Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Feragatin Hükümde Yer Almaması

Konuyu Kilitleyin
Old 10-03-2012, 09:20   #1
Konuk

Varsayılan Feragatin Hükümde Yer Almaması

merhabalar,ben 4 yıl önce eski eşime boşanma davası açmıştım.akabinde eşimde dava açtı ve davalar birleştirildi. 1 yıl sonra mahkeme bizi boşamadı.bende eşimde temyiz ettik. teyizde benim haklı olduğum anlaşıldı ve bana maddi ve manevi tazminat ve nafaka bağlandı.tabiki eşim karar düzeltmeye gitti.tekrar geldi dosya bu sefer oların itirazlarını haksız buldu ve verilen kararı onadılar. bende 4 yıl süren bu süreçten çok sıkıldım ve artık bu mahkemeler bitsin istedim.eski eşimle görüşerek ben nafakada,maddi ve manevi tazminatda istemiyorum artık sende katkı payı ve mal paylaşımından vazgeç bana ağlanan nafakayıda çocuğuna ilave et bu şekilde anlaşarak boşanalım dedim.oda kabul etti. ben feragat dilekçemi yazdım.tazminat ve nafaka istemiyorum diye karşı tarafın dilekçesinde ise benim tazminat ve nafaka alacağımdan feragat ettiğimden dolayı kendilerininde katkı payı ve mal paylaşımı hakkarından feragat ettiklerini ve yarıca çocuk için nafakanın 200 tl den 400 tl çıkarılmasnı belirten bir feragatname yazdılar.beraber mahkemeye gittik.tekrar temyiz ettik.karar bozmaya gitti. aralık 2011 de geldi ve karar duruşma sonunda yazıldı. kararda sadece benim madi ve manevi tazminat haklarımdan vazgeçtiğimi onadıkları yazıyor.eski eşimin mal paylaşımından feragat ettiği yazılmamış,hüküm altına alınmamış,ayrıca çocuk nafaka miktarının artışıda yazılmamış.sadece benim feragatnamemde ne yazıyorsa o hüküm altına alınmış.bende korktum.şimdi ben haklarımdan vazgeçtim. eşim karşı dava açarsa ben borçlu duruma düşerim diye. eşimin feragat dilekçesi mahkemde temyiz edilirken üzerinde temyzi tarihide yazıyor elimde var.bu benim için bir delil olabilirmi.
-ayrıca bu şekilde hüküm altına alınan karara ben itiraz edebilirmiyim.ben eşimin mal paylaşımından vazgeçmesi halinde haklarımdan vazgeçmiştim diyerek kararı bozabilirmiyim. yoksa bu karar değişmezmi

-eski eşim şimdi bana mal davası açabilirmi,hükümde geçmiyor çünkü vazgeçtikleri,sadece dosyada feragat ettiklerine dair dilekçe var.bununla dava açarlarsa ben dilekçeleri var vazgeçtiklerine dair desem haklı olurmuyum.

-hukukçu olarak yardımcı olursanız ne yapmam lazım.temyiz mi etmeliyim,yoksa mal davası açsada hiçbirşey yapamazlarmı?
Old 11-03-2012, 09:51   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Feragat kesin hükmün sonuçlarını oluşturur.Eşinizin feragatinin ilama yazılmaması bu durumu değiştirmez.Fakat eksik kurulan hüküm ileride sıkıntı yaratabilir.
Dosyada bulunan ve duruşmada kabul edilen fergatın de hükümde yer alması gerekir.

Öncelikle hükümdeki eksikliğinin açıklanması/tamamlanması için mahkemye bir dilekçe ile başvurmanızı ,bu girişim başarılı olmaz ize temyiz etmeniz uygun olacaktır.

Bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 11-03-2012, 12:31   #3
Konuk

Cevabınız için Allah razı olsun Habibe hanım. Şimdi eski eşimle biz temmuz 2011 de kesin boşandık.o tarihtede karşıklı feragatname vermiştik.
-şimdi hükümde eşimin feragatnamesinin yazmaması bana karşı mal davası açmasına sebep olabilirmi?

-eğer açarsa davayı ben bu feragatnamayi göstersem bu dava bitermi?

-ayrıca ben temyiz edersem tekrar eski haklarıma kavuşabilirmiyim?

-ben temyiz edersem sonuçta benim zararıma bir sonuç doğarmı?

-temyiz dilekçesinde kızım içi nafakanın 400 tl ye çıkarılmasınıda belirtmelimiyim.

-temyiz dilekçesini eşimin de feragatnamesinin de eklenmesi için mi yamalıyım,yoksa eski eşimin feragatnamesi yazılmadığı için eski haklarımı gerimi istiyorum demeliyim.

çok teşekkür ederim.
Old 12-03-2012, 11:33   #4
Konuk

Habibe Hanım yardımlarınız için çok teşekkür ederim.şuan işsizim, çalışırken almış olduğum bir evim var üzerime kayıtlı.o nedenle avukat tutma durumum şuan yok.zaten mahkemenin sonuna geldim.bu son olur inşallah.sadece nasıl bir temyiz dilekçesi yazmam gerekiyor bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.çocuk için nafakanın 400 tl olarak düzeltilmesini,eşimin feragatnamesininde kararda olması gerektiği şekildemi yazmalıyım.

yoksa eşimin feragatnamasi kararda olmadığı için tazminat hakkımdan vazgeçmediğimimi yazmalıyım. 7 martta kararı aldım. 15 gün sürem var temyiz etmem için.yardımcı olursanız sevinirim.tekrar Allah razı olsun.
Old 12-03-2012, 12:31   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Bizler dilekçe örneği vermiyoruz. Bu şekilde hak kaybına uğrarsınız. Somut durum ve dosya incelenmeden dilekçe yazılmaz.

Yapmanız gereken, tüm dosya kapsamınızla birlikte, bir avukattan parça başı olarak yazılacak dilekçelerinizle ilgili "yazılı" hukuki yardım almanızdır.

Kahdem'e gösterdiğniiz ilgi için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi