Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Anket Sonucu: Sizce Hukuk Fakültelerinde Okutulan Roma Hukuku Dersi Gerekli Mi?
Gerekli Buluyorum 242 64,53%
Gereksiz Buluyorum 133 35,47%
Oy Verenler: 375. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 189)

Hukuk Fakültelerinde okutulan Roma Hukuku dersi günümüzde ne kadar gerekli?

Yanıt
Old 13-10-2007, 16:14   #181
Av.Didem Kutlu

bence gerekli bir o kadar da zevkli bir derstir.hukukun geçmişten günümüze gelen yolculuğuna bu sayede şahit olmuş oluyoruzayrıca birtakım latince kelimeler öğrenip,dilimizi de geliştirme olanağına sahibiz
Old 15-10-2007, 16:41   #182
oguzhand0

Alıntı:
Yazan judge
bence gerekli bir o kadar da zevkli bir derstir.hukukun geçmişten günümüze gelen yolculuğuna bu sayede şahit olmuş oluyoruzayrıca birtakım latince kelimeler öğrenip,dilimizi de geliştirme olanağına sahibiz
Sayın judge; sakıncası yoksa nerede gerekli olduğunu söyleyebilir misiniz?
Old 04-11-2007, 10:15   #183
Armağan Konyalı

Sayın Hocamız Prof.Dr.Kudret Ayiter'in aşağıdaki dersini kaçırmamanızı öneririm:

http://web.deu.edu.tr/hukuk/hakkimizda/ilkacilis.htm

Saygılarımla
Old 10-11-2007, 15:21   #184
Av. Canan EKE

Zor bir ders olduğunu kabul ediyorm, Hele Ankara Üziversitesinde. Ama Roma Hukukuna geçmen gereken ders olarak değil de, tarihi karıştırıp ilginç bir şeyler buluyormuş gibi bakmanı tavsiye ediyorum. Ben öyle yapmıştım ve inan bana, o zaman bu ders çok zevkli oluyor. Matematikteki bir sürü formülün de zamanında ne işe yarayacağını düşünüyorduk, ama inan bana olmadık yerde lazım oluyor. Hukuk dalında çalışacaksan, Roma bilgisi olmadan, asla olmaz bence. Okutulsun. ( Hocalar daha az titiz olsun ).
Old 12-11-2007, 10:14   #185
dilek yüksel

roma hukuku kadar gereksiz bir ders olduğunuu düşünmüorum hele bir de hoca ciddiye alıp 3 sene bırakırsa eziyeti ve gereksizliği bin kat daha artıyor. hukuk mantığı falan da oluşturmadı bende mantığımı yedi bitirdi
Old 12-11-2007, 13:55   #186
mpalli büşra

Neşeli önce roma fethedilmeli

bence roma dersi baya gerekli bir ders eğer o olmsaydı biz medeni hukukun anlamadığımız yerlerini nasıl tamamlayacaktık özellikle ben roma hukukunu seviyorum ve ister kendi hukukumuzu ister avrupa hukukunu anlarken bize yardımcı olacağı inancındayım
Old 13-11-2007, 14:46   #187
Av. Necla

Roma okurken başta ben de gereksiz bulmuştum. Hukuk romada başladı filan tamam da bence asıl önemlisi hukukun keşfedilmesi. hukuku ilk roma keşfetti, geliştirdi, kurumsallaştırdı. eğer hukuk öğreneceksek önce tarihinden başlamak en doğrusu... "nemo plus iuris ad allium transfere potest quam ipso habet" kimse hakkından fazlasını devredemez. bunu öğrenmek bile bi zevk, unutmamak da ayrı bir zevk...
Old 13-11-2007, 16:03   #188
oguzhand0

Alıntı:
"nemo plus iuris ad allium transfere potest quam ipso habet" kimse hakkından fazlasını devredemez. bunu öğrenmek bile bi zevk, unutmamak da ayrı bir zevk...
Evet kesinlikle katılıyorum size. Mükemmel bir zevk idi. Ancak ya gereklilik (:
Old 19-11-2007, 09:01   #189
Av. Necla

Sayın Oğuzhan Bey,
Hukuk mantığını kavramak ve daha iyi anlamak için GEREKLİ
Old 03-12-2007, 00:30   #190
sarman

roma hukuku günümüz modern hukukun temeli olduğundan hukuk fakültelerinde okutulması gereken bir derstir.günümüz modern hukuku anlamak için gerekli bir ders
Old 03-12-2007, 19:53   #191
oguzhand0

Peki, tamam olmayan ergi yöntemi ile sonuca ulaşmayı deneyelim.

Bu sitedeki hiç kimsenin o 2 yada 4 saat Roma Hukuku dersi görmediğini var sayalım. Pozitif hukukumuzun işleyişinde sizce bir fark olacak mıydı?

Bakız hukuk nosyonundan önce realizmi ve gerekliliği tartışmaya açmak istiyorum. Aramızdaki avukat büyüklerimizden hangisinin işine okulda saatlerce kafa patlattığı Türk Hukuk Tarihi işe yaramıştır? Yada hangisi bir kölenin nasıl azat edileceğini pozitif hukuku uygularken kullanmıştır?

Lütfen biraz gerçekçi olun...
Old 03-12-2007, 20:11   #192
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Oğuzhan Dayar
Lütfen biraz gerçekçi olun...
Gerçek, bilgide gizlidir.

Sizin gerçeğinizle düşünürsek Hukuk Fakültesi yerine Adalet Meslek Okulu açılması gerekir. Sizin gerçeğinizle düşünürsek avukatlık usta çırak ilişkisi içinde öğrenilebilir.

Bundan 30 yıl önce avukat sayısı 5'den az olan ilçelerde hukuk okumamış kişilerin ''dava vekili'' sıfatıyla duruşmalara girdikleri de bir gerçektir.

Gerçekçi olmak azla yetinmek anlamına gelmemeli. Gerçek, bilgide gizlidir.

Saygılarımla
Old 03-12-2007, 20:55   #193
SNOW

Köklü Üniversitelerimizden birinde bir hocamız, uygarlık tarihi okuturken bir öğrencisi kendisine: "hocam bu bilgiler ne işimize yarayacak, kafamızı lüzumsuz bilgilerle dolduruyorsunuz." demiş. Hocamız da öğrencisine, insan beyninin çuval, kesekağıdı, poşet gibi içerisine birşeyler doldurulan bir nesne olmadığını anlatmaya çalıştığını söylemişti.
İnsan beyni hayatta karşılaşılan problemlerin birebir karşılığı olan bilgilerin doldurulması gereken ve gerçek hayatta karşılaşılan hadiselere uygun olanın oradan seçilip kullanıldığı bir saklama kabı değildir. Bilakis insan beyni mevcut bilgileri tarayarak yeni sonuçlara ulaşabilen bir organizmadır. İnanın ulaşılacak hukuki sonuçlarda Roma hukukunun muhakeme yapma açısından büyük katkıları olacaktır.
Saygılarımla...
Old 04-12-2007, 23:41   #194
Volkan Tepe

Bir Hukuk Fak.öğrencisi olarak Roma Hukukunun gereksiz bir ders olduğu kanısındayım.Çünkü söz konusu ders pozitif hukukta yaralanılan bir kaynak olmadığı düşüncesindeyim.Umarım bu dersi müfretattan kaldırırlar.
Old 06-12-2007, 22:20   #195
Av. Canan EKE

T.C.
YARGITAY
Onüçüncü Hukuk Dairesi
E: 2005/15654
K: 2006/4848
T: 31.03.2006
- KUSUR SORUMLULUĞU
ÖZET:
Roma hukuku ile müşterek hukukun esaslarını benimseyen Borçlar Kanunumuz kusur prensibine dayanmakta olup, buna göre zararın başkasına yükletilmesinin koşulu kusurdur. Hukukta gerçekleşen zararla sorumluluğun bağlandığı olay veya davranış arasındaki sebep-sonuç ilişkisine, genel anlamda illiyet bağı denilir. Davacıların doğan zararı ile davalıların eylemleri arasında uygun illiyet bağı bulunmadığı takdirde sorumlu tutulmaları mümkün değildir.
Bir kişinin zarara kendisinin kusuru ile sebebiyet vermesi halinde, zarara o kişinin kendisi katlanır. Ancak zarar görenin ağır kusuru, illiyet bağını kesecek yoğunlukta değil ise, hemen illiyet bağının kesileceği sonucuna varılamaz, bu durumda tazminattan indirim yapılması gerekir.
Somut olay, bu ilkeler ışığında değerlendirilerek davalıların sorumlulukları belirlenip bir karar verilmelidir.
(818 s. BK m. 41)
(4077 s. TKK m. 3)
(4721 s. MK m. 2)
Old 25-12-2007, 18:48   #196
Utkuhan Demirbozan

Sadece kurtuluşu olmayan bir eziyetti roma hukuku...kaçınılmaz olmasına rağmen zevkin imkansız olduğu bir ders...
Old 30-12-2007, 14:25   #197
üye20519

Roma dersi gerekliliği bence cok tartısılır ve sonuca ulasılamz..

Benim roma dersiyle bir probleim yok fakat hocanın bütün dersi latince anlatıp sonra da "bunların latincelerini bilmenize gerek yk" demesi beni çileden cıkartan olaydır. Türkçelerini anlatsa gam da yemeyeceğim.
Hayatımda latince'nin daha önce hiç yeri olmadıgını sayarsak cok da haksız sayılmam değil mi
Old 09-01-2008, 10:04   #198
aykut bal

merhaba..
herkese saygılar diliyorum.roma hukuku hakkında herkes farklı fikirler öne sürmüş.ben de kendi açımdan roma hukukunun önemini belirtmek istiyorum.roma hukuku özellikle avrupa ülkelerinin hukuk sistemlerinde bulunan hukuktur ve yüzyıllarca sürmüş bir gelişimin ürünüdür.roma hukukuna verilen önem bu hukukun günümüz hukuk sistemlerini önemli ölçüde etkilemesindendir.bu hukuku bilmek,diğer hukuk sistemlerini anlamak için anahtar vazifesi görecektir.roma hukukunu gereksiz bir ders olarak görenlere şunları söylemek istiyorum.bu ders Londra'nın üç hukuk fakültesinde (cambridge,oxford,university college of london) zorunlu ders olarak okutulmaktadır.ayrıca washingtondaki supreme court'un(yüksek mahkeme) kapılarına ve iç dekoruna praetor beyannamesi resmedilmiştir.bu da roma hukukunun önemini alenen ortaya koymaktadır.
saygılar.
konuyla alakasız olsa da şunu da ifade etmekte fayda görüyorum.hızlı yazmaktan mı kaynaklanıyor bilmiyorum ama _hukuğu_ kelimesi beni çok sinirlendiriyor.okunurken çok basit kalıyor.mesela anayasa hukuğu yazılması veya söylenmesi dilimiz açısından da yanlıştır.hukuk kelimesi ünsüz yumuşamasına uğramaz,uğramamalıdır.anayasa hukuku ifadesi daha saygın bir ifadedir.ben hiçbir ders kitabında roma hukuğu,anayasa hukuğu yazdığını görmedim.nacizane önerim şudur ki,hukuk kelimesinin yazımına dikkat edelim...
tekrar saygılarımı sunarım...
Old 11-01-2008, 23:10   #199
FYEY

Bence hukukun mantığını anlamak bakımından özellikle de birinci sınıftan itibaren roma hukukun okutulmasından yanayım.
Old 18-01-2008, 13:01   #200
Hemocrania

fakülte yıllarında en cok zorlandığım Şahin Akıncı hocamızın 30 puanlık İstiklal marşı sorusuna ragmen 60 ı zar zor geçtiğim bir dersti roma hukuku.
o zamanlar ben de ne kadar gereksiz diyordum.latince kelimeleri ezberlemek cok zor geliyordu ,şu anda bir kaçı dışında aklımda kalan yok .aynı şeyi Turk hukuk tarihi için de düşünyordum o Miras paylaşımındaki varyasyonları ezberlerken..ama şimdi daha farklı bakıyorum.. kaldı ki okudugunuz ilerde meslek edineceginiz Hukuk un kaynagını da bilmek insana zarar vermez diye düşünüyorum..aynı şeyler lisede logaritma derslerinde de aynıydı
Old 18-01-2008, 17:50   #201
Av.Gülsüm Sezen

Sanırım ankete katılanlardan henüz hukuk fakültesi öğrencisi olanlar olumsuz, mezun olmuş bulunanlar da olumlu oy kullandılar gbenelde:P Bence hani o kazanılması pek önemli "hukuk nosyonu" var ya, işte onun en damarlı parelerindendir Roma Hukuku...
Old 18-01-2008, 17:55   #202
Av. Ersin Aslan

Roma hukuku dersi gerekli bir derstir, zira borçlar hukuku ve eşya hukukunu anlamayı kolaylaştırır. Bunun yanında Türk hukuku kara Avrupası hukuk sistemine dayandığı için ve Avrupa hukukunun temelleri Roma'ya dayandığı için bu bakımdan da önemlidir. Saygılarımla..
Old 18-01-2008, 19:29   #203
Av.Didem Kutlu

Alıntı:
Yazan Oğuzhan Dayar
Sayın judge; sakıncası yoksa nerede gerekli olduğunu söyleyebilir misiniz?
eh şimdi ikinci sınıfa geçtim ve borçlar hukukunda bana oldukça yardımcı oluyor(bu yetmez mi??),temelini sağlam atarsan öğrenmesi kolay olur...
Old 21-01-2008, 13:30   #204
Av.Melih Tatlı

nasıl bir Türk olarak Türk tarihini(osmanlıyı,atatürkü ve gerçekleştirdiklerini...vb) bilmeden olmazsa hukukçu olarak da roma hukukunu bilmek gerekir diye düşünüyorum... 1. sınıf öğrencisi olmama rağmen
Old 30-01-2008, 21:32   #205
arzi

roma hukuku dersi bugun o çağdaş diye kabulllendiğimiz ülkelerde bile okutulmazken bizim gibi gerçekten çağdaşlığı yakalamış bir ülkede okutulmasında bir fayda göremiyorum. roma hukuku bir kaynak olarak dikkate alınmalı lakin hukuk fakültesinin ne anlama geldiğini bile bilmeyen zavallı 1. sınıf öğrencileri için işkence değil mi? roma hukuku ders kitaplarına konmalı ancak o kadar teferrüatlı olarak işlenmesine karşıyım.
Old 02-02-2008, 20:21   #206
simge

binanın temeli olmadan üstüne kat çıkılamayacağı gibi roma hukuku yani modern hukukun temeli bilinmeden hukuk öğrenmek olmaz bence.Gereksiz nasıl olabilirki hiçbirşey vermese genel kültür açısından bir zenginlik.
Old 09-02-2008, 22:12   #207
pir_i fani

hukuk , fen dalları gibi bir bilim değil, olsa olsa ilim.Roma hukuku günümüz hukukunda değil de felsefede okutulsa daha yararlı olur.
Old 13-02-2008, 11:59   #208
üye19953

bende roma hukukundan kaldım ve pek de sevmiyorum o dersi.latince kelimeleri öğrenmek bazen kabusa dönüşüyor.ama bence muhakkak gerekli.çünkü günümüzün sistemine çok etkisi olmuş bir sistem geliştirmiş romalılar....
Old 13-02-2008, 12:33   #209
Av.Gulsah Banu Polat

Roma Hukuku dersini 73 ortalamayla - ki marmarada az sey değildir bu- geçen bir kişinin tarafsızlığıyla sesleniyorum

Dersin önemi kanaatimce büyüktür. betonarme binayı temelsiz prefabrik yapı olmaktan kurtarır. furtum türkçede hırsızlıktır, başka dillerde başka şey ama bir yerde bir makalede furtum usus derseniz dilinizi hiç bilmeyen bir başka hukukçunun dikkatini celbedersiniz. bu küçük örnekten de anlaşılacağı üzere roma hukuku terimleri evrenselliği haizdir. gereksiz olduğunu düşünmek hukuka ve hukukçulara (mevcut ve müstakbel)zarar verir. Kaldırılması gereklidir demek bize yapılan orta öğretimdeki sanat tarihi dersinin kaldırılması haksızlığına gelecek nesil hukukçuların - roma hukuku drsi bakımından- uğratılmasının temelini hazırlamaktır.
çok mu demogojik oldu? Ama ne yapayım Roma hukuku dersini seviyordum. forumu görünce dayanamadım....
Old 25-04-2008, 09:58   #210
handekumas

bizim bir de adli sak dersimiz vardı
güya osmanlıca görüyorduk
adımı soyadımı osmanlıca yazmayı öğrendim
çok işime yarıyor şimdi dilekçelerimi osmanlıca yazıyorum mesela
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi