Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Adlİ MÜzaharet - İcra Takİbİnde

Yanıt
Old 14-05-2008, 13:59   #1
Av. Fatih Köse

Varsayılan Adlİ MÜzaharet - İcra Takİbİnde

Öncelikle tüm meslektaşlarıma merhabalar.
Adli yardım sevisinden gelen bir işte ilamsız bir alacağın takibi ile görevlendirilmiş bulunuyorum. Ancak baronun göndermiş olduğu görevlendirme yazısında Adli müzaharet talebinde bulunmam gerektiği yazıyor. eğer bir davanın açılması ile ilgili adli müzaharet talabinde bulunacak olsa idim iş kolaydı çün ki mahkemeden karar almak sureti ile bunu halledebilirdik. Ancak verilen iş bir alacağın icra yolu ile takibi olduğu için Adli müzaharet kararının alacağım merciiyi belirlemekte zorluk çekiyorum.
Kısaca adli müzaharet kararını İcra müdüründen mi talep etmem ve almam gerekiyor yoksa icra hakimliğine mi müracaat etmem gerekiyor. Bu konuda tecrübe ve bilgisi olan arkadaşların görüşlerini bekliyorum. Hoşçakalın.
Old 14-05-2008, 14:35   #2
nur26

Adli yardım talebinde bulunan kişi bundan yararlanacak olan kişidir.Sizin herhangi bir şey talep etmeniz gerektiğini düşünmüyorum.Zira adli yardımdan yararlanmak isteyen kişi yardım talep etmiştir ve siz ona yardımda bulunmak üzere görevlendirilmişsiznizdir.Bizim burada söylediğiniz gibi bir durum söz konusu değil.Baroyu arayıp bir yanlışlık olup olmadığını ,yoksa ne yapmanız gerektiğinizi sormanızı öneririm.
Old 15-05-2008, 10:17   #3
Marlon35

İcra Müdürlüğün den adli yardım talep etmek, sık rastlanan bir durum değil. Ama yasada yasaklayıcı bir hüküm de yok .
Ama İstanbul Barosu, başvurucunun adli yardım talebini kabul ettiğine göre sizin de , takibi açıp, aynı zamanda icra dairesine , "adli yardım talebinde" bulunmanız gerekir düşüncesindeyim.
Başvurucu, baroya adli yardım talebinde bulunarak görevini tamamlamıştır. Bundan sonraki süreçte, yargı organlarına , "adli yardım" başvurusunu vekilin yapması gereklidir.
Old 30-07-2008, 11:26   #4
Bülent Güler

Varsayılan İcra Takİbİnde Adlİ Yardim

HUMK. ' nun 465 ve 472. maddelerinde düzenlenen adli yardım hakkındaki hükümler İİK.15/2. maddesinde açıklandığı gibi icra takiplerinde de uygulanır. Başvuru yeri takibin yapıldığı yer İcra Dairesi' nin bağlı bulunduğu İcra Mahkemesi' dir. İcra Mahkemesi kendisine ulaşan isteği HUMK.' nda düzenlenen ilkeler çerçevesinde değerlendirecek ve isteği kabul edilen alacaklı usulun 466/6. maddesinin kendisine sağladığı olanakları kullanabilecektir. İcra Mahkemesi' nin konuyla ilgili kararlarının 469. madde uyarınca kesin nitelikte olduğunu vurgulamakta yarar var.
Old 20-05-2010, 09:04   #5
ksezen

İcra takibi için barodan adli yardım talebinde bulunan kişi için görevlendirildim ve icra müdürlüğüne vekalet ibraz edip adli yardım talep ettim. İcra müdürü de adli yardım tralebinin merciince karara bağlanacağı yönünde karar verdi. Dolayısıyla Bülent beyin dediği şekilde icra mahkemesi olduğunu düşünüyorum. ilgili merciin
Old 06-08-2010, 21:50   #6
ksezen

Varsayılan adli yardım icra da

bir önceki yazımda adli yardım talebinde ilk kez başvurmuştum ve şu şekilde işledi: icra müdürlüğüne vekaleti sunduktan sonra adli yardım talebini icra hukuk mahkemesinden talep ettim ve kabul edildi. şimdi icra dosyasna icra hukuk mahkemsinin adli yardım talebimin kabul edildiğine dair karar girmiş olmasına rağmen icrada yapmış olduğum talep üzerine icra müdürü masraf için merciince karar verileceği şeklinde karar verildi. şimdi de herhalde icra huk. yine karar mı alacaz. bu icra kanunundan nedir çektiğimiz biran önce yenisi çıksa da kurtulsak
Old 07-08-2010, 19:51   #7
wellan

Baronun görevlendirmesi başka bir husus;sizin ilgili merciiden Adli Müzaharet talebinde bulunmanız ayrı bir husustur.Bu sebeple öncelikle görevlendirme yazınızın bir örneği ile birlikte adli müzaharet dilekçenizi takibin başlatılacağı icra müdürlüğünün bağlı bulunduğu icra mahkemesine yazmanız gerekmektedir.Dilekçenizde mutlaka "Adli Müzaharet Taleplidir"şeklinde belirtmeniz önemlidir.İcra mahkemesi tarafından adli müzaharet talebiniz kabul edildiği zaman;bu kararı ilgili icra dosyasına ibraz etmeniz gerekmektedir.Böyle ce icra müdürü ilgili karar örneğini gördüğünde harçtan muaf olarak icra takibini kabul edecek ve karar verecektir.SAYGILARIMLA.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
Old 06-12-2011, 13:24   #8
akrd61

Değerli meslektaşlarımın mesajlarını incelediğimde icra takiplerinde adli müzaharet kararı için sıarasıyla izlemem gereken yol;
-->Takibe başlamadan adli müzaharet talebimizi bu talebimizi içeren dilekçemizle icra mahkemesinden talep edeceğiz
--> Daha sonra alacağımız adli müzaheret kararını dosyamıza ekleyip takibi başlatacağız
eksik kalan başka bir hsusu var mı acaba ..Teşekkürler
Old 21-12-2011, 12:12   #9
akrd61

Değerli meslektaşlarım teceddüt te kaldığım hususlar şunlar
-Adli yardım Bürosundan tedbir nafakasının icrası için gelen bir dosya olduğu için Adli müzaheret talebi yetkilendirme kapsamında mıdır?
- Adli müzaheret kararını için --> takibi başlatmadan önce ,dilekçemizi nöbetçi icra mahkemesine hitaben yazıp kararı aldıktan sonra mı icra takibini başlatacağız?
Old 26-08-2012, 21:13   #10
strider

Sayın Meslektaşlarım,
Barodan yapılan görevlendirmede "adli müzaharet talebinde bulunmanız " şeklinde ibare var. Yukarıdaki tartışmalar ışığında merciye durumu anlatan bir dilekçe hazırladım. Sorun daha tevzi bürosunda başladı. Kimsenin uygulmadan haberi yok. Önce değişik işe mi yoksa esasa mı kaydedelim sorusu geldi. Sonra nönetçi merci hakimi ile görüşün dediler. Nöbetçi hakim ise hiç uygulması olmadığını örnek varsa getirmemi söyledi. Elinizde bu yönde merciden alınma bir karar varsa ekleyebilir misiniz? Saygılarımla.
Old 28-08-2012, 21:35   #11
avantkk

Bence takibin kaynağı önemli,İlama dayalı takip ise ilamı veren mahkemeden talep edilmelidir diğer takiplerde ise icra mahkemsinden talep edilmelidir.Adli yardım kararı dosya üzerinden verileceğine göre vekaletname,takibin kaynağı olan belge,takip talebi,adli yardım kararı için gerekli belgeler ve durumu açıklar bir dilekçe ila yetkili hakime başvurun,durumu anlatın ve dilekçeni üzerine adli müzaharetin kabulüne şeklinde yazı yeterli olacaktır.Onadan sonra icra dairesinde işlemleri yapın,kabul edilmezse şikayet yoluna gidin,,en uygun yöntem buymuş gibi geldi..
Old 14-07-2014, 12:39   #12
Avukat Kaya

Peki, icra mahkemesinden adli müzaharet kararı aldığımızda, kıymet takdiri masrafını ve basın ilan kurumuna ödenmesi gereken ilan masrafını da devlet mi karşılar? Zira icra takiplerinde en önemli masraf kalemleri bunlardır.

Saygılar
Old 09-10-2017, 14:09   #13
Av. Meltem ERTÜRK

Alıntı:
Yazan Avukat Kaya
Peki, icra mahkemesinden adli müzaharet kararı aldığımızda, kıymet takdiri masrafını ve basın ilan kurumuna ödenmesi gereken ilan masrafını da devlet mi karşılar? Zira icra takiplerinde en önemli masraf kalemleri bunlardır.

Saygılar

Ben de bu hususu merak ediyorum meslektaşım, sorunuz hakkında yanıt bulabildiniz mi acaba?
Old 05-12-2017, 12:38   #14
Av. Meltem ERTÜRK

Alıntı:
Yazan ksezen
İcra takibi için barodan adli yardım talebinde bulunan kişi için görevlendirildim ve icra müdürlüğüne vekalet ibraz edip adli yardım talep ettim. İcra müdürü de adli yardım tralebinin merciince karara bağlanacağı yönünde karar verdi. Dolayısıyla Bülent beyin dediği şekilde icra mahkemesi olduğunu düşünüyorum. ilgili merciin
Meslektaşım, ne yaptınız, her işlem için ayrıca mı merciiye başvurunuz?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi