Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Nafaka Arttırımı

Konuyu Kilitleyin
Old 12-10-2021, 18:06   #1
Mrlsmh

Önemli Nafaka Arttırımı

Merhabalar, 13 yaşındaki oğlum için babasından nafaka alıyorum her ay icra kanalıyla düzenli olarak maaşından kesiliyor. Her yıl ise tefe tüfe oranlarına göre artış dilekçesi veriyorum ve her yıl nasıl oluyor bilmiyorum ama 100 tl civarında artış oluyor icra dosyası olduğu için kesinti uygulanıyor. Artış dilekçesi verirken geriye dönüklerinde hesaplanarak tahsil edilmesini belirtiyorum. Önce ki yıllarda 1000 tl ve üzeri rakamlar hesaplanırken (2020 de 1.714.00-TL) almıştım bu yıl biraz daha artacak diye beklerken 436.00-TL ödeme yapıldı. Bunu sistem mi hesaplıyor neye göre bu hesaplama yapılıyor bir hata yapılmış olabilir mi yeniden hesaplatmak istersem bilirkişi muhasebeciye 400-500 tl ödeme yapmam gerekeceğini söylediler. Ne yapmamı önerirsiniz.
Şimdiden teşekkür ederim...
Old 16-10-2021, 15:57   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Kararda her yıl belli oranda artış uygulanacağı belirtilmiş ve bu da icra takip evrakında yer almış ise:
Her yıl artışın uygulanacağı ay ve tarihte İcra Müdürlüğüne yıllık artış yapılarak nafakanın gelecek aylardaki miktarının tespitini ve bu yeni belirlenen miktarın borçluya gönderilmesini isteyebilirsiniz.

Ayrıca ödenmeyen nafaka miktarının da tespitini ve borçluya bildirilmesini isteyebilirsiniz.

Yıllık artışın ne kadar olacağına ilişkin bilgileri internet kaynaklarından bulabilirsiniz.

https://kpmgvergi.com/ufe-tufe-orani

Hesaplama kolaylığı için dilekçenize ilgili dönem oranlarını ekleyerek İcra Müdürlüğüne verebilir veya kendiniz hesaplayabilirsiniz.
Old 16-10-2021, 23:51   #3
Mrlsmh

Önemli Nafaka Hesaplama

Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. gönderdiğiniz linke baktım ama nasıl hesaplama yapacağımı anlayamadım. 2014 Mart ayı itibariyle olan karar da tefe üfe oranlarına göre artış yapılacağı yazmakta her yıl bununla ilgili dilekçe vermem gerekiyor 679.69-tl alıyordum bu yıl Eylül ayında dilekçe verdim şuanda ki artış 782.00-tl görünüyor bu artış ve geriye dönük aldığım tutar doğru mu hesaplamada yardımcı olabilir misiniz ya da hesaplama araçlarının olduğu bir link var ise paylaşabilir iseniz çok sevinirim. İlginize tekrar çok teşekkür ederim.
Old 17-10-2021, 11:19   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

İcra müdürlüğünde yapılan kesintiler:
Nafaka borçlusu dosyaya para yatırırken nafaka miktarının üzerine ( haciz yoksa) % 4.55 TL tahsil harcı ekleyerek öder. Bu % 4.55 icra müdürlüğünce kesilir. Para size ödenirken sizden de % 2 cezaevi harcı kesilir. Sizde % 2 eksik para alırsınız.

2021 yılı Şubat ayında tahsil ettiğiniz nafakanın 679.69 TL olduğu dikkate alınarak: Size ödenen nafaka( % 2 cezaevi harcı kesintisi: 13.593 TL yapılmadan ) 693.28 TL dir.

Hesaplama yapılırken bu rakam dikkate alınacaktır.

Mart Ayı Yıllık Artış Uygulanması:

2021 yılı Şubat ayı nafakası: 693.28 TL

2021 yılı Mart ayı yıllık Tüfe: % 16.19 ve Yine 2021 yılı Mart ayı Üfe % 31.20 dir.Her iki verinin ortalaması;(%16.19 +%31.29) 47.48/2= % 23.74 uygulanacak artış oranı

ARTIŞIN UYGULANMASI:

Mevcut nafaka: 693.28TL
% 23.74 artış:164.584
2021 yılı Mart ayı artışlı aylık nafaka:857.86 TL

Bu rakama borçlunun ödeyeceği % 4.55 tahsil harcı( 39.032) eklendiğinde borçlu her ay icra müdürlüğüne 896.89 TL ödeyecektir. İcra müdürlüğü bu paradan % 2 kesinti yaparak size 857.86 TL ödeyecektir.

İcra müdürlüğüne vereceğiniz dilekçeyle: bu artışlardan bulduğunuz rakamın 2021 yılı Mart ayından itibaren uygulanmasını ve artıştan kaynaklanan biriken nafakanın ve artan nafakanın ( tahsil harcı eklenerek borçluya )muhtıra ile bildirilmesini isteyebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi