Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

iki ayrı hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı?

Yanıt
Old 23-03-2012, 18:13   #1
ahmetbilgi

Varsayılan iki ayrı hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı?

Herkese merhaba;
Bir müvekkilim hakkında daha önce verilmiş olan bir HAGB kararı var. Şu anda ise başka bir davası var. Bu davada da HABG kararı verilmesini bekliyoruz. suçun nev'i yeni davada isnat edilenle aynı değil. Aklıma takılan nokta şu ki; daha önce verilmiş olan HAGB kararının 5 yıllık denetimli serbestlik süresi dolmadan yeni davada mahkeme yine HAGB kararı verecek mi? Yoksa diğer dosyayı mı isteyecek?
Şimdiden teşekkürler...
Old 24-03-2012, 02:12   #2
egemen48

bu hala çelişkide olan bir konu bazı hakimler daha önce hagb kararı olmasına rağmen tekrar hagb kararı verebiliyor.fakat kanımca denetim süresi içerisinde kasti suç işleyen kimseye tekrar hagb kararı verilemez bu kurumla çelişir.fakat tekrar hagb kararı verilemese de denetim süresini sanığın ne kadarını suö işlemediği göz önünde tutularak hiç ceza verilmemesi yahut cezada belirli oranda indirim yapılması hakkı mahkemelerin mevcut.Ayrıca her ne kadar daha önce hagb kararı verilmiş ise de daha sonra işlenilen suçta tck 51 uyarınca erteleme kararı verilebilecektir.(elbette hagba neden olan suçun 3 aydan az hapis cezası gerektirir olması durumunda)
Old 25-03-2012, 00:46   #3
avukat444

egemen 48 e katılıyorum. hagb kararı verilmişse, daha sonra işlenilen suçta genelde erteleme kararı verildiğini görüyorum.
Old 25-03-2012, 15:09   #4
MURAT ACER

C.M.K. 231.Madde gereği daha önce verilen süre içerisinde yeniden erteli sürede kasıtlı suç işlenmesi durumunda önceki hüküm kesinleşen bir mahkumiyet olmadığı ve adli sicile işlenmediği için yeniden H.A.G.B. verilmesine engel bir durum yoktur, sadece önceki dosyaya ihbarda bulunmalıdır.
Old 29-03-2012, 08:14   #5
avercan38

Peki, sanık hakkında daha önce HAGB kararı verilmiş olsa ve şuan yargılandığı suçun işleniş tarihi daha önce verilen HAGB kararından önce, hatta o davadaki soruşturmadan önce olsa sanık hakkında yine HAGB verilebilir mi?
Ben verilebileceğini düşünüyorum, çünkü şuan yargılandığı suç denetimli serbestlik süresinde işlenmemiş ve bu suçu işlediği zaman hakkında herhangi bir mahkumiyet veya HAGB kararı yok. Ancak, dün bir ceza hakimi ile yaptığım görüşmede hakim aksi görüşte idi, daha önce hakkında HAGB uygulandığı için ikinci davada uygulanamaz dedi.
Bence ikinci kez HAGB uygulanmasına bir engel yok. CMK 231 açıkca daha önce bir suçtan MAHKUM olmama koşulunu arıyor. HAGB de bir mahkumiyet kararı olmadığına göre ikinci kez HAGB uygulanmasında bir engel yok.
Bu konuda bilgisi veya tecrübesi olan paylaşırsa seviniriz.
Old 29-03-2012, 09:09   #6
egemen48

dediğim gibi hala hakimler arasında fikir ayrılıkları var bu konuda.eğer kanuna göre bakarasınız,kişi mahkum olmamaş olması sebebiyle,tekrar hagb verilebilir.Fakat ben kanunun ortaya çıkışı ve ülkemizdeki hukukun yavaş işleyişi göz önüne alındığında tekrar hagb kararı verilmemesi gerektiğini düşünüyorum
Old 29-03-2012, 16:03   #7
avercan38

Sayın egemen48, sizin de dediğiniz gibi, kanun daha önce başka bir suçtan mahkum olmama şartını arıyor. Benim verdiğim örnekte, sanık daha önce mahkum olmamış hatta şuan yargılandığı suçu işlerken hakkında hiçbir HAGB kararı dahi yok. Bence bu durumda tekrar HAGB verilebilmesi gerekir.
Bu konuda tecrübesi olan meslektaşlar tecrübelerini paylaşırlarsa sevinirim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi