Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Özel hastane hamile hakları

Yanıt
Old 20-02-2012, 12:31   #1
Konuk

Soru Özel hastane hamile hakları

SGK ile anlaşmalı özel bir hastanede eşimi muayneye götürüyorum eşim 4 aylk hamile ve her gittiğimizde 22 tl muayne ücreti alıyorlar. detaylı fatura istediğimde ise sadece 10 tl'lik fatura veriyorlar kalan 12 tl devlete gittiği için ona fatura kesemiyorlarmış

Aşağıdaki yasaya göre hiç bir ücret talep etmemesi lazım değil mi? bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.

Normal bir SGK’lı vatandaş hastaneye gittiğinde adını ve soyadını ve TC kimlik numarasını söyler, hastane görevlisi de SGK ana bilgisayarına bu kişiyi tedavi edersek parasını SGK verecek mi diye SGK aktivasyon sistemi üzerinden (provizyon) muayene ön izni alırlar. Sonrasında iş bitince de yine SGK ana bilgisayarı üzerinden SGK’ya e-fatura gönderirler. Ancak, hastaneye gelen kişi hamilelik sebebiyle muayene ve tedavi olmak istiyor ama SGK ana bilgisayarı üzerinde kayıtlı değilse bu kere hastane yukarıdaki 5510/63 ve 67 inci maddeleri gereğince hamile kadını hamilelik sebebiyle gerekli işlemleri yapacak ve işlem sonrasında SGK’ya el ile doldurulmuş fatura kesmek ve ekine de hamile olduğunu ve hamilelik sebebiyle işlem yapıldığını belirten rapor eklemek zorundalar, yoksa SGK bu parayı hastaneye ödemez.
Old 25-02-2012, 11:44   #2
Mesut ÇETİN

Alıntı:
Yazan Konuk
SGK ile anlaşmalı özel bir hastanede eşimi muayneye götürüyorum eşim 4 aylk hamile ve her gittiğimizde 22 tl muayne ücreti alıyorlar. detaylı fatura istediğimde ise sadece 10 tl'lik fatura veriyorlar kalan 12 tl devlete gittiği için ona fatura kesemiyorlarmış

Aşağıdaki yasaya göre hiç bir ücret talep etmemesi lazım değil mi? bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.

Normal bir SGK’lı vatandaş hastaneye gittiğinde adını ve soyadını ve TC kimlik numarasını söyler, hastane görevlisi de SGK ana bilgisayarına bu kişiyi tedavi edersek parasını SGK verecek mi diye SGK aktivasyon sistemi üzerinden (provizyon) muayene ön izni alırlar. Sonrasında iş bitince de yine SGK ana bilgisayarı üzerinden SGK’ya e-fatura gönderirler. Ancak, hastaneye gelen kişi hamilelik sebebiyle muayene ve tedavi olmak istiyor ama SGK ana bilgisayarı üzerinde kayıtlı değilse bu kere hastane yukarıdaki 5510/63 ve 67 inci maddeleri gereğince hamile kadını hamilelik sebebiyle gerekli işlemleri yapacak ve işlem sonrasında SGK’ya el ile doldurulmuş fatura kesmek ve ekine de hamile olduğunu ve hamilelik sebebiyle işlem yapıldığını belirten rapor eklemek zorundalar, yoksa SGK bu parayı hastaneye ödemez.

----------------------------------------------------

Sayın KONUK,

Eşinizin hamileliği ile ilgili olarak oturduğunuz mahallenizde size bakmakla yükümlü olan Aile Hekimine başvurabilirsiniz.Ayrıca Aile hekiminizin bulunduğu toplum sağlık merkezlerinde veya yine size en yakın Ana Çocuk Sağlığı Merkezlerinde'de gerek hamilelik döneminde olsun,gerekse doğumdan sonra olsun anne ve çocuk sağlık yönünden takip edilir.Kontrolleri aşıları yapılır.
SGK'lı olduğunuz için herhangi bir devlet hastanesi,Üniversite Hastanesi veya SGK ile anlaşması olan herhangi bir özel hastaneye de başvurup muayene ve doğumu yaptırabilirsiniz.
Yalnız kademeli olarak gittiğiniz yerlerin statüsüne ve anlaşmasına göre sizden muayene ücreti alınır.İlaç yazılmış ise ilaç katılım payı,reçete başı ücret ve muayene ücreti eczanede ilaç alırken sizden tahsil edilir.Bu miktar zaten TC numaranızı girildiğinde ekranda ayrıntısı ile görülecektir.
SGK'nın kestiği muayene ücretinin dışında yukarda bahsettiğim gibi statüsüne göre,özel hastaneler,üniversite hastanelerinde muayene ücreti biraz daha yüksek olabilir.SGK'nın eczaneler vasıtasıyla sizden tahsil ettiği ücretin dışında bu hastaneleri tercih etmiş iseniz aradaki farkı orada nakit veya kredi kartı ile sizden taleb edilecektir.
Yalnız SGK sürekli yeni genelgeler yayınlamakta ve tarifelerde bazı değişiklikler yapabilmektedir.
Benim önerim Toplum Sağlığı Merkezinizdeki size bakmakla yükümlü olan doktorunuzun önerileri doğrultusunda eşinizin hamilelik sürecinizi izlemek yerinde olur.
Ama özel bir hastaneyi tercih etmek isterseniz elbette bunun bazı farklarını üstlenmek zorunda kalırsınız.
Acil şifalar dileklerimle.
Ecz.Mesut ÇETİN
Old 06-03-2012, 09:54   #3
özlm

Varsayılan hamılelık

tamada sız uzun uzun ıyı yazmışsınız.devlet bızden 12lıra katılım payı alıyormu almuyormu.
sız bunu söyleyın.10lırayı hastane alıyor.12lırayı devlete neden ödüyorum ben.zaten sıgorta prımı öduyorum.ordan para alıyor.bırde bu 12lıra ne oluyor.
Old 11-03-2012, 00:54   #4
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan özlm
tamada sız uzun uzun ıyı yazmışsınız.devlet bızden 12lıra katılım payı alıyormu almuyormu.
sız bunu söyleyın.10lırayı hastane alıyor.12lırayı devlete neden ödüyorum ben.zaten sıgorta prımı öduyorum.ordan para alıyor.bırde bu 12lıra ne oluyor.

Sayın Konuk,
Kısaca yazalım, devlet sizden kendisine bağlı hastanelerden muayene ve tetkik farkı adı altında fark almaz. Ancak reçete edilen ilaç varsa, eczaneler uzman muayene farkı olarak ücret alır.

Sizin sigorta ödemeniz, ya da emekli sandığı ya da başka bir kurumdan olmanız sonucu değiştirmez. Bu fark yalnızca sizin başvuruda bulunduğunuz hastanenin farkıdır.

Ayrıca, bu fark dışında size hastanede, yanlış teşhis, yanlış tedavi, kötü muamele, ya da etik dışı bir davranış varsa hasta haklarından söz edebiliriz, bunun dışında ödemeler konusunda yalnızca kuralları söyleyebiliriz.

Kolay gelsin.
Old 13-03-2012, 16:57   #5
konuk

Önemli özel hastanelerin aldığı para ve düzenledikleri fatura tutarsızlığı

merhaba bende bu konudan şikayetçiyim 5 aylık hamileyim. bu yasanın çıktığınıda televizyon haberlerinde yetkili bir kişinin kesinlikle kontroller bedava ücret ödemeyin ödediğiniz takdirde ayrıntılı fatura isteyin bu faturayla şikayet edildiğinde özel hastane 6bin tl ceza ödüyomuş fakat gittiğim özel hastane fatura vermedi 25 tl aldı fatura veremem öyle bir bilgi gelmedi dedi,takii fişte istemeden verilmiyor hiç bir hastaya..
hastane deyiştirdir başka bir hastanede 30 tl aldı fatura istediğimizde verdiğim para üzerinden deilde 12 tl sini fatura gönderdii ama ben 30 tl verdimm verdiğim paranın karşılığını neden alamıyoruzz ayrıca sigortalı olduğum içinde bi 12 tl sigortamdan kesiliyor. toplamda 42 tl veriyoruz fatura 12 tl kesiliyor ve böylece şikayette etsek birşey tutturamayız.bu tam anlamıyla bir saçmalık varsa böyle bir yasa buna gerekli kontrollerle özel hastaneler kontrol edilmeli uymayanlar cezasını çekmeli devletin çıkartığı yasaya uymamakta nedemekk oluyor hala şaşkınlık içerisindeyiz?
Old 28-03-2012, 17:21   #6
hukuksever_dr

Varsayılan Özel Hastaneler Ek Muayene Ücreti Talep Edebilir; Kontrol 10 gün içinde Ücretsizdir

Sayın Konuk;
Özel hastaneler hastalarda önce 12TL SGK katılım payı tahsil ederler, bu para SGK'ya gider ve bu paranın faturasını hastaneden isteyemezsiniz, çünkü adı üstünde tahsil edilen bu miktar SGK adına alınıyor. Teknik olarak para SGK'nın kasasına gittiği için faturanızı SGK'dan isteyebilirsiniz. Bu 12TL haricinde hastaneler sınıflarına göre belli bir yüzde oranında ek muayene ücreti alabilirler. Bu oran hastanelerin sınıflandırmada aldığı derece ne kadar yüksekse oranda o kadar yüksek olmaktadır. Yakın tarihte bu oranda da SGK artış yaptı ve hastaneler daha fazla muayene farkı isteyebilecekler.
Bunun haricinde yazılan yorumda kontrollerde ücret alınıyor denmektedir. Yanlış anlaşılan şey şu. Hasta 10 gün içerisinde kontrole giderse ücret alınmaz. 10 günü aşan sürede hastanenin kontrol hakkı dolduğu için yeni bir muayene kaydı, ek 12TL SGK katkı payı alma ve ek muayene farkı alma hakkı vardır. Örnek olarak şeker hastası teşhisi konan bir hasta verilen tedavinin takibi için doktor tarafından "1 ay sonra kotrole gelin" diye tekrar çağrılması kontrol değil yeni bir muayenedir. Bu tür sorunlar ile özel hastanede çalışan bir doktor olarak sık karşılaşmaktayız. Hastaya bir kere teşhis koymakla ölene kadar onu ücretsiz :-) kontrol edeceğimiz gibi algılayan hastalarımız dahi olmaktadır.
Üstteki yazıda konuğumuz hamileyse aylık kontrollerine gittiğinde aslında kontrol değil yeni bir muayene olmaya gitmektedir. Lütfen doktorların emeğine saygı gösterelim, aldığımız hizmetin bir karşılığı olmalıdır.
Old 07-04-2012, 10:03   #7
Konuk

Varsayılan özel hastaneler konrollerden ücret alınması

Merhabarlar,
Özel bir Tıp Merkezi olarak geçen bir polikliniğin kadın doğum bölümünde doktor hastasını her gün bile çağırsa her seferinde Muayene ücreti alıyorlar. kendilerine sorduğumda sadece kadın doğum bölümünde böyle bir uygulamalarının oldğunu belirttiler. bu uygulamada hasta durumuna göre haftada 2 defa , ya da hergün polikliniğe çağırılıyor ve her seferinde ücret alınıyor (35 tl ) ve fiş veriyorlar.
Bildiğim kadarı ile 10 günlük süre içerisinde aynı doktor için alınan randevularda ücret talep edilemiyor ancak Kadın Doğum bölümleri için özel bir durum var mı?
yoksa şikayet mi etmek gerekir?
Old 28-11-2012, 13:09   #8
Konuk

Varsayılan analık sigortası

merhaba ben altı buçuk aylık hamileyim özel hastaneye gidiyorum ve suanda sigortam bitti hiçbir şekilde sskdan yaralanamıyorum ücretli olarak gidiyorum hastaneye fakat suanda yasalara göre analık hakkı sigortası diye birşey varmış hastaneye gittigimde analık hakkından yararlanmak istiyorum dediğime sadece 27 tl muayane ücteri ödüyormuşuz bunu bana gittigim hastanede söyledi fakat ben baglı oldugum ssk gittim böyle birşey oldugunu fakat daha sonradan borç çıkabilicegini söylediler ne yapmam gerekiyor bilgi alabilirmiyim.
Old 07-12-2012, 00:11   #9
Nur Deniz

Alıntı:
506 sayılı Yasa gereği, sigortalı kadının veya sigortalı erkeğin sigortalı olmayan eşinin analık hallerine ilişkin sağlık yardımları yapılmaktadır. Analık sigortasından sağlanan yardımlar;

Gebelik muayenesinin yaptırılması ve gerekli sağlık yardımlarının sağlanması,
Doğumda gerekli sağlık yardımlarının sağlanması,
Emzirme yardım parası verilmesi,
Sigortalı kadının doğumdan önce ve sonra işinden kaldığı günler için ödenek verilmesi,
Analık hali sebebiyle gerekirse yurt içinde başka bir yere gönderilmesi
şeklinde belirlenmiş durumdadır.

Sayın katılımcı, analık sigortası kapsamında, sgk ile anlaşmalı bütün devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri hatta özel hastanelerde yukarıdaki işlemleri yaptırabilirsiniz.

Ancak özel hastanelerin SGK ile anlaşması varsa bile sizden katkı payı talep etme hakkına sahiptirler. Size verilen yanıt bu katkı payı kapsamındadır. Katkı payını muayenede belirtilen düzeyde ödediğiniz sürece adınıza ayrıca ödeme gelemez.

Saygılarımla.
Old 09-04-2013, 22:23   #10
Konuk

Rahatsiz doğum

ben 38 haftalık hamileyim gittiğim özel hastanede doğum ücreti 580tl hamilelere doğumun ücretsiz olduğunu duydum ve sosyal güvencemizde var benim bu parayı ödemem gerekiyormu lütfen cevap yazınız tesekkürler
Old 10-04-2013, 10:09   #11
üye7160

Sayın konuk,

Analık sigortası kapsamında Sayın Nurdeniz'in yukarıda paylaştığı şekilde özel hastanelerde tedavi olabilirsiniz.

Ancak özel hastanede kendi rızanız ile doğum yapmayı istemeniz bu kapsamın dışındadır.Özel hastanelerde ücretsiz alabileceğiniz sağlık hizmetleri sadece acil haller için geçerlidir.
Bu nedenle ,yalnızca doğum başladığında acil olarak özel hastaneye başvurursanız sizden doğum ücreti talep edilemez.Doğum süreci acil hallerden kabul edilmektedir.Yine yeni doğan bakım ve küvöz hizmeti de ücretlendirme dışıdır.
Bu hususlar dışında kalan sağlık hizmeti taleplerinize ilişkin ücretler; SGK anlaşması var ise belirlenen katkı payları oranında,yok ise özel hastane tarifesi oranında sizden talep edilecektir.
Old 10-09-2013, 20:56   #12
Konuk

Suan hala bu yasa gecerli degil mi sskmiz yok 1 ay once devlet hastanesine gidip üçlü test yaptirdim birakin uclu test ve muayene parasini ultrasona girdigim icin bile ekstra ucret odedim sonuçta üçlü test sadece hamile lere yapılan bir işlem o zanan gebekere muayene ve tetkiklerin ucretsiz oldugunu bilmiyordum bu islemlere toplamda 70 tl civari odeme yaptım devlet boyleyse ozel nasil kimbilir ne yapabilirim bundan sora pazartesi yine devlet hastanesinde randevum var hic odememe yapmamak icin ben hamileyim ve analik hakkim var demem yeterli mi yine uçuk rakamlar odememeknicin
Old 24-07-2015, 23:18   #13
Konuk

Varsayılan eşim 8 aylık hamile

eşim sekiz aylık hamile yaşıda küçük resmi nikah yapıldıktan sonra kendisi doğum yapacaktır özel hastanede doğum yaptırmak istiyoruz fakat benim sigortam yok bu durumda hastaneye ne kadar ücret öderiz ?
Old 21-09-2015, 16:08   #14
Konuk

Varsayılan Sut, 5510 Sayili Kanuna Aykiri

Sigortalıyım ve eşim çalışmıyor, ayrıca hamile.

5110 sayılı kanunun 15. maddesi ANALIK HALİ ni tanımlamış,
finansmanı sağlanan hizmetleri içeren 63. maddede analık hali belirtilmiş,

katılım payı alınacak kişileri açıklayan madde 68 de analık hali belirtilmemiştir.

Ancak özel hastaneler, SGK finansmanını sağlamasına rağmen doğum ücreti talep etmektedirler. (Ödediğimiz muayene ücretleri de var)

Kanunu belirtince, SUT demektedirler: katılım payı alınmayacak hallerde analık hali belirtilmemiş, bu yüzden bu ücreti biz alabiliriz demektedirler. Oysaki katılım payı alınacak hallerde de analık hali belirtilmemiştir. Çok tezat bir durum vardır.

Yine mevzuata göre doğum acil hallerdendir.

Ayrıca Türkiye nin tanıdığı Dünya Sağlık Örgütü de der ki doğum acil hallerdendir.

Türkiye de acil hastalardan ücret talep edilemez.

Kaldı ki özel hastaneler analık haline ilişkin haller 5510 sayılı kanunda belirtilmişken, analık haliyle ilgili hiçbir açıklaması olmayan kıytırık bir tebliğe dayanarak doğum ücreti talep etmektedirler. SUT 5510 sayılı kanuna aykırıdır.

Geçen yıl eşim özel hastanede doğum yaptı; 750 lira para aldılar. Detaylı fatura aldım ve hastaneye zaten SGK nın size ödediği bu ücreti benden alamazsınız, ya parayı iade edin ya da sizi SGK ya şikayet edeceğim dedim. Yoğun itirazlarım ve açıklamalarım sonucu paranın 700 liralık kısmını bana iade ettiler.
Şimdi eşim ikinci doğumunu yapacak ve düzenli olarak gittiğimiz bir özel hastane bizden 400 lira doğum ücreti talep edeceğini belirtiyor.
Yine aynı şeyleri yaşamak istemiyoruz.

1) Zaten SGK bu doğum ücretini hastaneye ödemiyor mu ? Biz neden ikinci bir kez hastaneye bu ücreti ödüyoruz, ödemek zorunda mıyız ?

2) Analık hali süresince yapılan muayenelere ilişkin ücret ödemek zorunda mıyız, zaten bu ücreti özel hastaneler SGK dan tahsil etmiyor mu ?

Bilgi verirseniz memnun oluruz.
Old 20-12-2016, 19:55   #15
Konuk

Merhaba ben sgklikyim ve özel hastanede muane oluyorum ama 62 tl ile muane oluyorum analık hakkında bunu 12 tlye indirebiliyormuyuz
Old 21-12-2016, 00:37   #16
Dr.DOGRAMACI

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba ben sgklikyim ve özel hastanede muane oluyorum ama 62 tl ile muane oluyorum analık hakkında bunu 12 tlye indirebiliyormuyuz

Merhaba Sn Konuk,

Analık hali veya hamilelik, katılım payında indirim sebebi değildir.
Hamilelik veya analık halinde, normal hastalara uygulanan ücret tarifesi uygulanır.

Saygılarımla..
Old 04-04-2017, 17:54   #17
Hlkatk

Ben askeri bir personelim temmuz ayinda tayin sebebiyle bulundugum ilden atamam var ve ayni zamanda esim hamile ve cocugumuzda temmuz ayinda dogacak yani ikisi ayni zamanda olacak ben esimin baskent uni hastanesinde dogum yapmasini istiyorum ama baskent hastanesi belli bir aydan sonraki hastalari kbul etmjyormus konuyla ilgili ne yapabilirim
Old 11-10-2017, 19:32   #18
Konuk

Varsayılan Hastane yat ücreti

Eşim özel bir hastaneye hamilelikle ilgili tedavi için gitti düşük tehlikesi nedeniyle hastaneye yatırdılar 1 gecelik yatması için talep ettikleri ücret 400 Tl bu rakam bana çok uçuk geldi kaç gün kalıcağı belli değil bukadar ücret talep etmesi çok anormal değil yardımcı olurmusunuz
Old 23-11-2017, 13:42   #19
Konuk

Varsayılan Ozel hastane fiyatlarinda bir standart yok mu?

Merhaba, 39 haftalik hamileyim ve her hafta duzenli olarak nst'ye girmem gerekiyor. Ozel saglik sigortam var fakat limiti doldu. Doktorumunda oldugu x hastanesinde NST ucreti 340TL. Bu cok yuksek geldigi icin disarida yaptirip doktorumuza getirelim dedik. y hastanesinde 65 TL, z Hastanesinde 45 TL, xx Hastanesinde 95TL. Bu faiş rakam icin sikayette bulunabilecegim bir kurum yokmudur?
Old 28-04-2018, 11:03   #20
Konuk

Varsayılan yardimci olurmusunuz

Eşimle yeni resmi nikah kıydık ve eşim 6 haftalik hamile ve ben çalışıyorum sigortam yok yeni kimlikleride çıkaramadım daha ne yapmam lazım aile hekimi kadın doğum doktoruna gitmeniz lazım dedi elim kolum bağlı ne yapabilirim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi