Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

kızım 3 senedir babası ile birlikte kalıyor velayetini alabilirmiyim..

Konuyu Kilitleyin
Old 29-04-2008, 14:04   #1
Konuk

Rahatsiz kızım 3 senedir babası ile birlikte kalıyor velayetini alabilirmiyim..

esimle 1998 yılında evlendik 2003 yılında ben bosanma davası actım.mahkeme süresince geçici velayet bana verildi. eşim mahkemede boşanmaya itiraz etti ve mahkeme ,davayı reddetti. 3 senelik süre başladı bu arada ben işten ayrıldıgım için ve kızımın okula başlaması gerektiğinden dolayı eşiminde maddi durumu iyi olduğu için kızımı ona vermek zorunda kaldım.şimdi eşim 3 senelik sürenin dolmasından faydalanıp boşanma davası açtı ve kızımın velayetinide istiyor.ama eşimin olumsuz tavırları yüzünden kızımla bile dogru düzgün görüşemiyorum. şimdi aileme ait bir evim var işim var bende kızımın velayetini istiyorum.fakat kızım 3 senedir onla kaldıgı için 1-0 yenikmiyim dava karşısında onu ögrenmek istiyorum teşekkürler
Old 29-04-2008, 14:46   #2
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan Konuk
esimle 1998 yılında evlendik 2003 yılında ben bosanma davası actım.mahkeme süresince geçici velayet bana verildi. eşim mahkemede boşanmaya itiraz etti ve mahkeme ,davayı reddetti. 3 senelik süre başladı bu arada ben işten ayrıldıgım için ve kızımın okula başlaması gerektiğinden dolayı eşiminde maddi durumu iyi olduğu için kızımı ona vermek zorunda kaldım.şimdi eşim 3 senelik sürenin dolmasından faydalanıp boşanma davası açtı ve kızımın velayetinide istiyor.ama eşimin olumsuz tavırları yüzünden kızımla bile dogru düzgün görüşemiyorum. şimdi aileme ait bir evim var işim var bende kızımın velayetini istiyorum.fakat kızım 3 senedir onla kaldıgı için 1-0 yenikmiyim dava karşısında onu ögrenmek istiyorum teşekkürler

Her nekadar çocuğunuzun yaşını belirtmemiş iseniz de okula yeni başladığı yönündeki söyleminizden çocuğunuzun anne şefkatine ve bakımına muhtaç olunan bir yaşta olduğunu tahmin ediyorum . Anlattıklarınız karşısında velayetin size verilmesini engelleyen bir hususun olmadığını belirtmek isterim;Zira mesajınızda belirttiğiniz zorunluluklardan kaynaklı olarak çocuğunuzdan ayrı kaldığınızı boşanma davasında dinleteceğiniz tanıklarla izah ve ispat edebilirsiniz.Büyük bir ihtimalle mahkemece çocuk hakkında pedagogca hazırlanacak bir raporun alınmasından sonra velayetin kimde kalacağı konusunda karar verilecektir.

Çocuğun ruhsal ve bedensel gelişimine zarar verdiğiniz ispatlanmadıkça ,velayetin anneye verilmesi yerleşmiş Yargıtay kararları gereğidir.

Her aşamada bir avukattan hukuki yardım almanızı,mali durumunuz elverişli değil ise baro adli yadım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Old 29-04-2008, 15:00   #3
BaharB

Mahkeme kızınızın bulunduğu sosyal çevreyi değiştirmek istemeyebilir.Ancak yargılamada, kızınızın ergenlik çağının başlangıcında olduğu (anlatılanlardan 10 yaşları civarında olduğu anlaşılıyor) ve bu dönemde anne yanında bulunmasının, çocuğun gelişimine faydalı olacağı üzerinde durulabilir. İlk aklıma gelen bu oldu. Benzer konularda pedagog, psikoloj gibi uzmanlardan mahkemeye iletmek üzere tavsiye alabilirsiniz.
Kızınızla kişisel ilişki kurabilmeniz konusunda da mahkemeden tedbir kararı alabilirsiniz. Ancak bu konuda eşinizle, çocuğun menfaatini öne çıkararak uygun bir iletişime geçmenizide yarar bulunmaktadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi