Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi

Yanıt
Old 28-08-2008, 13:12   #1
Av. Selcan

Varsayılan Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi

Benim sorum biraz ilginç olacak. Müvekkil aleyhine (kadın) boşanma davası açıldı. Biz de karşı davamızı açtık. Burada sorun yok zaten. Ancak sonradan öğrendiğimize göre karşı tarafın 3 tane koopetatif hissesi bulunmaktadır. Bu kooperatif hisselerini, (karşı davamızda esas olarak boşanma sebebimizi oluşturan başka bir bayanla ilişkinin varlığını da dikkate alarak) birlikte yaşadığı bayana devrediyor. Biz de bunu tespit ediyoruz. Sonradan mal rejiminin tasfiyesi ile müvekkile düşen katılma alacağının kendisine verilmesini talep ediyoruz. Ancak tasarrufun iptali davası açmıyoruz. Esas olarak bizim talebimiz sadece katılma alacağımızı almak. Çünkü bu kooperatiflere müracaat evlilik birlikteliği içinde olmuş, devirler de evlilik devam ederken yapılmış. Ancak konu ile ilgili olarak hiç karar bulamadım. DAvamızın gidişatı açısından devrinin önlenmesi amacıyla tedbir talebimiz var idi, Mahkeme reddetti. Bizim davamızı da başkasının üzerine devir var diyerek reddedecek Mahceme, durum onu gösteriyor. Ben şimdi ne yapmalıyım, davama devam ediyorum, ancak sonuçta ne olacak kestiremiyorum. İlgilenecek meslektaşlarıma şimdiden teşekkürler. İyi günler.
Old 28-08-2008, 16:55   #2
Sinerji Hukuk Yazılımları

Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programları
Kanun No: 4721
Türk Medeni Kanunu
Kabul Tarihi: 22.11.2001
R.G. Tarihi: 08.12.2001
R.G. No: 24607

2. Eklenecek değerler

Madde 229 - Aşağıda sayılanlar, edinilmiş mallara değer olarak eklenir:

1. Eşlerden birinin mal rejiminin sona ermesinden önceki bir yıl içinde diğer eşin rızası olmadan, olağan hediyeler dışında yaptığı karşılıksız kazandırmalar,

2. Bir eşin mal rejiminin devamı süresince diğer eşin katılma alacağını azaltmak kastıyla yaptığı devirler.

Bu tür kazandırma veya devirlere ilişkin uyuşmazlıklarda mahkeme kararı, davanın kendisine ihbar edilmiş olması koşuluyla, kazandırma veya devirden yararlanan üçüncü kişilere karşı da ileri sürülebilir.
Old 29-08-2008, 10:38   #3
recepbarlas

Burada tasarrufun iptali açılamaz diye düşünüyorum. Zira sizin alacağınız, ayni bir alacak değil.Katılma rejimine dayalı hakkınız,malın devri olmayıp, bunun karşılığı olan değeri alacak olarak talep hakkınız var.Bu dava lehinize sonuçlanıp,icra takibi de sonuçsuz kalırsa (aciz vesikası) bu durumda tasarrufun iptali davası açabilirsiniz.Eğer herhangi bir mal için tedbir kararı almamışsanız ve mallar da devredilmişse burada yapılacak (en azından bu dava aşamasında) pek birşey yok.Dava neticelenince icraya ilişkin hukumleri uygularsınız.
Old 31-08-2008, 21:26   #4
üye14072

bu gibi bir durumda benim tedbir talebim de reddedildi.

önce boşanma davanızı kesinleştireceksiniz
sonra edinilmiş mallara katılım rejiminin tasfiyesi davası açıp hükmü kesinleştireceksiniz
takibe başlayacaksınız
ve mk 241 in de tanıdığı dava hakkını kullanarak üçüncü şahsa yönelebileceksiniz.

ancak,
eğer imkan olsaydı (ki artık devredilmiş ve imkan kalmamış) mk 199 uyarınca tasarrufun kısıtlanmasını talep edebilirdiniz.

anlattığınıza göre mk 206 da belirtilen olağanüstü mal rejimine geçişin şartları da ortada yok,
belki , boşanma davanız ayrılıkla sonuçlanırsa bunu deneyebilirsiniz.

bazı meslektaşlarımızın uyguladığı ve pek aklımın almadığı bir yöntem de kapı kapı gezip tedbir talep etmek. Ki açılmış dava var tedbir kararı alsanız bile bunun davanın görüldüğü mahkemede iptal edilmesi mümkün.

gördüğünüz gibi pek çözüm yok.
vatandaşın da biraz uyanık olması gerek,
işler bu safhaya gelmeden hukuki yardım istese ......

saygılar avukat m. emin öztürk
kocaeli
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi