düşünceye değer verelim diyorum.
Lütfen birşeylere karşı çıkmadan önce "Düşünelim" .
Old 05-10-2006, 23:12   #29
özgür

Tuşpa da köyde yaşayan bir vatandaşımızın TÜRKÇENİN yanında URARTU ca öğrenip turistlere rehberlik yapıp hem ek gelir sağladığını hem de sadece bu dile ilgi duyarak öğrenmeye devam ettiğini görmüştüm...keşke herkes onun gibi, doğal olabilse....
Old 06-10-2006, 12:19   #30
asya

Varsayılan şaşırdım hem de çok

Açıkçası Ahu Hanım'a yapılan eleştirileri şaşkınlık içinde okuyorum. Başarılı bir hukukçu olabilmek için Türkçe'yi iyi kullanabilmenin yanında sözün altındaki anlamı çıkarabilmek de önemlidir. Bu sohbetin bu nebze saptırılması üstelik bunun bence istemli yapılması tüm katılımcıların zekasını küçümsemektir. Sevgili meslektaşım Ahu'yu bilgiye emek verdiği için canı gönülden tebrik ediyorum. Unutmayınız cehalet en tehlikeli düşmandır.Saygılarımla.....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi