Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Ceza Yargılaması - 2 farklı bilirkişi raporu

Yanıt
Old 02-04-2013, 13:20   #1
av.d.d

Varsayılan Ceza Yargılaması - 2 farklı bilirkişi raporu

Merhaba sayın meslektaşlarım,

Bugünkü ceza dava dosyası duruşmasında yaşadıklarımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Ceza dosyasının konusu, kooperatif yönetim ve denetim kurulları hakkında görevi kötüye kullanma ve zimmet. Dosyadaki sanık sayısı 18. Hepsi de çeşitli tarihlerde ( suç tarihleri içinde ) yönetim yada denetim kurullarında görev yapmışlar.

Dosya yargılama aşamasında önce, emekli bankacı ve mali müşavirlerden oluşan bir bilirkişi heyetine gitti. Bu heyet raporunda benim müvekkili olduğum sanık da dahil bir çok sanığın sorumlu olmayacağını belirtmiş.

Daha sonra mahkeme dosyayı yeniden hiçbir itiraz vs. yok iken Ankara Nöbetçi Ağır Ceza mahkemesi'ne rapor aldırmak üzere gönderdi. Yine emekli uzman sayıştay denetçilerinden oluşan bilirkişi heyeti tarafından rapor düzenlendi. Bu raporda ise, ilk raporun aksine tüm sanıkların sorumlu olduğu yönünde görüş bildirildi.

Bugün yapılan duruşmada ben ve diğer sanık müdafiileri bu çelişkilerin giderilmesini talep ettik. Bu talebe karşı savcının mütalaası : " usulüne uygun bilirkişi raporu olduğundan talebin reddine karar verilmesi" şeklinde. Ben bu mütalaaya da itiraz ettim. Ancak mahkeme bilirkişi raporu yeterli ve usulüne uygun olduğundan taleplerimizi reddetti.

Şimdi zaten müdafiilerin hiçbiri bilirkişi raporu usülüne uygun değildir demedi, sadece 2 rapor arasında sanıkların sorumluluğu anlamında ciddi çelişkiler var, bunlar giderilsin dedi. Peki sizce mahkeme hangi raporu kararına esas alıp da hüküm kuracaktır? Ortada böyle çelişkili bir durum var iken mahkemenin talepleri reddetmesini gerçekten anlayabilmiş değilim.

Anlayan bir meslektaşım lütfen bana açıklama yapabilir mi acaba???????????
Old 03-04-2013, 09:45   #2
yılmazkan

Ceza mahkemesi gerekli gördüğü incelemeleri talep olmasa da resen yaptırabilir. Farklı iki rapor arasındaki çelişkilerin giderilmesi maddi gereçeğin ortaya çıkarılması için şarttır. Ancak sayın savcı ile heyet ortada çelişki olmadığını varsa da ikinci raporun bunları giderdiğini, ikinci raporun daha isabetli, olaya daha uygun olduğunu değerlendirmiş olmalıdır.
Old 01-06-2013, 23:40   #3
thejustice

Çelişkilerin giderilmemesi, yerleşik yargıtay içtihatlarına göre "bozma" sebebidir.

CMK.nun 67. maddesinde; "(1) İncelemeleri sona erdiğinde bilirkişi yaptığı işlemleri ve vardığı sonuçları açıklayan bir raporu, kendisinden istenen incelemeleri yaptığını ayrıca belirterek, imzalayıp ilgili mercie verir veya gönderir. Mühür altındaki şeyler de ilgili mercie verilir veya gönderilir ve bu husus bir tutanağa bağlanır.

(2) Birden çok atanmış bilirkişiler değişik görüşleri yansıtmışlarsa veya bunların ortak sonuçlar üzerinde ayrık görüşleri varsa, bu durumu gerekçeleri ile birlikte rapora yazarlar.

(3) Bilirkişi raporunda, hâkim tarafından yapılması gereken hukukî değerlendirmelerde bulunulamaz.

(4) Bilirkişi tarafından düzenlenen rapor örnekleri, duruşma sırasında Cumhuriyet savcısına, katılana, vekiline, şüpheliye veya sanığa, müdafiine veya kanunî temsilciye doğrudan verilebileceği gibi; kendilerine iadeli taahhütlü mektupla da gönderilebilir.

(5) Bilirkişi incelemeleri tamamlandığında, yeni bilirkişi incelemesi yapılması veya itirazların bildirilmesi için istemde bulunabilmelerini sağlamak üzere Cumhuriyet savcısına, katılana, vekiline, şüpheliye veya sanığa, müdafiine veya kanunî temsilciye süre verilir. Bu kişilerin istemleri reddedildiğinde, üç gün içinde bu hususta gerekçeli bir karar verilir.

(6) Cumhuriyet savcısı, katılan, vekili, şüpheli veya sanık, müdafii veya kanunî temsilci, yargılama konusu olayla ilgili olarak veya bilirkişi raporunun hazırlanmasında değerlendirilmek üzere ya da bilirkişi raporu hakkında, uzmanından bilimsel mütalaa alabilirler. Sadece bu nedenle ayrıca süre istenemez" denilmiştir.

Bu doğrultuda; her iki bilirkişi raporu arasında çelişki olması ve ceza yargılamasının amacının da maddi gerçeği ortaya çıkarmak hususu da göz önüne alındığında, mahkeme heyeti bırakın o şekilde karar versin. yargıtay gereğini tevessül ettirecektir. Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi