Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

mağdur / Kredili ev aldık hakkım var mı?/ nafaka olur mu?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-03-2011, 12:18   #1
nil06

Varsayılan mağdur / Kredili ev aldık hakkım var mı?/ nafaka olur mu?

iyi günler.14 yıllık evliyim 2 kızım var 12 ve 9 yaşlarında çalışmıyorum.evlendiğimden bu yana her türlü psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kaldım.fakat çocuklarımın ve benim hayatımız altüstolmasın düzen bozulmasın diye hep geçiştirdim üstünü örttüm .artık tahammül edemiyorum boşanma davası açmak istiyorum ancak haklarım neler bilmiyorum.eşimin üzerine kredi çekip bir ev aldık ancak henüz tapuyu almadık öncelikle tapuyu almadan yapabileceğim birşey var mı.yoksa onca yıl emek verdik nafakmızdan kısıp tasarruf ettik bir evimiz olsun diye boşanırsak ben evden hak talep edebilecek miyim çocuklarım bende kalır muhtemelen ne kadar nafaka alabirim ben çalışırsam nafakam kesilir mi. sonuçta tek hakkım nafakamı
Old 07-03-2011, 17:30   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Kredi ile evlilik birliği içinde alınan ev edinilmiş mal kapsamındadır. Boşanma davası açma tarihinize kadar ki ödemelerin yarı değeri üzerinde tasfiye payı alacağınız vardır.

Bu alacak hakkının mahkemece karara bağlanması için, ayrıca harç ödenerek açılmış mal tasfiyesi ve tazfiye payı talepli bir dava olması gerekir. Ve en geç boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 1 yıl içinde açılmalıdır.

Boşanma davası ile, maddi v emanevi tazminat isteme hakkınız da vardır. Maddi tazmunat boşanma halinde mevcut ve beklenen menfaatleriniz zarar gördüğünden, miras hakkından mahrim kalacağınızdan takdir edilir. Manevi tazmunat ise, şiddet gördüğünüz için kişilik haklarınız zarara uğramış durumdadır. Fiziksel ve pisikolojik şiddeti ispatlamanız halinde manevi tazminata hükmedilebilecektir.

Dava süresince çocuklarınız ve kendiniz için tedbir nafakası, boşanmaya karar verilip kesinleşmesi ile de iştirak ve yoksululuk nafakaları olarak devamını talep edebilirsiniz. Yine çocuklarınızın velayetlerini talep etmelisiniz.

Çalışmaya başlamanız halinde, eşiniz aldığınız yoksulluk nafakasının kaldırılması veya azaltılması için dava açabilir. Alınan asgari ücretin yoksulluğu ortadan kaldırmaya yeterli miktar olmadığı kabul edilmektedir.

Nafaka ve tazminatların miktardları eşinizin gerçek geliri ve mal varlığı ile ilgili olacaktır.

Nafaka ödememek SUÇTUR. Ancak bunun için öncelikle hükmedilen nafakalar için icra takibi yapmanız gerekmektedir. Rağmen ödenmezse icra mahkemesinde dava açılır.

Sayın Katılımcı

Davanızın açılması ve ispatında ve nafakaların tahsili aşamalarında avukat desteğini doğrudan almınız yararınızadır. Haklarınız çok çeşitlidir.

Maddi durumunuzun avukatlık ücreti ödemeye elverişli olmadığını kanıtlamanız halinde tarafınıza bulunduğunuz yer barosunca ücretsiz avukatlık hizmeti sağlanacaktır. Yazılı olarak başvurunuz.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi