Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Almanya bosanma davasi

Konuyu Kilitleyin
Old 15-03-2018, 16:47   #1
Konuk

Varsayılan Almanya bosanma davasi

Iyi günler,

arkadasim icin soruyorum.
Arkadasim 25 yil önce Türkiyede nikahlari kiyilarak Almanya ya gelin ve simdi esi 25 yillik evlilikten sonra 2 ay önce evden ayirilip hemen Alman mahkemesinde bosanma davasi acti.
Baska yabanci uyruklu kadinla kaldigi icin bosanmayi hizlandirmak icin bir yildir ayri yasiyorum diye beyanda bulunmus.
Arkadas bosanmak istemiyor, baska kadin arada olmasa evlilik yürüyordu, yine de yürür.
Bir yil, yani kalan on ay dolduktan sonra Alman mahkemeler hemen bosar diye arkadas endiseleniyor.
Bosanmayi Almanya da geciktirmek mümkün degil deniyor.

Arkadas bosanmak istemiyor, baska kadin aradan cikarsa evlilik yine yürütebilirler diye zaman kazanmak istiyor. Hem maddi güvencesi yok, hic calismadi, hem de esi nafaka ödememek icin raporlu iki aydir ise gitmiyor.
Bosanma ne kadar gec olsa o kadar cok zaman kazanip esinin yeniden eve dönmesi belki mümkün diye ümit ediyor.
Yardimci olur musunuz lütfen, bosanmayi nasil geciktirebiliriz, nikahin Türkiye de olmus olmasinin bir faydasi olabilir mi?
Yardimlariniz icin simdiden cok tesekkür ederiz.
Saygilarimla
Old 16-03-2018, 00:08   #2
Gemici

Alıntı:
Yazan Konuk
Iyi günler,

arkadasim icin soruyorum.
Arkadasim 25 yil önce Türkiyede nikahlari kiyilarak Almanya ya gelin ve simdi esi 25 yillik evlilikten sonra 2 ay önce evden ayirilip hemen Alman mahkemesinde bosanma davasi acti.
Baska yabanci uyruklu kadinla kaldigi icin bosanmayi hizlandirmak icin bir yildir ayri yasiyorum diye beyanda bulunmus.
Arkadas bosanmak istemiyor, baska kadin arada olmasa evlilik yürüyordu, yine de yürür.
Bir yil, yani kalan on ay dolduktan sonra Alman mahkemeler hemen bosar diye arkadas endiseleniyor.
Bosanmayi Almanya da geciktirmek mümkün degil deniyor.

Arkadas bosanmak istemiyor, baska kadin aradan cikarsa evlilik yine yürütebilirler diye zaman kazanmak istiyor. Hem maddi güvencesi yok, hic calismadi, hem de esi nafaka ödememek icin raporlu iki aydir ise gitmiyor.
Bosanma ne kadar gec olsa o kadar cok zaman kazanip esinin yeniden eve dönmesi belki mümkün diye ümit ediyor.
Yardimci olur musunuz lütfen, bosanmayi nasil geciktirebiliriz, nikahin Türkiye de olmus olmasinin bir faydasi olabilir mi?
Yardimlariniz icin simdiden cok tesekkür ederiz.
Saygilarimla
Sayın Konuk,
Eşin bir yıldır ayrı yaşıyorum demesi mahkemeyi bağlamaz. Mahkeme eşin ben bir senedir ayrı yaşıyorum beyanının doğru olup olmadığını araştıracaktır elbette. Arkadaşınız beyanın doğru olmadığını kanıtlayabilir.

Evlilik yürür mü yürümez mi şimdiden anlayabilmek bir hayli zor. En iyisi bekleyip görmek. Boşanıp başanmıyacağına da arkadaşınız bekleme süresinin sonunda karar verebilir. Yürümeyecek bir evliliği zorla devam ettirmeye çalışmak benim düşünceme göre arkadaşınızın sinirlerini bozmaktan öte bir fayda sağlamaz. ‘baska kadin arada olmasa evlilik yürüyordu, yine de yürür.‘ düşüncenizin tersi de doğru olabilir; söyle ki: ‚evlilik yürümüş olsaydı başka kadın arada olmazdı da diyebliliriz‘
Sırf maddi güvence dolayısıyla temelinden sarsılmış bir evliliği yürütmeye çalışmak sağlıklı olmadığı gibi, boşanınca maddi güvence olmaz düşüncesi de doğru değildir.
• Boşanma durumunda o zamana kadar kazanılmış olan emeklilik beklentileri paylaşılacağı gibi, maddi durumu iyi olan eş diğerine nafaka ödemek zorundadır. Nafaka ödememek için işten ayrılmak veya sırf bu amaçla rapor almak suçtur.
• Eşin nafaka ödeyecek kadar geliri yoksa arkadaşınız devletin vereceği sosyal yardımdan fatadlanabilir.
• Nikahın Türkiyede kıyılmış olmasının boşanma davasına bir etkisi yoktur.
• İzlemeniz gereken yolu Size boşanma davalarında uzmanlaşmış bir avukattan öğrenebilirsiniz.
Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi