Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşim evi satmak istiyor ?

Konuyu Kilitleyin
Old 02-09-2009, 18:46   #1
Konuk

Varsayılan Eşim evi satmak istiyor ?

Merhabalar eşim asgari ücretli emekli ben ev hanımıyım.Tekrar evlendiğim eşimle geçinir iken eşim pürüzler çıkartarak yıllardır ayrı bir evde ikametgahlı bir şekilde oturuyor kirasınıda peşin kredi çekerek ödedi ayrıca kendi harcamaları için bankadan borç altına girdi kalan düşük bir miktarla geçinmek zorunda kalıyorum.2002 3. ayda ailem tarafından para çekilip-dekontları var- üstüme ev alındı.Eşimin bir kuruş katkısı yoktur.Fakat evi satmakla tehdit edip alım gücüm olmamasına rağmen evimi kaybetme tehlikesindeyim.Olası bir boşanma davasında evimi nasıl kurtarabilirim?katkısı olmadığına dair belgelerimde var etkisi ne olur?Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.
Old 02-09-2009, 21:52   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk;

Ev 2002 yılından sonra alınmış olduğu halde, ailenizin size hediyesi ya da bağışı şeklinde alındığı için, yani sizin veya eşinizin emeği karşılığı alınmadığı için, eşinizin bu evde hakkı yoktur.

Ev, sizin kişisel malınız durumundadır.

Alıntı:
üstüme ev alındı

Evi sattırabilmesi tapu tek başınıza size aitken mümkün değildir.

Ayrıca eşinizin borçlarından siz sorumlu değilsiniz. Eşler kendi borçlarından kendi mal varlığı değerleri ile sorumludur.

Sizin adınıza tapuda kayıtlı olan evinize eşinizin borcundan dolayı haciz ve satış işlemi uygulanamaz.

Sayın Katılımcı;

Olası bir boşanma davasında ya da mal rejiminin tasfiyesine yönelik alacak davası ile karşı karşıya kalırsanız mutlaka bir avukatla yüz yüze görüşünüz.

Hak kaybına uğramaz ve güçlü bir şekilde kendinizi savunursunuz.

Saygılarımızla.
Old 03-09-2009, 14:28   #3
Konuk

Çok teşşekkür ederim Ufuk bey yanıtınız için fakat burdaki karışıklığım bir yakınımız olan avukata danıştığımızda bie ev üzerinde hak idda edebilir idi.Ev bankadan ailem tarafımdan para çekilip üstüme yapıldı yani alınıp bana devredilmedi evet benim bir emeğim yok alınmasında buda bir karışıklık yaratmaz değil mi?Son olacak Birde danıştığımız avukat bir aile konutu tedbirinden bahsetti gerekirse tapuya koydurabilirmişiz buna gerek olmadığını bir önceki soruma verdiğiniz yanıtla açıklığa kavuşturabilirim,rahatsızlığımdan dolayı özür dilerim.
Old 03-09-2009, 15:18   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
Çok teşşekkür ederim Ufuk bey yanıtınız için fakat burdaki karışıklığım bir yakınımız olan avukata danıştığımızda bie ev üzerinde hak idda edebilir idi.Ev bankadan ailem tarafımdan para çekilip üstüme yapıldı yani alınıp bana devredilmedi evet benim bir emeğim yok alınmasında buda bir karışıklık yaratmaz değil mi?Son olacak Birde danıştığımız avukat bir aile konutu tedbirinden bahsetti gerekirse tapuya koydurabilirmişiz buna gerek olmadığını bir önceki soruma verdiğiniz yanıtla açıklığa kavuşturabilirim,rahatsızlığımdan dolayı özür dilerim.

Sayın Katılımcı;

Tapuda size ait olan ve ancak zaten siz isterseniz satışını yapabileceğiniz, isterseniz ipotek koydurabileceğiniz yani tüm haklarını sizin kullanabilceğiniz eve "aile konutu" şerhi koydurmanızın bir manası yoktur.

Aksine eşiniz, kendisinden habersiz evi satmayın diye, isterse; ortak oturulmakta olan ve size ait olan eve aile konutu şerhini isterse koydurabilir..

Evin alımında hiç bir katkınızın olmaması ve evi ailenizin size hediye etmesi zaten evi Kişisel Malınız yapmaktadır.

Durumunuz itibarı ile şu an için bir sorun görünmemektedir.

Bir üst mesajda da belirttiğim gibi :Olası bir boşanma davasında ya da mal rejiminin tasfiyesine yönelik alacak davası ile karşı karşıya kalırsanız HAKKINIZI avukat ile savununuz.

Saygı ile.
Old 03-09-2009, 18:16   #5
Konuk

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim,saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi