Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Elektrik hırsızlığı (tutanak)

Yanıt
Old 05-07-2006, 20:55   #1
BASILIAS

Varsayılan Elektrik hırsızlığı (tutanak)

Sayın meslektaşlarım bir avukat olarak bugün bir davada başıma gelen bir olayı anlatmak ve görüşlerinizi almak istiyorum.Evde 3 tane yaşı 10'un altında olan çocuk var,elektrik hırsızlığı hakkında görevliler tarafından tutanak tutuluyor.Evde reşit bir kimse yok ne komşu nede başka biri.Benim sorum şu bu tutanak delil niteliğine haiz midir.Tutanakta imza da yok.
Old 05-07-2006, 22:57   #2
Tractatus

Tutanak geçerlidir. Sırf şüpheli, tutanağı imzalamadı diye, tutanak "delil" niteliğini kaybetmez...
Old 06-07-2006, 07:49   #3
Burak Demirci

Merhaba;
Bu tür durumlarda evde reşit kimse olmaması bir tarafa, hiç kimse dahi olmadığı taktirde dahi yeni sayaçlar dışarda olduğu için tutanak tutulabiliyor ve bu tutanaklar karara esas teşkil edebiliyor. Tedaş mevzuatına göre bu mümkün.
Old 07-07-2006, 18:58   #4
Av.Ergün Vardar

Maalesef ki uygulamada,neredeyse elektrik kurumunun tutanağı alınıp,iddianame yerine geçiyor.Elektrik kurumu yetkilileri adeta adaletin taşaronluğuna soyunmuş durumdalar.Tutanak esnasında reşit kimse bulunsa bile ceza davasında bu tutanak kabul görebiliyor.Yargılama esnasında yapılan keşifte kurulu güce göre tüketilmesi gerken elektrik bilirkişi aracılığı ile hasaplanıp,geçmiş dönem kıyaslamayı yapılarak rapor tanzim ediliyor.Sayaçta harici hat kullanılmıştır tutanağı mevcutsa sanığın işi daha da zorlaşıyor.Önerim tutanağın iptali istemiyle adli yargıda dava açmanız.Saygılarımla.
Old 07-07-2006, 22:08   #5
BASILIAS

Sayın meslektaşlarım elektrik sayacının evin içinde olduğunu belirtmek isterim benim evin dışında olan bir sayaçlan yapılan kontrole tabiki bir diyeceğim yok fakat ev muhkem yer değil midir?Ve evde reşit bir kimsenin izni olmadan tutulan tutanak ne kadar yasaldır?
Old 08-09-2008, 12:58   #6
avukatim

Sayaç evin içinde olduğu halde ve tedaş görevlileri izinsiz olarak eve girip tutanak tuttuklarına göre kanımca bu tutanağı hukuki bir değerinin olmaması gerekir.Çünkü tutulan tutanak hukuka aykırı bir şekilde elde edilmiş delil sayılır.Hukuka aykırı olarak elde edilen delillerin de hükme esas teşkil edememesi lazım gelir diye düşünüyorum.
Old 15-09-2008, 00:28   #7
avangardea

Alıntı:
Yazan avukatim
Sayaç evin içinde olduğu halde ve tedaş görevlileri izinsiz olarak eve girip tutanak tuttuklarına göre kanımca bu tutanağı hukuki bir değerinin olmaması gerekir.Çünkü tutulan tutanak hukuka aykırı bir şekilde elde edilmiş delil sayılır.Hukuka aykırı olarak elde edilen delillerin de hükme esas teşkil edememesi lazım gelir diye düşünüyorum.

sayaç evin içinde değil görevlilerin rahatca bakabilceği dışarda olmak zorundadır.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=14492
Old 15-09-2008, 11:42   #8
damista

"şüpheden TEDAŞ yararlanır." maalesef bu bir ilkedir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi