Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

avukatın özel kanalda hukuk programı yapması avukatlıkla bağdaşmayan iş sayılırmı?

Yanıt
Old 07-12-2009, 09:19   #1
GECE

Varsayılan avukatın özel kanalda hukuk programı yapması avukatlıkla bağdaşmayan iş sayılırmı?

Merhaba arkadaşlar. av. yasasında avukatlıkla bağdaşmayan işlerle ilgili maddeye baktım ama cevabı tam bulamadaım, sizlere de sormak istedim.aktif olarak av. yapmakta olan birinin özel bir kanalda belli zaman aralıkları ile hukuk programı hazırlayıp sunması av. ile bağdaşmayan iş sayılır mı? zira av. k. m.12'de m.11'deki yasağın istisnaları içinde bu husus yok, peki m.11'deki yasak kapsamına girer mi? bazı kanallarda bu tarz program yapan avukatlar görüyorum. bir de bir avukatın bir dersanede hukuk dersleri vermesi de bu yasak kapsamında olur mu?
yasak olduğu halde bu işlerin yapılması halinde yaptırımı ne olur?
şimdiden tşkler...
Old 11-12-2009, 12:27   #2
Av. Filiz Sözen

bunu bende merak ediyorum. avukatlıkla bağdaşmayan iş dendiği zaman kanun koyucu bunu liste haline getirmeliydi. öyle ki bir mühendis anayasa dersi verirken biz vakıf olduğumuz konularla ilgili böyle çalışmalar yapamıyoruz. dersaneyle ilgili çok araştırma yapmıştım çünkü kiramı ödemek için ek gelire ihtiyacım oldu ve dersaneye başvurdum. hatta bir yargıtay kararı bulmuştum o zaman. ama tam anlamıyla içim rahat değil.
Old 12-12-2009, 13:52   #3
GECE

Sevgİlİ MeslektaŞim, Haklisiniz... Bu Hususta Aydinlatici Olabİlecek Yargitay Karari, Mevzuat Vs. Elİnİzde BİrŞey Varsa PaylaŞmaniz Yararli Olacaktir Zİra Üzerİnde İstİŞare Etme MÜmkÜnati DoĞar.
Old 12-12-2009, 16:03   #4
Av. Filiz Sözen

AKP Bursa Milletvekili Mehmet Tunçak tarafından hazırlanan ve hem öğretmen hem de Avukat olan kişilere iki mesleği de yapabilme şansı getiren yasa teklifi Meclis Başkanlığı’na sunuldu.

AKP Bursa Milletvekili Mehmet Tunçak tarafından hazırlanan Avukatlık Yasasında değişiklik öngören yasa teklifiyle 2001 tarihinden önce ilköğretim ve ortaöğretimde öğretmenlik yaparken avukatlık yapanlarla, hukuk fakültesinde okuyan, staj yapanlar öğretmenlik yapabilecek. Tunçak, “Türkiye’de öğretmen ve avukat olan yaklaşık 2 bin 500 kişi var. Bu değişiklikle iki meslek aynı anda yapılacak” dedi.

“ÇİFTE MESLEK” ŞANSI

AKP Bursa Milletvekili Mehmet Tunçak tarafından Avukatlık Yasası'nın geçici 20. maddesinin birinci fıkrasının değişmesini öngören teklif şöyle:

“10.05.2001 tarihinden önce ilköğretim veya ortaöğretimde öğretmenlik görevi ve avukatlık mesleğini birlikte yapanlar ve aynı durumda olup avukatlık stajına veya hukuk fakültelerinde öğrenime devam edenler hakkında 11. madde hükmü uygulanmaz"

Sözkonusu 11. madde ise avukatlıkla bağdaşmayan işleri düzenliyor ve ‘Aylık, ücret, gündelik veya kesenek gibi ödemeler karşılığında görülen hiçbir hizmet ve görev, sigorta prodüktörlüğü, tacirlik ve esnaflık veya meslekin onuru ile bağdaşması mümkün olmayan her türlü iş avukatlıkla birleşemez’ hükmünü içeriyor.

2 BİN 500 KİŞİYE MÜJDE

AKP’li Tunçak, hazırladığı yasa teklifiyle ilgili şu açıklamalarda bulundu:
“Türkiye’de 10 Mayıs 2001’den önce öğretmen olan ve aynı zamanda hukuk fakültesinde okuyan ve hukuk fakültesini bitirenleri kapsıyor. Öğretmenlik ve avukatlık mesleklerini aynı anda birlikte yapan düzenleme daha önce vardı. Ancak, 10 Mayıs 2001’den öncekilerini kapsamıyordu. Yaklaşık bu durumda olan 2 bin 500 kişi var. Bunların mağduriyetlerini ortadan kaldırmak için bu düzenlemeyi yaptık” diye konuştu.

Hürriyet

Maalesef sanırım yapılamıyor....
Old 02-01-2010, 02:21   #5
ismailduygulu

Bir avukatın hngi isleri yapabileceği avukatlık yasasında sınırlı sekilde sayilmistir. Medya kuruluşunun sahibi olduğu şirketin hissedarı, yazılı medyanın yazı isleri müdürü olmak ve aynı zamanda avukatlık mesleğini ifa etmek mümkün. Avukat özel olarak müvekkillerine iliskin olmayan ve bilimsel nitelikte hukuki konularda görüş beyan edebilir, edebi makaleler kaleme alabilir ve bunları yayinlayabilir. Ancak, avukatlık isleri dısında herhangi bir işyeri ile bağlı iliski niteliğinde ve aylık ücrete tabi bir is yapamaz. Yaparsa yaptıgı isin ücretini hakeder ve alabilir ama baro disiplin soruşturması ile karsilasabilir. Diğer yandan vergi mevzuatı yönü de ayrıca düşünülmelidir.
Old 22-01-2010, 11:55   #6
hakkaniyet_

Sayın GECE,bulunduğum il çevresinde yayın yapan bir yerel TV kanalı mevcut.Ve TV kanalında fiilen avukatlık yaptığını bildiğim bir avukat,tüketici hakları ile ilgili bir program sunuyordu.Hakkında herhangi bir soruşturma ya da Barodan bir yaptırıma uğradığını duymadım.Ama kesin cevabı bir yetkili verse iyi olacak merak ettiğim bir husus benim de.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi