Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Avukat meslektaşı aleyhine dava alabilir mi?

Yanıt
Old 14-12-2010, 16:31   #1
Avukat A. Duygu

Mutsuz

iptal
Old 14-12-2010, 16:37   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Avukat A. Duygu
sayın meslektaşlarım şimdiden yorumlarınız için hepinize teşekkür ediyor ve öncelikle somut olayı anlatmak istiyorum. Bir borçlu haciz sırasında taahhütname veriyor ve alacaklı vekilinin talebi üzerine borç taksitlerini vekilin banka hesabına yatırmayı kabul ediyor. ilk iki taksit herhangi bir gönderen ismi ve açıklama olmadan banka hesabına yatırılıyor. 3. taksit açıklamalı olarak hesaba havale ediliyor ve borç bitiyor. Ancak harici ödemeler icraya bildirilmemiş ve dosya hala kapanmamış ve üstüne borçlu, alacaklı vekili tarafından şikayet edilerek taahhüdü ihlalden ceza alma tehdidiyle karşı karşıya kalmış. Dekontaları bana gösterdi ve gerçekten taahhütname miktarı kadar ve vade tarihinde (hatta iki gün önce) parayı avukatın hesabına yatırmış. Kısa bir süre sonra duruşması var ve vekalet vermek istiyor. Tabi alacaklı vekilini hem baroya hem de savcılığa şikayet edeceğini belirterek ceza yargılaması yapılması halinde duruşmalarına katılmamı talep etti. Böyle bir davada (Avukat aleyhine açılan)yer almak meslek kurallarına aykırı düşer mi? gerçi alacaklı vekilinin de dürüst davrandığı söylenemez. Bu tip davranışların meslek itibarını ne kadar zedelediğini zaman zaman görmekteyiz. Bu konuda görüşlerinizi bekliyorum. Saygılar.

Meslek kurallarımız bu konuda sadece Baro'ya bilgi verilmesi zorunluluğunu getirmiştir.

Alıntı:
Avukatlık Meslek Kuralları 27/2:

Bir avukat başka bir avukata karşı asil ya da vekil sıfatıyla takip edeceği davayı kendi barosuna bir yazı ile bildirir.

Old 17-12-2010, 10:35   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Avukat A. Duygu
sayın meslektaşlarım şimdiden yorumlarınız için hepinize teşekkür ediyor ve öncelikle somut olayı anlatmak istiyorum. Bir borçlu haciz sırasında taahhütname veriyor ve alacaklı vekilinin talebi üzerine borç taksitlerini vekilin banka hesabına yatırmayı kabul ediyor. ilk iki taksit herhangi bir gönderen ismi ve açıklama olmadan banka hesabına yatırılıyor. 3. taksit açıklamalı olarak hesaba havale ediliyor ve borç bitiyor. Ancak harici ödemeler icraya bildirilmemiş ve dosya hala kapanmamış ve üstüne borçlu, alacaklı vekili tarafından şikayet edilerek taahhüdü ihlalden ceza alma tehdidiyle karşı karşıya kalmış. Dekontaları bana gösterdi ve gerçekten taahhütname miktarı kadar ve vade tarihinde (hatta iki gün önce) parayı avukatın hesabına yatırmış. Kısa bir süre sonra duruşması var ve vekalet vermek istiyor. Tabi alacaklı vekilini hem baroya hem de savcılığa şikayet edeceğini belirterek ceza yargılaması yapılması halinde duruşmalarına katılmamı talep etti. Böyle bir davada (Avukat aleyhine açılan)yer almak meslek kurallarına aykırı düşer mi? gerçi alacaklı vekilinin de dürüst davrandığı söylenemez. Bu tip davranışların meslek itibarını ne kadar zedelediğini zaman zaman görmekteyiz. Bu konuda görüşlerinizi bekliyorum. Saygılar.

Sayın meslektaşım,

Karşı taraf Avukatı ile durumu görüştünüz mü? Şikayet etmeden önce bir de onun görüşünü alsanız daha uygun olmaz mı?

Şikayet tarihi, ödemelerden sonraki tarih mi? Taahhüt ihlal edilmemişse ne diye şikayet etmiş olsun ki?
Old 17-12-2010, 10:56   #4
Av.Ergün Vardar

Bu veya buna benzer durumlarda doğrudan doğruya sayın meslektaşı şikayet yoluna gitmenin doğru olmadığı kanaatindeyim.Müvekkiliniz borcu banka yoluyla ödemiş olabilir.İyi niyetle yorum yaparak meslektaş bu durumdan haberdar olmamış olabilir şeklinde düşünülebilir.Ayrıca haricen tahsilatın icra dosyasına bildirilmemesinde bile doğrudan doğruya meslektaşın niyetinin sorgulanması değil,müvekkilinizin harç ödemekten neden imtina ettiğninin değerlendirilmesi de gerekir.Buna göre iletişim vasıtası aracılığı ile meslektaş ile görüşme yapmanız olumlu sonuç doğuracaktır,Ben kişisel olarak bu zamana kadar doğrudan doğruya hiç bir meslektaşıma yanlış yapmış düşüncesiyle yaklaşmadım.Saygılarımla...
Old 17-12-2010, 15:39   #5
Av. Eyüp KATI

Avukatlara karsı her hangi bir işlem yapılmasına yönelik her hangi bir kısıtlama yok sadece meslek kurallarına göre baroya öncesinde bilgi vermek zorundasınız. (baronun araya girerek ihtilafı çözme ihtimaline binaen) ancak ciddi olarak almayı düsünürseniz meslektaşı arayarak ne olduğunu anlamaya calismak daha sağlikli olur diye düsünüyorum.
Old 20-12-2010, 10:11   #6
Avukat A. Duygu

sayın meslektaşlarım ilginiz için teşekkür ederim. sorun halloldu ödemeler zamanında olduğu için meslektaşımız şikayetini geri almış. sorun büroda çalışan personel ile avukat arasındaki diyalog kopukluğundan kaynaklanıyor diye düşünüyorum. yaptığım görüşmelerden bu sonucu çıkardım. saygılarımla.
Old 21-11-2011, 17:01   #7
AHMET01

''En kötü karşılıklı anlaşma, en iyi mahkeme kararından daha iyidir'' şeklinde söylenen bir söz vardır. Biraz abartılı da olsa diyaloğun önemini vurgulaması açısından önemli olduğunu düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi