Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

“Sanık ve Avukatının Duruşmada Yan Yana Oturması için Düzenleme Yapılsın”

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-11-2008, 01:44   #1
üye18332

Varsayılan “Sanık ve Avukatının Duruşmada Yan Yana Oturması için Düzenleme Yapılsın”

TBB, ADALET BAKANLIĞI’NA BAŞVURDU

Türkiye Barolar Birliği , yargılama sırasında avukat ile müvekkili sanığın duruşma salonunda yan yana oturmalarına olanak verecek düzenleme yapılması için Adalet Bakanlığı’na yazılı bir başvuruda bulundu.

TBB Başkanı Özdemir Özok imzasıyla Adalet Bakanlığı’na 18 Kasım 2008 Salı günü yapılan yazılı başvuruda , uluslar arası düzenlemelerde öngörülen kuralın , “ Sanık ile avukatının yan yana oturması olup , ‘silahların eşitliği’ de bunu gerektirmektedir” denildi.

Adalet Bakanlığı’na yapılan başvuruda şu görüşlere yer verildi:
“ Sanık ile müdafiinin /vekilinin duruşma salonunda , katılan ile vekili gibi yan yana oturmasına engel yasal bir düzenleme yoktur. Duruşma salonlarının tefriş düzeni fiili engel yaratmaktadır. Duruşma salonları katılan ile vekilinin yan yana, sanık ile müdafii/ vekilinin ayrı ayrı oturmasını zorunlu kılacak şekilde düzenlenmektedir. Durum böyle olunca da fiilen ayrı ayrı oturan sanık ile müdafii/vekilinin yan yana oturmasına izin verilip verilmeyeceği konusunda duruşmayı yöneten yargıcın takdiri tartışmaları gündeme gelmektedir.Oysa, bu uygulamanın hakimin takdiri ile hiç ilgisi yoktur. Sanık ile vekilinin oturacağı yer katılan ile vekilinin oturdukları gibi düzenlenmesi durumunda sorun kalmayacaktır.

Birlikte oturmalarının güvenlik ve diğer nedenlerle sakıncalı olması durumunda ancak hakimin takdir hakkını her iki taraf için de kullanması söz konusu olabilir.

Adil yargılanma hakkının tam anlamı ile gerçekleşmesini sağlayabilmek ve bu konuda yaşanılan tartışmalara da son vermek üzere duruşma salonlarının sanık ile müdafii/vekilinin yan yana oturmalarına olanak verecek şekilde düzenlenmesine emirlerinizi saygılarımla dilerim. “

TBB BASIN BÜROSU

TBB BASIN BÜROSU

Ek1 : Adalet Bakanlığı'na gönderilen yazı

Ek 2 : "Sanık ve vekilinin duruşmada yan yana oturması" konusunda yapılan yazışmalar bölümü

Kaynak : http://www.barobirlik.org.tr/calisma/haberler/tbb/081119_sanikavukat.aspx
Old 23-11-2008, 13:47   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Bu konunun TBB aracılığıyla Adalet Bakanlığı'na iletilebilmesinde hiç kuşkusuz savunmayı savunan Sayın Ömer Kavili'nin çabaları etkilidir. Kendisine tüm hukukçular adına teşekkür etmek gerekir. Adalet Bakanlığı'nın bu istemi ciddiye alıp gereken açık düzenlemeyi ivedilikle yapmasını bekliyoruz.
Old 23-11-2008, 14:42   #3
Nur Deniz

Sanık olarak girdiğim Asliye-Ceza duruşma salonunda Hakim Bey her tanıktan sonra bana sorulmasını istediğiniz bir husus varsa avukatınızla görüşün diyerek salon ortasında avukatımla iletişimde olmama müsade etmiştir.

Ama salon düzeni öyle güzeldi ki bulunduğum yer tüm salona hakimdi. Bu nedenle avukatımın yanına oturmayı talep etmedim. Ama eğer iletişimde herhangi bir sorun yaşanması ihtimali olsaydı kesinlikle ben de Hakimden rica edecektim.

Halen aklımda.Umarım gerek kalmaz.

Saygılarımla.
Old 23-11-2008, 17:55   #4
üye14540

Bence de sanık daha iyi hukuki yardım alabilmesi için müdafisiyle aynı yerde oturmalıdır, ancak özellikle tutuklu sanıklar bakımından güvenliğin sağlanması için de gerekli önlemler alınmalıdır.
Old 23-11-2008, 23:53   #5
Av.Barış

Çok sanıklı dosyalarda bu sorun yaratabilir.Çünkü sanık Müdafi'nin bulunduğu yer en fazla 3-4 Avukat sığacak büyüklükte yapılmış.Birde bunun üzerine sanıkları eklersek gerçektende bu sefer yer sorunu olacağından Avukat sanığın yanına gitmesi gerekebilir

Malesef bu böyle.Şimdilik duruşma salonlarının yapısı özellikle de bulunduğum yerde ki şekli yapı bu düzenlemeyi kaldırabilecek yapıda değildir.
Old 24-11-2008, 14:39   #6
üye18332

Sayın Kavili'yi bir kez daha kutluyorum...Çabalarının sonuç vermesi çok güzel...Bize düşen bunu uygulattırmaya gayret etmek olsa gerek....

Sayın Meslektaşıma katılıyorum geçen gün katıldığım bir duruşmada 19 sanık vardı biz avukatlar zor sığdık ...Ancak tabi ki bunun düzenlemesinin de yapılması gerekecektir.

Müşteki/ler avukatıyla beraber oturup her türlü hukuki yardımdan "kesintisiz" yararlanırken, bazen bir çocuk olan sanık güvenlik kordonu altında hakimle yüzyüze kalmaktadır.

Ancak bu durumun hakim takdirine bırakılması ne derece doğrudur bilemiyorum....

Saygılarımla,
Old 02-12-2008, 20:39   #7
Müge Karslıoğlu

TBB başvurusunu yerinde bulmaktayım. Zira ceza hukukunda masumiyet karinesi esastır ve bu ilkeye sahip çıkacak olan hukukçulardır. Sanığın duruşma salonun ortasında hakimle karşı karşıya yalnız bırakılması, salondaki herkese bu şekilde teşhir edilmesi fikrimce bu karineye aykırı bir durumdur. Yargılama aşamasında sanığın ve müştekinin aynı savunma imkanlarına sahip olması gerekmektedir. Bu nedenle ""ortaya alınarak", avukatıyla bakışması konuşması engellenerek sanığın hakları ve ceza hukukunun temel ilkeleri zedelenmektedir. Ayrıca bu uygulamanın sanığın muhtemel bozuk psikolojisini daha da kötüleştirdiği kanısındayım.
Old 16-12-2008, 23:19   #8
üye18337

Savunma kurumunun önemi gerçekten ihmal ediliyor. Kişi suçu ispatlanıncaya kadar suçsuzdur kavramının mahkemelerimizde karşılığı maalesef pek yok. Ben özellikle tutuklu sanıkların üç tarafını çeviren jandarma erlerine tahammül edemiyorum. Birilerinin nefesini iki yanağınızda ve ensenizde hissederken kendinizi savunabilir miydiniz? Kolunuzdan sımsıkı tutulurken cümle kurabilir miydiniz? Bu gerçekten bir önlem midir? En azından ayakta durmasalar. Zaten sanık sandalyesi kafes gibi etrafı çevrili. Bir insan ancak uçarak kaçabilir. Bu ne garip bir tedbir ne saçma bir usül? Gerçekten suçlu bile olsa potansiyel kanun kaçağı muamelesini hakeder mi yani?
Old 07-01-2009, 19:58   #9
lawyer_721

çok yerinde ve doğru bir başvurudur. destekliyorz. bir de iddia makamını biraz aşağıya çekebilseydik çok iyi olurdu. 4 yıldır mesleği icra ediyorum; ama inanın halen hakim ile savcıların yanyana olmalarına alışamadım. ceza usul dersinde öğrendiklerim aklıma geldikçe, bu durum bana çok komik geliyor zira sacayaklarından biri hep havada kalıyor
Old 18-01-2009, 00:16   #10
Nur Deniz

Bir şeyi merak ediyorum,müşteki taraf ceza mahkemesi duruşmasında yeni bir beyan verir ve sanıkta savunma hakkını kullanmak için söz isterse bunu avukatına nasıl söyler?

Bir de madem kendini savunamayacak, o halde mahkemeye neden çağrılıyor?

Uzakta dursun dosyadan ne çıkarsa kabul etsin mi demeliyiz?
Old 27-02-2009, 17:04   #11
üye18332

• Az önce Bandırma'dan bir meslektaşımız olumlu bir karar aldığını bildirdi.....
  • İzmir Çocuk Hakimleri toplantısına katıldık,bir kısmı olumlu bakarken bir kısmı "ne gerek var" tavrında...
  • Anlamaya çalışmayan hakimlerimiz olduğu gibi "benden talep eden olmadı olursa seve seve karar veririm " diyen hakimlerimiz var....
  • En acısı "5500 avukattan bunun ancak 100 kişi talep eder" diyen hakimdi.....
  • Tüm meslektaşlarımızın duyarlı olmasını diliyorum.....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi