Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İhtiyati Tedbir Ve Tespit

Yanıt
Old 05-10-2006, 17:07   #1
nevin kara

Mesaj İhtiyati Tedbir Ve Tespit

Arkadaşlar merhaba, benim şöyle bir sorum olacak; müvekkil şirket başka bir şirkete fason dikim yapılacak kumaşlar veriyor, diğer şirket dikim yapmıyor ve malları da teslim etmiyor. Ben mallrın orada olduğunu ve dikimlerinin yapılmadığını tespit ettirdim ve bu ürünlerin müvekkilime tedbiren teslimini istedim. Ürünler müvekkilime tedbir mahiyetinde teslim edildi. Yanlış hatırlamıyorsam böyle bir durumda 7 gün içinde mülkiyetin tespitinin istenmesi gerekiyor. Asliye Hukuk Mahkemesinden mülkiyetin tespitini istemem gerekir mi, bu konuda bilgisi olan var mı? Şimdiden teşekkürler. Av. Nevin
Old 05-10-2006, 17:26   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan nevin kara
Arkadaşlar merhaba, benim şöyle bir sorum olacak; müvekkil şirket başka bir şirkete fason dikim yapılacak kumaşlar veriyor, diğer şirket dikim yapmıyor ve malları da teslim etmiyor. Ben mallrın orada olduğunu ve dikimlerinin yapılmadığını tespit ettirdim ve bu ürünlerin müvekkilime tedbiren teslimini istedim. Ürünler müvekkilime tedbir mahiyetinde teslim edildi. Yanlış hatırlamıyorsam böyle bir durumda 7 gün içinde mülkiyetin tespitinin istenmesi gerekiyor. Asliye Hukuk Mahkemesinden mülkiyetin tespitini istemem gerekir mi, bu konuda bilgisi olan var mı? Şimdiden teşekkürler. Av. Nevin

Sayın nevin kara,

İhtiyati tedbir kararının verildiği tarihten itibaren 10 gün içinde dava açılması gerekmektedir. Taraflar tacirse,(Ki öyle anlaşılmaktadır) görevli mahkeme asliye ticaret mahkemesidir.

Saygılarımla
Old 05-10-2006, 20:12   #3
ibreti

<<Ben mallrın orada olduğunu ve dikimlerinin yapılmadığını tespit ettirdim ve bu ürünlerin müvekkilime tedbiren teslimini istedim. Ürünler müvekkilime tedbir mahiyetinde teslim edildi.>>

Sanki bu İHTİYATİ TEDBİR KARARI hukuka aykırı gibi geldi bana. Dava neticesinde kurulacak hüküm ile temin edilecek bir husus ihtiyati tedbir ile sağlanmış gibi..
Old 05-10-2006, 23:53   #4
Kavaz

Merhaba;
Bu ihtiyadi tedbir konusunda cok genıs kapsamlı bır kıtap önerebilir misiniz?Tesekkur ederım.
Old 07-10-2006, 00:21   #5
Av.Selim Balku

Tedbir kararı bence hukuka aykırı değildir ancak tedbir kararının uygulanması hukuka aykırı olmuştur.
HUMK 101 göre tedbir konulan menkul, yediemine teslim eder, bu noktada Sayın ibreti'ye katılıyorum, hukuka aykırı bir tedbir icrası olmuş zira kararı icra eden icra memuru malı yeddiemin olarak alacaklıya değil, bağımsız bir yeddiemine teslim etmeliydi.
Old 07-03-2007, 12:57   #6
Av.Mustafa GÜNEŞ

ben sayın meslektaşlarıma ihtiyadi haciz ile tedbirin farkını sorayım
Old 04-08-2009, 15:20   #7
Av.Ankara

Tedbir kararında yediemin olarak şuna teslimi derse ve vekaletnamede yediemin olarak teslim almaya gibi bir ibare var ise avukat veya bir başkası yediemin olarak malları teslim alabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi