Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İşçiden alınan istifa dilekçesinin geçerliliği.

Yanıt
Old 17-01-2009, 16:38   #1
av.knel

Varsayılan İşçiden alınan istifa dilekçesinin geçerliliği.

"... işyerimden 01.01.2004 - 02.08.2007 tarihleri arasından çalışmış bulunmaktayım. Söz konusu çalışma surem içirsinde dogan Tüm kaluni ve akdi haklarımı aldım. İşyerinizden şahsi gerekimle ve kendi istem ve rizamla her hangi baskı almadım 02.08.2007 tarihinde ayrılmak istiyorum gerekli işlemlerin yapılmasını arz ederim" imza. (Not: Noktası virgülüne kadar aynen yazılmıştır)

Yukarıda ki beyanları içeren bir istifa dilekçesi mevcuttur. Bu istifa dilekçesi işçi lehine geçerlimidir? Bu dilekçenin baskıyla, işverenin yazdırması ile alındığını işçi iddia edebilir mi? Kıdem ve ihbar tazminatı talep edebilir mi?
"Tüm kaluni ve akdi haklarımı aldım" beyanı, çelişki oluşturuyor düşüncesi ile işveren aleyhine istifa dilekçesini geçersiz kılar mı?

Saygılarımla...
Old 17-01-2009, 16:54   #2
FYLOZOF

Sanırım yargıtay kararlarında, ''bütün alacaklarımı aldım'' şeklindeki cümle kabul edilmiyor. bu alacakların ne kadar olduğunun kalem kalem, miktarları ile belirtilmesi gerkiyor. aksi halde, böyle bir ibra geçerli sayılmıyor diye biliyorum.
Old 17-01-2009, 16:57   #3
av.knel

Bu arada işveren vekiliyim. Aşağıdaki karar aleyhime olabilir mi?

YARGITAY 9. HUKUK DAİRESİ E. 2001/4626T.C.

YARGITAY

9. HUKUK DAİRESİ

E. 2001/4626

K. 2001/7670

T. 2.5.2001

• İBRANAME ( İşçinin İstifa Dilekçesinde Genel Nitelikte Hiçbir Alacağının Kalmadığını Belirtmesi - Genel Tatil ve Fazla Mesai Ücret Alacaklarını Kapsamadığı )

• FAZLA MESAİ VE GENEL TATİL ÜCRETLERİ ( İstifa Dilekçesinde Genel Nitelikte Hiçbir Alacağının Kalmadığının Belirtilmesinin Bu Alacakları Kapsamadığı )

İSTİFA DİLEKÇESİ ( Genel Nitelikte Hiçbir Alacağının Kalmadığının Belirtilmesi - Genel Tatil ve Fazla Mesai Ücret Alacaklarını Kapsamadığı )

1475/m.30, 40, 42, 45

ÖZET : İstifa dilekçesinin altına yazılıp imzalanan genel nitelikte hiçbir alacağının kalmadığına dair belge, genel tatil ve fazla çalışma ücret alacaklarını kapsamadığından, bu belgeye dayanılarak alacak isteklerinin reddedilmesi hatalıdır.
DAVA : Davacı, işçilik alacaklarının ödetilmesine karar verilmesini istemiştir.
Yerel mahkeme, davayı reddetmiştir.
Hüküm süresi içinde, davacı avukatınca temyiz edilmiş olmakla dosya incelendi gereği konuşulup düşünüldü.
KARAR : 1. Dosyadaki yazılara, toplanan delillerle kararın dayandığı kanuni gerektirici sebeplere göre, davacının aşağıdaki bendin kapsamı dışında kalan temyiz itirazları yerinde değildir.
2. 25.6.1997 tarihli istifa dilekçesinin altına yazılıp imzalanan genel nitelikteki hiç bir alacağın kalmadığına dair belge dava konusu genel tatil fazla çalışma ücret alacaklarını kapsamadığından bu belgeye dayanılarak anılan alacak isteklerinin reddedilmesi hatalıdır. Bilirkişi tarafından düzenlenen raporda davacının fazla mesai genel tatil ve ulusal bayram çalışma ücretleri hesaplandığına göre tüm deliller birlikte değerlendirilerek hüküm kurulması gerekirken yazılı şekilde reddedilmesi hatalıdır.
SONUÇ : Temyiz olunan kararın yukarıda gösterilen sebepten BOZULMASINA, peşin alınan temyiz harcının istek halinde ilgiliye iadesine, 2.5.2001 gününde oybirliği ile karar verildi.
yarx
Old 17-01-2009, 19:03   #5
Engin Özoğul

Kıdem ve ihbar tazminatı talep edilmişse "kanuni haklarımı aldım" ibaresine dayanmak yerine "şahsi gereğimle .. ayrılmak istiyorum" ibaresine dayansanız sizce daha iyi olmaz mı?

Bildiğiniz gibi haklı neden sunmadan iş sözleşmesini fesheden işçi kıdem tazminatına hak kazanamayacağı gibi işverene ihbar tazminatı ödemek zorundadır.
Old 17-01-2009, 19:04   #6
Engin Özoğul

Bahsedilen karar ise kıdem ihbar tazminatı davası ile ilgili olmadığından ne aleyhinize ne de lehinize. Konuyla ilgisiz.
Old 17-01-2009, 19:28   #7
ISIL

İşçi açıkca kendi rizasıyla ayrıldıgını beyan ile işten ayrılma dilekçesi vermiş. Kıdem ve ihbar tazminatına hak kazanamaz. Genel tatil ve hafta tatili çalışmıssa ise bunlar belirtilmediği için bu hakkını talep edebilir.

Bahsi gecen cumle de celişki var diye istifa dilekçesini gecersiz kılmaz. Burda calişki nerde onu da anlamış değilim. Yasal ve akiiten doğan hakları var ise bunları aldığını beyan ediyor. Kanuni yerine kaluni yazılması sehven bir yazım hatası oldugu için sorun olmaz.
Old 19-01-2009, 10:53   #8
av.knel

Yanıtlarınız için teşekkürler!

Bahsi geçen istifa dilekçesini yerel mahkeme kabul etmedi. Kıdem ve ihbar tazminatına hükmetti.(Gerekçeli karar henüz açıklanmadı)
Old 19-01-2009, 11:00   #9
Av.Ufuk Bozoğlu

Hem istifa etme hem tüm kanuni haklarını alma çelişkilidir. Bu sebeple tazminatlara hükmedilmiş olabileceğini düşünüyorum.

Saygılarımla,
Old 19-01-2009, 11:18   #10
Engin Özoğul

Bence içerik olarak bir sıkıntı yok. Çalışma süresi içindeki haklarını aldığını belirtmiş. Kıdem ve ihbar tazminatı ise feshe bağlı haklardandır. Yani çalışma süresi dolduktan sonra doğan haklardır.

Mahkeme belki de uzun süre bir işyerinde çalışan işçinin sebepsiz yere işten ayrılmasının hayatın olağan akışına aykırı olduğu gerekçesine dayanacak.

Sonuç olarak kararı hatalı buluyorum.
Old 19-01-2009, 16:19   #11
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.knel
"... işyerimden 01.01.2004 - 02.08.2007 tarihleri arasından çalışmış bulunmaktayım. Söz konusu çalışma surem içirsinde dogan Tüm kaluni ve akdi haklarımı aldım. İşyerinizden şahsi gerekimle ve kendi istem ve rizamla her hangi baskı almadım 02.08.2007 tarihinde ayrılmak istiyorum gerekli işlemlerin yapılmasını arz ederim" imza. (Not: Noktası virgülüne kadar aynen yazılmıştır)

..

Bence mahkeme hakimi, metinde bulunan "kaluni"kelimesinden dolayı işçi lehine karar vermiştir.

Çünkü "kanuni" kelimesini bile düzgün yazamayan işçi, o muhteşem metni yazıp, sonunu da "arz" ederek bağlayamaz. Dikte ettirdikleri belli. Hayatın olağan akışına aykırı.
Old 19-01-2009, 16:27   #12
av.knel

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Bence mahkeme hakimi, metinde bulunan "kaluni"kelimesinden dolayı işçi lehine karar vermiştir.

Çünkü "kanuni" kelimesini bile düzgün yazamayan işçi, o muhteşem metni yazıp, sonunu da "arz" ederek bağlayamaz. Dikte ettirdikleri belli. Hayatın olağan akışına aykırı.

Suat bey bir işveren vekili olarak tespitlerinize katılıyorum. Yerel mahkemede büyük ihtimalle işçinin bilgisiz, kandırılabilir olduğunu düşünerek bu doğru kararı verdi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi