Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

araç değer kaybı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-02-2015, 16:57   #1
lawyer beyaz

Varsayılan araç değer kaybı

Araç değer kaybı için tespit yapılarak müvekkil şirket, şoför ve sigorta şirketi aleyhine icra takibi başlatılıyor, müvekkil şirket adımıza sigorta şirketi sorumlu olduğunu düşündüğünden şirket ve şoför yönünden takip kesinleşiyor. sigorta şirketi ise borcumuz yoktur diye itiraz ediyor.
Şirket tarafından icra borcu ödendi, sigorta şirketine rücu edebilirmiyiz.? Hasar ve değer kaybı da poliçe limitinin altında bir meblağ.
teşekkür ederim
Old 02-02-2015, 20:54   #2
asumann

Sigorta şirketi karşı tarafın ZMMS dır. Sigorta şirketi sorumludur, sigorta şirketine itirazın iptali davası açın icra inkar da talep edin.Yalnız değer tespiti ne şekilde yapıldı bu konu süistimale açık bir konu.
Old 02-02-2015, 23:46   #3
lawyer beyaz

Lakin biz itiraz süresini geçirdik sadece sigorta şirketi takibe itiraz etti, biz ödedikten sonra sigortaya rücu Davası açabilirmiyiz
Old 03-02-2015, 08:08   #4
asumann

Alıntı:
Yazan lawyer beyaz
Lakin biz itiraz süresini geçirdik sadece sigorta şirketi takibe itiraz etti, biz ödedikten sonra sigortaya rücu Davası açabilirmiyiz
Evet edebilirsiniz benzer bir durum benim müvekkilim yaşadı icra takibi sonucu ödemeyi yapıyor, sigorta şirketi itiraz ediyor ve rent a car firmalarına ödeme yapmadıklarını belirtiyor. Müvekkilim bana ihtiyaç duymadan yazışmalarla durumu halletmiş ve kendisine değer kaybı bedeli geri ödenmiştir dava bile açmadan.
Old 03-02-2015, 15:35   #5
haksun

değer kaybının tazmini için açtığım dava 11/11/2014 tarihli ile sonuçlandı.Hakimle papaz olduk.Ben dedim "zmm sigorta şirketi de sorumlu",o dedi "hayır,olamaz,olursa mesleği bırakırım",ben dedim "hakim bey verin kararı yargıtay çözer".Dosya şimdi yargıtayda sonucu merakla bekliyorum.
Old 23-03-2017, 22:38   #6
Av.Nevin Canruh

Meslektaşım benim müvekkilimde de benzer durum söz konusu.Muvekkil %100 kusurlu .karsi tarafın zmm sigortasından mi kendi kaskomdan mi talep etmeliyim ?
Sizin kararınız ne şekilde geldi?
Old 24-03-2017, 08:50   #7
avalaattin61

Konunun başlığına binaen, aynı konuda meslektaşların görüş ve bilgilerine bende talibim.

Müvekkilin park halindeki 2015 model VW passat marka aracına (sadece sol arka kapısı değişti ve 3250 TL. masrafı karşı tarafın ZMSS sigortasınca ödendi)%100 kusurlu başka bir araç tarafından verilen maddi hasar, yetkili serviste orijinal parça(kapı) değişimi ile yaklaşık 25 günde onarıldı.

Araçta meydana gelen değer kaybı için sigorta şirketine başvurduk. Ancak "...numaralı hasar dosyanız incelenmiş olup talebiniz ZMSS sigortası genel koşulları değer kaybı kriterlerine uygun olmaması nedeniyle değerlendirmeye alınmamıştır" şeklinde bir mesajla cevap verdiler.

Değer kaybı ile ilgili biraz araştırma yaptığımda aracın yaşı, değiştirilen parçaların orijinalliği, hasarın miktarı gibi kriterlere göre belirlendiğini gördük. Ancak somut olayda dava açıp açmamaya karar veremedim. Bu tür davalarla sıklıkla uğraşan veya sigorta şirketlerine vekillik yapan arkadaşların bu konuda daha somut bilgi ve kararlar paylaşmaları dileğiyle tüm meslektaşlarıma iyi çalışmalar temenni ediyorum.
Old 24-03-2017, 09:19   #8
Av.Armağan ÖZMEN

Alıntı:
Yazan avalaattin61
Konunun başlığına binaen, aynı konuda meslektaşların görüş ve bilgilerine bende talibim.

Müvekkilin park halindeki 2015 model VW passat marka aracına (sadece sol arka kapısı değişti ve 3250 TL. masrafı karşı tarafın ZMSS sigortasınca ödendi)%100 kusurlu başka bir araç tarafından verilen maddi hasar, yetkili serviste orijinal parça(kapı) değişimi ile yaklaşık 25 günde onarıldı.

Araçta meydana gelen değer kaybı için sigorta şirketine başvurduk. Ancak "...numaralı hasar dosyanız incelenmiş olup talebiniz ZMSS sigortası genel koşulları değer kaybı kriterlerine uygun olmaması nedeniyle değerlendirmeye alınmamıştır" şeklinde bir mesajla cevap verdiler.

Değer kaybı ile ilgili biraz araştırma yaptığımda aracın yaşı, değiştirilen parçaların orijinalliği, hasarın miktarı gibi kriterlere göre belirlendiğini gördük. Ancak somut olayda dava açıp açmamaya karar veremedim. Bu tür davalarla sıklıkla uğraşan veya sigorta şirketlerine vekillik yapan arkadaşların bu konuda daha somut bilgi ve kararlar paylaşmaları dileğiyle tüm meslektaşlarıma iyi çalışmalar temenni ediyorum.

Değerli meslektaşım merhaba,

Dava açmanız halinde olumlu sonuç almanız gerekir.

Aşağıdaki Danıştay Yürütmeyi Durdurma Kararına göz atmanızı tavsiye ederim.

http://www.ankarabarosu.org.tr/uploa...arayollari.pdf
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi