Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mirasın reddi - içtihat

Yanıt
Old 21-01-2018, 20:04   #1
üye52818

Varsayılan Mirasın reddi - içtihat

Merhaba 1 gün sonra çok önemli bir reddi miras duruşmasına gireceğim. TMK 607- terekenin koruma önlemi olarak yazımı halinde mirasın reddi ile ilgili Yargıtay kararı aradım fakat bulamadım. Şu numaralı kararı bulmamda yardımcı olur musunuz teşekkürler,

Yargıtay 2.HD, T: 05.08.1977, E:5910 , K: 5877
Old 22-01-2018, 05:38   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Merhaba

Aramıza hoş geldiniz sayın meslektaşım,

Aradığınız kararı ben de bulamadım...

Mirasçılık ve mirasın geçişi, miras bırakanın ölümü tarihinde yürürlükte olan hükümlere göre belirlenir.
(4722 s. Türk Medeni Kanununun Yürürlüğü Ve Uygulama Şekli Hakkında Kanun, m.17)

TMK.

Terekenin yazımı (m.593-1)

Yasal ve atanmış mirasçılar mirası reddedebilirler.
(m.605)

Terekenin yazımında - Koruma önlemi olarak terekenin yazımı halinde mirası ret süresi, yasal ve atanmış mirasçılar için yazım işleminin sona erdiğinin sulh hakimi tarafından kendilerine bildirilmesiyle başlar (m.607).

Konuyu açıklasanız çözüm önerilebilir.

Saygılar.
Old 22-01-2018, 09:07   #3
üye52818

Merhaba mesajınız için teşekkür ederim. Ben bu kararı Porf.Dr.İlhan Helvacı Mirasın Reddi kitabının dip notundan buldum.

Terekenin koruma önlemi olarak yazımı dediğimizde buna tereke borçları da dahil midir ve burada sulh hakimi tarafından yapılan bildirim tereke davasının gerekçeli kararının tebliği midir bunu çözümleyemedim
Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Aramıza hoş geldiniz sayın meslektaşım,

Aradığınız kararı ben de bulamadım...

Mirasçılık ve mirasın geçişi, miras bırakanın ölümü tarihinde yürürlükte olan hükümlere göre belirlenir.
(4722 s. Türk Medeni Kanununun Yürürlüğü Ve Uygulama Şekli Hakkında Kanun, m.17)

TMK.

Terekenin yazımı (m.593-1)

Yasal ve atanmış mirasçılar mirası reddedebilirler.
(m.605)

Terekenin yazımında - Koruma önlemi olarak terekenin yazımı halinde mirası ret süresi, yasal ve atanmış mirasçılar için yazım işleminin sona erdiğinin sulh hakimi tarafından kendilerine bildirilmesiyle başlar (m.607).

Konuyu açıklasanız çözüm önerilebilir.

Saygılar.
Old 23-01-2018, 14:02   #4
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Gerekçe

Madde gerekçesinden

Madde 607- eski Kanunun 547. maddesini karşılamaktadır.
" Maddenin kenar başlığındaki 'ihtiyati* defteri tutmada mebde' ifadesi yerine 589. maddede kullanılan ifadeyle uyumlu olarak 'Terekenin yazımında' ifadesi kullanılmıştır.
Hüküm değişikliği yoktur. Madde anlaştırılmak suretiyle yeniden kaleme alınmıştır"

İncelemeniz yararlı olur...

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=19659
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi