Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

sgk kontrol memurunun A4 KAGIDA tutanak tutması

Yanıt
Old 23-08-2011, 16:38   #1
MEGA46

Varsayılan sgk kontrol memurunun A4 KAGIDA tutanak tutması

Sayın Arkadaşlar.

Kendime ait özel inşaatım bulunmaktadır.

Bu inşaatımda oğlum, kardeşim ve diger yabancı işçiler çelışmaktadır.

Hepside sgk lıdırlar.

SGK Kontrol memuru benimle girdiği husumetden dolayı adıma rapor düzenlendiğini, inşaatta çalışan oğlum ve kardeşimin inşaatda çalışmadığını beyan ederek hizmet prim günlerinin silinmesi için işlem yapmamı, aksi takdirde resen işlem yapılıp silineceğini bildiren tebliğat göndermiştir.

Bende itiraz ederek, hangi tutanakla, hangi rapor yazıldığını, tarafıma düzenlenen tutanak veya raporların tebliğ edilmesini talep ettim.

Bu talebim hiç dikkate alınmayarak resen kardeşimin ve oğlumun hizmet süreleri silindi.

SGK aleyhime savcılığa suç duyurusunda bulundu hakkımda sgk 5.000 tl zarara uğrattığımdan dolayı dava açıldı.

Duruşmadan önce dosyadaki evrakların fotokopisini talep ettim.
Aldığım fotokopilere baktığımda TUTANAK evrakının A4 kagıda yazılmış, tarih ve sayı numarası olmayan hiç bir şekilde herhangi bir tanığa imzalattırılmayan veya imzadan imtina yazısı dahi bulunmayan bir tutanağı esas alınarak rapor düzenlendiğini gördüm.

Dava duruşma esnasında mahkeme heyetine, tutanağın masa başında düzenlendiğinin sabit olduğunu, SGK nın yönetmelikleri ve genelgelerinde tutanakların matbu ve tarih sayı numarası ve görev emrinin numarası bulunması gerektiği, mutlaka 2 tanığa imzalattırlmasının önemini, olmazsa 1 tanığa imzalattırlmasının gerektiği, imza atmayan işveren veya siğortalıların isim soyisim tc no yazılarak imzadan imtina ettiklerinin tutanağa yazılması hususlarının, sgk kontrol memurları yönetmeliği madde 12 ve 13 de tek tek yazılı olduğunu ve ayrıca 16-352 sayılı sgk başkanlığının genelgesinde açıkça tutakların iptal olmaması için yukarıda yazdıklarımın uygulanmasını istemiştir.

SGK KONTROL MEMURUNUN TUTTUĞU A4 KAGIDA YAZILMIŞ TUTANAĞIN GEÇERLİ OLUP OLMAYACAĞI HUSUSUNDA ELİNDE BU TÜR YARGI KARARLARI OLANLARIN VEYA BU KONUYLA ALAKALI BİLGİSİ OLANLARIN YARDIMINI RİCA EDİYORUM.

SAYGILARIMLA[/right][/right]
Old 24-08-2011, 07:52   #2
Av. Hulusi Metin

Sayın MEGA46

506/m.130 uyarınca…
Kontrol ve denetleme yetkisine sahip olanlar tarafından düzenlenen tutanaklar, aksi sabit oluncaya kadar geçerlidir...

Aksini kanıtlamanız mümkün.

HGK.E.2009/10-41,K.2009/93, T. 25.2.2009... İncelenmesi yararlı olur.

Saygılarımla
Old 26-08-2011, 11:06   #3
MEGA46

Sayın Av.Hulusi Metin Bey..

çok tşk ederim HGK kararını okudum."usulünce düzenlenmiş tutanaklar aksi sabit oluncaya kadar geçerlidir denilmekte, denetim tutanağının esas alınarak 1.1.2002-24.3.2003 tarihleri arasında davacının hizmet akdi ile çalışdığının tespitine karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde karar verilmesi usul ve yasaya aykırıdır denilerek bozulmuştur.

iş mahkemesinde görülen davamız reddedilmiş ve temyize göndermiş bulunuyoruz. Bozulacağı kesin bir durum birebir HGK kararı ile örtüşmektedir. İş mahkemesi sgk TUTTUĞU TUTANAĞI usulüne uygun kabul ederek hiç bir şekilde kuruma "işyeri tespit tutanaklarının" ne şekilde tutulacağını sormaya gerek duymadan hüküm kurmuştur.

Söz konusu ceza davasında bu hususları duruşma zabtına yazdırıdım. TUtanağın masa başında afaki düzenlendiğini, geçerliliğinin bulunmadığını, geçerli olabilmesi için usuulüne uygun tutulması gerektiğini beyan ettim. Hatta kontrol memeurunu duruşmaya çagrılarak yemin ettirilmesi gerektiğini belirttim. sgk yönetmelik ve genelgelerde İŞYERİ TESPİT TUTANAĞI DÜZENLEME USULÜ AÇIK BİR ŞEKİLDE MADDELER HALİNDE YAZILIDIR. Bana tutulan tutanak A4 kağıda bilgisayarda yazılmış tamamaen masa başında düzenlendiği aşikardır. Tutanakta ne tarih ne sayı numarası nede herhangi bir tanık imzası bulunmamaktadır.
Burası Türkiye Cumhuriyeti Hukuk Devleti olduğuna göre bir Devlet Kurumunun Memuru sırf şahsi kaprisi yüzünden keyfi işlem yapmaması gerekir. Gerekli suç duyurusunda bulunmak için girişimlerde bulunacağım. Bu tutanağı iptal için idare mahkemewsine dava açıp açamayacağım hususunda bilginizi rica ediyorum. saygılarımla
Old 24-12-2011, 18:56   #4
MEGA46

Varsayılan sgk kontrol memurunun işyeri tespit tutanağı tutması

Sayın arkadaşlar,
Adıma tutulan çizgisiz kkagıda işyeri tespit tutanağı sahte çıktı....

sgk kontrol memuru adıma rapor yazıp, yazdığı raporu geçerli kılmak adına tuttuğu işyeri tespit tutanağı kurumun hiç bir defterine işlenmeyerek sahte düzenlendiği Sayın Mahkemenin sgk kurumuna müzekkere yazılarak tutulan tutanakların hangi tarihte tutulduğu istenildi, sgk kurumu bu müzekkereye cevap vermeyerek düzenlenen tutanağın sahte olduğu ortaya çıktı.. yandı sgk memurları
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi