Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Işçilik Alacaklari Belirlenebilecek Durumda Ise Kismi Dava Açilabilir Mi?

Yanıt
Old 04-06-2018, 19:34   #1
inwonderland

Varsayılan Işçilik Alacaklari Belirlenebilecek Durumda Ise Kismi Dava Açilabilir Mi?

Merhaba Sayın meslektaşlarım. Bir işçi müvekkilim için işçilik alacağı (kıdem,ihbar tazminatları, yıllık izin, fazla mesai, ulusal bayram ve genel tatil ile mobbing sebebiyle manevi tazminat talepli dava açacağız. Müvekkilimin aldığı ücret asgari ücret olup bu konuda herhangi bir uyuşmazlık bulunmamakta.

Benim sizlere danışmak istediğim husus ise şudur, müvekkilimin işyerinde çalıştığı süre ve aldığı ücret bakımından taraflar arasında bir belirsizlik veya tartışma yok. Dolayısıyla bu yüzden alacağın belirli olmasına rağmen kısmi dava açabilir miyiz? Reddedilme durumu olur mu? Yargıtay'ın yakın tarihli kararlarında özellikle kıdem,ihbar tazminatları ile yıllık izin ücretlerinin belirlenebilir olması nedeniyle belirsiz alacak olarak açılamayacağını biliyorum o nedenle belirsiz alacak olarak davayı açmayı düşünmedim ancak bu alacak kalemleri kısmi dava olarak talep edebilir mi bunu sormak istiyorum.

Belirsiz alacak davası ve kısmi dava hakkında Yargıtay'ın henüz bir görüş birliğine varmadığını biliyorum. Bu yüzden işimi garantiye almak adına, işçinin larkıdem,ihbar tazminatı ile yıllık izin ücretlerini maaşında bir belirsizlik bulunmadığı için ortalama bir hesaplama ile belirleyerek doğrudan belirli alacak olarak mı talep etmeliyim? Kalan diğer alacak kalemleri olan fazla mesai ve ulusal bayram ile genel tatil alacaklarını ise kayıtları işveren tuttuğundan ve hakimin ne kadar takdiri indirim yapacağını bilemediğimizden belirsiz alacak olarak talep edebilir miyim? Bu konuda ileride bir sorunla karşılaşmamak adına genç bir meslektaşınız olarak öncelikle sizlere danışmak istedim. Şimdiden çok teşekkürler,herkese iyi çalışmalar diliyorum.
Old 07-06-2018, 11:54   #2
337.Avukat

İstanbul, Bakırköy ve İstanbul Anadolu Mahkemeleri'nde hem belirsiz alacak hem de kısmi dava açıldığını biliyorum. Şu aşamada yerel mahkeme safhasında salt belirsiz alacak davası olarak açıldığı için reddedilen dosyaya da rastlamadım. İşveren vekili olarak özellikle bu itirazı dilekçemin başına eklememe rağmen sonuç alamadığımı belirtmek isterim.

Her ne kadar HGK kararı net olsa da 9. ve 22.HD arasındaki görüş ayrılığından dolayı içtihadı birleştirme kararı beklendiğini hatırlıyorum ancak sanırım henüz bir karar çıkmadı.

Sonuç olarak bulunduğunuz yerdeki mahkemenin uygulamasının ve bağlı bulunduğu istinaf-yargıtay dairesinin görüşlerinin ne olduğunun bilinmesi size yol gösterecektir kanaatindeyim. "Biz 9.Hukuk Dairesi'ne bağlıyız avukat bey usulden ret veremeyiz" diyen hakimlerle de karşılaşmıştım. Şayet usulden ret gibi bir prosedürle karşılaşmayacağınıza emin iseniz, bütün kalemlerin belirsiz alacak olarak dava açılmasının zamanaşımına karşı en makul yol olacağı kanaatindeyim.
Old 07-06-2018, 12:14   #3
Lord Mozart

Meslektaşım merhaba.Belirsiz alacak ve kısmi dava ile alakalı olarak içtihadı birleştirme kararı daha önce burada çıktığına dair meslektaşlarımız paylaşım yapmıştı.Buna göre Yargıtay özetle belirsiz alacak davası açılır veya açılmaz diye önceden bir kıstas koyabilmenin mümkün olmadığını her somut olaya göre değerlendirme yapılması gerektiğini dile getirerek içtihadı birleştirmeye gerek olmadığına karar vermiştir.

Link : http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=106379

İşçi alacakları davalarını biz bu zamana kadar hep kısmi dava şeklinde açtık ve bu zamana kadar kısmi dava açıldı diye herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmadık.Ek hatırlatma kısmi davada zamanaşımı hususuna dikkat etmenizi öneririm.İyi çalışmalar.
Old 08-06-2018, 10:40   #4
Av.Rıdvan Ergün

HMK 107/2 maddesindeki " Talep konusunun miktarı, taraflar arasında tartışmasız veya açıkça belirli ise kısmi dava açılamaz", hükmü 11.4.2015 tarih ve 29323 sayılı R.G.'de yayımlanan, 1.4.2015 tarih ve 6644 sayılı Kanunun 4. maddesi hükmü gereğince yürürlükten kaldırılmış olduğundan kısmi dava açmanız her zaman mümkündür.

Fakat kısmi davada şöyle bir sorun olabiliyor.
Fazla çalışma, resmi tatil alacakları gibi alacaklar hak edildikleri tarihten başlayarak 5 yıllık zamanaşımına tabi olduklarından ve kısmi davada fazlaya dair saklı tuttuğunuz kısım için zamanaşımı kesilmeyeceğinden bu alacaklar yönünden kısmi dava değil belirsiz alacak davası açmanız daha doğru olur. Çünkü dava devam ederken geçen sürede de 5 yılı dolduran bu türden alacaklar zamanaşımına uğramış olacaktır.
Zaten özellikle fazla çalışma ve resmi tatil günlerindeki çalışma ücretleri işverenin tuttuğu bordro vs kayıtlara göre ispatlanacağından zamanaşımını kesmek için bunları belirsiz alacak davası olarak açmanız daha doğrudur.
Old 08-06-2018, 11:01   #5
usta88

Uygulamada herkes kendince bir yöntem de yapıyor ve zamanaşımı durumu hariç daha usulden reddedilen bir dosyaya rastalamadım. Uygulamada biz kıdem,ihbar,yıllık izin ve ücret alacaklarını kısmi dava hükümlerine göre; fazla çalışma, ulusal bayram ve genel tatil ücretlerini ise belirsiz alacak davası hükümlerine göre açmaktayız.
Old 08-06-2018, 11:18   #6
Av.Rıdvan Ergün

Alıntı:
Yazan usta88
Uygulamada herkes kendince bir yöntem de yapıyor ve zamanaşımı durumu hariç daha usulden reddedilen bir dosyaya rastalamadım. Uygulamada biz kıdem,ihbar,yıllık izin ve ücret alacaklarını kısmi dava hükümlerine göre; fazla çalışma, ulusal bayram ve genel tatil ücretlerini ise belirsiz alacak davası hükümlerine göre açmaktayız.
Kanaatimce doğrusunu yapıyorsunuz. Ben de aynı şekilde açıyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi