Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Avukatlık Bürosu ve Sigara Yasağı

Yanıt
Old 05-08-2009, 15:07   #1
lawyer1316

Varsayılan Avukatlık Bürosu ve Sigara Yasağı

Sayın meslektaşlar bu sigara yasağı bizi de etkiliyor mu? kendi büromuzda sigara içibiliyormuyuz veya içirebiliyormuyuz
Old 06-08-2009, 08:54   #2
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan lawyer1316
Sayın meslektaşlar bu sigara yasağı bizi de etkiliyor mu? kendi büromuzda sigara içibiliyormuyuz veya içirebiliyormuyuz
Avukatların büroları aşağıda sunulan Kanun'un 2/b bendindeki tanıma uymakta olduğundan sigara yasağı kapsamındadır:

TÜTÜN ÜRÜNLERİNİN ZARARLARININ ÖNLENMESİ VE KONTROLÜ HAKKINDA KANUN

TÜTÜN ÜRÜNLERİNİN YASAKLANMASI
MADDE 2 - (Değişik madde ve başlığı: 5727 - 3.1.2008 / m.3 - Yürürlük m.10) (1) Tütün ürünleri;
a) Kamu hizmet binalarının kapalı alanlarında,
b) Koridorları dahil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, üretim, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı özel hukuk kişilerine ait olan ve birden çok kişinin girebileceği (ikamete mahsus konutlar hariç) binaların kapalı alanlarında,
c) Taksi hizmeti verenler dahil olmak üzere karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçlarında,
ç) Okul öncesi eğitim kurumlarının, dershaneler, özel eğitim ve öğretim kurumları dahil olmak üzere ilk ve orta öğrenim kurumlarının, kültür ve sosyal hizmet binalarının kapalı ve açık alanlarında,
d) Özel hukuk kişilerine ait olan lokantalar ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti verilen işletmelerde, tüketilemez.
(Kaynak:Kazancı)
Old 06-08-2009, 09:25   #3
Av. Asena

Sayın Konyalı, avukat bürolarının da yasak kapsamında olduğunu belirttiğiniz yazıyı okurken çayım eşliğinde sigaramı içiyordum. Bu olmadı En iyisi ben bir sigara daha yakayım, nihayetinde efkar bastı
Old 06-08-2009, 15:57   #4
Av.Kaan

Avukat büroları da yasa kapsamındadır. Peki, zabıta büroya gelip ceza kesebilir mi? Yoksa CMK'nın aramaya ilişkin maddeleri uygulanmalı mıdır? Örneğin savcı ve baronun görevlendirdiği avukat eşiliğinde mi gelmelilerdir?

Yorumlarınızı bekliyorum?
Old 06-08-2009, 17:40   #5
av.barisdalgic

Vaktiyle bir avukatlık bürosunun kurulması için kat maliklerinin izninin aranmayacağını gösteren ve avukatlık bürosunun herkesin girip çıkabileceği bir ticarethane olmadığı, büroya girmek için avukatın rızasını aramak gerektiğini belirten bir yargıtay kararı verilmişti. Aynı yorum ile bu yasağın avukatlık bürolarını özellikle de daire şeklinde kurulu bulunan büroları kapsamadığı açıktır.
Old 07-08-2009, 08:11   #6
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.Kaan
Avukat büroları da yasa kapsamındadır. Peki, zabıta büroya gelip ceza kesebilir mi? Yoksa CMK'nın aramaya ilişkin maddeleri uygulanmalı mıdır? Örneğin savcı ve baronun görevlendirdiği avukat eşiliğinde mi gelmelilerdir?

Yorumlarınızı bekliyorum?
CMK ceza yargılamasında uygulanır. Kabahatler hakkında uygulanmaz. Kabahatler Kanunu kendi usul hükümlerini kendi içinde taşır. Sigara yasağıyla ilgili idari para cezası Kabahatler Kanunu kapsamında olduğundan CMK uygulanmaz.

En azılı katilin yakalanması için arama emri gerekir. Ama sigara için gerekmez: Sigara en azılı katilden daha tehlikelidir.

Saygılarımla
Old 07-08-2009, 12:14   #7
av.seçil

bu kadar tehlikeye karşı yapcak bişey yok ...kurallar uyulmak için vardır)))
Old 09-08-2009, 16:14   #8
Av.Cengiz Aladağ

Diyelim ki, avukat kendi bürosunda sigara içiyor. Yasak yerde sigara içenlere ilişkin ceza mı kesilecek, yoksa işyeri sahiplerine uygulanan ceza mı?
Old 09-08-2009, 21:19   #9
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Diyelim ki, avukat kendi bürosunda sigara içiyor. Yasak yerde sigara içenlere ilişkin ceza mı kesilecek, yoksa işyeri sahiplerine uygulanan ceza mı?

Sanıyorum iki ayrı cezadan büyük olanı ödeyecek. )
Old 14-08-2009, 16:12   #10
av.s_ulusinan

Bence de aynı eylem yasada belirtilen iki ayrı suç tanımına da uyuyorsa ağır olan cezaya hükmedilir.
Old 21-08-2009, 09:25   #11
Armağan Konyalı

Avukat bürolarının dokunulmazlığı savunulacaksa avukat büroları kendiliğinden yasaklara uymalı.

Avukat bürolarının dokunulmazlığı savunulmayacaksa yasaklar avukat bürolarında kendiliğinden uygulanmalı.
Old 21-08-2009, 09:38   #12
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ

Suçu işleyen, işleten ve suçtan zarar gören aynı kişi olduğundan ceza verilemeyeceğini düşünüyorum.
Old 21-08-2009, 10:27   #13
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Suçu işleyen, işleten ve suçtan zarar gören aynı kişi olduğundan ceza verilemeyeceğini düşünüyorum.

mi acaba?
Old 21-08-2009, 10:29   #14
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
mi acaba?

Avukat, bürosunda tek başına sigara içiyorsa, başka kim zarar görecek ki?
Old 21-08-2009, 11:35   #15
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Avukat, bürosunda tek başına sigara içiyorsa, başka kim zarar görecek ki?

Avukat kamu hizmeti sunuyor ve bürosu (ona ait olsa bile) kamuya açık bir işyeri. Avukat işi alır veya almaz o ayrı meseledir ama bürosunun kapısını hizmete kapatamaz diye düşünüyorum. Bu nedenle bir kahve (hane) deki kahve(HANE) sahibinin tek başına sıgara içmesiyle, avukatın bürosunda tek başına sıgara içmesi arasında çok fark yoktur. (kanaatindeyim)
Old 02-09-2009, 22:46   #16
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan av.barisdalgic
Vaktiyle bir avukatlık bürosunun kurulması için kat maliklerinin izninin aranmayacağını gösteren ve avukatlık bürosunun herkesin girip çıkabileceği bir ticarethane olmadığı, büroya girmek için avukatın rızasını aramak gerektiğini belirten bir yargıtay kararı verilmişti. Aynı yorum ile bu yasağın avukatlık bürolarını özellikle de daire şeklinde kurulu bulunan büroları kapsamadığı açıktır.

Forumu şimdi gördüm. Ben de aşağı yukarı aynı paralelde düşünüyorum. Birden çok odası bulunan bir avukatlık bürosunda, avukatın kendi odasında sigara içmesinin yasa kapsamında ihlal olamayacağını, çünkü odanızda görüşmeleri kabul ya da reddetme özgürlüğünüz olduğunu, ancak müvekkillerinizi kabul etmeniz gereken ziyaret-bekleme salonlarında içilemeyeceğini düşünüyorum. Yine de yasayı okumalı...

Saygılarımla...
Old 03-09-2009, 22:24   #17
Av.Fahri ALİMOĞLU

Varsayılan Yasa kapsamında değil!

Alıntı:
b) Koridorları dahil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, üretim, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı özel hukuk kişilerine ait olan ve birden çok kişinin girebileceği (ikamete mahsus konutlar hariç) binaların kapalı alanlarında,
Yasanın bu maddesinin avukat bürolarını kapsadığı sonucuna nasıl varıldığını açıkçası anlayabilmiş değilim. Yasa "binalardan" söz etmekte ve bu binaların koridorları dahil kapalı alanlarından. Ayrıca dikkat edilirse "eğitim, sağlık, üretim, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı" binalardır bunlar. Yani bu işlere hasredilmiş olan binalar. Yoksa herhangi bir binanın avukatlık bürosu olarak kullanılan bir dairesinden değil.
Sigara içmiyorum ama yine de bu yasa avukatlık bürolarında sigara içilmesini yasaklamıyor.(kanaattimce)
Saygılarımla
Old 04-09-2009, 07:57   #18
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.Fahri ALİMOĞLU
Sigara içmiyorum ama yine de bu yasa avukatlık bürolarında sigara içilmesini yasaklamıyor.(kanaattimce)
Sayın Av.Fahri ALİMOĞLU

Yasayı doğru yorumluyorsunuz ama vardığınız sonucu anlayamadım:

Bu yasa avukatlık bürolarında sigaraya yasak getirmiyor. Ama işhanlarında bulunan kapalı alanlara yasak getiriyor.

Eğer avukatlık bürosu bir işhanındaysa yasak kapsamına girer.
Eğer avukatlık bürosu meskenlerin bulunduğu bir apartman dairesinde ise yasağa girmez.

Şimdi kanaatinizi sorarsak: İşhanında bulunan avukatlık bürosu yasak kapsamında mıdır? Değil midir?

Saygılarımla
Old 04-09-2009, 11:14   #19
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Avukat kamu hizmeti sunuyor ve bürosu (ona ait olsa bile) kamuya açık bir işyeri. Avukat işi alır veya almaz o ayrı meseledir ama bürosunun kapısını hizmete kapatamaz diye düşünüyorum. Bu nedenle bir kahve (hane) deki kahve(HANE) sahibinin tek başına sıgara içmesiyle, avukatın bürosunda tek başına sıgara içmesi arasında çok fark yoktur. (kanaatindeyim)

Bazı avukatların, mesleklerini plaza katlarında yürüttüklerini gazetelerde, televizyonlarda görüyor, duyuyoruz bazen. Değil avukatın bürosuna girmek, plazanın kapısından içeri bile almıyorlar vatandaşı, avukat istemedikçe. Telefona dahi çıkmayanlar varmış hatta.

Yine bazı avukatlık bürolarının, müvekkillere hukuki destek verilmek üzere kullanıldığı gibi, meslektaşlara da, öğlenleri restoran, akşamları bar hizmeti verdiklerine tanık olabilmekteyiz. Yani günün belirli saatlerinde “ikamete mahsus konut” gibi kullanılabilmekteler.

Bazı meslektaşların hiç dava takibi yapmadığını ve bürolarını salt araştırma ve doktrinsel çalışmalar için kullandığını ya da sadece telefon ve internet aracılığıyla danışmanlık yaptığını biliyoruz.

Tek odalı bir büroda 3-5 kişinin çalışıyor olması da, 3-5 odalı bir büroda avukatın tek başına çalışıyor olması da çok olası bir durumdur.

Özellikle bazı kurumların icra takiplerini yapan meslektaşların ise, adeta banka şubesi gibi teşrif edilmiş ve çok yoğun insan sirkülasyonun olduğu büroları olabiliyor. Bu tip bürolara avukatın kendi müvekkillerinden çok, icra borçlarını ödemek için, 3. kişiler gelmektedir.

Avukatlık mesleğinin ifa edilme şekli çeşitlilik gösterdiği için örneklenen büroların da hepsini bir tutmak mümkün değildir.

Bu itibarla, avukatlık bürolarının, kahvehaneyle de bir tutulması ve genel geçer hükümler öngörülmesi güç olacaktır kanısındayım.

Avukatlık bürosunun kamuya açık olup olması avukatın inisiyatifindedir diye düşünüyorum. Avukatlık bürosu, -genel anlamda-, yasadaki tabiriyle "birden çok kişinin (istediği zaman) girebileceği" yer değildir.

Büronun kamuya açık bir kısmı varsa da, bu konuda Şehper hanımla hemfikirim. Keza böyle yerlerde, eğer avukat kendi odasında sigara içiyorsa, duman ve koku için izolasyon da yapılmalıdır. Avukatın kendi çalışma odasında içtiği sigaraya karışılamaması gerektiğini düşünüyorum.

Diğer yandan, “ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinde, cezaevlerinde” kalanlar ve de her an kalabilecek olanlar da avukatın hedef kitlesinde yer aldığı için, 2. maddenin 2. fıkrasının a bendine göre, avukatlık bürolarının istisna kapsamında olduğu pek ala savunulabilir.

Saygılar,
Old 05-09-2009, 00:23   #20
Av.Fahri ALİMOĞLU

Sayn Armağan Konyalı;
Alıntı:
Yasayı doğru yorumluyorsunuz ama vardığınız sonucu anlayamadım:

Bu yasa avukatlık bürolarında sigaraya yasak getirmiyor. Ama işhanlarında bulunan kapalı alanlara yasak getiriyor.

Eğer avukatlık bürosu bir işhanındaysa yasak kapsamına girer.
Eğer avukatlık bürosu meskenlerin bulunduğu bir apartman dairesinde ise yasağa girmez.

Şimdi kanaatinizi sorarsak: İşhanında bulunan avukatlık bürosu yasak kapsamında mıdır? Değil midir?

Değildir sevgili meslektaşım.
Çünkü yasada sözü edilen bina yada sizin deyiminizle işhanı, yine yasada sözü edilen iştigal alanlarından birine hasredilmiş olmalıdır. Bu yüzden bir çok işyerinin bulunduğu bir işhanındaysa da yasak kapsamına girmez, meskenlerin olduğu bir binada ise de yasak kapsamına girmez.(kanaatimce)
Saygılarımla
Old 05-09-2009, 22:23   #21
Av.Fatih KISA

Benim büromda sigara kesinlikle yasak. Yasaktan önce de kısmen yasak idi. İçmek isteyenleri balkona gönderiyorum.
Old 13-09-2009, 23:46   #22
avrupayakası

Yazılanlara göz gözgezdirdim ama gözümden kaçtıysa affola diyerek şu soruyu sormak istiyorum.Avukat Bürosu'nda hiç bu ceza işlemine maruz kalan meslektaşlarımız oldu mu? Ben bunu çok merak ediyorum.
Eğer denetim yapılmıyorsa yasak neden var, eğer yasak getiriyorsan neden denetim yapmıyorsun??
Denetim yapılsın demiyorum Bu bana zarar getirir sigara içen biri olarak,, ancak bir hukukçu olarak bu yasağın denetiminin yapılmaması durumu da beni rahatsız ediyor. Yani yukarı tükürsem bıyık misali
Old 14-09-2009, 19:15   #23
lawyer_721

yasada açıkça "avukat büroları da bu yasak kapsamına dahildir" demediği için bürolarımız yasak kapsamına girmiyor en azından sigarayı bırakıncaya kadar böyle yorumlamakta fayda vardır. kaldı ki avukatlıık bürları da yasak kapsamındadır görüşünü savunanalar çok net değiller.yani ortada bir şüphe var. ve ilk defa şüpheden avukat yararlanır ilkesine uyacağız şimdilik
Old 19-09-2009, 02:04   #24
AV.SİNANKARA

Aslinda İyİ Bİr Hukukcu Olabİlmek İÇİn Hukuk Kurallarina Avukatlar Olarak Uyarak Cevremizdeki Insanlara Örnek Olmaliyiz Kurallari Biz Ihlal Edersek Hukuki Acidan Zayif Oldugumuzu GÖsteririz O Zaman Hic Muvekkil Kalmaz Cevrende Bu Da Senin Rahat Bir Şekilde Sigara Icmeni Saglar Bu Da Bir ÇÖzÜmdÜr Bence Bu Arada Bende Sigara Kullananlardanin
Old 25-09-2009, 01:26   #26
avrupayakası

Evet tabiki de kurallara ilk başta bizlerin uyması gerekir, beğensek de beğenmesek de.Ancak eğer bu sigara yasal olarak satılıyorsa ve satması yasal kullanması yasak bir anlayış da bana ters geliyor,tabi bunu tersini de savunanar olabilir buna da bir şey demiyorum.Ancak sigara içmek için bir yerlerin de yapılması gerekli diye düşünüyorum.Saygılar.
Old 25-09-2009, 16:05   #27
ORATOR

Odanızın kapısına birden fazla kişi giremez ibaresinin yazılması kaydı ile odanızda sigara içilmesi mümkündür.Ancak, Sigara öldürür unutmayın...
Old 25-09-2009, 16:24   #28
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan ORATOR
Odanızın kapısına birden fazla kişi giremez ibaresinin yazılması kaydı ile odanızda sigara içilmesi mümkündür.
Bunun mümkün olması için odanın kapısına değil, binanın kapısına yazmak gerekir.

Ayrıca siz işyerinizde iseniz sayenizde zaten bir kişi binada olacağından binanın kapısına "Kimse giremez" yazmanız gerekir:

MADDE 2 - (1) Tütün ürünleri;
tüketilemez.
Old 26-09-2009, 16:08   #29
Academic

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
MADDE 2 - (1) Tütün ürünleri;
tüketilemez.
Burada tüketilemez ibaresini özellikle belirginleştirdim. Peki satılmasına dair düzenlemeyi de içeriyor mu? Örneğin üniversite kampüsündeki marketlerde sigara satımının da kanun gereği denilerek Rektörlükçe yasaklandığı söylendi. Kampüs zaten şehir dışında ve en yakın sigara alabileceğiniz yer de 10 km. Hocalar genellikle arabalarına binip alıp gelebilir kısa sürede fakat öğrenciler (içmeseler iyi ama içen çok) servisle bir sigara almak için şehre gitmek zorunda kalıyor. Bu yasal mıdır peki?

Saygılar..
Old 26-09-2009, 17:03   #30
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Academic
üniversite kampüsündeki marketlerde sigara satımının da kanun gereği denilerek Rektörlükçe yasaklandığı söylendi. Bu yasal mıdır peki?
Yasaldır:

Madde 3 - (7) Sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerlerde tütün ürünlerinin satışı yapılamaz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi