Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma aşamasında yaşanılan kaos.

Konuyu Kilitleyin
Old 25-05-2017, 10:37   #1
kadininadiyok

Varsayılan Boşanma aşamasında yaşanılan kaos.

Öncelikle merhabalar, ülkemiz içinde böylesi bir faaliyete girip kadınların yitip giden hakları adına en ufak bir mücadele içinde olmanız bile takdir edilmesi gereken bir davranış.

Lafı uzatmadan soruma gelecek olursam;

Kanunun, evlilik sürecinde ya da boşanma aşamasında kadına verdiği bir takım yasal haklar olduğunu her kadın kadar biliyoruz ama bunun uygulanmasında oldukça büyük sıkıntılar mevcut. En azından, kötü niyetli kişilerce kadınlara ait bu haklar tamamen ellerinden alınmak istenmekte, kadının hakları yok sayılmaktadır.

Lafı fazla uzatmadan başıma gelen olaylar neticesinde en azından bir çıkış yolu arama pahasına içinde bulunduğum durumu yazıp, yardım aramaktayım.

1977 yılından beri evli bir kadınım ve 4 sene öncesinde kocamla boşanma aşamasına geldik. Boşanma davası başladığından beri "kocam" tek bir delil, en ufak bir "delil kırıntısı" olmadan hakkımda en az 30 ya da 40 defa tedbir kararı çıkartarak evden uzaklaştırmamı sağladı. Bu kararların en ufağında bile zerre kadar kanıt ya delil, adına ne denilirse denilsin yoktur. bazen çocuklarımda evde otururken, bazen hastahanede hasta yatıyorken bu kararlar çıkartılıp, evimden uzaklaştırıldım. 4 senedir bu kararların bitmesine belirli bir zaman kala, aynı şekilde sistematik şekilde evimden uzaklaştırıldım. öyle bir hal aldı ki bu tedbir kararları, çocuklarıma, kardeşlerime ve onun oğluna kadar yansıdı.

şimdi diyebilirsiniz ki, biz senin bir şey yapmadığını nereden bilebiliriz? herkes masum. öyle düşünmekte de çok haklısınız ama hakkımda 30-40 kere tedbir uygulatan bir karşı tarafın bu şikayetlerine bir delil sunması gerekmez miydi? evinde 3 ayrı kamera, apartmanda kameralar, girişte kameralar, sokakta kameralar bulunmakta ve benim bunca kameraya yakalanmadan şiddet-darp-tehdit ettiğim öne sürülüp sürekli evden uzaklaştırıldım. bunun mahkemede kameralarca tespiti mümkün, incelensin dediğimde, söz konusu tarihte kamera yoktu ifadesi verilip, hep susturuldum.

psikolojim bozuldu, sağlığım bozuldu. bu uzaklaştırmalar sonucu davalar da açıldı adıma. bir çoğundan beraat etmeme rağmen, sadece birinden hakim tarafından tercihen ve takdiren ceza aldım. tercihen ve takdiren...

ve bu cezaları aldığım zaman, bu uzaklaştırmalar olduğu zaman eşim kalkıp boşanma mahkemesinde benim "şiddet uyguladığıma dair bir iddiasının bulunmadığını" beyan etti ve kayıtlara geçti. inanabiliyor musunuz?

dava hakimesinin kararıyla boşanmaya hükmetti ve 1 küsur senedir yargıtay aşamasında. geçen hafta gelen bir celple boşanmakta olduğum eşim evdeki aile şerhinin kaldırılması için mahkemeye başvurmuş. boşanma sırasında elindeki tüm mal varlığını çıkartmıştı ve evde aile şerhi olduğu için bunu satamıyordu. en son hamlesini yaparak mahkemeye başvurup bunun da kaldırılmasını istedi. artık bu durum can sıkmaktan, hak yenilmesinden ayrı bir duruma dönüşmeye başladı. çocuğumun ve benim de bir şekilde hakkım olan onca şey zaten heba oldu gitti ama artık en azından bunu korumak istiyorum.

lütfen bana bir şekilde yardımcı olun, nasıl? bir avukat tutup, işleri ona takip ettirecek maddi imkanım yok. alacağımın bir kısmından feragat edip avukatla anlaşmam mümkün mü? bu tür çalışan avukatlar var mı? haklarımın daha fazla yenilmemesi için ne yapabilirim?

yazdıklarım, yaşadıklarımın ancak minik bır kısmıdır. hiçbir duygu sömürüsüne girmeden, bir kadının bu noktada, ne şekilde hakkını yedirmemesi yolunu siz hukukçulardan öğrenmek istiyorum.
İnanın hukuktan başka tutunacak hiçbir dalım kalmadı. teşekkür ederim.
Old 26-05-2017, 13:26   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

KAHDEM olarak bir avukat ismi önermiyoruz.

Avukat seçimini kendiniz yapmalısınız.

Mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurabilir ve tarafınıza avukat atanmasını talep edebilirsiniz.
Old 26-05-2017, 13:35   #3
kadininadiyok

barodan avukat talep edebileceğimin zaten farkındayım ve baroya da gittim. boşanma davası bitmeden böyle bir dava açamazsınız boşanmanın sonuçlanmasını beklemelisiniz dedi.

kahdem olarak şimdi ne önerirsiniz?
Old 26-05-2017, 13:44   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1- Bu aşamada eğer koşulları varsa mal rejimi tasfiye alacağı davası açabilir ve taşınmaz kaydına tedbir isteyebilirsiniz.(Mal rejimi tasfiye alacağı davasının açılması için boşanma davasının kesinleşmesi zorunlu değildir)Malların daha önce elden çıkartılmış olması bu davayı engellemez. Zira alacağı azaltmak için-boşanma davası açılmadan önceki bir yıl içinde yapılan olağanüstü bağışlar ve süresi ne zaman olursa olsun kötü niyetle elden çıkartılan mallar için açılan davada bu değerler eklenecek değer olarak hesaplanabilir.

Devirden yararlanan da davada ihbar edilmelidir.Çünkü alacağın tahsil edilemeyen kısmından devirden yararlanan sorumlu tutulabilecektir.

Davanın ayrıntıları bir avukatla detaylı görüşme sonrası kararlaştırılabilecektir.

2-Devam eden veya Yargıtay'da bulunan dosyalar için incelenmeden bir görüş oluşturmak mümkün değildir. Fakat temel prensip Mahkemelerce verilen her kararın-koruma kararlarına yapılan itirazlar da dahil- usulüne uygun gerekçe içermesidir.
Old 26-05-2017, 14:15   #5
kadininadiyok

teşekkür ederim vakit ayırıp cevap yazdığınız için.

mal rejimi tasviye davası açacağım.

iyi ki varsınız.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi