Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Nafaka, tazminat isteklerimden vazgeçsem çabuk boşanabilir miyim?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-06-2010, 21:56   #1
Konuk

Varsayılan Nafaka, tazminat isteklerimden vazgeçsem çabuk boşanabilir miyim?

Merhabalar öncelikle siteniz ve bizlere aydınlatıcı katkıları için teşekkürlerimi sunuyorum.
Benim siz sayın hukukçulara bir sorum olacak,zaman ayırıp cevaplarsanız minettarım.
3 yıllık bir evliliğim vardı.Bir çocuğum var.Evliliğimde eşim ve ailesiyle şiddetli geçimsizliğimiz vardı.Eşim ailesiyle maddi olarak müşterek hayat yaşardı ve onun için önemli olan anne,baba,abileriydi ve sürekli şiddet uygulardı.Aramızdaki geçimsizlik benim ailemede yansıyordu ve iki aile arasında tatsızlıklar ve husumet oluştu ve bir buçuk yıl önce eşimin abileri amcamı öldürdü.olaydan sonra eşim çocuğu ve değerli eşyaların hepsini alarak diğer aile fertleriyle sessiz sedasız memleketine gitti.Ben amcamın cenazesine gittim ve öylece kaldım ortada.Bir daha beni aramadı zaten evliliğimizde bitmiş sayılıyordu oda bende biliyoruz.Zaten geçinemiyorduk aradaki husumet büyümesin diye ve oğlum için onunla yaşıyordum.Ama husumet bitmemiş amcamı öldürdüler.Olaydan 3 ay sonra yakalanan 3 abisi bir yıldır hapiste ve ağır ceza mahkemesinde yargılanıyorlar.
Bir yıl önce tazminat,nafaka,velayet talepli boşanma davası açtım.Arada olup biten durumu mahkemeye sunduk.Mahkeme tedbir nafakasına hükmetti.geçici velayetide bana verdi.(hoş ne nafaka verir,nede çocuğu gösterirler).Ama boşanamıyorum!Davalı eş mahkemeye gelmiyordu.20 gün önceki celseye geldi ve boşanmak istemediğini söyleyip Hakimden avukat tutması için kendisine süre vermesini istedi.Dava 5 ay sonraya ertelendi.Görünen o ki davayı her türlü uzatma yolunada gidecek.Artık ona dönmemin imkansız olduğunu bildiği halde.
Bu arada psikolojik olarak hiç iyi durumda değilim.Amcamın ölümünden kendimi sorumlu tutuyorum,bir buçuk yıldır çocuğumu göremiyorum,sudan çıkmış balık gibi oldum,hayata tutunmakta bile zorlanıyorum.uzayıp giden mahkemelerde işkence haline geliyor.Herşeyi tekrar be tekrar hatırlatıyor.unutturmuyor.
Sorum şu nasıl çabuk boşanırım?Zaten ağır acılar yaşıyorum mahkeme neden bunu gözönünde bulundurmuyor acaba?Tazminat,nafaka gibi isteklerimden vazgeçsem davaya olumlu etki edermi?
Yardımınız için teşekkürler,iyi çalışmalar.
Old 01-06-2010, 22:49   #2
Av.Bülent Bilgehan Yıldız

Maddi ve manevi tazminat taleplerinizden vazgecmeniz davanın daha çabuk bitmesine bu aşamada etki etmez. Zira davalı boşanmak istemediğinden evlilik hayatının temelinden sarsılmış olduğunu şahit ve diğer delillerle ispatlamanız gerekmektedir.Hakimde bu kanaatın oluşması gerekir aksi takdırde boşanma davasının reddine karar verir. Av.Bülent .
Old 01-06-2010, 23:30   #3
Konuk

Varsayılan teşekkürler sayın Av. Bülent Bilgehan Yıldız

Sayın avukat sizce acaba davamda yeterince delil yokmu?Davalının abileri amcamı öldürdü.Bir abiside suçu üstleniyor.Ağır cezada husumetin aile içindeki geçimsizlikten başladığınıda bildiriyorlar ve biz bütün ifadeleri mahkemeye sunduk.Hakim 2 şahit istedi dinlettik.(şahitler ailemden çünkü ortada cinayet olduğu için kimse tanıklık yapmak istemiyor.) Kaldıki davalının eşimin yanında benim can güvenliğimde yok artık.Bu nasıl iş nasıl reddedilir dava?
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi