Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Delil tespit ettirememek

Yanıt
Old 28-04-2013, 17:07   #1
poseidonmavi

Varsayılan Delil tespit ettirememek

Son iki haftada yaşadığım olaylar beni hakimlerden soğuttu desem yalan olmaz. Ortak alanlardaki ayıplı inşaatı delil tespiti ile tespit ettirmem gerekiyor. Gecikmesinde sakınca da var zira ortak alanda boya işi yapılmaya başlandı. Ancak taşınmazın bulunduğu yerdeki sulh hukuk mahkemesi "gayrimenkul satış vaadi sözleşmesindeki yetki sözleşmesini gerekçe göstererek" HMK ile kendisine verilen görev ve yetkiyi reddetti!! Yapacak bir şey yok, çünkü o adliyede başka sulh hukuk yok, mecburen esas davaya bakacak mahkemeye gittik (sözleşmedeki yetki anlaşması ile aynı mahkeme). Esas davaya bakacak mahkeme "eda davasına konu olabilecek istemlerde bulunduğumuz gerekçesiyle" talebimizi reddetti!! Maddi olguların tespiti söz konusu iken ve gecikmeden dolayı zarar doğmuşken mahkemelerin hukuka açıkça aykırı ve keyfi karar verebilmelerine ilk kez rastladım ve şok oldum. Karar veren hakimlere de lafımı sakınmadım. Yarın tekrar delil tespiti isteyeceğim, 3. kez reddedilirse eda davası açıp tedbir talep edeceğim.
Old 29-04-2013, 11:22   #2
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan poseidonmavi
Son iki haftada yaşadığım olaylar beni hakimlerden soğuttu desem yalan olmaz. Ortak alanlardaki ayıplı inşaatı delil tespiti ile tespit ettirmem gerekiyor. Gecikmesinde sakınca da var zira ortak alanda boya işi yapılmaya başlandı. Ancak taşınmazın bulunduğu yerdeki sulh hukuk mahkemesi "gayrimenkul satış vaadi sözleşmesindeki yetki sözleşmesini gerekçe göstererek" HMK ile kendisine verilen görev ve yetkiyi reddetti!! Yapacak bir şey yok, çünkü o adliyede başka sulh hukuk yok, mecburen esas davaya bakacak mahkemeye gittik (sözleşmedeki yetki anlaşması ile aynı mahkeme). Esas davaya bakacak mahkeme "eda davasına konu olabilecek istemlerde bulunduğumuz gerekçesiyle" talebimizi reddetti!! Maddi olguların tespiti söz konusu iken ve gecikmeden dolayı zarar doğmuşken mahkemelerin hukuka açıkça aykırı ve keyfi karar verebilmelerine ilk kez rastladım ve şok oldum. Karar veren hakimlere de lafımı sakınmadım. Yarın tekrar delil tespiti isteyeceğim, 3. kez reddedilirse eda davası açıp tedbir talep edeceğim.

(Esas davaya bakacak mahkeme "eda davasına konu olabilecek istemlerde bulunduğumuz gerekçesiyle" talebimizi reddetti!! )

HMK m.107/3

Kısmi eda davasının açılabildiği hallerde,tespit davası da açılabilir ve bu durumda hukuki yararın var olduğu kabul edilir.
Old 29-04-2013, 13:51   #3
Av.Nevra Öksüz

Sayın Peksüslü,
Alıntı:
Yazan Av.Özlem PEKSÜSLÜ
...HMK m.107/3

Kısmi eda davasının açılabildiği hallerde,tespit davası da açılabilir ve bu durumda hukuki yararın var olduğu kabul edilir.

Forum konusuna ilişkin konu "delil tespiti"ne dairdir. Delil tespiti ile tespit davası farklıdır; delil tespiti, bir dava değildir. Dolayısıyla HMK m.107/3'ün konuyla ilgisi bulunmamaktadır.

Sayın poseidonmavi,
Alıntı:
Yazan poseidonmavi
...Ortak alanlardaki ayıplı inşaatı delil tespiti ile tespit ettirmem gerekiyor. Gecikmesinde sakınca da var zira ortak alanda boya işi yapılmaya başlandı...

Delil tespitinde, tespit isteminde bulunmakta hukuki yararınız olmalıdır; bana hukuki yararınız var gibi gelmedi. Boya işi yapıldığında inşaatın ayıbının tespitinde ne gibi bir güçlük olacak/var?

Saygılar...
Old 29-04-2013, 14:27   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan poseidonmavi

Ayıplı olan hususları TBK.474. madde kapsamında ihbar ettiyseniz, bu maddenin 2. fıkrasına göre "eserin bilirkişi tarafından gözden geçirilip,sonucun rapora bağlanmasını..." talep edin.
Old 02-05-2013, 16:28   #5
poseidonmavi

Cevaplar için teşekkürler. Binanın dış boyasında 3 senede yeniden boyanma ihtiyacı doğmuş ve KMK' ya göre verilmiş bir boyama kararı var. Yönetim boyamaya başladı. Boya işi durmazsa önceki boyanın ayıbını tespit etmek mümkün olmayacak. Böyle bir durumda delil tespiti istenemeyecekse ne zaman istenebilir?

Ne yazık ki 3. delil tespiti istemimiz de reddedildi. Eda davasında keşif istemekten başka çare kalmadı. Ancak keşif kararı ilk safhada verilmiyor.

3 dosya için 400 TL masraf yaptım ve tek elde ettiğimiz 3 adet ret kararı. Kararlar ardı ardına müvekkilin cep telefonuna sms ile bildiriliyor, müvekkile açıklaması da bizlere kalıyor.

Hak aramak zor ve külfetli olmayı geçti, zarar verici hale geldi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi