Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Aile Konutu Şerhi

Yanıt
Old 23-06-2006, 13:00   #1
Avukat Kamer Akgül

Varsayılan Aile Konutu Şerhi

Merhabalar saygıdeğer meslektaşlarım;

Ben Almanya'da mesleğinizi icra eden bir meslektaşınızım.Burdaki vatandaşlarımızın Türkiye bağlantılı hukuki problemleri konusunda kendilerine hizmet vermekteyim.Bahsedeceğim sorun hakkında çözüm yolu önerebilirseniz çok sevineceğim.

Bana son gelen problemlerde en çok karşılaştığım durum şu;

Eşler burda yani Almanya'da birbirlerine karşı boşanma davası açıyorlar ve Türkiye'deki tek malvarlıkları olan bir evleri var.Bu boşanma davasının taraflarından bayan eşler bana geliyorlar ve bu dava sonrası veya esnasında kocalarının üzerine kayıtlı olan Türkiye'deki bu evi her an satabileceği ve dolayısıyla kendileri ve çocuklarının haklarına zarar verebileceklerini söylüyorlar ve Medeni Kanunumuza yeni girmiş olan aile konutu korumasından faydalanmak istiyorlar.Ben müessese ile ilgili gerek sitede siz kıymetli arkadaşların yazdıklarından gerekse farklı kaynaklardan okuduğum kadarıyla burdaki mağdur bayanlar için Türkiye'deki evleri için bu hukuki korunmanın mümkün olup olmayacağı konusunda kararsızım.Müesesenin mantığı gereği aile konutu; bütün yaşam faaliyetlerinin gerçekleştiği sürekliliği olan alan demektir.

Buradaki durum şu;şu an buradaki Türk vatandaşlarımız arasında yüksek oranda bir işsizlik var.Boşanma ile birlikte bayan eş çocuklarla birlikte mağdur kalmaktadır ve Türkiye'deki bu ev onlar açısından ilerdeki en büyük güvence.Sizce bu konumdaki bir eve ( yazlık değil,Türkiye'ye gidildiği sürece kalınabilecek tek eve ) burada yaşayan mağdur bayan eş aile konutu şerhi düşüremez mi?
Bu konu ile ilgili olarak pratikten bir örneği olan bir meslektaşım varsa ve tecrübesini benimle paylaşacak olursa çok sevinirim.
Şimdiden kıymetli emeğiniz için teşekkür ediyorum.

İyi çalışmalar
Old 23-06-2006, 13:20   #2
Avukat Ayla Köseokur

Merhaba Sayın Meslektaşım,
Aile konutu şerhi , sizinde değerlendirmeniz gibi, birlikte yaşanılan konutlar için geçerli olmaktadır. Ancak boşanma davası aşamasındaki eşler için ise, dava açılırken veya dava devam etmekte iken tedbir talep edilerek, tüm gayrimenkuller üzerine tedbir konularak satışları engellenebilir. Mahkeme devam ettiği sürece bu tedbirlerden dolayı herhangi bir satış vs. işlem ile karşılamazsınız.
Kolay gelsin...
Old 26-06-2006, 12:17   #3
Av. F. Yaşar SEZER

Merhabalar sayın meslektaşım. meslektaşımın cevabına aynen katılıyorum. birlikte oturunlar konut olmadığı için aile konutu şerhi konulması mümkün değil. Aile şerhi konulurken ikametgah ilmuhaberi esas tutuluyor. Ancak M.K. 197. maddesindeki tedbir istemleri ile ilgili olarak dava açılıp tedbir konulabilir.
Old 14-03-2007, 18:31   #4
nilkartal

konutun tatillerde fiilen kullanıldığı olgusununda önem kazandığı görüşündeyim müşterek ev kiraya verilmişse aile konutu şerhi konulmasına yasa imkan vermiyor belki ancak ülkeye önüşlerde ailenin kullanımına açık boş bir evden bahsediyorsak boşanma sonrasında muhtemelen kullanılacağı durumu varsa bence şerh konulması talep edilebilir.saygılar
Old 15-07-2009, 14:08   #5
av.yasemin turan

Merhabalar ben şuan o şekilde bir dava açtım ama nasıl sonuçlanır onu bilemiyorum daha önce bu şekilde bir dava açan meslektaşım varsa yardımlarını bekliyorum
Old 16-07-2009, 10:58   #6
Avukat Kamer Akgül

Varsayılan Aile Konutu Şerhi

Aile konutu şerhi bir dilekçe ile Aile Mahkemesi Hakiminden talep edilebilir. Bunun için bir boşanma davasının olmasına da gerek yok. Benim bu türden ilk talebim Mersin Aile Mahkemesinde olmuştu ve hakim MK 199 ile kendisine verilen yetkiyi çok güzel yorumlayarak karar vermişti. 10 günlük süre içerisinde dava açma şartına bağlı olarak tedbir konulmasının gereksiz olduğunu ve tarafları boşanma davası açmaya zorlamanın hukuki mantığının bulunmadığı şeklinde karar gerekçelendirilmişti.

İhtiyacı olan arkadaşlara ilgili kararı gönderebilirim.

İyi çalışmalar dileklerimle.

Av.Kamer AKGÜL
Old 16-07-2009, 11:41   #7
aysun nalbant

Sayın meslekdaşım , her ne kadar müvekkiliniz Almanya'da ise de neticede bir Türk Vatandaşı ve her an hayatının geri kalan kısmını Türkiye'de memleketinde geçirme kararı alabilir, bunu engelleyen bir şey yok,Türkiye'deki evini de bu durumda ikamet için kullanacak ve de halihazır da tatillerde ikamet ettiği ev de bu evdir sanırım.Bu durumda bu ev AİLENİN TÜRKİYE'DEKİ KONUTU DURUMUNDADIR ve bu sebeple Aile Konutu şerhi konulabilir bana göre.Direkt olarak tapuya gidilip şerhin koydurulması da mümkün bu arada biliyorsunuz.Bir mahkeme kararına gerek yok.Kolaylıklar dilerim.
Old 17-07-2009, 11:20   #8
av. hamza nuh özer

"Aile konutu eşlerin bütün yaşam faaliyetlerini gerçekleştirdiği, yaşantısına buna göre yön verdiği, acı ve tatlı günleri içinde yaşadığı, anılarla dolu bir alandır." Türk Medeni Kanunu 194. maddesi gerekçesi bu şekilde düzenlenmiştir.

Bence gerekçenin bu şekilde kaleme alınması sorumuzun cevabını oluşturuyor.

Bence kafa karışıklığına gerek yok. Olaya mal rejimleri çerçevesinde bakmak sorunun çözümünü sağlayacaktır. Gayrimenkul evlilik birliği içerisinde alınmış ise, edinilmiş mallara katılma mal rejimi çerçevesinde, ihtiyati tedbir talep edilerek bu konut üzerindeki tasarruflar engellenebilir.

Boşanma kararının kesinleşmesi ile birlikte mal rejiminin tasfiyesi gerekeceğinden, yargılamayı yapan mahkeme bu ihtiyati tedbir kararını teminatsız olarak verecektir.
Eğer gayrimenkul edinilmiş mallara katılma rejimi çerçevesine girmiyorsa (TMK 219), bu yolun işletilemeyeceği düşüncesindeyim.
Old 17-07-2009, 12:38   #9
av.yasemin turan

Yardımlarınız için öncelikle teşekkür ederim benim de tek sorunum yurt dışında yaşamaları,tek taşınmazları var ve yurt dışından dönüş yaptıkları zaman yaşayabilecekleri başka bir yer yok yurt dışında davalı kocanın ailesi ile birlikte kalıyorlarmış ben aile konutu şerhi koydurdum ama davanın seyrine göre hareket etmeyi düşünüyorum bu arada boşanma ve eşya da açtım.Aile konutu ile son yıllara ilişkin kararlar varsa eklerseniz çok sevinirim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi