Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

çekişmeli boşanmada uyuşmazlık konuları

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-05-2013, 13:54   #1
Konuk

Varsayılan çekişmeli boşanmada uyuşmazlık konuları

merhabalar diliyorum.karşılıklı çekişmeli boşanma davasında hakim sadece üzerinde uyuşmazlık olan konular hakkındamı karar verir,uyuşmazlık olmayan konular kendiliğinden kabulmu edilir ? eşimle aramızdaki uyuşmazlık hususunda tutanakta şu ifade yer almaktadır : ''tarafların arasındaki uyuşmazlık konuları davacının evlilik birliğini temelinden sarsılmasından dolayı boşanma davası,karşı davanın ise evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına dayalı boşanma davası ve tazminat istemine ilişkin olduğu '' . bu durumda eşimle aramızdaki uyuşmazlık konusu sadece eşim benim davamın reddini kendi davasının kabülünü istediği için benim açtığım davamı uyuşmazlık konusu oluyor ?
Old 03-05-2013, 14:00   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
merhabalar diliyorum.karşılıklı çekişmeli boşanma davasında hakim sadece üzerinde uyuşmazlık olan konular hakkındamı karar verir,uyuşmazlık olmayan konular kendiliğinden kabulmu edilir ? eşimle aramızdaki uyuşmazlık hususunda tutanakta şu ifade yer almaktadır : ''tarafların arasındaki uyuşmazlık konuları davacının evlilik birliğini temelinden sarsılmasından dolayı boşanma davası,karşı davanın ise evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına dayalı boşanma davası ve tazminat istemine ilişkin olduğu '' . bu durumda eşimle aramızdaki uyuşmazlık konusu sadece eşim benim davamın reddini kendi davasının kabülünü istediği için benim açtığım davamı uyuşmazlık konusu oluyor ?

Metinde açık bir biçimde uyuşmazlık konusunun "iki tarafın açmış olduğu evlilik birliğinin temelden sarsılması sebebine dayanan boşanma davaları" olduğu belirtilmiş. İlaveten sizin ayrıca "tazminat" istediğiniz vurgulanmış.

Hak kaybına uğramamak için bir avukattan hukuki destek alınız.
Old 03-05-2013, 14:03   #3
Konuk

teşekkür ediyorum avukat bey.ben eşimin davasının reddini istemiyorumki bu durumda nasıl uyuşmazlık konusu olabiliyor ? ikimizde iddilarımızı ispat edemezsek ikimizin davasıda reddelirmi ?
Old 03-05-2013, 14:09   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
teşekkür ediyorum avukat bey.ben eşimin davasının reddini istemiyorumki bu durumda nasıl uyuşmazlık konusu olabiliyor ? ikimizde iddilarımızı ispat edemezsek ikimizin davasıda reddelirmi ?

Eşinizin davasını kabul mü ettiniz yoksa? O zaman sizin davanızın bir anlamı kalmaz. Eşinizin davasının reddini, kendi davanızın kabulünü talep etmeniz gerekir. Diğer yol siz karşı dava açmadan, eşinizin açtığı davada "boşanmayı" kabul edip, tazminat istemekti.

İki dava da "çekişmeli" olduğu için, hakimin "takdir hakkı" bulunmaktadır. Yani davaların kanıtlanamadığına kanaat getirirse, iki davayı da red edebilir.

Bence acilen bir avukattan profesyonel destek almalısınız.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi