Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Karsilikli bosanma kusur ve yeni olusan vakialar

Konuyu Kilitleyin
Old 02-05-2018, 22:09   #1
Konuk

Varsayılan Karsilikli bosanma kusur ve yeni olusan vakialar

Merhabalar

2013 yilinda karsilikli bosanma davasi actik. Esimin evden kovdugunu belirttim. Darp raporu aldim ve ceza davasi acildi ceza aldi esim. Aradan iki yil gectikten sobra resmi bosanma henuz olmadan ben yeniden baskasi ile imam nilahli evlendim. Bu sirada da yargitay karari bozdu ve benim telefon gorusmelerim oldugu icin guven sarsici davranista bulundugum gerekcesi oldu. Bu asamada yeniden dava goruldu ve mahkeme karara uydu ama yinede esimi tam kusurlu sayarak bosanmaya karar verdi. Karar yeniden yargitaya tasindi esim tarafindan. Bu sirada benim bir cocugum oldu ve eski esim uzerine kaydedildi. Nesebin reddi davasi acildi neseb reddedildi ve esim bu sfer bana zina sebebi ile bosanma davasi acti. Dava 1 yil oldu son iki durusma kaldi bitecek. Esim yargitaya bu durumu bildirir ek dilekce gondermis. Dilekcesinde ozetle
Davaci karsi davali kadin suan baska birisi ile birlikte yasamakta ve birde cocugu olmustur. Bu nedenle hem nesebin rrddi hemde zina sebebi ile bosanma davasi actim devam ediyor. Birbirine benzer iki dava nin birlestirilerek gorulmesi gerektiginden kararin bozulmasini talep ediyorum.

Bugun yargitay karari geldi ve karar onandi. Muhtemelen karar duzeltme icin muracatta bulunacaklar. Bu durumda yargitay tum temyiz itirazlarini reddettigine gore karar duzeltme talebi olsa da sonuc degisir mi? Suan baskasiyle birlikte olmam nafaka ve velayete ve tazminata hukmedilmesine engel mi? Mahkeme bana nafaka ve tazminat vermisti ve bunu yargitay onadi. Bilgi icin tesekkur ederim. Ayrica bu onama sonucu ne zaman taraflara teblig olur yasal bir suresi var mi? Zina davasi sonuclanmadan kararin keisnlesme ihtimali var mi?
Old 03-05-2018, 15:57   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Alıntı:
Bugun yargitay karari geldi ve karar onandi. Muhtemelen karar duzeltme icin muracatta bulunacaklar. Bu durumda yargitay tum temyiz itirazlarini reddettigine gore karar duzeltme talebi olsa da sonuc degisir mi? Suan baskasiyle birlikte olmam nafaka ve velayete ve tazminata hukmedilmesine engel mi? Mahkeme bana nafaka ve tazminat vermisti ve bunu yargitay onadi. Ayrica bu onama sonucu ne zaman taraflara teblig olur yasal bir suresi var mi? Zina davasi sonuclanmadan kararin keisnlesme ihtimali var mi?

--Karar düzeltme,kararı veren Dairenin kendi kararını sınırlı sebeplerle yeniden incelemesidir.
Elbette sonucun ne olacağını bilmem mümkün değildir.

--Karar yerel mahkeme tarafından makul ve fazlaca beklemeden tebliğe çıkarılacaktır.

--Yargıtayca onanan karar için karar yasal sürede düzeltme yoluna başvurulmadığı takdirde karar kesinleşecektir.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler...
Old 03-05-2018, 18:22   #3
Konuk

habibe hanım teşekkür ederim.

peki karar düzeltme talebide reddedilirse, hgk ya gitme şansı var mı? itiraz edebileceği yada yeniden başvuracağı bir yargı organı var mı.

yoksa karar kesinleşir mi?
Old 04-05-2018, 12:12   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Yargıtay tarafından bozulan karara Mahkeme direnirse dosya Genel kurula gidebilir. Taraflar bir yasa yolu olarak HGK ya başvuramaz.

Karar düzeltme reddedildiğinde karar da kesinleşmiş olacaktır.

Karşı taraf dilerse -ve koşulları varsa-Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunabilir. Fakat bu kararın kesinleşmesini önlemediği gibi bu başvuru kararın kesinleşmesinden itibaren 30 gün içinde yapılabilir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi