Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Nişanliyken Nikah Kiyildi Ama Ayrildik Bosanma Davasi Actim

Konuyu Kilitleyin
Old 26-04-2016, 21:13   #1
Konuk

Varsayılan Nişanliyken Nikah Kiyildi Ama Ayrildik Bosanma Davasi Actim

Merhabalar.Benm 3yildir bir birlkteligm vardi eylul 2015te nisan yaptim tum masraflari ben karsiladim.Ailelerin baskisi yuzundn 6ekim 2015te nikah kiyildi ama erkek tarafinin bir yigin borclari oldugu icin bir turlu dugun tarihi konulamadi.isleri bozuktu ben nişandn once kendi adima 15 bin tl kredi cekip verdim.5bin tlsiyle 2bilezik yapldi gerisini kendi isi icin kullandgni soyledi.7 aydir krediyi ben odedim 360+390 tl olarak.Nisan masrafnida ben cektgm icin odemekte zorlandm odeyemedkce kavga ettik sonucta o erkek ben kadn halimle brsyler yapmya calistm ustune hakaretler duydum,dugundn bahseden yok ailesine gidiyorum krediyi cekerkn bizemi sordun diyp tersliyorlar.Kendi ailemin krediden haberi yoktu odeyemince ogrendiler tum zihnetlerimi sattim krediye yatrdim 6bin tllk faizi yeni bitti.subatta cekismeli olarak bosanma davasi actim.20bin tl tazminat talebinde bulundum krediye dayanarak.Ozel avukat tuttum.Bir yigin masrafa girdim her gittigm avukat kizim sen dolandirilmissin dediler.cunku daha oncede az az bendn elden para almisti.2.bucuk ay oldu dava gunu hala gelmedi tenzip zaptina yanit vermemis bugun avukat tutmus kendine..Maddiyattan once bosanma benm icin dha onemli maddi manevi yipranmis durumdayim mahkeme sureci nasil isler ayni evi paylasmadgmz icin ilk celsede bosanma gerceklesebilirmi hakim nasil bir karar verir birde size danismak istedim.
Old 26-04-2016, 22:45   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Nikah akti ile evlilik kurulmuş olur.

Anlaşmalı boşanma için ise 1 yıldır evli olmanız gerekir.Süre dolmadığından anlaşmalı boşanma olanağı bulunmamaktadır.Bu nedenle davanız çekişmeli olarak sürdürülecektir.Yani evlilik birliğinin temelinden sarsıldığını tanık dahil yasal delillerle kanıtlamanız gerekecektir.

Dava açılınca karşılıklı dilekçeler ve delil toplanma sürecinden sonra ön inceleme duruşması yapılacak ve tahkikata geçilerek tanıklar dinlenecektir.Son aşamadan sonra hakim sözlü savunma için süre. verecek ve son olarak dava hakkında karar verecektir.

Kısacası ilk duruşmada karar verilmesi pek olanaklı görünmemektedir.

2-Mevcut veya beklenen menfaatleri boşanma yüzünden zedelenen kusursuz veya daha az kusurlu taraf, kusurlu taraftan uygun bir maddi tazminat isteyebilir.Uygulamada eşin desteğinden veya sosyal güvenceden yoksun kalmak gibi sebepler maddi tazminat sebebi sayılmaktadır.

3-Kredi bedelini boşanma davasında maddi tazminat olarak talep etmek boşanmanın eki niteliğinde maddi tazminat olarak değerlendirilmeyebilir.Hakim bu talebinizi harçlandırmanızı isteyebilir. Bu konuda ve diğer haklarınız konusunda avukatınız ile ayrıntılı görüşme yapmanız uygun olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi