Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşin evde kalma durumu

Konuyu Kilitleyin
Old 08-12-2016, 12:18   #1
Konuk

Varsayılan eşin evde kalma durumu

merhaba, 6 ay kadar önce şiddetli geçimsizlikten açılan boşanma davam,boşanmalarına diye sonuçlandı. Ben kararı temyiz ettim.Sonucu bekliyorum.Mahkeme sırasında oturduğumuz ev bana tahsis edilmişti. Hala bu evde yaşıyorum. Tapuya şerhde koydurdum.Çocuğumuz yok. Ben çalışıyor olduğum için nafakada bağlanmadı. Boşanma sebebimizde ef püf sebeblerin geçimsizliğe yol açmasıymış kişisel anlaşmazlık vs. gibi..
Her neyse Eşim davayı açar açmaz evden gitmişti. O gideli tam 2 yıl oldu. Şimdi de 3 ay önce yurtdışına yerleştiğini öğrendim.
2 yıldır yalnız yaşadığım bu evde çok yalnızlık çektim. Ve 1,5 ay kadar önce, annemin evinde iki çocuğuyla yaşayan ablamı, yeğenlerimle beraber evime aldım. Eniştem ise oturduğum bu semtte bir ev tutmuş ve annemin evinden artık ayrılcaklarını söyleyip yeni tuttuğu evin tadilatını yapıyordu. Bu sırada okullarda açıldığından yeğenlerim zor durumda kalmasınlar diye benim yanıma taşınmalarını istedim.Ablam ve çocukları evleri hazır olunca gitceklerdi. Eniştem bir aya kadar hallederim demişti ama sonra bitakım bahaneler üretip ablama küstü, ayrılcam demeye başladı.

Ne var ki, benim ablam ve çocuklarıyla evimde oturdam bazı komşularımı rahatsız etmiş hiç sebepsiz. Çekememezlikten olduğunu düşünüyorum. Ve bu komşularım, eşime ve onun ailesine, benim evde ablam ve yeğenlerimle yaşadığımı haber vermişler. Ve bizlerden şikayetçi olmuşlar. Yok efendim ablam niye temizlik yapıyormuş yok efendim çocuklar ses yapıyormuş vs. Bunların hepsi uydurma zaten çocuklar tüm gün okulda akşamda ödevlerini yapıp erkenden yatıyorlar. Bizim kimseye bir zararımız yok ama kıskançlık işte...Burda ahlak dışı herhangi bişi yaşanmıyor. Eniştemi bile hiçbir zaman evime almadım zati hoşlanmam kendisinden sorumsuz biridir.
Eşimin ailesi avukatlarına söylemiş. Avukatlarıda beni arayarak bu evin yalnızca bana tahsis edildiğini ailemin gelip benimle kalamıycağını, bu eve yerleşmelerinin yasak olduğunu hakkımda yasal süreç başlatcaklarını söyledi. Ben durumun geçici olduğunu yakında gitceklerini söyledim ama şu anda eniştemin tutumu sebebiyle gitcek bi evleri yok. Tabii annenin evine geri dönsünler o zaman diyorlar. Ama nasıl dönsünler, ev tutuldu zannederek okul kayıtlarını bu semte aldılar. Şimdi okullarının kaydını yeniden değiştirmeleri hem çocukların psikolojisi için çok zor olucak. Ben istiyorum ki okul kapanana kadar benimle kalsınlar. Belki o esnada eniştem durumunu toparlar ya da bi ev hazırlar, giderler. Artık o da olmazsa okul kapanınca annemin evine geri dönerler. Bu kadar bir süre için ablam ve çocukları benimle kalamazlar mı ? Bu gerçekten yasak mı ? Bana yasal süreç dedikleri nedir ? Ne yapabilirler ? Evimde nasıl yaşayacağıma onlar mı karar verecek ? Ailemin buraya temelli yerleştiğini iddia ediyorlar. Yukarda da yazdığım gibi 2 yıl yalnız yaşadım. Ailem evimi istila etcek olsaydı eşim gideli 2 yıl olmuş çoktan gelip yerleşirlerdi..Ama şu an zaruri bir durum sözkonusu. Böyle bi durumda benim aileme yardımcı olmamın ne sakıncası var.? Sen git o zaman ailenle annenin evinde yaşa diyerek sürekli satışıyorlar. Ben annemin evine bazı özel nedenlerden dolayı dönmek istemiyorum. Zira benim işyerim oturduğum eve yakın. neden gideyim. Hem daha kararı temyiz edeli 4 ay oldu. Gittiği yere kadar oturmak istiyorum. Benim ne gibi haklarım var. Yani dedikleri yasal süreci başlatcak olurlarsa ben ne yapmalıyım. ?
Ayrıca eşimin annesi mesaj atarak, kızları olan görümcemde facebooktan bana yine uzun uzun mesajlar yazarak çok çirkin kelimelerle hakaret ettiler, Onurumu, gururumu rencide ettikleri gibi aşağladılar. Daha önce sırf bana yönelikti bu tutumları. Şimdi anneme ablama enişteme de bu kötü sözleri sarfettiler ( Açgözlüler, Soyguncular, Çingene, Arsızlar, Utanmazlar, Seviyesizsin...vs. gibi ) Görümcemin bana yazdığı mesajlar aynı anda kalp hastası olan abimede gidiyor. O da okudu bunları. Aynı mesajlar ablamın cep telefonuna da gönderilmiş. Görümcem facebooktaki paylaşımlarıma bile müdahale ediyor. Eşimle bir resmimizi paylaşmıştım onu silmezsen seni facebooktaki tüm arkadaşlarına anlatır rezil ederim diye tehdit bile etti. Bana böyle davranmaya hakları var mı ? Onları şikayet etmelimiyim ? Komşularım eskisi gibi evime gelip yiyip içemedikleri için ablam ve çocuklarının yanıma yerleşmesinden rahatsız ve en önemsiz sebepleri bahane ederekten bana sataşmaya çalışıyorlar. Yok efendim gece uyanıp neden tuvalete gidipte sifonu çekmişiz ! hayretler içindeyim. Davam sürerken tanıklık etmelerini istemiştim. Kabul etmediler yine bile onlara küsmedim hep evimde ağırladım. Ama bana yıllarca dedikodudan başka bişi vermediler. Şimdi bende ablamın gelişiyle onlara mesafe koyuncu delirdiler.Eşime ve ailesine ulaşıp hiç olmayan bahanelerle onları bana kışkırtıyorlar..Ben davanın reddini istemiştim. Boşanmayı kabul etmeyişliğim herkese dert oldu. Komşularım bile neden kocamın ayrılmayı kabul etmiyorum diye gelip bana saldırmadığını öldürmediğini ? eşimin ailesinin neden gelip kapıma dayanıp bana sataşmadığını niye bir olay çıkmadığını bu zamana kadar diye merak edip soruyorlar. İşte halim bu..İnsanlar olay çıksa huzur bulcaklar. Bu durumda bu komşularımla ilgili ne yapmamı önerirsiniz ?
Eşim dava açtığı sırada çok bunalmıştım. O zamanlar bu birkaç komşumun Güleryüzlerine aldanıp onlara eşim ve ailesiyle ilgili, bana yaptıklarıyla ilgili bazı şeyler anlatmıştım. Şimdi görümcemin yazdığı mesajlardan anlıyorum ki ,komşularıma 3 yıl önce anlattığım bu mevzuları bile kaynanama kızına eşime hep haber vermişler. Eşim ve ailesi benim bu anlattıklarımı -ki çok özel ve önemli şeyler değil
- ayrı bir dava konusu edebilirler mi ? Ya da eşim beni kusurlu gösterip tazminat istemek adına komşuları da şahit ederse bu anlattığım bikaç bişi yüzünden beni sorumlu tutarlar mı ? Kusurabakmayın çok uzun yazdım. Çok teşekkür eder iyi günler dilerim. Sağolun, varolun...
Old 08-12-2016, 20:48   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Evin maliki olan Eşiniz, ablanız ve çocuklarına karşı tahliye/ el atmanın önlenmesi davası açabilir. Hukuki süreç dedikleri bu davadır. Yoksa ablanız ve çocuklarının sizle kalması bir suç teşkil etmez. Evde kalma hakkı dava kesinleşene kadar size verilmiş durumda; sizin kalmasına izin verdiğiniz aile yakınlarınızın sizinle birlikte geçici kalmasında sakınca olduğunu sanmıyorum.
Karşı taraf, abla ve iki çocuğun kalmasına muvafakatımız yoktur diye önce bir ihtarname çekebilir ve ardından hukuk mahkemesinde dava açabilirler. Mahkeme iddianın haklı olduğuna karar verirse verilecek mahkeme kararı ile ablanız ve iki çocuğun evi terk etmesi sağlanmaya çalışılacaktır. Ancak bu da uzun bir yargılama sürecini gerektirecektir. Kişilerin misafir olduklarını ve geçici olarak yanınızda kaldıklarını yalnız kalmaktan korktuğunuz ve ev işlerinde yardımcı olduğu için yanınızda olduklarını beyan edebilirsiniz. Belirttiğim gibi bu dava sonuçlanana kadar boşanma davası Yargıtaydan anca gelir.
Mahkeme kararı olmadan kimse evden kimseyi zorla çıkaramaz eve zorla giremez.

Eşinizin abla ve annesinin hakaret, tehdit içeren söylemleri, yazıları vs.. için Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Facebook çıktılarını ve varsa tanıklarınızı şikayet dilekçenizde belirtin.
Alıntı:
Şimdi görümcemin yazdığı mesajlardan anlıyorum ki ,komşularıma 3 yıl önce anlattığım bu mevzuları bile kaynanama kızına eşime hep haber vermişler. Eşim ve ailesi benim bu anlattıklarımı -ki çok özel ve önemli şeyler değil
- ayrı bir dava konusu edebilirler mi ? Ya da eşim beni kusurlu gösterip tazminat istemek adına komşuları da şahit ederse bu anlattığım bikaç bişi yüzünden beni sorumlu tutarlar mı ?
Kendilerine karşı hakaret vs varsa manevi tazminat davasına konu edebilirler. Bu iddialarını tanıkla ispatlamaları gerekir vs..

Hukuki adımlarınızı mutlaka bir avukat ile birlikte atınız. Tarafınıza bir dava açılması halinde de olası iddia ve savunmalarınız ve sürecin yönetilmesi için bir avukattan doğrudan destek alınız.

Saygılar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi