Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kira tespiti mi yaptırmalıyım yoksa doğrudan icra takibi mi yapmalıyım??

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-08-2018, 12:14   #1
parlak45

Varsayılan Kira tespiti mi yaptırmalıyım yoksa doğrudan icra takibi mi yapmalıyım??

İyi günler sevgili meslektaşlarım;
Öncelikle mesleğimde yeni olmam ve kira hukukuyla alakalı ne kadar araştırma yapmış olsam da arada kalmam sebebiyle size danışmak istedim.Müvekkil,2 yıl önce bir sanayi sitesinden içinde kiracı dükkan satın alıyor.Bu 2 yılda zorla 50 tl arttırabiliyor kirayı.Ve şuan kira 350 tl.Ancak emsal kira bedelleri 700,800 tl civarında.Müvekkil kirayı arttırmak istemesine rağmen kiracı arttırıma yanaşmıyor. Ortada yazılı bir kira sözleşmesi olmadığından ve 350 tl'yi düzenli ödediğinden beni dükkandan çıkaramazsın ben düzenli ödememi yapıyorum diyor.Olayda kiracı 4 buçuk yıldır o dükkanda kiracı.Sizce 5 yılın dolmasını bekleyip TBK 344/f.3'e dayanarak kira tespiti mi yaptırmalıyım(burada kira sözleşmesinin başlama zamanı eski malik olduğundan sıkıntı yaşar mıyım)yoksa başka meslektaşlarımın tavsiyesine kulak verip son 6 aylık kira bedelini 700 TL'den gösterip ödenmeyen kısımlar için icra takibi mi yapmalıyım?Kanunun kiracıyı bu kadar korumasının mağduru şuan müvekkil.Zira üfeye bağlı arttırım yapılırsa yine müvekkil zararlı çıkacak yok mu bir yol
Old 27-08-2018, 12:39   #2
Admin

Bence 5 yılın dolmasını bekleyip hak ve nısfete göre kira tespiti dışında fazla seçenek yok. Sizin de belirttiğiniz gibi 5 yıllık sürenin başlangıcı dava sırasında sorun olabilir ama abonelik kayıtları (elektrik su telefon vs.), varsa aidat makbuzları, iş yeri ruhsatı vs. belgelerle kira başlangıcını ispat edebilirsiniz diye düşünüyorum.

"Son 6 ayın kira bedelini 700'den gösterip icra takibi yapma" konusunu tam anlayamadım ama kira bedeli 350-TL'ysa siz 700-TL'den takip yaptığınızda kiracı takibe itiraz edecek ve 700-TL olduğunu da davada sizin yazılı delillerle ispat etmeniz gerekecek. Dolayısıyla ben bu yaklaşımda hukuki bir yarar göremedim.

Müvekkilinizin kendi kullanması söz konusuysa ihtiyaçtan tahliye davasını değerlendirebilirsiniz.
Old 29-08-2018, 11:53   #3
Av.Yasemin AKYOL BAŞYAYLA

Alıntı:
Yazan parlak45
yoksa başka meslektaşlarımın tavsiyesine kulak verip son 6 aylık kira bedelini 700 TL'den gösterip ödenmeyen kısımlar için icra takibi mi yapmalıyım?Kanunun kiracıyı bu kadar korumasının mağduru şuan müvekkil.Zira üfeye bağlı arttırım yapılırsa yine müvekkil zararlı çıkacak yok mu bir yol

Sn. Meslektaşım bu yolu asla tavsiye etmem, elinizde yazılı kira sözleşmesi ve/veya 700-TL kira bedelinde anlaşıldığını kanıtlayacak yazılı belge bulunmadığından, kira bedeli yönünden mahkemenin hareket noktası davalının kabul ve ikrar ettiği tutar (350-TL) olacaktır. Bu noktada yıllık kira bedeli üzerinden yazılı delille ispat zorunluluğunuz bulunduğundan tanık beyanı yetersizdir.
Old 04-09-2018, 13:30   #4
Lawyer92

Değerli meslektaşım müvekkilimin dairesi ile alakalı aynı durum söz konusu oldu ve biz kira bedellerini yıllara göre ayrı ayrı arttırım oranlarını hesaplayarak icra takibi başlattık.Ödeme emrinde aylık taksitlerin karşısına eksik ödenen kira bedeli ibarelerini ekledik .benim tavsiyem icra takibini denemeniz yönünde olacak
Kolay Gelsin
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi