Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Evlenme

Old 13-02-2002, 18:59   #1
ZEYNEP

Varsayılan Evlenme

Boşanmış kadının medeni kanuna göre 10 ay evlenememesi ile ilgili bir kanun olduğunu duydum. Bunun aslı varmı ve mantığı nedir anlayamadım. Bu konuda bana bilgi verirseniz minnetar olurum 2 ay önce 3 senedir ayrı yaşadığım eşimden boşandım ve yakın bir zamanda evlenmeyi düşünüyorum.
Yardımınız için şimdiden teşekkürler
Zeynep

25-08-2000 12:54:16
Old 13-02-2002, 19:00   #2
ASLI

Varsayılan YNT:EVLENME

evet duyduğunuz doğru. yasanın bekletme gerekçesi de kadın önceki evliliğinden hamile kalmışsa, bunun ortaya çıkmasını sağlamak, böylece doğacak çocuğun babasının kimliğini tesbit etmek. Örneğin kadın boşanmadan bir gün önce kocası ile bir şekilde cinsel ilişkiye girseydi ve ertesi gün boşanıp, bir ertesi gün de başkası ile evlenseydi, 9 ay sonra doğacak çocuğun babasının tesbit sorun olacaktı. her ne kadar günümüzde dna testleri vb. ile bunlar anlaşılabiliyorsa da, medeni kanunun çıkış tarihinin 1925 olduğunu düşünürseniz, o zaman için kanundaki bu yasağın mantığını anlayabilirsiniz. ancak bu süreyi beklemek istemeyenler için de çözüm var: mahkemeye başvurup hakimden izin alınabiliyor. (sibel can yapmıştı mesela)

25-08-2000 13:16:54
Old 13-02-2002, 19:01   #3
ZEYNEP

soruma hemen cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Bu durumda daha büyük bir sorunum var. Dediğim gibi 3 senedir eşimle boşanmamış olarak ayrı şehirlerde yaşıyoruz. En sonunda anlaşarak 1,5 ay önce boşandık ama bu sürede evlenmeyi düşündüğüm birinden bir bebek sahibi olacağım. şimdi evlenemiyoruz. Peki süre bitince evlenirsek çocuğumuzun babalığını nasıl alacak.
Benim hamile olmadığıma dair rapor almam da şu an mümkün değil. üstelik çocuk sahibi olmak ta istiyoruz. Bu durum bize ne gibi bir engel çıkarır?
Bunu aşmamız mümkün değilmi ?
Teşekkürler

26-08-2000 13:43:42
Old 13-02-2002, 19:02   #4
Aslı

"Tanıma" işlemi ile, çocuk evlilik dışı olsa dahi babasının nüfusuna geçirilebilir.

05-09-2000 22:52:06
Old 13-02-2002, 19:03   #5
seyyah

sayın zeynep,
mesajınızda 10 ay olarak belirttiğiniz ve uygulamada iddet olarak belirtilen süre 300 gündür. öncelikle bu yanlışlığı düzeltelim. eğer çocuk, evliliğinizin sona ermesinden itibaren 300 gün içerisinde doğacak ise bu takdirde yasal olarak babası boşandığınız eşiniz olacaktır. bu takdirde doğacak çocuğun asıl babası hemen onu tanıyıp babasının kendisi olduğunu ileri süremez. hatta evlenmeniz durumunda dahi babası ilişkide bulunduğunuz bu kişi olarak kabul edilemez. öncelikle doğacak çocuğunuzun yasal olarak babası olması iktiza eden eski eşiniz tarafından nesebinin reddi gerekir. eski eşiniz nesebi reddeder, hüküm kesinleşir, daha sonra asıl baba çocuğu tanıyabilir. eğer tanımak istemez ise eski eşinizin doğacak çocuğun nesebini reddine dair açacağı davanın onun lehine sonuçlanıp doğan çocuğun ondan olmadığına hükmedilir ve bu hüküm kesinleşir ise siz de doğacak çocuğunuzun asıl babası aleyhine babalık davası açabilirsiniz. bu davayı o hüküm kesinleştikten sonra 1 yıl içerisinde açmanız gerekir.

10-09-2000 01:55:25

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi