Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

İstihdam paketi yasalaştı.

Yanıt
Old 26-05-2008, 09:42   #1
Adli Tip

Varsayılan İstihdam paketi yasalaştı.

Kamuoyuna 'istihdam paketi' olarak lanse edilen, 5763 Sayılı İş Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun bugünkü Resmi Gazate'de yayınlandı.

http://rega.basbakanlik.gov.tr

Kaynak : Resmi Gazete
Old 26-05-2008, 17:18   #2
Kemal Yıldırım

Varsayılan İş Sağlığı ve Güvenliği Konusunda Yenilikler!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, İstihdam Paketi ile alt işverenle, asıl işverenin arasındaki tüm sözleşmelerin yazılı olması zorunluluğu getirdiklerini belirterek, “Cezalar artık daha ağır. Usulsüz durumlarda sözleşme iptal edilecek ve hem asıl işverene, hem de alt işverene 10’ar bin YTL ceza verilecek. İşçilere mesleki eğitim de zorunlu hale getirildi. Buna uymayana kişi başı 500 YTL ceza uygulanacak” dedi.

Kaya Yapı tarafından düzenlenen 3. İş, Güvenlik ve Yaşam Zirvesi, İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Yüksekte çalışmayı gerektiren tüm sektörleri bir araya getiren zirvede, iş güvenliği için alınması gereken önlemler masaya yatırıldı.

Teknolojik halatlar, iş emniyet kemerleri, yüksekte çalışma ve düşmeyi önleyici sistemler, iş güvenliği ekipmanları, kişisel koruyucu donanımlar ve yük kaldırma ekipmanlarının tasarımı, iş güvenliği eğitimleri konularında faaliyet gösteren Kaya Yapı’nın Genel Müdürü Kemal Kaya, yaptığı konuşmada, Türkiye’de “iş sağlığı ve güvenliği” kavramının, her türlü üretim faaliyetinin ayrılmaz bir parçası olduğunun yeteri kadar anlaşılamadığını söyledi.

Kaya, iş kazalarını minimize etmek için çalışanlara teorik ve uygulamalı eğitimlerin verilmesinin yanında, CE belgeli kişisel koruyucu donanımların kullanılmasının hayati olduğunu vurguladı. Standartlara uygun olmayan CE belgesiz kişisel koruyucu donanımların üretilmesi, satışı ve kullanımı konusunda daha etkin denetimlerin gerekli olduğuna çeken Kaya, “Bu konuda devletin kurumlarıyla özel sektörün ve ilgili tüm kesimlerin işbirliği yapması gerektiğini düşünüyoruz” dedi. Kaya, İş Sağlığı ve Güvenliği kültürünün oluşturulması için, kanun yapıcı ve denetleyici misyonu olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, meslek odaları, üniversiteler, işçi ve işveren sendikaları, KKD üreten, ihracat ve ithalat yapan firmalar ile İSG alanında eğitim veren firmaların ulusal platformda bir araya gelmesi gerektiğine inandıklarını ifade etti.

Toplumun tüm katmanlarında ortak bir İş Sağlığı ve Güvenliği kültürünün oluşması ve yerleşmesi için işbirliğinin kaçınılmaz olduğunu düşündüklerini dile getiren Kaya, “Aslında iş kazalarının önlenmesi mümkün. AB Standartlarına uygun üretim, denetim ve eğitim sürecini kontrol ederek, İSG kültürünün yerleşmesini sağlayabilirsek maddi ve manevi kayıpları en aza indirmeyi başarabiliriz” diye konuştu.

Kaya, İSG’nin bir an önce ticaret ve sanayi odalarında, ihracatçı birliklerinde ve diğer meslek kuruluşlarında “sektör” olarak tanımlanması gerektiğini vurgularken, bu tür bir örgütlenmenin, sektördeki üretim, ihracat, ithalat ve hizmet kalitesini artıracağını ifade etti.

CEZALAR ARTTI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer de yaptığı konuşmada, İstihdam Paketi ile alt işverenle, asıl işverenin arasındaki tüm sözleşmelerin yazılı olması zorunluluğu getirdiklerini hatırlatarak “Cezalar artık daha ağır. Usulsüz durumlarda sözleşme iptal edilecek ve hem asıl işverene, hem de alt işverene 10’ar bin YTL ceza verilecek. İşçilere mesleki eğitim de zorunlu hale getirildi. Buna uymayana kişi başı 500 YTL ceza uygulanacak. Artık işverenler iş güvenliği ile ilgili hizmetleri dışarıdan da alabilir. Dolayısıyla artık ‘Ben bilmiyordum, o yüzden yapmadım’ diyemeyecek. İSG konusunda bilmediği tüm hizmetleri dışarıdan alabilecek” bilgisini verdi.

Özer ayrıca, İstihdam Paketi ile AB ve gelişmiş ülkelerdeki iş güvenliği yaklaşımını benimsediklerini, buna göre her sektörde işverenlerin, kendi risklerini kendisinin belirleyeceğini ve uygun önlemleri alması gerektiğini söyledi.

Kaya Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Ali Kaya ise, düşmelerin oluşturduğu iş kazalarının, tüm iş kazalarının yüzde 11.3’ünü oluşturduğunu, bunların yüzde 32’sinin ise ölümle sonuçlandığını belirterek, “Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, iş kazalarının yüzde 50’si kolaylıkla önlenebilecek kazalar. Geriye kalan yüzde 48’i sistemli bir çalışma ile önlenebilirken, yüzde 2’si ise önlenemiyor. Bu rakamlar aslında bize iş kazalarının yüzde 98’inin önlenebileceği gösteriyor” dedi.

Kaynak : http://www.haberler.com/is-kazalarina-agir-cezalar-yolda-haberi/
Old 26-05-2008, 17:28   #3
Kemal Yıldırım

Kamuoyunda ''İstihdam Paketi'' olarak bilinen 5763 sayılı ''İş Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'' Resmi Gazete'de yayımlandı.Kanun'un, ''16 yaşını doldurmamış genç işçiler ve çocuklar ile çalıştığı işle ilgili mesleki eğitim almamış işçilerin ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılamayacağına'' ilişkin hükmü, 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Kanun'un, işsizlik ödeneğinin; miktarı, ödeme süreleri ve zamanı ile sigorta primlerini belirleyen 15. maddesi ise yayım tarihini izleyen ikinci ayın sonunda yürürlüğe girecek.Sigortalıların, malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerinden, işverenin ödeyeceği 5 puan Hazinece karşılanmasına ilişkin hükümler de 1 Ekim 2008'den itibaren geçerli olacak.

HÜKÜMLER

Kanuna göre, ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılacaklara, mesleki eğitim şartı aranacak. Mesleki eğitim almamış işçiler; 16 yaşını doldurmamış genç işçiler ve çocuklar gibi ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılamayacak.

Kreş kurma zorunluluğu bulunan işletmeler, bu hizmeti dışarıdan alabilecek. Dışarıdan bu hizmeti veren işletmelerle hizmet alımı yapabilecekler.İş yerinin açılmasına izin vermeye yetkili belediyeler ile diğer ilgili makamlar bu izni vermeden önce, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca verilmesi gerekli işletme belgesinin varlığını araştıracak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca işletme belgesi verilmemiş iş yerlerine belediyeler veya diğer ilgili makamlarca iş yeri açılma izni verilemeyecek.

Yaptığı işle ilgili bölge müdürlüklerine bildirimde bulunmayan alt işverene, çalıştırdığı her işçi için 150 YTL, 16 yaşını doldurmamış genç işçiler, çocuklar ve mesleki eğitim almamış kişileri, ağır ve tehlikeli işlerde çalıştıranlara her işçi için 1000 YTL, iş yerini muvazaalı olarak bildiren asıl işveren ile alt işveren veya vekillerine ayrı ayrı 10 bin YTL idari para cezası verilecek.

İş yerinde alınmayan her iş sağlığı ve güvenliği önlemi için işverene 200 YTL ceza uygulanacak. Önlemlerin alınmaması halinde bu ceza her ay
birer defa alınmaya devam edilecek.Yasayla, sanayiden, ticaretten, tarım ve orman işlerinden sayılacak işlerin esasları yeniden düzenlendi. Bu esaslar doğrultusunda bir işin uygulanması bakımından sanayi, ticaret, tarım ve orman işlerinden hangisinin kapsamında sayılacağı, Sanayi ve Ticaret, Çevre ve Orman ile Tarım ve Köyişleri bakanlıklarının görüşleri alınarak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca 6 ay içinde çıkarılacak bir yönetmelikle düzenlenecek.

Yasa, SSK ve Bağ-Kur prim borçlarını yeniden yapılandırıyor. Buna göre, yasa yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 2 ay içinde başvurulması halinde prim borçları 24 aya kadar eşit taksitlerle ödenebilecek.Prim borcunun tamamını ve gecikme cezasının yüzde 15'ini, başvuru tarihinden itibaren 1 ay içinde ödeyenlerin, prim borçlarının faizlerinin yüzde 85'i silinecek.

Borçlarını 12 ay ödeyenlerin borç faizlerinin yüzde 55'i, 12 ayı aşan taksitlendirmelerde ise borç faizlerinin yüzde 30'u silinecek.Daha önce borçları yeniden yapılandırıldığı halde, borçlarını ödeyemeyenler için de kolaylık getiriliyor.Kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 2 ay içinde başvurulması halinde, bozulmuş olan yeniden yapılandırma anlaşmaları, ihya edilecek.Kanunun yürürlüğünde önce Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen kurslarda usta öğretici olarak çalıştırılanlar ile evlerinde gelir getirici iş yapan kadınlar, 15 günlük sigorta primi ödeyerek, 1 aylık sigortalı olabilecekler.

ÖZEL SEKTÖR TERÖR MAĞDURU ÇALIŞTIRMAYACAK

Yasayla kamunun terör mağduru çalıştırma yükümlülüğü ise binde 7'den yüzde 1'e çıkarıldı.Bedeli yabancı para cinsinden sabit fiyatlarla sözleşmeye bağlanan, yapım ve yapımla ilgili hizmet işlerine uygulanmak üzere, fiyat farkı esaslarını belirlemeye, sözleşmelerin tadil ve tasfiye edilmesine imkan veren kararnameleri çıkarmaya Bakanlar Kurulu yetkili olacak.Yasayla 150 ve daha fazla kadın işçi çalıştıran işverenlere anaokulu açma yükümlülüğü getiren Milli Eğitim Temel Kanununun ilgili maddesi, işverenler üzerindeki yükümlülüğü azaltmak amacıyla yürürlükten kaldırıldı. 500 ve daha fazla işçi çalıştırılan iş yerlerinde spor tesisi kurma zorunluluğuna da son verildi.

http://www.sabah.com.tr/haber,76FEFF...4E7945AD8.html
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi