Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Stajyer Avukat Sorunları

Yanıt
Old 09-11-2009, 14:15   #61
NUR SÖNMEZ

Varsayılan bu kadar doğru bir saptama okumamıştım!tebrikler

Alıntı:
Yazan canpolat
Avukatlık stajı gerçekten çok sıkıntılı bir süreç.Önce zengin olmak sonra staja başlamak gerek.Stajyer avukatın ne geliri ne de sosyal güvencesi yoktur.Sadece T.B.B 2 ayda bir 700 TL kredi vermektedir.Çalıştığı avukata ne kadar iş yapsa da düzgün bir maaş layık görülmez.Çünkü stajyer avukata para verilmemesi, avukatların büyük bölümü için bir teamül, bir inanç halini almıştır.Büroda maaşlı bir ya da daha fazla lise mezunu katip çalışır ve stajyer avukattan daha değerli görülür.Adliye ve icra teşkilatında görevli bazı memurlar stajyer avukata yüklenmeyi ulvi bir görev telakki eder.Çünkü avukatlara bir şey söyleyemedikleri gibi, onların kazandıkları para da bazı memurların gözüne batmaktadır.Hazır stajyerken ezme ve sindirme gayretleri ön plana çıkar.Stajyer avukat ise bu saldırılara karşılık veremez.Çünkü saldırgan memur, stajyerin yanında çalıştığı patronun işini yapmaktadır.Böyle olunca stajyer tartışma çıkarsa,sonradan patronuna derdini anlatamamaktan ve sonuçta zor bulduğu işte harcanmaktan çekinir.Diğer yandan baro ile arasının açılmasından ve stajını uzatmalarından v.s endişe eder.O yüzden kendini savunamaz.Stajyer avukat arkadaşlar lütfen avukat olduğumuzda stajda çektiğimiz sıkıntıları unutmayalım.Stajyer avukatlara sahip çıkalım.
tamamına katılıyorum ve kutluyorum bu yorum için!
Old 21-05-2010, 16:09   #62
aslıceyhun

4-5 haziranda Manisa' da tüm şehirlerimizin barolarına bağlı stajyer avukatların katılımıyla gerçekleşecek toplantıda stajyer avukatların sorunları tartışılacaktır.Bilgilerinize...
Old 02-06-2010, 19:04   #63
oguzhand0

Upuzun bir aradan sonra hukukla ilgili ilk mesajım... Kendime meslek olarak seçtiğim Avukatlığın stajını 3,5 ay yapıp askere gittim, geldim. Hukuktan, meslekten, ortamdan soğudum, yavaş yavaş tekrar ısınıyorum. Ve güzel olan artık mesleğime dört değil sekiz on kolla sarılmak için için bir engelim bir bahanem kalmadı. Önümdeki en büyük dağı, askerliği de devirdim, gelsin bakalım avukatlık... Şimdi kafam öyle sorularla dolu ki, yok hayır umutsuzluk değil ama bilinmeyen... Kafa karıştırıcı...

-Stajda neler yapmalıyım?
-Mesleğimi öğrenebilecek miyim?
-Yanında çalışacağım, staj göreceğim büyüğümden çalışmamın karşılığını istemeli miyim?
-Ne kadar istemeliyim?
-İsteğim kabul görecek mi?
-Kabul görürse aldığım paranın karşılığını verebilecek miyim?
-Büro mu açayım büyüğümle birlikte mi ilerleyeyim?

Ömür benim, hayatta her zaman olduğu gibi cevaplandırılacak sorulardan bolca bulunuyor...

Yeniden hoşbulduk THS
Old 11-07-2010, 19:04   #64
Av. Burcu Polat

merhabalar oğuzhan yeniden hoşgeldin aramıza
sen askerdeyken stajına devam eden bizler adına sana birkaç öneride bulunabilirim sanırım. Emin olabilirsin ki büroya düzenli olarak gidip gelirsen (büronun bir çalışanı gibi saat 9 akşam 6) ve yanında bulunduğun avukatını sürekli birşeyler öğrenmek için sıkıştırırsan evet emin ol ki gayet iyi öğreniliyor meslek.Çalışmanın karşılığını alman güzel bir şey bence, çok az hatta harçlık denecek bir miktar da alsan çok teşvik edici oluyor; ama şahsen ben bana teklif edilmeden ücret talebinde bulunamazdım bu konuyu sen hallediceksin artık..staj sonrası ne yapılabileciği hususu ise benim için de bir muamma olduğu için yardımcı olamayacağım ama çevremi yapmadıkça kendi büromu açmam gibi geliyor bana..
Old 14-07-2010, 21:31   #65
erkanaga

Bu konunun üzerinden yaklaşık 3 yıl geçmesine rağmen stajyer avukatların en büyük iki sorunu; ücret ve sigorta hala çözülebilmiş değildir..Ücret konusunda bir nebze de olsa haklılık payı tanınabilir lakin stajyer avukatların sosyal güvencesinin olmamasını ne aklım alıyor ne de mantıklı bir açıklama getirebiliyorum!!! İşin trajik yanı da 3 yıldır bu konu da hiçbir gelişmenin yaşanmaması..Avukat olduğumuzda müvekkilinin haklarını savunucak olan biz stajyer avukatların kendi hakkını aramak için bile bir şey yapmaması,duyarsız kalması canımı fazlasıyla sıkmakta.Bu konunun gündeme getirilmesi ve çözülmesine yönelik, neler yapabileceğimiz hakkında, sitemizin kıdemli avukatlarının bize ışık tutmalarını,yol göstermelerini ve destek olmalarını ümit ediyorum.
Saygılarımla
Old 28-09-2010, 21:55   #66
avercan38

Stajyer avukatların; artık maalesef olağan sorunları haline gelen ücret ve sigorta dışında bizzat başıma gelen bir olayı anlatmak istedim. Şuan 3 yıllık bir avukat olmama rağmen stajyer avukat iken yaşadığım ve benimde hatamın olduğu bir sorun nedeniyle halen baro soruşturması ve ceza davaları ile boğuşmaktayım.
Stajyer avukatken yanında çalıştığım avukat tek başına çalışan, yaşı oldukça ilerlemiş, evi ile ofisi ayrı yakalarda bulunan ve sekreterlik, stajyerlik, maalesef çaycılık dahil her türlü ayak işlerini yapan ve hatta adliyelerdeki avukatlık işlerini dahi (icra-dosya takip-duruşma-dava açma)yapan benim gibi okulu bitirmiş olma heyecanı ile heyecanlı çalışan bir stajyer avukatı olduğu için ofise ancak randevusu varsa veya haftada ancak 1 veya en çok 2 gün gelen bir avukat ağabeyimizdi!
Ben de avukat olacağım hevesi ile elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyordum. 1 yıllık stajım boyunca; avukatlık!, stajyerlik, sekreterlik, çaycılık, temizlikçilik ve hatta tadilat sırasında ofiste amelelik dahi yaptım. Hatta tadilattan sonra özel bir temizlik şirketine yaptırılan temizliğin ücretinin yarısından fazlasını öğrenci iken biriktirdiğim burslarla yaptım!
Bunları asla övünmek için yazmıyorum. Hatta şimdi geriye bakıp ne kadar enayiymişim diyorum. Bu arada yanında staj yaptığım avukatın bir kaç milyon dolarlık serveti vardı. Ne kadar safmışım
Bu avukat ağabeyimiz! bana yanında staja başlamamdan sadece 1 ay sonra performansımı beğendiğini, ruhsatı alınca birlikte çalışabileceğimizi, ofisin işlerinin yürümesi için her şeyi yapabileceğimi ve hatta adliyede gerekirse yerine imzasını dahi atmamı söyledi. Ben de çocuklar gibi sevindim, iyi bir avukat olacağım diye sevindim! 1 yıllık stajım boyunca ofisin işlerinin yürümesi için elimden geleni yaptım, gerektiğinde avukat adına imza da attım, ki bu benim hayatımda yaptığım en büyük hata oldu, aslında hiçbir kötü niyetim yoktu, her şeyi ofisin işleri için ve gerektiği için yaptım. Avukat ağabeyimizde! sağolsun! sık sık beni tebrik ederek, motive etti.
Sonunda ne mi oldu; ruhsatımı aldıktan sonra 1 ay içinde ücret! konusundaki anlaşmazlık nedeni ile ofisten ayrıldım. Binbir zorlukla kendi ofisimi açtım, malum sağolsun avukat ağabey ve ablalarımız 4 yıllık hukuk fakültesinden mezun olmuş yeni avukatlara o zamanlar en fazla 1.500 TL gibi, meslek lisesi mezunu teknisyenin dahi (asla küçümsemek için yazmadım, örnek olması için) aldığı ücret düzeyinde bir ücret teklif ediyorlardı. Kendi ofisimi açtıktan yaklaşık 8 -9 ay sonra savcılıktan bir telefon geldi. İfadeye çağırılıyorum, gittim; evrakta sahtecilikten hakkımda soruşturma açılmış, nedeni ise stajyerken, avukat ağabeyimizin! imzasını taklit etmek, tahsil ettiğim parayı kendisine teslim etmemek, onun adına duruşmaya girmek, icra işlemi yapmak. 2 yıl oldu halen hakkımda baro soruşturması ve ceza davaları devam ediyor.
En çok zoruma giden ne biliyor musunuz sayın meslektaşlar; savcısı, hakimi, olayı anlattığınız meslektaşlar size inandığı halde, dosyalara bakıldığında gerçekten suçlu gibi görünüyorsunuz, kendisi imzasını atmamı, işlem yapmamı istediği halde, şimdi, benim haberim olmadan yapmış deyip çıkabiliyor ve sizi şikayet edip suçlu gösterebiliyor. Ancak benim de çok büyük hatam olduğunu kesinlikle kabul ediyorum. Sen ki, bir hukukçusun, sen de bunu yaparsan normal vatandaş ne yapsın. Ama oldu işte, saflık, acemilik, herkese güvenmek, sonuç bu.
Ve dava sırasında ne öğrendim biliyormusunuz arkadaşlar; benimle aynı veya benzer sorunları yaşayan bir çok genç meslektaş varmış. Bizzat savcı ve baronun söylediği, bazı kendini bilmez mesleğin yüz karası tecrübeli! avukatlar, stajyerlerine veya yanlarında çalıştırdıkları avukatlara, benim başıma geldiği gibi, kendi adlarına imza attırırlar, dosyadan para çektirirler veya bazı unsurları boş olan senetleri doldurturlarmış. Daha sonra ofisten ayrıldıklarında şikayet ediyorlarmış. Bunu bana bizzat bir cumhuriyet savcısı ve baro yönetiminden bir meslektaş söyledi. Hatta davama bakan mahkemenin başkanı bir duruşma sonunda, " Ya bu ..... avukatlar hep böyle yapıyorlar, çocukları kullanıp sonra mahvediyorlar" dedi. Yani, cumhuriyet savcısı, barosu, hakimi, böyle durumların olduğunu, bu tür olayların bilinçli olarak planlandığını biliyorlar ama gelgelelim çare olmuyor. Bu arada hakkını vermek lazım, bu konuda baro ve bazı cumhuriyet savcıları stajyer avukatlara ve genç avukatlara çok yardımcı oluyorlar.
Tüm stajyer meslektaşlara ve genç meslektaşlara tavsiyem, dikkatli olun arkadaşlar, maalesef mesleğimiz bir kurtlar sofrasına dönmüş,ve maalesef bunu yapan da yine biz avukatlar (özellikle meslekte tecrübeli! bazı abla ve ağabeylerimiz).
Bu arada, benimkine benzer sorunlar yaşayan veya yaşamış sayın meslektaşlar beni bilgilendirirlerse çok sevinirim. Benim yaşadığımı başka meslektaşlar da yaşamasın diye bazı çalışmalar başlattım, hepimize yardımcı olacaktır.
Cevaplarınızı bekliyorum.
Çok uzun oldu, biliyorum ama önemli bir konu, sabredip okuyan herkese teşekkür ederim.
Old 29-09-2010, 08:49   #67
m.yolcu

Av.ercan ben 2 aylık stajyer avukatım tecrübenizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim. İyiniyetinizin bu şekilde suistimal edilmesi çok çirkin Peki sizin o imzaları atmanızın tek nedeninin avukatın işini yürütmek olduğu bu evraklardan açıkca belli değil mi? Ayrıca hemen şikayet etmeyip siz işten çıkınca şikayet etmesi birşeyleri belli etmiyor mu?
Umarım olay lehinize sonuçlanır..
Old 29-09-2010, 10:44   #68
avercan38

Sayın meslektaşım m.yolcu, iyi dileklerin için teşekkür ederim. Dediğin gibi benim imzaları işlerin yürümesi için attığım dosyalardan anlaşılıyor, zaten aksi takdirde dosyalar işlem yapılmadığı için işlemden kaldırılacak. Ama gel gelelim sevgili kardeşim, bir yerde herşey tıkanıyor. Hakimi, savcısı seni anlıyor, hak veriyorlar ama maalesef hukuk sistemimizde bazı kalıplar var, ne kadar haklı olduğuna inansalar da biliyorsun onlar da sadece uygulayıcılar.
İnşallah bu sıkıntıdan kurtulacağım.
Ama sana tavsiyem çok dikkatli ol, çok zor bir meslek seçmişiz. Mesleği zorlaştıran da bir önceki mesajımda dediğim gibi yine biz avukatlar, özellikle meslekte tecrübeli bazı abla ve ağabeylerimiz! Bu meslekte kimseye güvenme, çok acı ama doğru, bizzat test ettim.
Sana başarılar dilerim, moralini bozma sakın, aynı zamanda çok güzel ve prestijli (gerçi televizyon dizileri sayesinde prestiji kalmadı artık, dizilerde avukatlar zengin işadamlarının parayla tuttukları uşakları gibi yansıtılıyor.) bir meslek. Stajını çok iyi geçirmeye bak sen, ama dediğim gibi çok dikkatli davran. Bize stajyerken, esas dikkat etmeniz gereken karşı taraf değil kendi müvekkiliniz derlerdi, müvekkil karşı taraftan daha çok sorun çıkarabilir demişlerdi. Ben buna maalesef meslektaşları da ekliyorum artık, meslektaşlarına da dikat et, karşı taraf vekiline, birlikte çalıştığın avukata, yanında staj yaptığın avukata. Avukatlık mesleğine hoş geldin sayın meslektaşım.
Old 29-09-2010, 17:28   #69
m.yolcu

Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim bakalım beni neler bekliyor :S
Old 16-12-2010, 17:50   #70
lizzie bennet

Merhaba arkadaşlar,

Ben de henüz 4 aylık stajyerim. Stajyer avukatlarla ilgili bir sürü sorun var. Bunu sürekli gündemde tutmamız gerektiğini, stajyerlik kısa süren bir durum olduğundan bittiğinde de stajyer avukatlar için çaba göstermemiz gerektiğini düşünüyorum.

Öncelikle avercan38 arkadaşımızın başına gelenler kısmen benim de başıma geldi. Beni ofisin sekreteriası, ofisboyu, stajyer avukatı, çaycısı olarak gören değerli (!) meslektaşım bana birkaç evrakta imzasını attırdı. Şimdi çok saçma gelse de çalışırken insan işlerin yürümesi uğruna bunları yadırgamıyor. Neyse ki benim attığım imzalar genellikle dilekçeler, beyanlar içindi. Kendisi daha sonra tatile çıkarken bana maaşımı verdiğini iddia ettiği için bir maaşı içerde bırakarak ayrılmak zorunda kaldım işten. Şimdi yeni işler ararken doğru düzgün bir referansım olmadığı için tecrübem yok demek zorunda kalıyorum.

Karşılaştığım bir başka zorluk da iş ararken yaşadıklarım. Sevgili meslektaş büyüklerimiz, stajyer kavramından tamamen habersiz bir şekilde "deneyimli stajyer" arıyor. Deneyimli stajyer zaten avukat olmuştur, pintiliğinizden avukatın işini stajyere yaptırmak istiyorsunuz dememek için zor tutuyorum kendimi.

Sahi deneyim sahibi stajyer neden stajyerdir ki? Ve nasıl bir yüzsüzlüktür, 350 lira + akbil önerdiğin stajyerin bir de deneyimli olmasını beklemek? Pintiliğinden, sekreter, avukat, çaycı, ofisboy istihdam edip yaptıracağı işi stajyer avuklata yaptırmaya kalkan meslektaşlarımızın akıllanmasını umuyorum en kısa zamanda.

Saygılar.
Old 22-12-2010, 13:45   #71
ihsanberat

Arkadaşım araştırman için sonuç doğurmasa bile defaatle teşekkürler..
Kendi sorunlarımdan bahsedeyim...
1- Büyük şehirlerde(Özellikle İStanbul)baronun tek binadan kontrolü ve iletişimi sıkıntı çıkarabiliyor. Örneğin oturdugum yerden baroya gitmem yaklaşık iki saatimi alıyor. Dönüşümü de hesap edersek 4 saatim baroya ulaşmaya gidiyor.

2- Bir avukatlık bürosunda çalışayım mantığıyla hareket edilince, avukatlar da sizi takip elemanı yapma mantığıyla hareket ediyor. Yani avukatlık için değil de takip için yetiştirilmiş oluyorsunuz.

3- Maddi sıkıntı gerçekten bezdirici derecede. Çalışmak yasak, başka bir işle meşguliyet yasak. Bırakın bunları ilk 6 ay avukatın yanında dahi olsun çalışmak yasak. Kredi imkanları sınırlı. Türkiye'nin de açlık sınırında olan bir ülke olduğunu da hesaba katarsak vay stajyerlerin haline...

4- Stajyer dernekleri ya çok az ya da yoklar. Ben hiç rastlamadım, rastladıklarım da yardımdan acizdiler.

5- Derdinizi anlatabileceğiniz insanlar aileniz ve arkadaşlarınız. Bunların haricindeki herkez sizi dertlendirme telaşesi içinde.

6- Okuldan gelen okuma alışkanlığının pratikleşme sürecinde körelmeye başladığına tanık olan çoktur. Ancak söylemek istediğim her avukatın aynı zamanda bir bilim adamı olması, dolayısıyla sürekli kendini geliştirmesi. Ancak somut staj usülünde bu nerdeyse imkansız.

7- Asliye, sulh mahkeme staj dönemlerinde kalemlerdeki memurlar sizi memur gibi kullanabiliyorlar. Hatta ordaki memurlar kendilerini "Lord" zannedip neredeyse en ufak bir hatanızda sizin kellenizin vurulacağı emrini verecekmiş gibi davranıyorlar.

8- Tüm bunlardan daha hazin ve daha vahim bir durum var ki o da her stajyerin kesinlikle söylediği şeydir:
"Ben okulda hiç bir şey öğrenmemişim! Öğrendiklerimi de unutmuşum!

İyi çalışmalar
Old 22-12-2010, 20:52   #72
camus13

Sayın av. ercan, tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkürler. Ben stajıma yeni başladım ama staja başlamadan önce avukatlık bürosunda çalışmaya başlamıştım. yanında çalıştığım avukat da bana imzasını öğrenmemi eğer unuttuğu imzalar olursa onun yerine atabileceğimi söylemişti. Ben mi çok safım bilmiyorum ama art niyet olduğunu düşünmüyorum. Yazdıklarınıza bakılırsa dikkatli olmakta yarar var.
Old 24-12-2010, 11:31   #73
ihsanberat

art niyetli olmasa dahi, sakın öyle bir şey yapmayın... Gerekirse ofisinize gidip gelmek için zahmetler harcayın ama sakın sahte imza vb. şeylere el atmayın.. Yakın zamanda bir olaya tanıklık ettiğim için böyle konuşuyorum.
iyi çalışmalar
Old 31-01-2011, 00:03   #74
sungur 13

Ücret konusu değişiklik gösterebiliyor.Ben hiç ücret almazken bir stajyer avukat arkadaşım 500,bir diğeri 200 lira alıyor.Bir diğeri de benim gibi ücret almadan çalışıyor.Sonuçta bu bir öğrenme süreci ve bu anlamda ve bu yasalarla avukatlar stajyerlere bazen ücret veriyor, bazen de vermiyor.Ben bunu olağan karşılıyorum.Ancak kaldıramadığım nokta sigortalı olamamamız.Yani 1 sene boyunca hiç hasta olmamamız gerek,olursak tedavi ücretini cebimizden ödeyeceğiz.Peki benim gibi ücret almadan çalışan arkadaşlarımın hasta olduklarında durumları ne olacak?Baro uygun ödeme koşullarıyla kredi sağlıyor ancak bunun kriterleri yüksek.Yani ya bize ücret verilmesinin zorunlu hale getirilmesi,ya da sigorta yaptırabiliyor olmamız gerekir.Yanlış bilmiyorsam çıkacak yasada stajyer avukatların genel sağlık sigortasından yararlanmaları öngörülmüş.Bu çok iyi bir düzenleme bana göre.
Old 22-06-2011, 17:41   #75
Nalezapon

arkadaşlar benim bir sorum var sizlere. Henüz mezun oldum, yakın bir zamanda staj için başvuruda bulunacağım. Ankara'da ikamet etmekteyim. BARO'nun sitesinden gerekli evraklara baktım ve bunlardan birinde "Baro levhasına kayıtlı iki avukat tarafından ayrı ayrı düzenlenmiş takdim yazısı" yer alıyor. Acaba bu yazıyı ben kendim mi alacağım başvuru yapılmadan önce? Yoksa başvuru yaptıktan sonra mı yapılacak bu iş? Sonuçta herkesin bir avukat tanıdığı olması fikri bana saçma geldi, ondan sordum.
Old 23-06-2011, 10:55   #76
oguzhand0

Evet Sayın Nalezapon; tam olarak o saçma dediğiniz şey isteniyor sizden.

Ancak baro kalemine gittiğinizde size yardımcı olunacağına eminim, o yüzden sıkıntı yapmayınız.

Hayırlı olsun.

Satgılarımla
Old 22-07-2011, 14:48   #78
Selma1375

Varsayılan avukat yanında staj

Bu konuya ilginizden dolayı çok teşekkürler. Yanında staj yaptığım avukattan bu işi öğrenebilmek mümkün değil sanırım Başlayalı 2 ay oldu daha başladığım yerdeyim. Ben odada oturuyorum, kitap okuyorum, gazete okuyorum, kapı çaldığında kapıyı açıyorum o kadar. Avukat kendi işleriyle o kadar yoğun ki benim orada olduğumu sanki unutmuş gibi. Kendisiyle ortak hiçbir çalışmamız olamıyor. Ben bu işi öğrenmekten umudumu kestim. Soru dahi soramıyorum. Zaten çoğu günü dışarıda adliyede toplantılarda geçiyor. Ben hiç aksatmadan gittiğim bürodan akşama hiçbişey öğrenmeden çıkp gidiyorum.NE YAPMALIYIM?
Old 23-07-2011, 13:09   #79
Doc.Dr.Şükran ŞIPKA

İstanbul Barosu ile yaptığımız anlaşma ile, "Uluslararası Ticaret Hukuku (Tezli) Yüksek Lisans Programı" na stajyer avukatlar ve 0-5 yıllık avukatlara %50 burs imkânı tanınmıştır.
İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ
SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ
www.kemerburgaz.edu.tr/sbe
sbe@kemerburgaz.edu.tr
Old 07-08-2011, 16:11   #80
hukukkızı

2011 yılının müstakbel ve mevcut stajyerlerine selam olsun

Stajımı eylül ayında başlatmayı düşünüyorum ve açıkçası korkmuyorum karşılaşacağım sorunlar aşağı yukarı belli gibi,önemli olan bu sorunları nasıl aşacağım.Bu konuda sorunları aşan yahut aşmaya çabalayan arkadaşlarımın tecrübelerine başvurmak iyi olacak Birlikte hareket edersek bir teamül bile oluşturabiliriz.
Old 08-08-2011, 17:28   #81
Selma1375

[quote=Av.Çellik]Merhaba arkadaşlar.
Bende diğer bütün stajyer avukatlar gibi staja devam ediyorum. Siz arkadaşlardan ricam; ben stajyer avukat sorunları ile ilgili bir araştırma yapıyorum bu araştırma için sizden yardım bekliyorum.
Stajyer avukatlarla ilgili bütün sorunları bütün olumsuzlukları ve bunlar için düşündüğünüz çözüm önerilerini bana yazarsanız size minnettar olurum. Umarım bu araştırmam sizlerin sayesinde güzel bir şekil alır. Şimdiden hepinize çOK teşekkür eder saygılarımı sunarım.[/quote

Tüm mesajları okudum ve anladığım şey sorunlarımızın hemen hemen aynı olduğu. Ama bence en önemlisi bu 1 yıllık sürenin sonunda tüm ömrümüz boyunca artık bizim mesleğimiz olacak olan avukatlık mesleğini yeterince öğrenemeyişimiz. Bir arkadaşım yanında çalıştığın avukatı sıkıştırırsan bu işi öğranirsin diyor da avukatı bulabiliyormuyuz. Çoğu zamanı dışarıda geçiyor,büroya geldiğinde de çok yoğun oluyor, soru sormaya uygun bir anını bulamıyorsun. Bu sayfalarda da sadece sıkıntılarımızı paylaşıyoruz, ama bir çözüm üretemiyoruz, çünkü gerçekler karşısında çaresiziz.Ben mutsuz ve UMUTSUZUM.
Old 08-08-2011, 18:57   #82
Nalezapon

Benim bir sorum daha var. Sanırım staj dönemi sonunda tez yazıp mülakata giriyormuşuz. Ankara'da avukatlık stajını yapanlar bana bu durumdan biraz bahsedebilir mi? Bahsedilen tez ve mülakat bizleri epey zorlayacak tarzda bir şey mi? Yoksa biraz göstermelik yanı var mı?
Old 20-08-2011, 23:29   #83
hukukkızı

Aman Tanrım !

ticaret hukuku kesinlikle bana göre değildi,bunu biliyordum,ama staj yaparken kendini ticaret/şirket hukukuna adayan bir avukata rastgeleceğimi hiç tahmin etmemiştim

bu da stajyer avukat sorunları arasına girer mi?zira mutsuzum,hatır-gönül ile başlarsam,bırakamam da tabii

vay arkadaş
Old 06-03-2012, 10:26   #84
Av. Gizem OLGUN

görüyorum ki yıllardır aynı meseleler konuşulmuş. ama aynı sorunlar hala devam etmekte. ben de aranıza yeni katılmış 6 aylık bir stajyerim ve Bursa Barosu Meslek Gelişim komisyonu olarak bir söyleşi bir forum düzenliyoruz sorunlarımızı tekrar tekrar dile getirebilmek ve Adana kurultayı ile çalıştayına hazırlık olması açısından. benim iki haftadır yaptığım bir çalışma; yıllardır düzenlenen kurultaylardan çıkartılmış notlara dayanarak vardığım ana başlıklar şu şekilde;

*staj ücretsizdir ibaresinin suistimal edilip stajyerin ara eleman gibi kullanılması bir şey öğretilmemesi, hiç yoktan stajyere asgari ücret verilmesinin gerekliliği

*ruhsat ücreti

*ssk sorunu

*ruhsat beklerken ki askı süresinde yaşanan sıkıntılar

*avukatlık mesleği hakkında düşündüklerinin belirtilmesi(hakim-savcılıktan sonra son çare görülmesinin yanlışlığı)

*adliye memurlarının davranış hataları, yaşanılan sıkıntılar

*sınavın gerekliliği

*staj eğitim programının TBB tarafından belirlenip her il de aynı sürede aynı eğitimin verilmesi (il değiştireceklerin sorun yaşamaması ve sınav süreci)

*hukuk fakültesi mezunlarının sadece avukatlık eğitimi verilmemesi başka hukuki alanların da eğitimlerinin ve tanıtımlarının sağlanması verilmesi

*adliye stajında sadece duruşma dinlemenin fayda sağlamadığı daha aktif olarak dosya takibi yapılması gerekliği, sadece vakit geçirme olarak görülmemesi

*stajyerlere burs verilmesi
Old 13-03-2012, 10:40   #85
oeroglu

bir de şu var arkadaşlar, staj ne kadar eziyetli olursa olsun geçici bir süreç, aynı askerlik gibi, gününü dolduran gidiyor, yerine yeni devreler geliyor, her gelen şikayet ediyor, şikayet eden gidince kendi hayatına dalıyor, kendi sorunlarıyla boğuşuyor, ardında bıraktıklarını düşünmüyor...

yeni gelen de aynı sıkıntıları çekiyor, üstad(!)larından aynı kazıkları yiyiyor, sonra o da gününü dolduyor, o da gidiyor...

bu başlıkta hiç bir şey kolay kolay değişmez,

öncelikle; avercan38 meslektaşıma çok büyük geçmiş olsun diyorum... inşallah başınızdaki beladan sağ salimen sıyrılırsınız...

sadece imza konusunda, bir örnek bile yeter,bu topiği okuyan stajına ve avukat yanında stajına yeni başlamış arkadaşlarım, lütfen, kimse başkasının yerine imza atmasın, bu avukat onay verse de kanunen suçtur, imza grafolojisiyle tespit edildiği taktirde, siz bir kere yanarsınız, şahitlerle veya "eeama sayın ceza hakimim başka stajyerlerine de imza attırıyordu, bu bizim büroda rutin bir uygulamaydı, şu şu şu belgenin kontrol edilmesini istiyorum" diyip 4 5 tane stajyer arkadaşınızı gösterseniz dahi yanmaktan kurtulamassınız, sadece o stajyer arkadaşlarınızı ve sizi satan üstadınızı da yakmış olursunuz, o kadar... bunu ispatlamak sizi cezai sorumluluktan kurtarmaz.(eğer sizinle birlikte çalışırken onun yerine imza atan diğer imza atan avukat arkadaşlarınızla birleşip sizi stajınızı yakmakla tehdit edip imzaya zorladığını bir şekilde ispat ederseniz o başka) ben 10 aylık stajyer avukatım, ve çalıştığım büronun sahibine çok güveniyorum..

ama sadece bir kaç tane belgeye imza attım, o da "avukat kodaman kodamanoğlu" imzası değil, "av. kodaman kodamanoğlu yerine stj. av. sefil sefiloğlu" şeklinde kendi imzamı attım, en azından imzada sahtecilik suçunu işlememiş oldum...

evet, bir çok belgede(neredeyse icra daireleri ve sulh hukuk mhk dışında hiç bir yerde) bu tip bir imzayı kullanamassınız.

bir kimsenin kanunu bilmemesi mazeret sayılmaz, ki bir avukatın ceza kanunun resmi evrakta sahtecik suçunu bilmemesi asla sayılmaz..

bir avukata çok güveniyor olabilirsiniz, ama herhangi bir soruşturmada kaç yıllık avukat olursa olsun panikler. eğer sizi zorlayıp imza attırdığını beyan etmedikçe (ki o zaman köteğin altına kendisi de gider, önce ruhsatı, sonra da saygısı yerle bir olur, ceza evlerine düşer) bu durumda da birisinin yanması gerekiyor, bir şekilde yenilen halt ortaya çıkmış, kendisi yerine insan tabiatı gereği sizi yakar...

kimseye güvenmeyin demiyorum, insanlara güvenmek güzel şeydir, kafanız rahat olur, herkese güvenebilirsiniz, ama önce kendinizi güvenceye aldıktan sonra...

kendinizi ateşten uzak tutarsanız güvendiğiniz karlara dağ yağsa bile size hiç bir zarar gelmez... kar manzarasının keyfini çıkarırsınız sadece, kendisini güvenceye almayan bazıları dışarıda donarken...

(keşke kar yağmasa, kimse donmasa ama hayatın kuralı gereği, kar o güvenilen dağlara yağmak, birileri donmak, birileri de şöminenin başında kar manzarasını izlemek zorunda...) biz sadece bunlardan hangisi olacağımızı seçmek durumundayız....
Old 28-07-2012, 17:47   #86
GamYıl

merhabalar.Ben de bu yıl staja başlıyorum kısmetse ancak bildiğimiz üzere yıllarca tartışılmış ve çözüm bulunamamış sosyal güvenlik sorunu var.Staj dönemindeki sigorta sorununun şimdiki akıbeti nedır?ben staj yaparken sanırım avukat bir miktar ücret ödeyecek tabi en fazla asgari ücret düzeyinde,bunun yanında sigorta talep etsem ya da ücret yerine sigortalı olmayı talep etsem yapar mı,bilgilerinizi paylaşırsanız sevirim şimdiden taşekkür ederim..
Old 29-07-2012, 22:54   #87
asuer45

Alıntı:
Yazan GamYıl
merhabalar.Ben de bu yıl staja başlıyorum kısmetse ancak bildiğimiz üzere yıllarca tartışılmış ve çözüm bulunamamış sosyal güvenlik sorunu var.Staj dönemindeki sigorta sorununun şimdiki akıbeti nedır?ben staj yaparken sanırım avukat bir miktar ücret ödeyecek tabi en fazla asgari ücret düzeyinde,bunun yanında sigorta talep etsem ya da ücret yerine sigortalı olmayı talep etsem yapar mı,bilgilerinizi paylaşırsanız sevirim şimdiden taşekkür ederim..
syn gamyıl;
6111 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile stajyer avukatlar, staj dönemlerinde TBB tarafından GSS kapsamında sigortalı sayılmaktalar. staja başlarken başvuru belgelerinizin arasında SGK dan kayıt durumunuzu gösteren belge istiyor, dolayısıyla herhangi bir yerde sigortalı çalışmama durumunuzu arıyor. staj döneminde herhangi bir işyerinde sigortalı ya da sigortasız çalışmak yasak. siz stajınıza başlarken sigorta değilde ücret talep etmenizde fayda var...
Old 30-08-2012, 09:44   #88
Semender33

Kısacası staj demek hakim ve savcı gözüyle fazla ayak altında dolaşıp kalabalık etme, arada bir uğra imza at; avukatlar için ise ideal ofis boy, sekreter, ofis temizlikçisi...vs demek gibi duruyor. :-)
Old 03-01-2013, 11:27   #89
e.özge

Alıntı:
Yazan Av.Oğuzhan Dayar
Sayın Avukat büyüklerim; şu sıralar bayağı bir gelecek kaygısına düştüğümden(biraz erken biliyorum) geceleri THS'deki yazıları falan okuyorum, baroları geziyorum(web sayfalarını), stajla ilgili bilgiler ediniyorum. Bu gece de ülkemizin naçizane bir şehrinin barosunun web sitesini gezerken Avukatlık Stajı için gerekli belgeler bölümünde çok ironik, komik, sinir bozucu bir kısım gördüm. Ülkemizde para da gerekli belgeler arasına girmiş...

Bu nerenın yaa 750tl neymış hıç olmaması lazımda bızım baroda 100 lıra ıstıyorlar hıç olmazsa.
Old 19-04-2013, 15:37   #90
yigiturk

Stajyer Avukata ısrarla muvafakatnameni görmeden dosya göstermem diyen kalem müdürüne ne yapmalı sizce ? Hakime mi şikayet edelim yoksa görevi ihmalden savcılığa suç duyurusunda mı bulunalım ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi