Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tapu kayıt malikinin tespiti

Yanıt
Old 02-06-2014, 16:49   #1
e.kara

Varsayılan tapu kayıt malikinin tespiti

öncelikle Cevaplariniz Için Teşekkür Ederim.
Müvekkilim Olan Kişinin Dedesi 1958 Yilinda Noterde Yapilan Akit Ile Taşinmazi üzerine Almiştir.fakat O Dönemde Tc Kimlik Numaralari Yazmamaktadir.ayni Zamanda Noter Kayitlarinin Da Imha Edildiği Bilgisini Aldik.tapudaki Memur Da Ben Senin Deden Olduğunu Nereden Biliyim Demekte Ve Veraset Ilami Olmasina Rağmen Tapu Tescil Işlemi Yapmamaktadir. Sizce Hangi Mahkemede Ne Davasi Açmaliyim? Ufak Bir Araştirma Sonunda Sulh Hukuk Mahkemesinde;tapu Kayit Malikinin Tespiti Davasi Açmayi Düşünmekteyim.yorumlarinizi Bekliyorum şimdiden Teşekkürler...
Old 03-06-2014, 13:33   #2
ARAKARARARA

Taşınmazla ilgili kadastro tespitleri yapılmış mı? yapıldı ise ki, muhtemelen yapılmıştır; noter senedine dayanılarak kadastro tespit maliklerine karşı, Tapu İptali ve Tescil davası açılmalıdır. Fakat kadastrodan önceki nedenlere dayanılarak açılacak davaların, kadastro tespitinden itibaren 10 yıl içinde açılması gerekir. Bu süre hak düşürücüdür. Muhtemelen bu süre geçmiş. Ayrıca, taşınmazın zilyetlerinin de sorgulanması gerekmektedir.
Old 03-06-2014, 15:20   #3
e.kara

kadastro tespiti yapılmış, aynı kişi malik olarak gözükmekte fakat bu kişinin muris ile aynı kişi olup olmadığı için bir dava açmamız gerekmektedir diye düşünüyorum.
Old 03-06-2014, 15:31   #4
arif sadi

Alıntı:
Yazan e.kara
kadastro tespiti yapılmış, aynı kişi malik olarak gözükmekte fakat bu kişinin muris ile aynı kişi olup olmadığı için bir dava açmamız gerekmektedir diye düşünüyorum.

Tapuda malik olarak kayıtlı bulunan kişinin yalnızca adı mı yazılı? Yoksa baba adı vs de yazılı mı?
Old 03-06-2014, 15:43   #5
e.kara

sadece kişi adı ve baba adı yazmakta başka bir bilgi yok
Old 03-06-2014, 16:02   #6
Av. Fırat BİLBAY

Tapu sicil Müdürlüğünü kanuni hasım olarak göstererek tapu kaydının tashih ve tavzihi konulu bir dava açmalısınız. Görevli Mahkeme Sulh Hukuk Mahkemesi'dir. Mahkeme, gerekirse keşif yapacak, mahalli bilirkişilerden ve dinleteceğiniz tanıklardan görüş alacaktır. Malikin müvekkilinizin murisi olduğuna kanaat getirilirse, bu kişinin soy ismi, TC numarası, doğum tarihi gibi bilgiler tapu kaydına işlenir. Kayıt aydınlatılır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi