Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

velayet degisimi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-04-2016, 11:59   #1
Konuk

Varsayılan velayet degisimi

2 sene önce bosandim, 13 yaşında bir oglum, 9 yaşında kızım var. Oğlum baba da kızım bende ama velayetleri babada, ayrılırken evi sattık yarısını ben aldım. Eski eşim şu an kirada 2. 500 gibi bir maaş alıyor. Şu an ben kızımın velayetini almak istiyorum nafaka 500 lira almak istiyorum mümkün mu, babalarida oğlum için nafaka isteyebilir mi. Dava masraflarını eski eşime yukleyebilirmiyim. Babaları kızımı ben vermek istemediğim için almadı. Oglumda bendeydi o zaman maddi destek te bulunuyordu, oğlumu ben verdim, şimdi destekte bulunmuyor, bunların bana artıları eksileri nelerdir. Teşekkür ederim.
Old 07-04-2016, 14:07   #2
Av. Oktay Durmaz

Sayın Katılımcı,

Kızınızın velayetinin eski eşinize verilmiş olmasına rağmen, sizinle yaşaması, fiilen sizin bakım ve gözetiminiz altında olması; eski eşinizin velayetinin kaldırılması ve velayetin size verilmesine haklı sebep olarak ileri sürebilir.

Velayetin size verilmesi için açacağınız davada, dava tarihinden itibaren iştirak nafakası talep edebilirsiniz. Davanızın kabul edilmesi durumunda mahkeme masrafları karşı tarafa yüklenecektir.

Eski eşinizde, velayeti altında bulunan müşterek çocuğunuz için sizden dava yoluyla iştirak nafakası talep edebilir.

Doğrudan bir avukattan yardım almanızı yararınıza olacaktır.
Old 08-04-2016, 15:25   #3
Konuk

Nafaka Davasi açıldıktan sonra babanın işten ayrılması nafaka almamı zorlaştırır mi?
Ben dava açtıktan sonra velayeti baba da olan kızımı baba benden alabilir mi teşekkür ler
Old 08-04-2016, 15:45   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

velayeti şeklen babada olan çocuğunuz için velayetin değiştirilmesi davası açabileceğinizi belirttik. Bu davada çocuk için iştirak nafakası talep edebilirsiniz. Babanın işten ayrılması nafakanın miktarını etkileyebilir. Ama mutlaka bir miktar nafakaya hükmedilir. Tahsilde zorluk yaşayabilirsiniz.

Nafaka ödememek suç olduğundan hapis cezası vardır. Yaptığınız icra takibine rağmen nafaka ödenmezse icra ceza mahkemesine dava açabilirsiniz. Bu halde baba nafakayı ödeme yolunu seçebilir.

Baba velayet sahibi olduğundan çocuğun kendisine teslim edilmesi için savcılığa da başvurabilir, teslimini de isteyebilir.

Saygılar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi