Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

evlenme vaadi ile kandırılma

Konuyu Kilitleyin
Old 25-01-2010, 21:49   #1
Konuk

Varsayılan evlenme vaadi ile kandırılma

selamlar bem 4 yıl görüştüğüm biriyle temmuz ayında nişanlandım. kendisi beni "çok zor beğenileri olan" biri olduğumu ileri sürerek terk etti. (örn: alışverişe çıktığımızda ben herhangi bişey için saatlerce gezebiliyormuşum.hemen beğenmiyormuşum)ben bu gerekçeyi duyunca çok şaşırdım.bu bir ayrılma gerekçesi olabilirmi?
eğer olmazsa hukuki açıdan ne yapabilirim
teşekkürler
Old 25-01-2010, 22:19   #2
Av. Can DOĞANEL

Sn. Konuk,
Nişanlanma müessesesi Medeni Kanunda düzenlenmiş ve belli bir hukuki çerçeve içerisine oturtulmuştur. Ancak nişanlanma tarafları evlenmeye zorlamayı hedefleyen bir kurum değildir. Bu nedenle nişanlınızın ayrılma gerekçesine hukuki bir sonuç bağlanamayacağı gibi nişanlınızın bir ayrılma gerekçesi gösterme zorunluluğu yoktur.

Hukuki açıdan nişanlı olmanız size koşulları varsa tazminat talep etmek ve nişan hediyelerinin karşılıklı iadesi gibi hususlarda talep hakları vermektedir.
Old 26-01-2010, 10:17   #3
Konuk

Varsayılan teşekkürederim

can bey
"nişanlanma tarafları evlenmeye zorlamayı hedefleyen bir kurum değildir"
bu ifadeyi biraz daha net anlatırmısınız.
Old 26-01-2010, 11:25   #4
Av. Can DOĞANEL

Örnekle açıklarsak, çamaşır makineniz bozulursa garanti süreniz dolmamışsa servisi tarafından tamir edilmesi zorunludur. Bu zorunluluk aradaki sözleşmeden kaynaklanmaktadır. Nişanlanma ise bir akit değildir. Evlenme vaadidir. Taraflar birbirlerine evlenmeyi vaat ederler ancak garanti etmezler. Taraflardan biri diğerini nişana bağlı olarak evlenmeye zorlamak için hukuki yollara başvuramaz ancak çamaşır makinesini tamir etmeyen servis hakkında hukuki yollara başvurma imkanı vardır.
Old 26-01-2010, 18:32   #5
Av. Eyüp KATI

Sayın konuk yapabileceğiniz sadece haksız nişanı bozduğundan maddi ve manevi tazminat davası açabilirsiniz.
Old 27-01-2010, 11:36   #6
Konuk

eyüp bey can bey
çok teşekkür ederim.
belki çok komik gibi görünüyor ama bu olay yüzünden annem mehvoldu. ben ne yapacağımı belemdim. aklıma bu şekilde bişeyyapmak geldi. ve sizde düşündüğüm cvbı verdiniz. inanın çok sevindirdiniz beni. en azından şimdi bişey yapabilirim ümidim var .
çok teşekkür ederim tekrar
Old 30-01-2010, 13:02   #7
Av. Eyüp KATI

rica ederim ancak haksızlığa uğradığınızı düşünüyorsanız maddi ve manevi zararlarınız için tazminat davası açınız.
Old 01-02-2010, 16:06   #8
Konuk

Varsayılan benide nişanlım terketti

selam bende nişanlım tarafından terkedildim.
bu tür durumlarda maddi manevi tazminat hakkımız var. peki bunlar neye göre belirleniyor.bu tür durumlarda cinsel istismarıda bu manevi zarar içine alabilirmiyiz
Old 01-02-2010, 16:53   #9
av.araf

Alıntı:
Yazan Konuk
selam bende nişanlım tarafından terkedildim.
bu tür durumlarda maddi manevi tazminat hakkımız var. peki bunlar neye göre belirleniyor.bu tür durumlarda cinsel istismarıda bu manevi zarar içine alabilirmiyiz

Sayın Katılımcı
Yargıtay
"Resmi nikahın yapılacağı inancı ile hamile kalan (cinsel birliktelik yaşayan )davacının bu şekilde terkedilmesinin de onun namus ve şeref duygularını zedeleyeceği gözetilerek, tarafların sosyal ve ekonomik durumları ile olayın özelliğine göre uygun bir miktar tazminata hükmedilmesi gerekir" diyerek tazminata hükmedilebileceği yönünde karar vermiştir.

Ancak bahsettiğiniz cinsel istismar sizin, rızanız olmaksızın karşı tarafın zorlaması ( bu zorlama tehdit, cebir yada manevi bir baskı şeklinde olabilir) ile gerçekleşmişse bu ceza hukuku anlamında suç teşkil eder. Eski nişanlınız hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunabileceğiniz gibi fiili ispat emeniz halinde manevi tazminat talebinde de bulunabilirsiniz.

Bunun dışında nişanın bozulmasında kusurlu olan taraf siz değilseniz hem tazminat hemde nişan hediyelerinin iadesini talep etme hakkına sahipsiniz.

Bir avukattan hukuki destek almanızı öneririm.
Old 01-02-2010, 18:23   #10
Av. Eyüp KATI

haksız şekilde nişanın bozulması maddi zararları varsa bunları ve her halde manevi bütünlüğü bozulduğundan durumun özelliğine göre miktarının mahkemenin beliryeleceği manevi tazminata hak kazandırır. Cinsel istismar konusu rıza dışı olması halinde cezayı gerektirmekte ve tazminata hak kazandırmakta kastedilen 'evlenme vaadi ile cinsel ilişki' ise yaş 18 i doldurmuş ise Yargıtay kararlarına göre manevi tazminata hak kazandırmamaktadır.
Old 01-02-2010, 22:47   #11
Konuk

araf bey
cinsellik konusu nasıl olsa evleneceğiz şeklinde ısrar etmesi şeklinde gerçekleşti.ama ben bunu nasıl ıspatlayabilirimki? yani bu olayın bu şekilde olduğunu?
birde manevi tazminat neye göre belirleniyor. karşı tarafın ödeme gücüne göremi ayarlanıyor yoksa dava açanın talebine uygun bi rakammı belirleniyor? teşekkürler
Old 03-02-2010, 18:25   #12
Av. Eyüp KATI

mahkemelerde hakkınızı talep edebilmek için iddianızı ispatlamanız gerekmektedir. ispat vasıtalarını sizin ortaya koymanız gerekmektedir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi