Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma Kararı İle Müşterek Çocuklara Kuru Mülkiyeti Devredilen,Sükna Hakkı Babaya Bırakılan Taşınmazda Başka Biri Yaşayabilir Mi?Ödenmeyen Nafakalar

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-08-2012, 11:03   #1
konuk0606

Karar Boşanma Kararı İle Müşterek Çocuklara Kuru Mülkiyeti Devredilen,Sükna Hakkı Babaya Bırakılan Taşınmazda Başka Biri Yaşayabilir Mi?Ödenmeyen Nafakalar

İyi günler,
2 sene once eşimle ayrıldık. 2 çocuğumuz var ve ben çalışmıyorum. Mahkeme kararı ile beher çocuk adına aylık 150 tl nafaka bağlandı. Ben suanda 2 kızımla beraber ailemin evinde annem ve babamla yaşamakdayım .
Çocuklarımı 1995 ve 1999 doğumlu
Evliğimiz süresince oturduğumuz evi ayrılırken çocuklarım adına
bağımısız bölüm %50 büyük kızıma
bağımsız bölüm%50 küçük kızıma
Ayrıca çocuklar üzerlerine yapılan satış üzerindende eşit paya sahipler
Evin üzerinde ayrılıdığım kişinin ölünceye kadar oturma hakkına sahip taşınmazsın 3. Kişilere devir yada temlik edilmemesine ve 3. Kişilere kiraya verilemesine karar verilmiştir.tapuda bu konuyla ilgili olarak şerh konulmuştur.
Çocukların babası nafakayı ödemiyo
şuanda evde başka bır yabanı kadın ile yaşadığını öğrenmiş bulunuyoruz. Öğrenmek istediğim ;
1-sükna hakkı tanınan eski eşimin evde başkası ile yaşaması konusunda hukuken ne yapabilirim? bu hakkı ondan başka bir kişi kullanabilir mi? sükna hakkını kaldırabilir miyiz?
2- bugune kadar ödenmeyen nafaka tutarı , cocuklarımın hakkı için ne yapabılırım ?

Konuyla ilgili olarak , beni yönlendirir ve yardımcı olabılırsenız cok sevınırım . destegınız ıcın teşekkur ederım
Old 07-08-2012, 09:59   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Sükna hakkı kişiye özeldir ve başkasına devredilemez.Boşandığınız eşiniz bu nedenle başkasına bu evi kiraya veremez.Fakat bu evde yaşarken başka bir kadınla birlikte yaşamaya engel bir durum da yoktur.Eğer bu evde kendisi yaşamıyor olsaydı bu durumda yasal olanakları kullanmanız mümkündü.

Diğer yandan ödenmeyen nafakalar için icra takibi yapabilir ve ödenmemesi durumunda bir yandan haciz bir yandan da nafaka ödememek nedeni ile mahkum edilmesi için icra mahkemesine başvurabilirsiniz.

Bir avukattan hukuki yardım almanız yararınızadır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi