Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

itiraz

Yanıt
Old 30-03-2009, 10:28   #1
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Varsayılan itiraz

Merhaba,Ceza dosyasında sanıklar vekiliyim.

Müvekkil biri hakkında 1 yıl 4 ay hapis cezası verilip hümün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.Diğeri hakkında ise yine aynı cezayla birlikte 3.000,00 TL SI adli para cezası verildi.

Bu durumda temyiz mi itiraz etmem gerekiyor?

Teşekkür ederim...Saygılarımla
Old 30-03-2009, 10:32   #2
miss_lawyer

Sn Mdeslektaşım, hükmün açıklanmasının ertelenmesinde itiraz etmek gereklidir.Kolay gelsin.
Old 30-03-2009, 10:34   #3
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan miss_lawyer
Sn Mdeslektaşım, hükmün açıklanmasının ertelenmesinde itiraz etmek gereklidir.Kolay gelsin.
Adli para cezası da olunca karıştırdım.Bu durmda adli para cezasını da ağır ceza mahkemesi değerlendirecek.

Çok teşekkürler...
Old 30-03-2009, 10:38   #4
miss_lawyer

adli para cezasının kesinlik sınırı 2.000 TL sanırım, sizin olayınızda 3.000 TL olduğuna göre bu yönden temyizi kabildir.Hükmün açıklanmasının geri bırakılması da itiraz ile yapılır (yani biri temyiz diğeri itiraz olmak üzere ayrı ayrı yerlere başvurulmalıdır)
Old 30-03-2009, 10:49   #5
Av.Mehmet_Ali

Daire:CGK
Tarih
:2007
Esas No:2007-1-183 E
Karar No:2007-190
Kaynak:UYAP MEVZUAT
İlgili Maddeler:5271 S.LI CMK 231
İlgili Kavramlar:Hükmün açıklanmasının geri bırakılması gerek 5395 sayılı Çocuk Koruma Yasası'nın önceki biçimiyle 23. maddesinin 7. fıkrası gerekse 5271 sayılı Yasanın 231. maddesinin 12. fıkrası gereği itiraza tabidir.Birlikte sürdürülen yargılama sonunda verilen kararlardan bir kısmının hüküm niteliğinde olması ve temyize tabi olması ,diğer suç nedeniyle verilen itirazı mümkün bir kararın temyiz yasa yoluyla Yargıtay tarafından incelenmesini gerektirmez.Salt mahkemenin saptadığı bu cezaya bakılarak, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararının CYY'nın 223. maddesinde belirtilen nitelikte bir hüküm olduğu, dolayısıyla bu tür bir karara karşı temyiz yasa yoluna başvurulabileceği söylenemez. Zira, hükmün açıklanmasının geri bırakılması, kurulan hükmün sanık hakkında hukuki bir sonuç doğurmamasını ifade etmektedir. Henüz tümüyle bitmeyen yargılama sürecinin sonraki aşamaları da dikkate alındığında, bu kararın uyuşmazlığı nihai biçimde çözen nitelikteki kararlardan olmadığı anlaşılmaktadır. Sanık, bu süre içinde kasıtlı bir suç işlemez ve öngörülen denetimli serbestlik tedbirine uygun davranırsa, hakkındaki davanın düşürülmesine karar verilecek, kasıtlı suç işler veya tedbirlere aykırı davranırsa hakkındaki hüküm aynen veya gerektiğinde değiştirilerek açıklanacaktır. İşte bu aşamadan sonra verilecek ve uyuşmazlığı nihai biçimde çözecek olan düşme veya mahkûmiyet kararları hüküm niteliğinde olup, bu hükümlere karşı, adli para cezası yönünden yasada öngörülen kesinlik sınırı ayrık tutulmak şartıyla, temyiz yasa yoluna başvurulması olanaklı hale gelecektir.
Old 30-03-2009, 10:57   #6
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Çok teşekkür ederim.Sanıklardan biri hakkında basit yaralamadan 3.000,00TL adli para cezası verilmişti.Hürriyeti tahditten de 1 yıl 4 ay hapis cezası verilmişti.Kendisine yardım eden diğer sanık için de 1 yıl 4 ay hapis verildi.Hükmün açıklanmasının ger bırakılmasına karar verildi daha sonrada.

Zamanım kısıtlı olduğu için telaşlandım.Umarım doğru anlamışımdır.O zaman adli para cezası alan sanık için temyiz yoluna başvuracağım.

İtiraz etmeyi düşünmüyorum...Sanıkların aleyhine olabileceğini düşünüyorum.Bilgi ve görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Old 30-03-2009, 11:19   #7
av_fguz

Haklısınız zaten hükmün açıklanması ve geri bırakılması durumu sizin için avantajlı ama ben de olsam sadece para cezası yönünden temyiz ederdim.
Old 30-03-2009, 18:27   #8
justicewarior

Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ağır ceza mahkemesine itiraz etmeniz gereklidir........
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi