Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evilik dışı çocuk/ Baba adı, kimliği/ Memuriyet - Ahlaka aykırı hareket

Konuyu Kilitleyin
Old 02-11-2009, 14:38   #1
Konuk

Varsayılan Evilik dışı çocuk/ Baba adı, kimliği/ Memuriyet - Ahlaka aykırı hareket

evlilik dışı bir ilişkiden 6 yaşında bir kızım var,küçük biryerde yaşadığım için bugüne kadar kimliğini çıkaramadım,şimdi okula gideceği için kimliğini çıkarmak zorundayım,ama beni korkutan bikaç şey var

öncelikle baba olmadan kimliği baba üzerine çıkarmak mümkün mü

doğum belgesinde babayla ilgili bilgi yok ancak hastane çıkış belgesinde baba adı geçiyor bu belgeyle baba soyadı verilebilir mi

böyle verilemiyorsa 2 şahitle baba adı verilebildiğini duydum bu doğru mu

baba olmadan baba soyadı verilemiyorsa benim soyadımı aldığında....

babamın soyadını alacağı için baba adı olarak baba adı mı geçecek benim babamın adını mı alacak

üniversite mezunuyum ücretli öğretmenlik yapıyorum evlilik dışı çocuğumun olması öğretmenlik yapmamı engeller mi (sonuçta ücretli öğretmenlik il veya ilçe milli eğitim müdürlüğünün ve okul müdürünün insiyatifinde olan bir durum yasal olarak değilse bile ahlaki olarak değerlendirip öğretmenlik yapmamı engelleyebilirler bu durumda yasal bir hakkım var mı)

kpps ile memur atamam yapılacak ve güvenlik soruşturması geçiricem bu soruşturmada adab ve ahlaka aykırı davranışta bulunmak diye bir madde var evlilik dışı benim soyadımı taşıyan bir çocuğum olması memur olmamı engeller mi güvenlik soruşturması sonucunda ,eğer engellerse benim yasal bir itiraz hakkım var mı

bunların dışında kimlik çıkarmadan babasına karşı tazminat nafaka ve babalık davası açabilir miyim (baba daha sonra evlendi bir çocuğu var ,çocuğuma doğduğundan beri ben baktırıyorum ve bakıyorum,hastane faturaları bile benim adıma ancak kreş faturaları ve hastane faturaları kayıp elimde değil)

kimlik çıkarmadan dava açarsam kızımın benden alınacağı sosyal hizmetlere verileceği dava sonucunda karar verlieceği söyleniyor ,bu bilgi doğru mu

benim ve kızımın psikolojisi bozuk,maddi durumum da iyi değil ,ev ortamım uygun değil fiziksel olarak (700 lira ücretli öğretmenlik maaşı alıyorum,ama ailemin durumu iyi ve memur olma şansım var) ,eğer dava açarsam ve karşı taraf isterse kızım bu koşullar nedeniyle benden alınıp babaya verilebilir mi veya baba istemezse yine bu koşullar nedeniyle sosyal hizmetelere verilebilir mi (sürekli olarak)

eğer dava açarsam bu davalar sırasında benim ve kızımın mahkemeye gitmesine gerek kalır mı,sadece vekalaet vererek dava sürdürülebilir mi,kızımın ruh sağlığı için davanın gizli olması talep edilebilir mi

babanın maddi imkanı yok nafaka veya tazminat için ve çocuğun bakımına hiçbir katkısı yok,bu durumda yine de tazminat veya nafaka vermesi kararlaştırılabilir mi

böyle davalarda barodan ücretsiz avukatlık hizmeti alabiliyor muyuz (maddi imkanımız yok)

ve yine bu davalar benim memur olmamı engeller mi ,yüz kızartıcı suça girer mi

önce dava açıp sonra kimlik çıkarmam mı gerekir,önce kimlik çıkartıp sonra dava açmam mı gerekir

veya memuriyetime engel değilse direk üzerime kimliğini çıkarayım mı

TEŞEKKÜRLER
Old 02-11-2009, 15:18   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı
Evlilik dışı doğan çocuk anne hanesine,annenin bildireceği baba adı ile kaydedilir ve nüfus kaydı yapılır.Babanın kim olduğu Nüfus Müdürlüğü tarafından araştırılmaz,soruşturulmaz.

Çocuğun babası hanesine kaydedilmesi ve babasının soyadını almasıın bir kaç yolu var.
1-Baba Noterden tanıma beyanında bulunabilir,
2-Baba Nüfus Müdürlüğüne tanıma beyanında bulunabilir
3-Baba Mahkeme huzurunda tanımayı kabul edebilir.

Baba tanımayı kabul etmiyorsa , babalık davası açılmalıdır.Bunun için davayı yürütmek üzere çocuk adına kayyım tayin edilmelidir.Kayyım atanmasından itibaren bir yıl içinde davasını açmalıdır.Davada babalığa hükmedilirse çocuk sizin hanenizden babanın nüfus hanesine taşınır ve baba soyadını alır.

Görüldüğü gibi evlilik olmadığından kendiliğinden çocukla baba arasında hukuki ilişki kurulmamakta ve çocuk baba soyadını alamamaktadır.Ya baba belirtilen yollarla çocuğu tanıyacak ,ya da mahkeme aracılığı ile babalığa hükmedilerek yasa gereği bu ilişki kurulacaktır.

Bu arada babalık davasının açılması için önce çocuğa kimlik çıkartmak gerekir.Nüfusa kayıtlı olmayan biri için dava açılamaz ve yürütülemez.

Açılacak babalık davasında ayrıca çocuk için nafaka talep edebilirsiniz.

Evlilik dışı çocuk sahibi olmanız çalışma hakkını ortadan kaldıran bir sebep değildir.Aksi durum ayrımcılık olarak değerlendirilmek gerekir.Bu durumda yasal yollara başvurmanız olanaklıdır.

Evlilik dışı doğan çocuğun velayeti annededir.Çocuk menfaatleri,sağlığı,bakımı ve gelişmesi konusunda çocuğa zararlı davranışlarınızın olduğu kanıtlanmadığı sürece çocuk sizinle birlikte yaşamaya devam edecektir.

Sn.Katılımcı

Verilen bilgiler genel niteliktedir.Bir avukatla doğrudan görüşmeniz uygun olacaktır.Mali durumunuz elveişli değilse bulunduğunuz yer baro adli yardım servisi veya temsilciliğine başvurmanız halinde koşulları varsa tarafınıza avukat atanacaktır.
Old 02-11-2009, 17:18   #3
Konuk

çok teşekkürler
Old 03-11-2009, 02:27   #4
Konuk

habibe hanım forumdaki diğer sayfalarda rastladığım beni korkutan çelişkiler

bu durumun memuriyette bahsettiğim yüzkızartıcı suçla değerlendirilebileceği ve memuriyetten atılınabileceği ifadesiyle karşılaştım ,ben henüz memur olmadım ancak atama beklemekteyim bu aşamada daha büyük zorlukla karşılaşmam olası mıdır (güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacak bir meslek grubundayım) yüzkızartıcı suç ve adab ve ahlaka aykırı davranış olarak değerlendirilir mi kesinlikle değerlendirilemez diye bir madde kanun bişi var mıdır

bir diğer başlıkta verilen bilgi evlilik dışı her durumda çocuğun anne üzerinde olduğu babanın tanımasının durumu değiştirmeyeceği yazılmış bir avukat tarafından (bu başlığı kaybettim ve bulamıyorum ama bu forumda)

bir diğer başlıkta ben şimdi dava açıp babalığı tespit ettirmezsem ,çocuk 18 yaşına gelince 1 yıl içinde dava açmalı sonra açamaz diye bir cevap verilmiş (bu durumda 18 yaşından sonra çocuk da dava açmazsa daha ilerleyen zamanda babanın ölümü halinde miras davası açabilir mi miras haklarından yararlanmak için)

başka bir başlıkta mahkemede dna yoluyla dahi kanıtlandığı halde babanın çocuğu tanıması (herhalde kabul ediyorum gibi bişey mi oluyor bilmiyorum cehaletimi bağışlayın)gerektiği tanımadığı durumda yine onun soyadını alamayacağı yazılmış

baba bu güne kadar hiçbir maddi manevi destekte bulunmadı ben dava açtığım takdirde hangi davaları açabilirim babalık ,tazminat ,nafaka davası (bugüne kadar hiçbir masrafa karışmadığı ben de başka bir şehirde yalnız olarak çocuğu büyüttüğüme göre bugüne kadar üzerine düşenleri yapmadığı için geçmişe yönelik bi hak isteme talebimiz olabilir mi)maddi durumu yerinde olmadığı için nafaka veya tazminat ödeyemezse hapis cezası alabilir mi,bir soruda görevlerini yerine getirmeyen babaya hapis cezası verilebilir diye okudum

hapis cezası almasına örnek şu link http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=6122 ama eski tarihli değişiklik oldu mu bilmiyorum

kusura bakmayın düşündükçe geliyor aklıma bu sorular

cevaplarınız için teşekkür ederim
Old 03-11-2009, 10:58   #5
uye8490

Sayın konuk,

Ceza hukukunda kanunilik ilkesi esastır.Yasada açıkça suç olarak düzenlenmeyen eylemlerden dolayı kimseye ceza verilemez.

Evlilik dışı çocuğa sahip olmak kesinlikle sizin adlandırdığınız gibi yüz kızartıcı bir suç değildir.Daha doğrusu suç değildir.
Güvenlik soruşturmasında sizin karşınıza bir engel olarak kesinlikle çıkmaz.Buna rağmen işe alınmama gerekçeniz açıkça evlilik dışı çocuğa sahip olmak olarak gösterilirse -ki bu son derece zayıf bir ihtimaldir- bu durumu yargıya taşıyabilir ve işlemin iptalini talep edebilirsiniz.

Babanın çocuğu tanıması durumunda çocuk evlilik içi ilişkiden doğmuş gibi haklara sahip olur.Yani bu durumdaki çocuğun evlilik içerisinde doğmuş çocuktan bir farkı yoktur.

Çocuğa kayyım atanması durmunda atama kararının kayyıma tebliğinden itibaren bir yıl içerisinde kayyım tarafından açılması gereken babalık davası açılmaz ise çocuğun ergin olması ile bu süre çocuk için işlemeye başlar.Çocuk ergin olduğu tarihten itibaren bir içerisinde babalık davasını açmak zorundadır.

Nafakaya ilişkin dava çocukla baba arasındaki nesep bağının kurulmasından sonra açılabilir.Bu durumda baba nafaka ödemeye mahkum edilirse nafaka ödemediği için hapis cezasına çarptırılabilir.

Sayın konuk,bu işlemlerin takibi profosyenel olarak hukuki yardım almanızı gerektirmektedir.Forumlar çoğu kez karşılıklı görüş alış verişinin yapıldığı yerlerdir.Davanızı takip konusunda sağlıklı bir rota çizmeniz ancak bir avukattan hukuki yardım almanızla mümkündür.
Old 03-11-2009, 10:59   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Anne olmak bütün kadınlar için haktır.Ayrıca anne olmak sebebi ile kadınların korunmasına ilişkin pek çok yasal düzenleme mevcuttur.

Anneler arasında çocuk sahibi olma bakımından medeni durumlarına göre ayrımcılık yapılamaz.Bu hem uluslararası sözleşmler hem de yasalarda ayrımcılık yasağının ihlali anlamına gelecektir.

Bu sebebple ayrıcılığa uğrar ve temel haklardan yararlanmanız engellenir ise ulusal ve uluslararası başvuru mekanizmalarına başvurabilirsiniz.

2-Evlilik dışı doğan çocuğun babasının soyadını alamaması ve nüfus hanesine yazılamamasına ilişkin olarak okuduklarınız eski uygulamayı göstermektedir.Gerçekten de 2002 yılında yürürlüğe giren Medeni Kanunda evlilik dışı doğan çocuğun soyadı olarak anne soyadı olacağı düzenlenmiş iken,bu konuda çocuklar ararsında ayrımcılığa yol açması sebebi ile Anayasa mahkemesine başvurular yapılmıştır.Bu başvurular henüz sounçlanmadan Nüfus Hizmetleri kanununda değişiklik yapılmış olup baba tarafıondan tanınan çocukların baba soyadını alacağı ve baba hanesine tesçil edileceği düzenlenmiştir.

Alıntı:
Nufus Hizmetleri Kanunu:
MADDE 28- (4) Tanınan çocuklar babalarının hanesine baba adı ve soyadı ile analarının kimlik ve kayıtlı olduğu yer bilgileri belirtilmek suretiyle tescil edilir.

Son olarak Anayasa Mahkemesi de bu yapılan iptal başvurularını değerlendirmiş ve evlilik dışında doğan çocukların anne soyadınını alması yönündeki yasal düzenlemeyi iptal etmiş,bu konuda yeni düzenleme yapılmak üzere yasamaya bir yıllık süre tanımıştır.

Sanıyorum evlilik dışı çocuğun velayetinin annede olması ile bu durum karıştırılmaktadır.Bu iki konu tamamen farklıdır.

Sonuç olarak babaları tarafından tanınan çocuklar baba soyadını alır ve baba hanesine yazılır.Bu tartışmasızdır.

3-Babalık davası süreleree bağlanmıştır.Anne bakımından dava açma süresi bir yıl,çocuk bakımından 18 yaşına gelinceye kadar kayyım atanmasından itibaren bir yıl,ergin olduktan sonra bir yıl.

Belirtilen sürelerde bu hak kullanılmaz ise daha sonra kullanılamaz ve buna bağlı souşlardan yararlanılamaz..Bu nedenle süreler konusunda dikkatli olmak gerekmektedir.

4-Koşulları varsa çocuğun babasına maddi manevi tazminat davası elbette açabilirsiniz.Maddi tazminatın konusu doğum masraflarına ilişkindir.Geçmişe yönelik çocuğun bakımından kaynaklanan harcamaların maddi tazminata konu olamayacağını düşünüyorum.Çünkü bu harcamalar tarafınızdan ahlaki bir ödevin yapılması anlamındadır.

Lehinize bir tazminat kararı verildiüinde,bu miktar icra takibi ile tahsil edilmeye çalışılacaktır.Ödememe durumunda mal varlığı haczine karar verilir.Fakat borcu karşılayacak mal bulunmaz ise bunun bir ceza yaptırımı yoktur.

5-Ceza yaptırımı nafaka ödememe durumunda söz konusudur.Verdiğiniz linkteki açıklamalar da buna ilişkindir.

Bu konuda aklınıza gelebilecek her türlü ihtimali tartışmak ve doğrudan yardım almak için bir avukata başvurmanızı öneriyoruz.
Old 03-11-2009, 14:15   #7
Konuk

yanlış anlamadıysam anayasa mahkemesinde bozulan karar sonucunda verilen aradan sonra bekar annelerin çocuklarına baba soyadını verebileceği şeklinde değiştirilebilir değil mi ...peki bu 1 yıllık süre ne zaman dolacak acaba

çocuk 18 yaşında kendisi babasına dava açarsa bu sadece babalık için mi olur sanırım 18 yaşından sonra nafaka falan olmaz (o tarihte annenin durumunun da iyi olacağını varsayıyoruz ,18 yaşından sonra babaya çocuğa bakma yükümlülüğü verilir mi)

bekar anne olmak memuriyete engel teşkil etmiyorsa ,dava açarsam bu davalar yüzünden olumsuz bir durum çıkar mı (kanunda suç olarak belirtilmediğini söylemişsiniz,yeni meydana gelen bir olayda kanunda suç olarak tespit edilmediği ve bu konuda yönetmelik te bulunmadığı halde bir polis memuru eşcinsel olduğu için memuriyetten atıldı....belki konular karşılaştırılamaz ama kamuoyunda aynı kategoride görüldüğünden beni şüpheye düşürdü)

bir de tüm bu kanuni yollara başvurmassak baba öldükten sonra çocuk mirastan yararlanmak için başvuru yapabilir mi?? (o durumda dna ile durum tespit edilip haklarını alabilir mi)

biliyorum forumu fazla işgal ediyorum ancak bu çelişkilerden dolayı dava açıp açmamaya karar veremediğimden fikirlerinizi almaya çalışıyorum

tüm uzmanlara teşekkür ederim
Old 03-11-2009, 14:45   #8
uye8490

Alıntı:
Yazan Konuk
yanlış anlamadıysam anayasa mahkemesinde bozulan karar sonucunda verilen aradan sonra bekar annelerin çocuklarına baba soyadını verebileceği şeklinde değiştirilebilir değil mi ...peki bu 1 yıllık süre ne zaman dolacak acaba

Tanıma veya babalık davası sonucu baba ile nesep bağı kurulmuş ise ,çocuk babasının soyadını taşır ,bu durum herhangi bir süreye tabi değildir.

Alıntı:
çocuk 18 yaşında kendisi babasına dava açarsa bu sadece babalık için mi olur sanırım 18 yaşından sonra nafaka falan olmaz (o tarihte annenin durumunun da iyi olacağını varsayıyoruz ,18 yaşından sonra babaya çocuğa bakma yükümlülüğü verilir mi)

Çocuk ergin olduktan itibaren bir yıllık sürede babalık davasını açar ve dava olumlu sonuçlanırsa bu durumda çocuk ,yardım edilmediği takdirde yoksulluğa düşek ise baba aleyhine nafaka davası açabilir.

Alıntı:
bekar anne olmak memuriyete engel teşkil etmiyorsa ,dava açarsam bu davalar yüzünden olumsuz bir durum çıkar mı (kanunda suç olarak belirtilmediğini söylemişsiniz,yeni meydana gelen bir olayda kanunda suç olarak tespit edilmediği ve bu konuda yönetmelik te bulunmadığı halde bir polis memuru eşcinsel olduğu için memuriyetten atıldı....belki konular karşılaştırılamaz ama kamuoyunda aynı kategoride görüldüğünden beni şüpheye düşürdü)
Bekar anne olmanızdan dolayı işe alınmada herhangi bir ayrımcılığa maruz kalmanız durumunda yargı yoluna -sürelere riayet etmek kaydıyla- başvurma hakkınız her zaman vardır.

Alıntı:
bir de tüm bu kanuni yollara başvurmassak baba öldükten sonra çocuk mirastan yararlanmak için başvuru yapabilir mi?? (o durumda dna ile durum tespit edilip haklarını alabilir mi)

Babalık davasının çocuk açısından tabi olduğu süreyi yukarıda da belirttik,bu süre hak düşürücü bir süredir.Bu süre geçtikten sonra dava açılamaz.

Sayın konuk tekrar belirtmek gerekir ki bu işlemlerin hepsi mutlak surette hukuki yardım almanızı gerektirmektedir.
Old 03-11-2009, 23:00   #9
Konuk

1 yıllık bekleme süresinden bahsim evlilik dışı çocuklara anne soyadı verilmesi ile ilgili anayasa mahkemesinin verdiği bozma kararı ve yasamaya verdiği 1 yıllık düzenleme süresi,bu 1 yıl ne zaman dolacak onu merak ediyorum

dava açarsak bu davanın hangi şehirde açılması gerekiyor bir şart var mı ,davaya çocuğum ve ben çocuğun psikolojisinin bozulmaması için gitmeden halledebilir miyiz mutlaka gitmemiz gerekir mi

dava açılırsa bu davanın masraflarından kim yükümlü olur

18 yaşında çocuğun annesinin maddi durumu yeterli olursa bu çocuğa annnenin bakabileceği ,çocuğun yoksulluğa düşmeyeceği anlamına mı gelir

babanın ölümü halinde neden miras için başvuramadığını anlamadım,bildiğim kadarıyla mezarları bile açıp babalık testi yapıp miras paylaşımı yapıyorlar diye birçok davalar olmuştu

teşekkürler
Old 04-11-2009, 00:04   #10
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Alıntı:
1 yıllık bekleme süresinden bahsim evlilik dışı çocuklara anne soyadı verilmesi ile ilgili anayasa mahkemesinin verdiği bozma kararı ve yasamaya verdiği 1 yıllık düzenleme süresi,bu 1 yıl ne zaman dolacak onu merak ediyorum

Öncelikle Anayasa Mahkemesi bozma kararı vermiş değildir.İtiraz yolu ile incelediği konudaki yasal düzenleme konusunda ilgili satırı Anayasa'ya aykırı bulup iptal etmiştir.Fakat bu iptal kararı bir sene sonra yürürlüğe girecektir.Karar 7 Ekim 2009 tarihinde Resmî Gazete Sayı : 27369 ile yayınlanmış olup süre 7 Ekim 2010 tarihinde dolmaktadır.

Alıntı:
dava açarsak bu davanın hangi şehirde açılması gerekiyor bir şart var mı ,davaya çocuğum ve ben çocuğun psikolojisinin bozulmaması için gitmeden halledebilir miyiz mutlaka gitmemiz gerekir mi

Soybağına ilişkin davalar, taraflardan birinin dava veya doğum sırasındaki yerleşim yeri mahkemesinde açılır.

Duruşmada bir avukatla temsil edilmiyorsanız ,duruşmaya gitmeme sebebi ile davanızı takipsiz bıraktığınız varsayılacak ve yasal süre sonra dava yenilenmez ise dosya işlemden kaldırılacaktır.

Alıntı:
dava açılırsa bu davanın masraflarından kim yükümlü olur
Dava açan dava sırasındaki masrafları karşılamak durumundadır.Dava kabul edildiğinde yargılama giderleri karşı tarafa yükletilecektir.

Alıntı:
18 yaşında çocuğun annesinin maddi durumu yeterli olursa bu çocuğa annnenin bakabileceği ,çocuğun yoksulluğa düşmeyeceği anlamına mı gelir

Anne babanın bakım yükümlülüğü 18 yaşında bitmektedir.BU nedenle yardıma ihtiyaç duyan çocuk nafaka yükümlüsüne davasını yöneltmek durumundadır.Burada nafaka miktarı belirlenirken sizden elde ettiği mali katkı da elbette dikkate alınacaktır.Fakat bu tek başına belirleyici olmayacaktır.Babanın da mali durumu dikkate alınacaktır.

Alıntı:
babanın ölümü halinde neden miras için başvuramadığını anlamadım,bildiğim kadarıyla mezarları bile açıp babalık testi yapıp miras paylaşımı yapıyorlar diye birçok davalar olmuştu

Baba ile çccuk arasında bir soy bağı kurulmamış ise,çocuğun mirasçı olması mümkün değildir.

Sn.katılımcı Konu hakkında neredeyse tüm ihtimaller tarafınızca sorulmuş ve yanıtlanmış olduğundan bu aşamadan sonra doğrudan bir avukattan hukuki destek almanız uygun olacaktır.

KAHDEM 'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi