Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşandıktan sonra aynı evimde yaşamaya devam etmek için ne yapmalıyım.. Ev evlilik içinde alınmıştı...

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-04-2016, 00:01   #1
Konuk

Önemli Boşandıktan sonra aynı evimde yaşamaya devam etmek için ne yapmalıyım.. Ev evlilik içinde alınmıştı...

13 yıllık evliyim sorunlu geçen yılların ardından şu an geldiğimiz nokta ayrı odalarda yaşayan iki insan.. Konuşma, iletişim, sevgi, saygı kısacası evliliğe ait hiçbir şey kalmadı. Üstelik şiddet ve tehdit de başladı. Bir kaç defa 3 yaşındaki kızımın önünde boğazımı sıktı zor bıraktırdım. Sonrasında da öldüreceğini söyledi korktugum için ben de onu tehdit etmek zorunda kaldım, çünkü destek olabilecek kimsem olmadığını biliyor. Bir de nafaka vermek istemediği için asla boşanmayacağını söylüyor. Açıkcası artık her türlü hileyi yapabileceğini farkettim. Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim? Davayı benim açmam süreci nasıl etkiler? Boşandığımız zaman bulunduğumuz evde yaşamaya devam etmek istiyorum bunun için ne yapmalıyım? Ev eşimin adına kayıtlı tapuda, fakat evlilik içerinde edinilen bir ev.. Benim de ev üzerinde hakkım olması için yada benden habersiz satış yapmaması için tapuya aile konutu olarak kayıtlı olması gerekiyormuş bu doğru mu? Doğruysa eşimle başvurmam şart mı, kendim kayıt yaptırabilir miyim tapuya? Eşimin internet üzerinden gerçekleştirdiği ve benim de namusuma, sahsıma zararı olan eylemleri sadece anlatarak ve bu konuda bilgisi olanları şahit göstererek ispat etmiş olur muyum? Ve bu konuda manevi tazminat alabilmek için ayrı bir dava açmam gerekir mi? Cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum. Saygılar
Old 07-04-2016, 13:50   #2
Av. Oktay Durmaz

Sayın Katılımcı,

1- Eşinizin birden fazla kez ölümle tehdit edildiğinizi, boğazınızı sıktığını beyan ediyorsunuz.

Eşinizin bu tehditleri, şiddet uygulaması ve yanı sıra şiddet uygulama tehlikesi varsa bu durumu Aile mahkemesine, Savcılıklara, Kaymakamlığa ve acil hallerde Polis ve Jandarmaya bildirebilir, koruma kararı verilmesini talep edebilirsiniz.

Diğer koruma tedbirlerinin yanı sıra, size yönelik olarak şiddet tehdidi, hakaret, aşağılama veya küçük düşürmeyi içeren söz ve davranışlarda bulunmamasını,

Müşterek konutunuzdan derhâl uzaklaştırılması ve müşterek konutunuzun size tahsis edilmesini talep edebilir bu yönde karar alabilirsiniz.

Önleyici tedbir kararı, geciktirilmeksizin verilmesi gerekmektedir. Verilen koruma kararına eşinizin uymaması durumunda zorlama hapsine mahkum edilecektir.

Ayrıca bu ölümle tehdit fiili nedeniyle Cumhuriyet Savcılığına şikayetinizin olması ve soruşturulması bu tehdidin gerçekleşmesi hususunda caydırıcı ve aydınlatıcı olabilir.

2- Eşiniz adına kayıtlı müşterek konutunuzun Tapu kaydına (muhtarlıktan gerekli evrakları alarak ve doğrudan tapu müdürlüğüne başvurarak-dava açmadan)Aile Konutu Şerhi işletebilirsiniz. Eşinizin rızasına ihtiyaç bulunmamaktadır.Tapu kaydına Aile Konutu şerhi işlendikten sonra eşinize bildirim yapılacaktır.

Bu durumda , Aile Konutu Şerhi olan konutu varsa, mülkiyet sahibi eşiniz sizin rızanızı almadan bu konutu satamaz veya üzerindeki ipotek vb. kurararak hakları sınırlayamaz.

3- Boşanma davasında eşinizin kusurlu davranışlarını tanık vb. delillerle ispatlayarak, maddi-manevi tazminat ve nafaka talep edebilirsiniz.

4- Boşanma davanızla beraber açacağınız mal rejimi tasfiyesi davası ile evlilik içerisinde kazanılarak alınmış eşiniz adına kayıtlı konut üzerinde katılım alacağınızı talep edip, ayrıca talebiniz üzerine mahkemece tapu kaydına tedbir konulabilir.

Doğrudan bir avukattan yardım almanızı yararınıza olacaktır.
Old 08-04-2016, 14:01   #3
Konuk

Varsayılan Teşekkür.. (Detay)

Cevabınız için çok teşekkür ediyorum. Bir detayı yanıtlarsanız memnun olurum.. Muhtarlıkta tüm apartman daireleri yanlış kaydedilmiş. Apartman sakinleri hep birlikte giderse düzeltilebileceği belirtilmişti fakat kimse önemsemiyor.. Ben şu an üst dairede oturuyor görünüyorum fakat alt dairede ikamet ediyorum. Bu nedenle -muhtarlığa gitmeden direkt tapuya giderek- aile konutu yazdırmak düşüncesindeyim, bu mümkün müdür?
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi